Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Orientarea sexuala
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Aly

Storymaker, sincer, inceteaza oleaca sau iti iau accesul la dezbateri... Asta aviz amatorilor care doresc sa zbiere ca boii pe camp.
Stiu ca majoritatea populatiei de pe zup sunt mai mult fete si vad ca sunt de acord cu gay.Acum vin cu o intrebare Va place ideea de lesbi?Credeti sa este ok?Ati incerca asa ceva?(vreau sa vad raspunsurile doar ca sa ma conving de o banuiala)
Citat:Stiu ca majoritatea populatiei de pe zup sunt mai mult fete si vad ca sunt de acord cu gay.Acum vin cu o intrebare Va place ideea de lesbi?Credeti sa este ok?Ati incerca asa ceva?(vreau sa vad raspunsurile doar ca sa ma conving de o banuiala)

Kissed a girl. Loved it. Alte bănuieli ?
Wow, numai certuri vad pe aici >.< Parca ne spunem opinia, nu ne luam de ceea ce zice "x", atata timp cat este parerea lui si trebuie respectata.
Well, Azazel. Eu nu am nicio problema, nici cu cei gay nici cu lezbienele. Daca este ok? Mi se pare perfect normal. Nu stau sa enumar acum din punct de vedere religios ca e nu stiu cum, din punct de vedere medical sau alte tampenii. Nu ma iau dupa ce zice religie sau lucruri de genuri .__.
Eu am prietene bi, chiar si una lezbi. Nu am discutat niciodata despre orientarea lor sexuala, adica nu am adus niciodata in discutie acest subiect. Ne comportam normal, nimic iesit din comun. Si eu m-am sarutat de cateva ori cu fete, de dragul de a vedea cum e. Na, curiozitatea ._. Si recunosc, mi-a placut. Acum, nu cred ca are nimeni dreptul sa vina la mine si sa-mi dea in cap, ca vai, ce-ai facut ! Esti nebuna ?! .__. (Da, mi s-a intamplat) Si unii chiar m-au intrebat daca nu mi s-a parut scarbos. Wtf O_O Dar, ma rog, fiecare are o parere persoanala si i-o respect, atata timp cat nu aduce jigniri la adresa mea.
So, eu nu am nimic impotriva orientarii sexuale. Ii respect pe acesti oameni indiferent.
O.o Multa lume inca este conservatoare si nu accepta ideea de iubire indiferent de sex. Eu una sunt de acord! Sincer si eu m-am sarutat cu fete si mi-a placut! Nu imi este rusine sa spun ca sunt Bi , chiar m-am sarutat cu fetele de la mine de la scoala in fata tuturor. Cine a avut ceva de comentat a comentat si i-a umblat gura peste tot, nu m-a interesat! Este problema lor ce cred despre mine! Uni m-au intrebat daca sunt normala.. Le-am spus raspicat ca DA! nu am nimic pe creier bine? Sunt la fel de normala ca oricine alt cineva! Nu sunt singura care este bi de la mine din scoala si probabil nici ultima. Viata mea e la fel de normala ca si a celorlalti.
Totusi , parintii mei nu stiu acest lucru si imi este sincer frica sa le spun.. Ca orice parinte ar fi ingrijorat si s-r ocupa de viata mea, ar incerca sa ma aduca pe drumul "cel bun" Dar.. care este acel drum?
Nu imi este rusine de nimeni, asta sunt? Si? Nu inteleg ce ii intereseaza pe alti de starea unora? Nu sunt lezby dar cred ca am destule cunostinte incat sa comentez acest subiect. Cat despre gay, nu nu am nimic impotriva lor.
