Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O iubire cam ciudata [sasusaku&naruhina]

#1
sa nu ma luati prea tare ca sunt noua


CAP1:
era o zi frumoasa si insorita de vara pasarile cantau nori capatau diferite forme parca rupanduse uni din alti, intro casa superba {mai bine spus vila} 2 copi de 18 ani se certau si se bateau cu khetkup si mustar .
-naruto idiotule numai da ca in o jumatate de ora mama e aici . spune o fata cu parul roz bombon cu fata alba ochi de smarald si un corp de invidiat numele ei era sakura , sakura haruno.
- chiar neputincioasa mica . spuse un baiat cu ochi ca cerul limpede si parul de un galben tipator el se numea naruto uzumachi.
-pe cine faci tu ''neputincioasa mica'' spuse sakura in urmatoarea clipa aplicandui o miscare de judo [nu stiu daca am scris bn:D]lui naruto
-au.... dar nu apuca sa termine ca cineva batu la usa in acel moment sakura speriata comanda slujilor sa faca camera de zi ca noua in 2 sec.
-sigur domnisoara sakura. spusera toate in cor.
si in cat timp ii lua lui naruto sa raspunda casa fu ca noua.
-buna ziua am venit sa va aduc corespondenta.spuse un domn de vreo 34 de ani.
-mdea bine spuse naruto plictisit.
Intre timp la casa de langa ei era o galagie mult mai mare
-itaci idiotule unde dracu miai pus casca? spune un baiat de vreo 18 ani cu parul negru facut tepi la spate ochi de un abis intunecat pt ca era cald afara sa sa isi ia doar blugi si o vesta desfacuta pe spate .
-nustiu incapabilule unde tiai lasato. spune un tip asemanator lui sasuke el era fratele lui mai mare .
In acest timp in aceeasi casa o fata cu parul albastrui cu oci de un mov sters si imbracata intro perechi de blugi de vara foarte scurti si un tricou pana la buric asculta muzica la castile de la leptopul ei ia era hinata si se gandea profund la............ la nimic gandul ei era numai la cer; nori ;si copaci. de o data gandirea ii fu spulberata de frati ei de suflet care se certau care se certau{sasuke si itaci} ia se ''trezi din visare si scoase capul pe geam sa vada ce se intampla.
la casa sakurey:
- hai sakura mergem la piscina?intreba blondul rugator
(piscina era in fata camerei hinatei\:D/)
-bn ori cum vroiam sa ma bronzez. spune sakura
-yey. se bucura blondul
la casa hinatei.
aceasta deranjata de zgomotul care il faceau frati ei iesi pe geam.
-hei voi doi terminati acolo ca de nu o incurcati bn? spune ia nervoasa.[hinata]
la sakura:
naruto cand se pregatea sa sara tocmai o zarise pe hinata{ dar el nu stia cine e}acesta(naruto) se pierdu imediat se uita la ia cu niste ochi pe care nici sakura nu ii cunosea.

-hei aiuritule la ce te u....... dar se uita ,mai atent si observa la ce se holba, aaaaa mam prins tia cazut cu tronc noua vecina asai?spuse sakura cu un zambet dracesc .
-nu te intereseaza pe tine spuse acesta aruncandui o privire uchigatoare sakurei
cand hinata a coborat sa vada ce se intampla sakura a strigat peste gard :
-hei buna ''vecina'' cum te numesti?
-buna ,ma numesc hinata tu cum te numesti?
-sakura haruno, tiar placea sa vi la noi sa mai vorbi?
-sigur miar prinde bine sa scap de astia doi. spune hin zambind usor.
aceasta se duse pana in casa si ii spuse ca se duce pe la vecini de alaturi mamei ei si isi lua costumul de baie care era format dintrun sutien in dungi negru cu alb si o pereche de chilotei albi cu o funtita neagra , si venise la sakura
mai bine spus sarise gardul .
-iatate in sfarsit , ma plictiseam aici cu naruto aratand spre el (sakura arata spre naruto)
acesta rosise tot insa reusi sa o ascunda.
-buna hinata imi pare bine spuse aceasta senzual.
-si mie spuse naruto dupa care sari instantanei in apa.
iar sakura si hinata incepura sa rada pentru ca naruto se prostea in fel si chip.
-auzi hin cear fi sa ramai asta seara la mine? intreaba sakura entuziasmata .
-miar face placere dar tre sa o intreb pe mamyta mea.spuse hinata razand.
in timp ce fetele radeau si vorbeau naruto ca sa afle mai multe despre hinata se apropie de curtea hinatei si il vazu pe sasuke,''hmmmmmmm daca ma imprietenesc cu asta as putea sa ma apropi de hin si poate asa o voi sa se indragosteasca de mine'' gandi naruto.
-buna cum te numesti? intreba naruto
-sasuke ,sasuke uciha.spuse sas'ke
-apropo dormi la mine asta seara?
-nustiu dami nr tau de tel si te sun cand vin ok .spune el nepasator{sasuke}.
-sigur. 065436733. ii spuse naruto crezator in planul ce sil intiparise in gand
Intre timp la fete:
-ai vrea sa
Disclaimer:Nu detin nici un personaj(inafara de cele create de mine) ce apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari


