Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ce carte citesti acum?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Sa imi fie scuzata lipsa diacriticilor, insa nu sunt chiar acasa acum si cum vreau sa fac postul asta si nu dispun si de sarmanele si indispensabilele diacritice, well... that's so much about it.

Anyway, astazi am citit o carticica de povestiri pe care o am de multa vreme in vedere, prin mini mini biblioteca mea de acasa, lol. Howeveer, nu a fost cine stie ce, din pacate.
Noptile fara Caterina, Corneliu Fotea.

Prima povestioara m-a dat rau de tot peste cap si m-a facut sa ma gandesc ca hei chiar pot exista lucrari narative care nu imi plac. A fost... infernal. Nu stiu cum am reusit sa trec de povestioara aceea... stilul a fost oribil din mai multe puncte de vedere si o spun strict subiectic. Subiectul - pe cat de rece m-a lasat, pe atat de stupid si neinteresant si fara fond mi s-a parut incat si acum cand ma gandesc la asta, nu imi dau seama cum am reusit sa finisez cele cateva pagini prezente pe acolo. A fost oribil, nu mi-a placut si chiar nu pot adauga mai multe decat cuvinte de insulta, ceea ce nu vreau neaparat sa fac. Ma repet, este strict obiectiv.

Aproximativ aceeasi opinie o am si despre ultima povestioara -care de altfel poarta si numele cartii, anume Noptile fara Caterina. Aveam asteptari uriase si mii de scenarii in mintea mea si chiar ma gandeam ce si cum se vor intampla toate lucrurile. Din pacate, nu au fost decat vagi si spulberate iluzii si sperante pentru ca povestioara a fost un dezastru total din atat de multe puncte de vedere incat nici nu am cuvinte sa descriu si nici nu pot spune ca am citit-o in adevaratul sens al cuvantului, mai mult m-am uitat peste ea. Avea evenimente useless si fara sens si ... pe deasupra, gosh, era tare plictisitoare - chiar daca, sa fiu sincera, in comparatie cu prima povestire, a fost mult mai buna... numai ca eram exhausted, i could say si fara pic de toleranta, caci la inceput, cand am inceput sa lecturez mini cartea, aveam toata rabdarea din lume...

Celelalte povestioare au fost simpatice, some of them I guess. Una dintre acestea mi-a placut in mod special si nu pentru stil, care oricum nu mi-a placut in niciunul din cazuri. Pur romanesc, vechi, caracteristic ... whatsoever, nu mi-a atras atentia si chiar daca a fost prezentata, sa zicem "vechimiea limbii" - eu una nu am fost atat de tare atrasa de asta si nici atat de multa rabdare nu am avut sa inghit chiar totul. Howsoever, mi-a placut una din aceste povestioare ce reflecta dezamagirea unui guy care se intoarce acasa, la maica-sa, la tara si de abia asteapta sa manance nu stiu ce. Cand colo, maica-sa ii da conserva cu paine cumparata, or something like that ceea ce ii sterge intreaga amintire frumoasa asupra copilariei, dulcegariei si... well afectiunii de pe atunci. A fost quite touching, I liked it.

In orice caz, nu credeam sa ajunga atat de repede ziua cand voi spune ca NU mi-a placut deloc ceea ce am citit si in cartea asta am gasit, so, doua povestioare pe care imi este imposibil sa le agreez si pe care nu as vrea sa le citesc nici sub tortura. End of story.
Nu de mult am terminat Nick and Norah's infinite playlist, de Rachel Cohn, si David Levithan.

E destul de intersanta cartea, e o lectura usoara, rapida si ei bine.. destul de interesanta. Ideea nu e tocmai geniala insa are totusi ceva interesant, nu e genul de carte pe care as mai citi'o o fata din placere, nu m'a impresionat intratat, dar e bunicica.

Sincera sa fiu ma asteptam la mai multe de la carte, dunno why. Chiar si asa tot sunt curioasa in legatura cu filmul, incerc sa nu'mi fac sperante prea mari, tind sa fiu dezamagagita adesea + am tras c ochiul la trailer si pe bune ca actori nu ma atrag deloc, I mean.. deloc. Eh.. o sa vad eu.