Hmm, prima data cand am sarutat o fata a fost din obligaie mai mult, eram la ruga si un tigan se luase de prietena mea ce venise din franta. I-am spus lui ca ei nu ii plac baietii vrand s ao lase in pace. Dar nu m-a crezut asa ca am sarutat-o in fata lui. Apoi am inceput sa dezvolt noi si noi sentimene pe care nici in clipa de fata nu sunt asa de sigura. Cunosc cateva fete in situatia mea dar nu toate vor sa recunoasca acest lucru. Oare de ce? Pentreu ca sunt o gramada de oameni rai care barfesc si arata cu degetul..
De ce arata cu degetul? Pentru ca nu au mai vazut asa ceva? Pentru ca sunt conservatori? Pentru ca sunt fixisti si nu vor sa accepte asa ceva..?
Puneti-va problema in felul urmator: Sora ta este bi, tie nu iti comvine dar totusi o iubesti. Pentru ea ai putea accepta asa ceva?
Frate, parca pe-aici trebuia sa ne exprimam opinia nu sa ne sugrumam...
Ca sa raspund la-ntrebare, da, adica mi se pare chiar dragut sa vad 2 tipi impreuna si poate chiar tipe... ca pan' la urma e viata lor si fac ce vor, plus ca daca lor le place? Adicaa, toti ,,credinciosii'' criticam, dar nu ne uitam la sentimente..., adica, v-ati gandit ca ar putea fi un ,,prea-crestin'' care a suferit si probabil ca a devenit bi/gay/lesbi, dar tot crede-n Dumnezeu? Nu toti avem capacitatea de a face diferenta dintre bine si rau.
Plus de asta,da, recunosc, eram impotriva lesbiencelor, adica nu-mi placea ideea, dar acum doar de curiozitate, poate as saruta o fata. Si care-i faza? Intr-adevar, mi se pare aiurea un lucru: sa-si intemeieze o familie, si mai rau, sa adopte un copil. Dar motivul e urmatorul: copilul va ramane traumatizat, nu va stii cine-i mama/tata, va vedea la alti copii... e destul de aiurea. Imi plac ficurile M-PREG si yaoi, dar in realitate e cam grav ca 2 persoane de acelasi sex sa intemeieze o familie si sa aiba un copil. Fiindca atunci intervine egoismul, se gandesc la fericire, dar nu si la copil, care nu va mai stii ce sa creada... aici e aiurea.
(12-12-2011, 11:13 PM).Zgărmanici A scris: [ -> ]Frate, parca pe-aici trebuia sa ne exprimam opinia nu sa ne sugrumam...
Ca sa raspund la-ntrebare, da, adica mi se pare chiar dragut sa vad 2 tipi impreuna si poate chiar tipe... ca pan' la urma e viata lor si fac ce vor, plus ca daca lor le place? Adicaa, toti ,,credinciosii'' criticam, dar nu ne uitam la sentimente..., adica, v-ati gandit ca ar putea fi un ,,prea-crestin'' care a suferit si probabil ca a devenit bi/gay/lesbi, dar tot crede-n Dumnezeu? Nu toti avem capacitatea de a face diferenta dintre bine si rau.
Plus de asta,da, recunosc, eram impotriva lesbiencelor, adica nu-mi placea ideea, dar acum doar de curiozitate, poate as saruta o fata. Si care-i faza? Intr-adevar, mi se pare aiurea un lucru: sa-si intemeieze o familie, si mai rau, sa adopte un copil. Dar motivul e urmatorul: copilul va ramane traumatizat, nu va stii cine-i mama/tata, va vedea la alti copii... e destul de aiurea. Imi plac ficurile M-PREG si yaoi, dar in realitate e cam grav ca 2 persoane de acelasi sex sa intemeieze o familie si sa aiba un copil. Fiindca atunci intervine egoismul, se gandesc la fericire, dar nu si la copil, care nu va mai stii ce sa creada... aici e aiurea.

