Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ce carte citesti acum?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Inca nu am terminat Nevestele de la Hollywood si ma oftic, pentru ca nu am timp sa fac acest lucru : )). Imi place mult cartea, dar sunt mereu ocupata cu scoala, cu tot ce tine de ea, in fine.
Acum m-am apucat de Mara , de Ioan Slavici. f**k ! Urasc cartea asta si o urasc cu adevarat. Este prima carte pe care o citesc, desi eu o urasc. Nu inteleg cu ce ma ajuta pe mine in liceu o.o Abia daca inteleg ceva din cartea asta. Mi se pare extrem de plictisitoare, in care nimic interesant nu se intampla : )) Chiar nu se intampla, sti, ceva care sa imi starneasca interesul intr-un mod placut. E o carte greoaie, sa zic asa, datorita faptului ca Ioan Slavici are un stil mai vechi de a scrie. Eu traind in vremurile de acum,imi este greu sa inteleg cartea. Este plina de expresii pe care nu le inteleg, arhaisme, regionalisme : )). E plictisitor sa caut mereu cuvantul pe care nu il stiu in dictionar. Cred sunt abia la pagina 10 si am deschis dexul de vreo treizeci de ori xD.
Stiu deja ce se intampla in cartea asta, deoarece am citit rezumatul pe internet. Pot spune ca nici rezumatul nu l-am prea inteles in unele parti o.o Ehe, sper sa termin repede cartea, sa scap de ea : )). Am noroc ca mai are fratele meu rezumatul si caracterizarea personajelor la el in dulap : )) Daca nu inteleg ceva ma uit pe ele.
Si cand ma gandesc ca o sa mai fiu nevoita sa citesc carti care nu imi plac... .___.
Mara mi-a placut pana i-am citit sfarsitul, destul de sec... Practic e ca si cum ai trece de la azi la maine si ai terminat povestea 21. Am ramas cu un gol in stomac la fel ca la "Peripetiile soldatului Svejk".In fine. Cartea pe care o citesc acum este Doi ochi albastri de Thomas Hardy. Nu am ajuns cine stie unde. Inca ma chinuiesc pe la pagina 80 sa citesc ceva fiindca deja s-a descoperit ca Elfride si Stephen se iubesc si uite ca apar si peretii ce ii despartesc, lol... Asta e numai faptul ca vreau sa citesc o ANUME carte de care nu dau. Si desi stiu ca vara-mea o detine nu i-o pot cere fiindca o citeste 21. Asadar "Doi ochi albastri" ramane.
Rafuiala- Kelley Armstrong.

Ultima carte din seria mea favorita ( dupa Harry Potter, evident). Daca m-ati intreba sincer nu as sti sa spun ce ma atrage la cartea asta dar cred ca e faptul ca eu si Chloe semanam foarte mult, atat la fizic dar mai ales la psihic.
Este genul de poveste care ma atrage pur si simplu deoarece are ceva dinamic, un fir al povestirii care te tine in suspans si nu te lasa sa te plictisesti deoarece chiar are acel ceva care ii trebuie unei carti sa atraga cititorul.
Sincer nu as vrea sa se termine deoarece, ca si la Harry Potter, ma voi simti de parca trebuie sa le spun adio unor prieteni foarte buni si o sora geamana :].
Feet of Clay a lui Terry Pratchett.

Ah, seria Nightwatch, mereu o placere cand ajung la ea. Sunt undeva pe la jumate ca-n ultimele seri am fost un pic prea obosit sa citesc mai mult de 20-30 de pagini pe seara. E o reala placere sa citesc si mereu am sa apreciez setul asta de personaje a lui Pratchett. Misterul poate nu e la fel de bine definit ca-n Men of arms, dar e acolo si ma tine ghicind cine, ce si de ce.
A 21-a carte citita de mine de la autorul asta...si nu pot zice ca ma dezamageste.
Am terminat ieri, cred, 'Witches Abroad' din ciclul Witches, parte din mai marea serie Discworld a lui Terry Pratchett. Spre deosebire de Wyrd Sisters, mi-a placut mai mult, felul in care scriitorul manipuleaza limbajul fiind de fapt ceea ce m-a atras intotdeauna la stilul lui, in sensul de umor ce provine din anumite jocuri cu situatii si expresii. In anumiti termeni: puns (play on words).