Cat despre personaje sincer am savurat fiecare rand scris din perspectiva lui "Nick", ca sa spun asa. M'a atras mai mult si chiar mi'a starnit interesul, chir ca.. personajele sunt chiar foarte asemanatoare, Nick, are ceva mai interesant si'ti mentine atentia. Totusi, ideea tipului care sufera dupa ex'a a fost putin cam prea accentuata [parerea mea] si i'a mai luat putin din farmec. : (

Cum nu dispun de multe carti, eh, am resurse limitate. am cautat cateva in colectia mamei care sincer nu e impresionanta deloc, totusi.. am pus mana pe Ash road de Ivan Southall, e in engleza si merge sa citesc 2-3 capitole inainte sa ma culc. Revin cu o parere dupa ce o termin.
Lolita de Vladimir Nabokov... Am auzit acum cativa ani de carte dar pur si simplu am tot amanat citirea ei. Intamplator am dat peste un fic cu Sesshomaru si Rin constuit pe acelasi fir.Am zis ok,trebuie sa citesc cartea,acum! Asa ca am descarcat-o de pe net, in engleza.

Abia am terminat primul alineat.Deci m-a cucerit cu primele cuvinte :Lolita, light of my life, fire of my loins. My sin, my soul. Lo-lee-ta: the tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta. She was Lo, plain Lo, in the morning, standing four feet ten in one sock. She was Lola in slacks. She was Dolly at school. She was Dolores on the dotted line. But in my arms she was always Lolita."

Stiu ca are un subiect complet neplacut dar tonul pe care il foloseste ma face sa zambec.Deci nu m-am putut abtine si am citit si ultimu alineat al cartii. Stiu ca unora le strica tot chefu daca afla sfarsitul si multi abandoneaza dar pe mine, sa stiu sfarsitul ma impulsoneaza sa citesc si mai cu drag cartea, ca sa aflu cum s-a ajuns la acel final. Oricum, sper ca termin cartea pana dimineata.

"I am thinking of aurochs and angels, the secret of durable pigments, prophetic sonnets, the refuge of art. And this is the only immortality you and I may share, my Lolita."
Well, momentan sunt prinsa in Princess Diaries, de Meg Cabot. Simtind nevoia acuta de a revedea filmele, si dandu-mi seama ca nu am citit nici un singur volum din serie, am zis ca vreau sa vad care e diferenta dintre ele, si aparent e una semnificativa. Cred ca nici nu mai trebuie sa mentionez actiunea cartii, avand in vedere ca e pretty popular. Imi place modul de redare, amintindu-mi foarte mult de Angus, thongs and full frontal Snogging, aka sub forma unui jurnal pe zile, si locatii. E o lectura usoara si rapida, imi place personajul principal, Mia...are farmecul acela aparte care face chiar si cele mai lame elemente sa para genial de amuzante...

Well, pentru ca nu pot avea o singura carte la currently reading, m-am ales, din greseala sau cu intentie si cu primul volum din seria The Immortals, de Alyson Noel. Am vizitat Humanitas-ul in cautarea unei alte carti, pe care tin neaparat sa o citesc, si la iesire erau mai multe cartulii continand parti din anumite carti. So, asa m-am ales cu Evermore, curioasa fiind de modul in care se desfasoara actiunea. Si desi e un cliseu YA again, booklet-ul avea doar primele doua capitole, actiune oprindu-se prea brusc intr-un moment destul de important...so I couldn't help myself but continue reading it, in engleza bineinteles pentru ca traducerea in propria-mi limba mi se pare ca diminueaza din farmecul cartii...
Am inceput sa citesc Spitalul Municipal de Barbara Harrison. E destul de interesanta pana acum. In mare se prezinta viata dintr-un spital, dar este si o poveste de dragoste. Doctorul care conduce practic spitalul se indragosteste de o pacient care ajunge la spital in stare grava. Din cate am inteles povestea este cu happy end. Pe parcurs, cel putin pana unde am citit eu, mai apar si povestile anumitor pacienti care nu sunt tocmai vesele.
Oricum e draguta si este scrisa bine. Singura problema e ca a aparut in 1992, iar gramatica de atunci era altfel si uneori am impresia ca e scrisa gresit 21
Astazi, dorind sa ma intorc in trecut, am "pescuit" din biblioteca municipala "Povestea hotului de trupuri" de minunata Anne Rice. Deja am devorat 150 de pagini.
Actiunea celui de-al patrulea volum din serie are loc in anul 1990, deci mai aproape decat precedentele. Din cate am inteles eu, protagonistului Lestat i se ofera posibilitatea de a redeveni muritor. Pentru asta e nevoie ca spiritul sau sa'si paraseasca trupul supranatural si sa se refugieze intr-unul obsinuit. Dupa secole de nemurire in care singura sete cunoscuta a fost cea de sange, el tanjeste dupa gustul mancarii adevarate, deci am impresia ca va accepta targul. Normal, altfel cartea n'ar avea sens.
Nu stiu de ce nu am revenit la "Cronicile vampirilor" mai devreme, doar e o traditie a verilor mele! Dorul fata de stilul intens si de personajele dragi a biruit, totusi. Deci iata'ma, devorand cuvinte la foc automat, dornica sa stiu tot. [Cam disperata, eh? E ceva obisnuit, no problemo.]
Invierea - Lev Tolstoi
sonatakreutzermoartealuiivanilicicuponulfals

