Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ce carte citesti acum?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Chiar imi era dor sa citesc ceva :]] Am cautat mult si bine ca disperata carti pe internet pana cand am descoperit Fetele de Inghetata, scrisa de Dorothy Koomson. Mai citisem eu niste carti scrise de Dorothy(The cupid Effect, The chocolate run) si stiam ca este o scriitoare in adevaratul sens al cuvantului. Are un stil simplu, care te atrage inca de la primele pagini. Eu am fost captivata inca de la primul rand :]] Povestea este foarte interesanta si originala, din punctul meu de vedere. Chiar e o idee draguta. Nu am descoperit nimic care sa aiba legatura si cu alte carti citite de mine.
Momentan o citesc online in engleza. Este foarte usoara si accesibila, nu am intalnit dificultati pana acum. E un site foarte tare care posteaza toate romanele scrise de Dorothy. Cu siguranta, dupa ce voi termina, ma voi apuca si de restul cartilor :]] My best friend's girls si The woman he loved before mi se par foarte interesante. Cu siguranta ma voi apuca de ele dupa ce termin aceasta carte :]]...
Momentan se presupune ca citesc "Fantoma de la opera" de Gaston Leroux, insa nu am mai citit din aceasta carte de... joi? nu, cred ca miercuri ( sit i can't even remember lol ) anyway! ideea este ca nu e rea cartea, i like it somehow, dar nu ma atrage atat de tare pe cum ma asteptam sa ma atraga si de aceea si nici nu am mai citit din ea, but i'll finish it for sure, i mean i've read like a half of it and i'm hell gonna read it. Desi habar nu am de ce nu a reusit sa ma ... captiveze?! i mean, well, it's a fine interesting book, but it doesn't get me. No idea why. In orice caz, poate ca o sa imi starneasca mai mult interesul de aici inainte, si asa momentan e singura carte pe care o citesc, yes.

Anyway, am terminat primul volum din Les Miserables - well, actually, sunt cam in pom in ceea ce priveste distribuirea partilor acestei capodopere scrise de Victor Hugo ( actually, i hell loved the first tome, i mean it was like hell of an interesting and good one ). Anyway, acest prim volum cuprinde, de fapt, primele doua parti, meh cuz of the edition or whatever : prima parte named Fantine si cea de-a doua, Cosette. Both are extraordinary lol. In orice caz, pot spune ca imi place foarte mult si nici nu se putea sa te asepti la altceva; actually, am subestimat cartea si chiar am crezut ca ma va plictisi, in orice caz aveam impresia ca o voi citi in sila caci imi pusesem neaparat in gand sa o citesc, nu - de fapt imi pusesem in gand sa o citesc neaparat, damn i cant even talk anymore, ok write but it doesn't matter. In orice caz, ceeac e voiam sa spun este ca o credeam o carte... like, the classic sit you won't enjoy but you have to read, si mare mi-a fost surpriza cand am realizat ca este al naibii de interesanta si fain scrisa, not boring at all. I'm reading it in French actually si cred ca de asta imi place atat de tare, i can bet that if it were for me to read it in Romanian I wouldn't enjoy it as much as i actually do. Jean Valjean este un personaj foarte interesant si ma omor dupa numele lui. Nu imi amintesc sa imi mai fi placut un nume atat de mult pe cum imi place Jean Valjean, I mean i hell loved it for the first time i ever heard it, hundreds of years ago ! but actually reading about the character and all it made me love the name even more if that's even possible or legal. In orice caz, ma omor dupa numele asta si dupa Cosette, ofc, beat me I don't know why they just drive me crazy. si intamplarea face sa imi placa si personajele, si actiunea, si cartea si stilul si ce naibii a reusit sa faca Victor Hugo cu mizerabilii astia.
Sa nu mai zic ca are niste scene unbelievable. I mean, nu ai crede ca a vrut sa spuna asta but hell he meant it. And I like the parts with " je ne sais que" damn it drives me crazy. And about the Javert guy, damn he's cool. In orice caz, toata fuga asta, toata ideea, conceptul de mizerabili, the bad and good and all this stuff, m-au prins and i just like the book and all. Si stiu ca sunt total incoerenta and random, dar nu ma simt in stare sa leg doua cuvinte. I just liked this first tome. And i have to go to RomFra to rent the second tome and i hell hope its still there! if not, i'm gonna die.

