Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Orientarea sexuala
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
(08-06-2011, 09:16 AM)Storymaker A scris: [ -> ]1. Erau doi homosexuali in metrou, in statie. Unul slab, foarte slab si altul gras, foart gras. Cel gras vine la cel slab si spune "Saruta-ma iubi! Hai, iubeste-ma!". La care cel slab se uita la el si-l impinge spunandu-i "Termina!". La care cel dolofan : "De ce iubi? Nu-ti place? Stiu ca-ti place!". apoi au intrat in metrou.

2.Era un om chel si musculos ce ducea in mana un tort. M-am uitat la tort si m-am
intrebat cu ce e. Apoi m-am uitat la liceu si l-am vazut grandios ca de obicei, iar in fata mea erau doi colegi, asa ca m-am grabit sa-i ajung. Am schimbat cateva cuvinte apoi am auzit niste fluieraturi ca acelea pe care baietii le fac admirativ fetelor. Colegul meu era cu prietena si s-au departat mirati. Dar tipul acela tot fluiera. M-am uitat in spate mirat si mi-a facut cu ochiul dupa care a mimat un sarut. Am ramas uimit, bulversat si amuzat de situatie, situatie pe care am povestit-o si altora.

Pe principiul "Ori sunteti oameni inteligenti, ori nu mai sunteti Smile", ceva imi spune ca in nici unul din cazuri nu era vorba de homosexuali, ci de persoane cu chef de gluma 10

Ma uimeste tupeul si chiar idiotenia asa-zisilor credinciosi care isi dau cu parerea pe tema homosexualitatii, nu neaparat in topicul asta, ci in general. Ok, esti crestin ortodox, da? Ce te invata religia asta? Sa ii urasti pe cei diferiti?
"Crestinii" astia sunt niste creaturi foarte scarboase, care urasc pe toti cei care nu se comporta asa cum dicteaza popa sau cred ei ca scrie in Biblie, ignorand faptul ca nu astea sunt adevaratele invataturi crestine. Aviz tuturor incuiatilor la minte: invatati sa fiti toleranti! Fiecare are dreptul sa faca ce doreste cu corpul sau atata timp cat nu ii raneste pe ceilalti. Daca omul vrea sa fie homosexual, care e problema?

Nimeni nu are dreptul sa ii dicteze altuia cum sa ii traiasca viata. Nici popa, nici Biblia, nici macar Dumnezeu. Daca asta ar fi vrut, nu ar fi lasat omului dreptul la libera alegere.


Chiar daca nu sunt tocmai o persoana pro-gay, ba chiar sunt homofob, nu cred ca e treaba mea ce fac in timpul lor, intre ei. Nu sunt de acord cu paradele gay si homosexualismul fatis, dar meh. Daca asta ii face fericiti... 106
Nu te-am mai vazut comentand vreodata adminule.

Pai cred ca e cam asa: O data cu o putere mare vine si o responsabilitate mare. Asa ca avand puterea sa gandim, sa judecam, sa visam, sa creem, trebuie sa fim responsabili.

"Ori sunteti oameni inteligenti, ori nu mai sunteti ' era intradevar o gluma adaptata.

Este foarte simpul sa spui "fi tolerant" cu sensul de "fi ignorant" dar nu e chiar asa. Ca exemplu iti dau propria educatie. De erai mai zvapaiat te domoleau parintii prin cuvinte, amenintari iar altadata cu cate o palma. (Te rog sa nu spui ca multi altii "Eu sunt special *bla bla bla*"). Asa ii vad si pe homosexuali, nu ca un parinte, ci ca pe un frate, iar eu de imi vad fratele ca incepe sa injure ii atrag atentia. Daca continua, ii vorbesc serios si deschis prezentandu-i parti ale vietii mele si de ce ar trebui sa se indrepte. Simplu, nu?

Gata. Nu mai comentez. Oricum nu are rost cu voi caci ati renuntat la speranta gasirii puritatii/iubirii/altor virtuti. Poate ca ar trebui sa incercati macar o data sa va intindeti pe pamant, sa va relaxati total si sa admirati natura. O sa va elibereze de stres.
(07-06-2011, 09:25 PM)Kashim A scris: [ -> ]@SexYaNiMebOyHiRaKuJi: n-ai inteles: asa cum tu ii bagi pe gat homesexualitatea, el iti baga pe gat religia.
Explica-mi unde, in oricare post al meu, am bagat eu cuiva ceva pe gat. Daca tu consideri ca din ce spun eu aici i-am bagat pe gat homosexualitatea incepi sa ma ingrijorezi si intr-o masura, dezamagesti.