Am reusit sa fac rost de pe la un anticariat de un volum dintr-o colectie numita 'Best loved books' si deocamdata citesc abia prima poveste- sunt patru in total... Un fel de condensari ale unor renumite romane care fac lectura ceva mai usoara si mai accesibila.

Dar cum spuneam, povestea se numeste Treasure Island' si este scrisa de Robert Louis Stevenson--- sa fiu sincera, am alergat mult dupa cartilea astea in engleza si m-a cuprins un val de euforie cand le-am gasit. Intotdeuna m-au fascinat povestile cu pirati si comori, iar asta este exact genul meu. Nu este nici foarte lunga, ceea ce intr-un fel ma bucura, pentru ca inca nu am reusit sa stapanesc in totalitate 'limbajul' piratilor( though I love the 'Yo-ho-ho, and a bottle of rum!' part*laugh* ).
Well, n-am mai trecut de o perioada destul de lunga pe aici, cred ca ar fi cazul sa revin.
Nu revin extrem de in forta datorita timpului care nu imi permite. So, deocamdata sunt blocata cu Eternal Seduction primul volum al seriei A Darkness Within, de Jennifer Turner. Coperta nu mi-a spus prea multe, nici inceputul. Dupa vreo 10% am fost socata ca era "another vampires book" cu o gramada de referinte mitologice care nu isi au rostul, insa pana la urma, datorita replicilor atat de penibile care o face amuzanta a inceput sa imi placa. Un singur lucru mi-a indus coperta, care aparent incepe sa se adevereasca - continutul sexual explicit. Nu ma deranjeaza, doar ca, ma frapeaza cum vampirii, care desi sunt plini de sange totusi nu au o inima care sa pompeze sange si ca urmare... ah, nevermind that.

Plus inca o chestiuta > Hitler Versus Stalin, destul de interesanta axata pe relatiile internationale in the 2ndWW, mai exact pe cele de pe Frontul de vest, intre Germania si URSS. Okay, admit ca o citesc numai de dragul de a nu invata din materialele din care trebuie sa invat,si pentru ca incapatanarea mea imi spune [i]<daca faci ceva ce nu iti place fa-o macar cum iti place>. Cartulia e destul de explicita, plus ca are o gramada de poze pe care nu le-am vazut inca in nici un documentar pe subiect. Autorii au facut o treaba foarte buna incercand sa explice cat mai simplist intreaga tevatura desfasurata intre Hitler si Stalin pe perioada razboiului. So yeah, pe langa faptul ca e really helpful e si entertaining.
M-am apucat de curand de "Fortele raului absolut - Invocarea " de Kelley Armstrong. Am vazut cartile la Bravo si am zis de ce nu in fost au ceea ce imi place mie suspans, ceva thriler, fantome, oameni morti etc.
Deocamdata nu am ajuns la partile alea fiindca m-am apucat sambata de ea si dabea pe la capitolul treisprezece.
Oricum vreau sa termin primul volum cat mai repede pentru a ma apuca de urmatorul. Si vreau sa le termin pe toate trei daca se poate pana incepe scoala dar nu prea cred21 dar mai sti...
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38