Si am citit si azi Catcher in the rye, de J.D Salinger. Very nice book. Cum e in romana, De veghe in lanul de secara? Oh, god! you won't guess from what comes this tittle! i loved it. Nu ma asteptam sa imi placa atat de mult, cuz my English teacher recommended it to me. She said that its a must read in a life time. And I said hell why not cuz I had the book in my computer and i wasn't in the mood of doing anything so I said i should read something so I've read this book. I loved it. Are un stil extraordinar de simplist, cam in the way I'm writing right now si "prescurtarile" sau abrevieri de prescurtari sau wtf, cum naiba se numesc, i've got no idea, they practically killed me. Si repetitia cuvantului "anyway" god! and other stuff like that, hell it killed me, this book. But I still liked it, I dont know why, it's just charming and interesting and it's a must read in a life time, indeed. I'm really glad I've got to read it. In orice caz, este o carte foarte interesanta ce intra in opozitie cu stilul, lets say, pe care il abordeaza. You can see all over the text words like watcha and brudda. God, am stat vreo 30 de secunde sa ma gandesc ce naiba o inseamna brudda, i was like about to search it in the online dictionary cuz i couldn't understand what the red dot it meant! anyway, then I tried to pronounce it and then the bell ring! it was the word for "brother" gosh it killed me.
In orice caz, apreciez ideea si modul in care se desfasoara actiunea and all that "hidden messages" - i'm not saying that the author mean those hidden messages when he wrote the book, he probably didn't even meant them, i mean... who does? when you write, you just hell write your soul out. In orice caz, sunt acolo niste lucruri foarte dragute la care sa te gandesti, unele chiar cu probleme existentiale, duh. Este un mix foarte intereasnt de imaturitate si cautarea sinelui, a depresiei and life in general and there are too many events happening in such a short time, that you can't love it. Nu o sa vorbesc aici despre their hole deep meaning, lol, insa cartea este una foarte catchy and once you read it, you can't stop thinking about one or two deep things, and that's kind of ironic cuz of the way the book is written, i suppose.
And hell i love the title.
Am inceput "Diavolul si domnisoara Prym" de Coelho, doar din curiozitate. Cartile lui sunt foarte comercializate momentan, si dupa ce am citit "11 minute" m-am lasat de el. Dar acum,ca am dat peste cartile lui la biblioteca am zis sa-i mai dau o sansa. M-am tot gandit la ce e atat de gresit la romanele lui, si am gasit pana la urma problema. Nu au acel ceva, nu au misterul care sa te tina in priza pana la ultima pagina, care sa te umple cu adrenalina si sa te framante pe dinauntru. Lectura e placuta, nu zic ca nu, dar nu ma atrage in felul in care m-a atras de exemplu "panza de paianjen" (ca tot am citit-o recent). In acea carte vroiam sa stiu cat mai repede soarta persnajului, ce se intampla cu ea. Pentru mine, cartile lui Paulo Coelho sunt frumoase, dar nu incredibile. Am sa incerc totusi sa mai citesc cat am ocazia, dar parerea mea e deja formata.

In paralel. ca sa nu ma plictisesc (si ca sa trag cat pot din carte), am citit "Panza de Paianjen" de Cella Serghi. Auzisem o multime de lucruri bune asa ca am hotarat sa o citesc, si chiar mi-a placut! Viata zbuciumata a Dianei Slavu chiar m-a incantat. Dubla personalitate a dat o altfel de aura romanului, imi placea sa citesc si sa traiesc eu prin intermediul cuvintelor aventurile tineretii ei.
Am vrut sa imprumut si "Cartea Mironei" o alta carte de-a ei, insa la biblioteca zicea ca nu exista asa o carte, ci ca este doar "Mirona". Hmm? Am cautat si pe net si am gasit foarte clar "Cartea Mironei"... Probabil nu vazuse bibliotecara prea bine.