Ma enerveaza sa scriu recenzii in romana, si nici nu am rabdare sa construiesc ceva care sa poata fi numit review. Ma rezum totusi la a spune ca nu m-a lasat dezamagita, motiv pentru care am inceput Reaper man, din ciclul Death, cred ca fiind chiar a doua dupa Mort si a 12-a in seria Discworld. Nu mai stiu exact.

M-as fi apucat de Eric, sa le iau putin mai in ordine, dar momentan sunt satula de Rincewind si inutilitatea lui.
Eu tocmai am terminat de citit Adela, de Garabet Ibraileanu.

Am auzit de carte in mai multe ... ipostaze, sa zicem, de la anumite persoane, printre care si de la profesoara mea de romana si prietena mea cea mai buna. Totusi, niciuna din persoanele de la care am auzit de cartea in sine, nu mi-a dat prea multe referinte asupra operei - orice ar insemna acest lucru, opinii pozitive sau negative. S-a trecut, sa zicem, peste opera, precizandu-se doar faptul in sine "am citit...". In orice caz, avand-o prin biblioteca si simtind nevoia sa citesc ceva nou in weekendul acesta pentru ca inca nu am finisat Cel mai iubit dintre pamanteni, de abia am ajuns la volumul al 3 lea pe care inca nu l-am inceput. In orice caz, simteam nevoia sa mai diversific, desi ador romanul lui Marin Preda, pur si simplu aveam nevoia, cum am mai zis, sa mai gust si... altceva, dat fiind ca ma intind prea mult cu romanul lui mare si genial din pricina scolii si timpului/chefului redus.

Oricum, am fost surprins placuta de opera in sine, yes. A fost foarte draguta cartea si am extras chiar si anumite citate dintr-aceasta. M-a surprins, sa zicem, din cauza faptului ca nu ma asteptam la nimic, doar o carticica nu prea interesanta, imi ziceam, cu o micuta poveste si detalii ici si colo, la care... ma gandeam eu, nici nu voi acorda prea multa si deosebita atentie. Astfel, as zice ca m-am inselat - ca intotdeauna - cu presupunerile. Din contra, cartea este foarte draguta si actiunea pur si simplu m-a prins.

Desi, sa zicem, se situeaza intr-un spatiu mai restrans si unele detalii as putea zice ca sunt descrise sau pur si simplu "adaugate" intr-o maniera oarecum sumara, precum si alte detalii pe care nu simt neaparat nevoia sa le precizez, cartea s-a ridicat de-asupra asteptarilor, care erau oricum nule, inexistente... Mi-a placut enorm stilul, a mers in concordanta cu starea mea de spirit din acest week-end si sa zicem ca am fost amandoua, si eu si cartea, pe aceeasi lungime de unda in timp ce gustam din povestea in sine, din sentimentele naratorului si din... Adela, de ce nu, desi nu este un personaj "extraordinar de complex" caci nici romanul in sine, daca il pot numi asa, nu este "extraordinar de complex". Este prezentat intr-o maniera scurta si oarecum sumara, daca ar fi sa il comparam cu alte opere de intinderi mai mari si cu o actiune mai ampla. Dar chiar si asa, evenimentele prezentate sunt bine condimentate si emotionante si descrise intr-o maniera care, pur si simplu, mie mi-a facut foarte mare placere. Subiectiv vorbesc, caci nu imi gasesc obiectivitatea cu privire la mica opera... Mi-a placut, m-a atras si stilul a fost atat de simplu conturat prin sentimente si totusi cu o oarecare complexitate, ceva indescriptibil.