Citat:Pai cred ca e cam asa: O data cu o putere mare vine si o responsabilitate mare. Asa ca de avem puterea sa gandim, sa judecam sa visam sa creem, trebuie sa fim responsabili.
Ce ai spus tu nu are nicio relevanta cu restul comentariilor, cu persoanele homosexuale cu nimic...sau poate doresti sa ne arati ca iti place Spiderman? 10

Nu mai se mai considera o dezbatere, chiar daca vorbim despre acelasi subiect, o facem pe limbi diferite.
Tot bagi religia, eu consider ca fiecare religie ar trebui sa isi judece adeptii si sa-i lase pe restul in spaga lor.

Nu ti-a cerut tie nimeni ajutorul la fel cum nu te considera nimeni frate-su, let's drop it
Pai defapt cam are legatura chestia cu responsabilitatiile...dar ma rog. Vad ca asta nu se mai cheama dezbatere, ci cearta. Ori vorbiti despre homosexuali sau ma rog, orientarea sexuala, ori nu mai postati. Certati-va prin pm-uri daca vreti 10
Have a nice day ^^
Eu una cred ca acest subiect s=a discutat destul de mult si deja devine banal.
Majoriatea au fost deacord sau contra, cum au vrut ei. In fine.

Eu nu am nimic cu persoanele Gay/lesbiane sau biisexuale. Cunosc baieti gay si in unele momente sunt de ajutor, cand mergi la cumparaturi. Pana la urma oamenii fac ce vor cu viata lor chiar daca nu e "natural". Doar nu o sa incepem sa ne omoram, doar ca ei au o alta mentalitate.

edit:
nu va mai certati. cearta asta devine banala. Pana la urma din cearta asta nu rezolvati nimic. Fiecare isi va sustie parerea si decat sa umpleti pagini intregi prin certa mai bine va scrieti o data postul, si va certati pe mess sau face to face, :->
Citat:nu va mai certati. cearta asta devine banala. Pana la urma din cearta asta nu rezolvati nimic.
nimeni nu se cearta, asa se intampla de obicei intr`o dezbatere adevarata. fiecare vine cu argumente pro/contra.
(08-06-2011, 06:22 PM)Storymaker A scris: [ -> ]Nu te-am mai vazut comentand vreodata adminule.

Intr-adevar, nu e ca si cum as avea aproape 1800 de posturi 10
Comentez destul de rar si doar atunci cand imi atrage ceva atentia

(08-06-2011, 06:22 PM)Storymaker A scris: [ -> ]Pai cred ca e cam asa: O data cu o putere mare vine si o responsabilitate mare. Asa ca avand puterea sa gandim, sa judecam, sa visam, sa creem, trebuie sa fim responsabili.

Si cine ma rog iti ofera tie sau oricui altcuiva puterea asta mai mare? Religia? Faptul ca tu te-ai nascut in Romania, intr-o comunitate de crestini ortodocsi si nu in Turcia, intr-una de musulmani?
Si care ma rog e puterea de a gandi, a judeca, a visa si a crea a persoanelor religioase, care sunt faimoase tocmai pentru faptul ca nu prea gandesc ci cred orbeste, nu prea "judeca" ci sunt plin de prejudecat si nu creeaza, ci se impotrivesc la aproape tot ce e nou?
Bati campii :/

(08-06-2011, 06:22 PM)Storymaker A scris: [ -> ]Este foarte simpul sa spui "fi tolerant" cu sensul de "fi ignorant" dar nu e chiar asa. Ca exemplu iti dau propria educatie. De erai mai zvapaiat te domoleau parintii prin cuvinte, amenintari iar altadata cu cate o palma. (Te rog sa nu spui ca multi altii "Eu sunt special *bla bla bla*"). Asa ii vad si pe homosexuali, nu ca un parinte, ci ca pe un frate, iar eu de imi vad fratele ca incepe sa injure ii atrag atentia. Daca continua, ii vorbesc serios si deschis prezentandu-i parti ale vietii mele si de ce ar trebui sa se indrepte. Simplu, nu?

Confuzi actiunea de "a ignora" cu termenul de "ignorant". Plus ca iar vorbesti aiurea...
Daca eu "decid" ca o persoana are dreptul sa isi urmeze propriile sentimente si dorinte, inseamna ca sunt tolerant. Atunci cand eu decid ca homosexualii sunt o abominatie inseamna ca le ignor dreptul de a isi urma visele si sunt o persoana ignoranta, care nu vede mai departe de ce scrie in Biblie.