(28-05-2011, 02:09 PM)Teh A scris: [ -> ]Si am citit si azi Catcher in the rye, de J.D Salinger. Very nice book. Cum e in romana, De veghe in lanul de secara? Oh, god! you won't guess from what comes this tittle! i loved it. Nu ma asteptam sa imi placa atat de mult, cuz my English teacher recommended it to me. She said that its a must read in a life time. And I said hell why not cuz I had the book in my computer and i wasn't in the mood of doing anything so I said i should read something so I've read this book. I loved it. Are un stil extraordinar de simplist, cam in the way I'm writing right now si "prescurtarile" sau abrevieri de prescurtari sau wtf, cum naiba se numesc, i've got no idea, they practically killed me. Si repetitia cuvantului "anyway" god! and other stuff like that, hell it killed me, this book. But I still liked it, I dont know why, it's just charming and interesting and it's a must read in a life time, indeed. I'm really glad I've got to read it. In orice caz, este o carte foarte interesanta ce intra in opozitie cu stilul, lets say, pe care il abordeaza. You can see all over the text words like watcha and brudda. God, am stat vreo 30 de secunde sa ma gandesc ce naiba o inseamna brudda, i was like about to search it in the online dictionary cuz i couldn't understand what the red dot it meant! anyway, then I tried to pronounce it and then the bell ring! it was the word for "brother" gosh it killed me.
In orice caz, apreciez ideea si modul in care se desfasoara actiunea and all that "hidden messages" - i'm not saying that the author mean those hidden messages when he wrote the book, he probably didn't even meant them, i mean... who does? when you write, you just hell write your soul out. In orice caz, sunt acolo niste lucruri foarte dragute la care sa te gandesti, unele chiar cu probleme existentiale, duh. Este un mix foarte intereasnt de imaturitate si cautarea sinelui, a depresiei and life in general and there are too many events happening in such a short time, that you can't love it. Nu o sa vorbesc aici despre their hole deep meaning, lol, insa cartea este una foarte catchy and once you read it, you can't stop thinking about one or two deep things, and that's kind of ironic cuz of the way the book is written, i suppose.
And hell i love the tittle.

Am citit si eu 'De veghe in lanul de secara' pe la sfarsitul clasei a 8-a. Nu ma asteptam sa imi placa, fiindca la fel, mi-a recomandat-o o profesoara. Dar, surprinzator, inca se situeaza printre cartile mele preferate. Si e adevarat, daca nu citesti cartea, nici nu iti poate trece prin cap ce legatura are titlul cu romanul. *laughs*
Love it.

Xoxo, Ang.
Ei bine in ultimele doua saptamani, surprinzator am citit destul de multe carti desi am avut de invatat pentru ultimelenote la materii siteza la mate.

Ultima carte pe care am terinat-o este bine cunoscuta O plimbare de neuitat sau titlul sau in engleza A walk to remember de Nicholas Sparks. Am cautat de mult timp aceasta carte atat prin librarii cat si pe internet si intr-un final, dupa ce am stat foarte mult pe lista de asteptare a bibliotecii am reusit sa o citesc.
Desi nu sunt eu un prea mare fan al cartilor de dragoste, aceastachiar mi-a placut foarte mult. Cum viata o ia pe alte cai si te schimba intr-o persoana complet diferita de cea care ai fost inainte. Mi-a placut foarte mult prsoana lui Londo, personajul principal si felul in care s-a purtat cu Jamie desi avea momente cand chiar o facea sa se simta prost.
Oricum pana la sfarsit, dupa ce au trecut prin destul de ulte impreuna s-a indragostit de ea si nici maca luinu-i venea sa creada. Insa London a aflat mareke secret al lui Jamie care l-a socat si a facut multe lucruri pentru a o face pe aceasta fericita.
Nu voi da mai mute detalii in legatura cu povestea pentru a va lasa sa o cititi daca nu ati facut-o.


Orium, mai citesc acum Capitanul Apostolescu si dubla enigma de Horia Tecuceanu de care nupot spune inca prea multe avand in vedere ca am citit doar doua capitole (foarte scurte) si inca o carte pe care am gasit-o la biblioteca, Prima ancheta a lui Maigret de Georges Simenon. Voi da edit dupa ce le voi termina.
Am terminat de citit Martorul acum haha, am inceput Ingerul noptii pe care l-am citit... sa zicem intr-o zi sau mai putin. Deci, pot spune ca il ador pe Rixon! Adica - Patch e genul ala misterios, enervant, amuzant, tupeist si altele, dar Rixon e... Inima! Ce pot zice, a aparut doar de doua ori, dar de prima oara cum am citit de el (mi se parea ca numele lui seamana cu numele unui ren de a lui Mos Craciun, cat am meditat la problema asta) cum a devenit primul in topul meu (Jules chiar daca e genul de baiat rau si altele... nu m-a captivat, desi a participat la actiune mai mult decat Rixon care a aparut in cateva randuri si... pa). Oricum, Vee e mortala! Ce tipa nebuna... se vede ca e mai acceptabila cand nu e spital pe doze de sedative. Oricum, chiar nu ma gandeam ca Jules este in spatele la toate astea. Adica... oau! Si eu care credeam ca Jules e un inger cazut ca Patch si de aceea nu l-a putut vedea (era o conversatie intre Nora Grey si Cipriano - aka Patch ca le incasa la boxul irlandez - in care el zicea ca nu l-a vazut pe tip... Hm... chiar ma gandisem la asta). Oricum, si tipa aia. Nici nu mi-a venit sa cred ca o poseda pe pshiologul scolii ca sa o tina sub subravegheatie pe Nora. Dar mai ales ca e fosta iubita a lui Patch care o urmarea pe Nora. T_________T Si cand te gandesti ca e un inger si a prevazut ca Patch o s-o omoare pe Nora, desi trebuia s-o salveze de el insasi daca vroia sa revina in Rai. Oricum, m-am bucurat ca a devenit ingerul pazitor a lui Nora si ca a salvat-o cand s-a aruncat de pe grinda din sala de sport. Si cand te gandesti... un inger pazitor pe motocicleta care iti sterge intrebarile din minte pe care vrei sa i le pui si te seduce printr-un joc, apoi te saruta in parc, fiind pustiu, la un picnic pe iarba verde... Ah... 105
Momentan citesc (adica sper sa trec si de capitolul doi) Invitatie la vals. Yeah... i-am zis lui Dya si acum o citeste si ea (eu am varianta veche a cartii T.T). Oricum, vreu sa citesc Potrerul lui Daniel Grey, si chiar o s-o fac.
Am citit Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes si pot spune ca este cea mai frumoasa carte care am citit-o. Mi-a captat atentia titlul si dupa ce am citit cateva capitole, am prins dorinta sa citesc mai mult si mai mult. Plina de atatea idei si ganduri de adolescent, m-a fascinat intru totul. Am plans cand Soimaru s-a sinucis din dragoste pentru directoare si cand baietii au aratat un semn total de respect fata de prietenul lor decedat, stand toata noaptea la mormantul lui. Finalul m-a intristat, ma asteptam ca Grigore sa ramana cu Lotte, insa asta nu schimba faptul ca mi-a placut cartea. A fost... splendida. Drumes e un romancier desavarsit, are un fel aparte de-a scrie. <3