Nu consider cartea o capodopera si nici nu mor atat de tare dupa ea incat sa o numesc una dintre cele mai frumoase, interesante, emotionante carti pe care le-am citit vreodata. Nah! sa nu exageram, dar mi-a placut per ansamblu si mi se pare ca nu se face valva cu privire la carte tocmai pentru ca este de o intindere mai mica si povestea ar fi putut fi structurata pe mai multe planuri, devenind o intreaga opera gigantica si cu mult mai complexa. Aveam vaga impresie ca Garabet Ibraileanu este un fel de George Calinescu 2, dar nu la fel de... 'deep', lol. In orice caz, ma bucur ca m-am inselat si prin asta nu acord niciun cuvant de culpa fata de G. Calinescu si nici de dispret, doar subiectivismul pur. Nu sunt prea incantata, par example, de Enigma Otiliei a lui Calinescu din pricina stilului balzacian si a descrierilor tipice balzaciene, nu este genul meu de lectura si chiar nu am nici cea mai mica idee de ce mi-am creat aceasta iluzie cu privire la Ibraileanu, poate din pricina reticentelor in opinii a celor ce au citit-o.

Nu pot vorbi mai mult despre asta fara sa dau spoilere, ceea ce nu voi face, mi-a placut stilul, mi-au placut personajele si actiunea destul de sumara, sentimentele si tot ceea ce a cuprins cartea. A fost o lectura foarte placuta.
Been a while since I haven't been around. So...what I'm currently reading:

Cloaked - Alex Flinn
Okay, so prima carte de Flinn pe care o citisem a fost Beastly [sau si mai bine Bestial-dupa super traducerea in romana], si frankly, chiar mi-a placut- la vremea aceea. Dar scena se schimba, gusturile evolueaza si ca urmare anumite chestii sunt criticate mai dur, asa cum se intampla si cu lucrarea lui Flinn. La inceput mi-a placut, credeam ca e retelling dupa The Shoemaker and The elves,Princess and the Frog, si the Six Swans. There's a lot of spins for a story, don't you think? Eu asa credeam, si pe la jumatatea cartii am realizat cu stupoare ca lucrarea ma deranjeaza pe plan psihic. Iar acum, aproape de sfarsit imi dau seama ca de la primele 3 pagini totul a fost previzibil, mult prea previzibil. Acum inteleg ca a fost repovestirea unui basm (in cazul asta 3 sau poate chiar mai multe), insa it was still predictable, mai ales ca retelling-urile, in genere nu ar trebui sa fie. Tindeam sa cred ca e retelling dupa Red Riding Hood, avand in vedere coperta and all, dar, fiind din perspectiva unui tip, scrisa de o autoare de sex feminin, I was so wrong...and the author is simply...a fail with the masculine perspective.

Gazda - Stephenie Meyer
Chiar imi doream sa citesc asta in engleza, dar stiam ca nu o sa am rabdare, avand in vedere stilul imbatabil al lui Meyer, care nu o sa inceteze sa ma uimeasca niciodata. Dupa toata tevatura cu Twilight, I question my mentality, considering I've actually given this book a chance. Okay, eu stiu ca tipa are darul de a aduce pateticul la un nou nivel, insa inceputul cartii asteia a fost chiar ...bun. Cathy. Ideea e...interesanta I guess, pana unde am citit deocamdata...DAR...totul e catchy and new, pana la partea in care, din nou apare- the older guy and the younger girl, the girl that wants to sleep with the guy....and the guy thinking rationally telling her she's too young, shes a girl and she does not know what she wants. Probabil, dintr-o perspectiva obiectiva, toti masculii lui Meyer sunt in genere mai batrani, asta poate echivaland cu experimentati, si fetele mult mai young, si mai putin experimentate, asta imediat ducand la concluzia ca habar nu au ce vor. Si proabil ca si Jared, ca un Edward in devenire, nu voia sa sleep with her pentru ca ii era teama ca e prea puternic si o poate rani. Oh! puh-lease.
Sper ca Meyer are sa aduca ceva interesant in peisaj in viitorul apropiat, pentru ca eu chiar am de gand sa citesc chestia asta.

Eh, am revenit si eu, caci de la inceputul vacantei a trecut o gramada si eu am citit tot o gramada de carti.