Zgarmanici, toti cei care intemeiaza o familie si se decid sa aiba copii isi bazaza deciziile tot pe/din egoism, din dorinta de a dobandi imortalitatea prin procreare, din anumite nevoi primare. De unde stii tu ca acel copil va fi traumatizat? De ce sa fie atata timp cat stie ca va avea doi parinti care-l iubesc si care sunt acolo pentru el. In casniciile 'normale' sunt o gramada de copii traumatizati si abuzati de parinti (N- cazuri de tati alcoolici violent, de copii abandonati de mame in orfelinate and so on) Calitatea de parinte nu o da orientarea sexuala.
Nu inteleg de ce vorbesti despre intemeierea unei familii homosexuale din prijma crestinismului. Care e legatura atata timp cat nu a cerut nimeni ritualuri religioase? Lumea se casatoreste indiferent de rasa sau religie, ar trebui si indiferent de orientarile sexuale.
Cateva idei:
exista multe tipuri de iubire si una singura e cea pura.
canibalii iubesc carnea de om. Pentru ei nu mai este d emult o necesitate. daca le place, nu inseamna ca e corect, desi corpul lor a "evoluat" spre a supota carnea umana. Asa ca nu tot ce zboara se mananca.
In al treilea rand, aici e vorba de moralitate nu de scarbos/placut. Mie imi place sa mananc ciorba sarata cu ciocolata. Pentru altcineva asta e scarbos...
Astea sunt ideile.
(13-12-2011, 01:57 AM)Storymaker A scris: [ -> ]Cateva idei:
exista multe tipuri de iubire si una singura e cea pura.
canibalii iubesc carnea de om. Pentru ei nu mai este d emult o necesitate. daca le place, nu inseamna ca e corect, desi corpul lor a "evoluat" spre a supota carnea umana. Asa ca nu tot ce zboara se mananca.
In al treilea rand, aici e vorba de moralitate nu de scarbos/placut. Mie imi place sa mananc ciorba sarata cu ciocolata. Pentru altcineva asta e scarbos...
Astea sunt ideile.

Nu te lasi nu? Acum ai ajuns sa compari homosexualitatea cu canibalismul? Nu esti tu Dumnezeu sa zici ce e moral si ce nu e, asta unu la mana. Doi la mana, nu ti-a pus Dumnezeu mana in cap si te-a facut vorbitor in numele Lui ca sa poti proclama ce e bine si ce e rau.

Dupa cum ai zis si tu, fiecare are gusturile lui si cum nimeni nu te condamna ca mananci ciorba cu ciocolata si nimeni nu te obliga sa nu mai mananci asta, asa nici matale nu ai dreptul de a condamna gusturile altora si de a-ti impune parerile asupra lor. Cu atat mai mult, nimeni pe lumea asta nu iti da dreptul de a zice altora ce sa faca. Fiecare face ce vrea in viata lui, ca d'aia e a lui si nu a ta. Nu iti place, nu te uita ca nu ti-a lipit nimeni ochii. Ai capacitatea asta uimitoare de a intoarce capul cand vezi ceva ce nu iti place. Use it.

Simt cum imi storc neuronii incercand sa gasesc o metoda de a te convinge ca nu esti Mesia venit sa ne ghideze spre lumina si aratandu-ne ca, de fapt, tot ce facem noi e rau si imoral.
@ Diz. He cannot be changed I guess.

Storymaker, la tine există o problemă imensă. Tu nu ştii să accepţi ideile şi părerile altora, dar dat fiind că tu ni le bagi pe gât noi vom striga sus şi răspicat ale noastre opinii. Canibalismul nu are nici o legătură cu orientarea sexuală. Ba să ştii că sunt mai mult vegetariană. Nu mănânc decât carne de peşte şi pui. Totuşi nu ai nici o dovadă pentru care să demonstrezi că este aşa dat fiind că nu eşti nici homosexual şi nici bisexual. Tu ai format o opinie din ce ai citit în biblie şi ţi-ai format o părere din ce au scris indivizii ăia acum o căruţă de ani.

Tu practic nu ai nici cea mai vagă idee cum este să fi homosexual datorită faptului că nu eşti. Nu ştii ce simt gayii, cum iubesc şi ce principii şi idealuri au. Un homosexual este o persoană ca oricare alta numai cu alte preferinţe în materie de love/sex şi care au o atracţie faţă de sexul din care fac parte. Cunosc o groază de persoane gay. Ţi-aş sugera aşa acum să nu mai bagi nimănui pe gât ideile tale şi nici să vorbeşti despre chestii pe care nu le cunoşti fiindcă nu eşti gay să simţi ce simt ei.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43