Acum m-am apucat de citit Accidentul de Mihail Sebastian. Inceputul este promitator, sper sa fie la fel de interesant pe tot parcursul cartii.
Hm, sa vedem.
M-am apucat sa citesc, de curand, 'Cartea interzisa' de Guido Mina Di Sospiro si Joscelyn Godwin. Pot spune ca e o carte buna, desi am ajuns de-abea la capitolul doi. Imi place modul in care este scrisa, iar unele replici sunt geniale, desi sunt sigura ca vor fi mai multe. Well, n-am mai citit vreo carte scrisa de cei doi, deci aceasta este prima.
Prima data m-a atras titlul la ea, sunand misterios si interesant, de asta am vrut s-o cumpar, nepunand la socoteala faptul ca are o coperta superba si primele randuri pe care le-am citit m-au dat gata *smile* . Cam atat pot spune despre ea, probabil voi mai da in post in care-mi voi zice intreaga parere.

XoXo, Mad Hatter.
Well, o sa fie ciudat. Generally citesc o carte si nu incep extreme de multe, pentru ca vreau sa ii prind, in totalitate esenta celei pe care o citesc, insa acum, m-am intercut pe mina insami. Am inceput cu Mokingjay de Suzanne Collins, al treilea volum din Hunger Games. Ma frapeaza faptul ca, desi am auzit foarte multe lucruri bune despre serie nu ma asteptam sa ma tina in priza atat de mult. AM inteles primul volum Hunger Games, sa mi se para iesit din comun datorita originalitatii si mesajului subtil al autoarei transmis preintr-o simplitate absoluta. Dupa aceea, la volumul al II lea Catching Fire, credeam ca e ceva in neregula cu mine, deoarece am devorat cartea cum nu am facut cu nici una pana atunci. Iar acum, ma aflu in aceeasi ipostaza. Desi timpul nu imi permite, ma doare daca nu citesc o idee-doua pe zi. E atat de catchy printr-o simplitate irezistibila incat nu poti sta fara sa stii ce se intampla. Nu e cliche-ul acela de triangle love, sau aventura, ci e mai mult. E o carte pe care o traiesti.
Unul din citatele care made me fall in love with the book->
( "I knew you'd kiss me."
"How ? " I say. Because I didn't know myself.
"Because I am in pain," He say's. "That's the only way I get your attention."
)
Cam atat despre Mokingjay, nu-mi place sa dau spoilere sau sa vorbesc extrem de mult despre o carte pe care nu am terminat-o in totalitate.