Ultima carte citita: Doi ani de vacanta de Jules Verne
Spre rusinea mea nu am citit-o pana acum... Dar cartea a venit intr-un moment bun, pentru ca aveam o "pofta" de o carte gen aventura, asa ca mi-am adus aminte de aceasta carte recomandata de profesoara de romana. Cu un drum spre biblioteca s-a rezolvat si problema in care ma aflam. Am terminat cartea in cinci zile ( ce mult!) pentru ca imi era o lene si ma bucuram de ultimele zile din vacanta de vara.
Mie mi-a placut cartea. Jules Verne scrie mereu intr-un fel care ma atrage instantaneu. Personajele mi-au placut, desi abia spre sfarsit am realizat si eu cine e cine... Briant e preferatul meu, stie mereu cum sa se descurce si isi asuma riscuri. Pot spune ca am si invatat din aceasta carte " tehnici esentiale de supravietuire" ( better then watch at Tv, tough).

Cartea pe care o citesc momentan: Aventurile lui Nils Holgersson in Suedia de Salma Lagerlof
Am lasat cartea cand a inceput vacanta de vara, in favoarea temei. ( nu chiar, as fi preferat sa o citesc pe aceasta). Cand am inceput scoala mi-am adus aminte de aceasta carte, asa ca m-am reapucat sa o recitesc. Spre rusinea mea ( again), nu am citit decat jumatate. * Fir-ar ele de teste initiale*. Povestea este foarte interesanta, iar Nils, care devine din ce in ce mai bun pe masura ce timpul trece cat timp e el spiridus m-a atras din prima. Desi eu pot spune ca niciodata nu mi-au placut persoanjele principale. Mereu am fost atrasa de personajele secundare si asa se intampla si aici. Personajul meu preferat este gasca salbatica Akka. Imi place ca e inteleapta si ca este si dura si blanda in acelasi timp cu Nils. Cartea este foarte captivanta, imi place foarte mult ^_^ O recomand tuturor care vor o carte relaxanta.
Si o sa inchei postul urand tuturor cititorilor de orice carte lectura placuta... eu nu o sa ma bucur de asa ceva caci tre' sa ma pun pe invatat T_T
Cartea pe care o citesc acum este cea scrisa de Anne Plichota ÅŸi Cendrine Wolf, noua aparuta pe piata din Romania, anume Oksa Pollock primul volum Taramul Invizibil. Eu sincer nu sunt cu cartile groase, cu multe file, dar asta a fost o exceptie ;x. Am inceput-o acum trei zile, si nu m-am putut dezlipi de ea [mai am 2 capitole si termin ;[ ]. Sa va explic pe scurt: Oksa Pollok este un fel de Harry Potter in varianta feminina, o fata de 13 ani descopera ca are puteri magice, iar ea, impreuna cu camaradul ei, cel mai bun prieten, pleaca intr-o aventura fantastica in distrugerea raului >3. Cel mai mult imi place romantismul din aceasta carte, conturat asa de fin incat daca nu esti atent ratezi fazele romantice <3 Ea trebuie sa aleaga intre doi baietii total diferiti, prietenul ei cel mai bun si un amic, gotic ;;]. Si povestea de dragoste se accentueaza si in volumele urmatoare ;x momentan a aparut numai primul, luna viitoare apare volumul 2 ^.^. Este o carte fantastica!
Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde

Okay, so, desi am citit-o acum o perioada indelungata de timp, sau cel putin am inceput-o, nu stiu din ce motive de "maxima securitate" nu am reusit sa o duc pana la capat. Am vazut filmul acum cateva luni bune si mi-a placut destul de mult incat sa reincep sa citesc lucrarea- si surpriza! chiar imi place- mult mai mult decat mas fi asteptat. Imi place stilul nu foarte sofisticat dar plin de inteles al autorului, si imi place cum, printr-o aparenta extrem de "aratoasa" exprima o esenta extrem de puternica. Imi place personajul lui Doarian datorita inocentei manifestate la inceputul cartii, dar o inocenta care exprima o determinare mai presus de a altora. De asemenea imi place caracterul lui Basil, modul sau usor influentabil de a fi si pasiunea care o pune in propriile lucrari...iar ceea ce spun acum, e doar punctul pana unde am citit...

In ceea ce priveste restul, nu am inceput absolut nimic, avand in vedere ca Gazda inca ma asteapta sa o termin, insa nici o molecula din mine nu vrea sa se miste in acea directie ^.^
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38