Mai, tu dai ca situatie similara aplicarea de corectii fizice unui copil cand vorbesti de "educarea" unui homosexual. Nu inteleg, ce rau fac oamenii aia? Dau un exemplu gresit copiilor?
Cuplurile heterosexuale fac mai multe chestii dubioase in public decat ar face vreodata vreun cuplu gay sau lesbi deci...

Incearca sa intelegi ca puritatea iubirii nu tine cont intotdeauna de orientarea sexuala si ca si doi baieti sau doua fete se pot iubi. Si incearca sa te relaxezi si sa nu te mai streseze atat de tare faptul ca exista homosexualitate.
Intinde-te pe iarba, la umbra unui pom, admira norii si natura si vezi-ti de treaba ta. Oamenii isi pot purta singuri de grija, chiar si homosexualii.
Dezbatere...dezbatere.... Fiecare trebuie sa isi puna parerea proprie, daca ti-o critica cineva, foarte bine. Parerea mea din tot ce am citit pana acum e ca cei care sunt de acord cu homosexualitatea sunt "misto" si tari, iar ceilalti niste crestini ortodocsi indoctrinati. Si eu cred(eu, nu trebuie sa crezi tu) ca homosexualii sunt persoane slabe! Ori agresivi ori plangaciosi. Niciunul cu picioarele pe pamant. Sunt teribilisti prin faptul ca aleg aceasta optiune("eh, de ce sa fac eu ce face toata lumea? Ia sa fiu eu mai tare si sa ies cu cineva de acelas sex cu mine sa moara "dujmanii" de necaz, nu vreau eu sa fiu ca toti ceilalti" sau " n-am succes la femei, ma inteleg mai bine cu barbatii(si viceversa)" sau " ia sa incerc sa ma culc cu o persoana de acelas sex cu mine sa <<experimentez>> ca ma mananca rau curiozitatea asta pe care nu o pot stapanii tocmai pt ca sunt o persoana slaba." Nu imi pot imagina o persoana stabila, cu caracter puternic(caracter de om, nu de maimuto-caine) care sa se gandeasca la cele enumerate mai sus. Si am sa mai spun parerea mea despre persoanele care zic : "eu nu am nimic cu respectivii" , am impresia(e doar o impresie, nu va simtiti ofensati ca sa consumati energie sa ma lamuriti pe mine care e treaba, ca nu o sa imi schimb parerea) ca vreti sa fiti mai cu mot ca ceilalti. Ziceti de crestini ca sunt indoctrinati? Si voi sunteti indoctrinati sa fiti impotriva acelor reguli imputite, idioate, etc spuse la biserica, dar si voi, hai sa nu zic ca sunteti indoctrinati, as exagera, sa zicem ca voi v-ati pus in cap sa faceti totul impotriva societatii. Vreti sa schimbati lumea? Cu siguranta o veti schimba, o sa ajunga toata lumea bisexuala, se va produce un haos total. Dar in fine, nu stiu de ce m-am obosit atat sa scriu, dar am tinut mortis sa imi scriu ideile.
Citat:Pai cred ca e cam asa: O data cu o putere mare vine si o responsabilitate mare. Asa ca avand puterea sa gandim, sa judecam, sa visam, sa creem, trebuie sa fim responsabili.
Si cum ramane cu "crede si nu cerceta" ? Asta cam exclude gandirea si judecata. Ti-am mai spus: religia nu e asa cum o vezi tu.

Hai sa o luam asa: religia nu este obligatorie. In prezent lumea nu este condusa de religie - alte metode de manipulare sunt la moda. Asadar, nu poti sa interzici ceva bazandu-te pe religie.
Stiai ca sunt anumite zone din lume unde daca nu esti bisexual inseamna ca nu esti normal?

@Flaw: as fi vrut sa vad ce fata ai facut cand ai citit "Nu te-am mai vazut comentand vreodata adminule." 21
Citat:In prezent lumea nu este condusa de religie - alte metode de manipulare sunt la moda.
Ba lumea inca este condusa de religie, trist ce-i drept dar adevarat.

@Cata, bati campii draga, o persoana nu alege sa fie homosexuala pentru ca e la moda, nu poti sa faci chestia asta...si cum sa-ti explic intr-un mod finut ... Nu ti-se scoala, iubire, doar de dragul modei.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43