Dupa aceea, inca o carte pe lista de currently reading e Anna and the French Kiss de Stephanie Perkins. Imi amintesc ca, inainte sa incep cartea am auzit atat de multe chestii dragute despre ea, incat mi-a fost imposibil sa nu ma lipsesc si eu. Ideea cartii e simpla, teenage romance. Modul de a scrie al autoarei este simplist si rapid. E ca si cum as viziona un film. Nu pot spune ca e extraordinara, iesita din comun, insa e atat de simplu de vizualizat actiunea incat e dureros de placut. The book is so lovey-dovey, exact tipul de American teenage romance, insa e totusi un „desert" pentru mine. Plus ca, introducerea e super bad ass, ma regasesc complet.
Here is everything I know about France: Madeline and Amelie and Moulin Rouge. The Eiffel Tower and the Arc de Triomphe, although I have no idea what the function of either actually is. Napoleon, Marie Antoinette, and a lot of kings named Louis. I'm not sure what they did either, but I think it has something to do with the French Revolution, which has something to do with Bastille Day. The art museum is called the Louvre and it's shaped like a pyramid and the Mona Lisa lives there along with that statue of the woman missing her arms. And there are cafes or bistros or whatever they call them on every street corner. And mimes. The food is supposed to be good, and the people drink a lot of wine and smoke a lot of cigarettes.
Per total, desi e previzibila si all unrealistic, cartea e un deliciu.

Eh, inca una pe lista de currently reading ar fi Blonde de milioane by Plum Sykes. Fiind o adoratoare a genului chick-lit, cartea pur si simplu m-a atras ca o forta malefica, strigandu-mi numele continuu, amangindu-ma cu tot felul de promisiuni. Nu neg, imi place, insa e de o superficialitate dureroasa. Desi simplista, ca orice chick lit, e o satira la adresa societatii din ziua de azi, si cred ca merge perfect cu melodia Price Tag. Dunno, my humble opinion.

Cam asta e, pe langa nenumarate altele care au de-a face cu Democratia si Filosofia unificarii europene, sau nasterea constitutiei ^^.
Hello! M-am reapucat sa mai citesc ceva ca tot vine vacanta si am mai mult timp, plus ca trecusera doua saptamani iar eu nu am mai pus mana pe o carte O_O ( ce tragedie 21 ). Acum citesc Åžocul de Robin Cook si ca sa va faceti o parere despre carte, citez de pe spatele ei :
" Intr-unul dintre cele mai bune romane ale sale, Robin Cook, maestrul thrillerului medical, abordeaza un subiect controversat de mare actualitate - clonarea. Pentru Deborah si Joanna, reclama tentanta a clinicii Wingate, care ofera o suma considerabila pentru donarea de ovule, pare solutia ideala care sa le inlesneasca o calatorie la Venetia si cumpararea unui apartament in Boston. Insa un an mai tarziu, cand tinerele doresc sa afle ce s-a intamplat cu ovulele donate, care teoretic trebuiau sa vina in sprijinul cuplurilor care nu pot avea copii, descopera ca nu este atat de usor sa obtina informatiile necesare, asa ca, sub false identitati, se angajeaza la clinica. Dupa cum dovedeste, clinica are nenumarate secrete de protejat, iar curiozitatea poate reprezenta, in multe cazuri, un pericol de moarte. "

Cartea are multi termeni medicali, insa nu strica sa mai inveti cate ceva nou din ea. Nu ma asteptam sa am pasiuni pentru astfel de carti, sau o fi vina autorului ca se descurca bine descriind majoritatea pasajelor. Ma tine in suspans si asta imi place cel mai mult, plus ca nu am citit nimic despre clonare. O recomand ^^
Nord si Sud de Elizabeth Gaskell.

Intotdeauna mi-au placut cartile scrise in perioada Victoriana si citesc cate una every now and then. Am gasit Nord si Sud ieri in biblioteca (pare-mi-se ca am luat-o acum o luna de la anticariat) si-am zis ca e numai buna de citit acum cand pe la scoala nu prea se mai intampla nimic.
Momentan nu am reusit sa parcurg foarte mult din ea, dat fiind faptul ca are scrisul minuscul iar eu mai am si probleme cu ochii si trebuie sa-mi pun de fiecare data ochelarii.
Autoarea are un stil asemanator cu al lui Jane Asuten; incepe cu prezentarea atmosferei de dupa o nunta, dupa care atentia merge spre Margaret Hale, personajul principal ai carei parinti detin o parohie. Este ceruta in casatorie de cumnatul verisoarei de la nunta careia se intorsese si refuza; tatal ei hotaraste ca slujba de pastor anglican nu i se potriveste in totalitate si decide ca toata familia sa se mute intr-un oras industrial, unde acesta urma sa devina profesor particular. Vestea asta o devasteaza pe mama lui Margaret, iar eroina noastra trebuie sa aiba grija de toata problema mutatului.

Pare o carte promitatoare, mai ales dupa scurta descriere citita pe net. Imi va placea, no doubt about it. 26
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38