vad ca nu va placut asa ca il las

#2
heya, imi place ficul dar ai trebuie sa il critic :D Il critic pe el nu pe tine:D
mai intai de toate, iti trebuie disclamer, daca nu il ai ti-l poate inchide sau sterge. Dialogul e mult si sec in unele parti, descriere&naratiune cam lipseste, de aceea poti sa adaugi unele replici la vorbire indirecta. Ai cam grabit actiunea, punei frana. Ce sa mai spun? Astept nextul si sper sa ti cont de sfatul meu. Tine minte, nu te-am criticat pe tine, ci ficul.
Injura-ma prim pm:D
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#3
Editeaza-ti primul post, pune disclarmer, astept 2 zile sa-l pui daca nu iti inchid ficul. ^^

P.S : Welcome :]
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#4
Scuza-ma scumpo...dar nu te voi lua usor pt ca esti incepatoare...trebuie sa fim duri ca sa inveti cva,....tu te uiti la ficul asta...e o postie....trebuie sa fim duri ca sa intelegi cva..credeme asa am invatat eu si molti altii
vino cu disclamer rpd ca ti se inchide ficu;) acum sa revin la capitol...citeste asta cu atentie...vei avea nevoie
In primul rand nici nu ma uit dupa greselile de tastare..pt ca nu ma intereseaza u ai grave probleme in alte domenii
ca sa intelegi si tu...o poveste nu esti structurata din dialog...unde e descrierea? naratiunea....hai ca stiu ca poti...trebuie sa descrii cea ce se intampla...peisaje etc...dak spune sakura vai ce frumos e afara crezi ca pe noi nea incalzit chestia asta?....
si ca tot vb de dialog..care e exagerat de mult...nu ti se pare ca e plictisitor si sec? dak nu sti sa faci o descriere ampla..si sugestiva...macar dialogul ala mama naibi de dialog fal bn
Draga mea....profesoara ta de romana cred ca e batuta in cap...dar poate nu e ea vinovata ca u ..la varsta care esti nu sti sa scri cu litera mare la inceput de propozitie... aozi...crek ai trecut de varsta cu zmiorcaielile asa ca treci la treaba si invata sa scri corect si cu litera mare la inceout T_T
nici macar titlul nu e scrie corect....dc e cu litera mica...mai fata imi dai dureri de cap
punctoatia ta e dezastruoasaaa....ma ingrozesc...nu sti sa folosesti virgulele, punctul, semnul de exclamatie sau cel de intrebare.... invata unde se pune punct...invata unde se pun toate semnele ca te duci naibi cu ce ai scris tu...ma bagi in mormant >__<
nu mai scrie intre paranteze intr-o poveste...e inestetic...urat...si total gresit
As mai avea multe de spus....dar nu merita sa imi bat capu....vreau sa te perfectonezi.... sper sa citesti tot pt ca e spre binele tau
ai grija la ce am zis aici..,.pt ca ce ai sckirs e o mizerie....ai mult de lucru...o sa trec sa vad cum ai evoluat...nu ma dezamagi..pt ca nu ai vz cum sunt eu dura;)
succes...tine cont de ceea ce am spus...pt ca te va ajuta mult....si mai citeste si niste carti...ai mareee nevoie


era sa uit...esti noua uite aici un model dak nu sti ce e ala....punel la inceput de fic : Discalimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto (in afara de cele create de mine), personajele apartin lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma lor.
[Imagine: 2m2b9sn.gif]
*Sebastian Michaelis*

Black Butler

[Imagine: bj7bc6.jpg] [Imagine: a4n0w2.jpg] [Imagine: s3oiv5.jpg]
[Imagine: 168impv.gif]

...A Demon*...And A Butler



#5
Sunt nou venita si eu si:i know i know veti spune:e nou venita si comenteaza la alt nou-venit ce aiurit,etc. Dar tot vreau sa comentez.


CAP1:
era o zi frumoasa si insorita de vara. pasarile cantau(Iar,ar trebui un punct) nori capatau diferite forme parca rupanduse(rupandu-se) uni din alti,( doi de ,,i'') intro casa superba(intr-o) {mai bine spus vila} 2 copi(copii) de 18 ani(hai sa fim seriosi:ei la 18 ani sunt copii?!) se certau si se bateau cu khetkup(ketchup) si mustar .
-naruto idiotule numai da ca in o jumatate de ora mama e aici.(VIRGULA>.<.Ma rog ,,ca in'' este o noua expresie in vocabularul limbii romane) spune o fata cu parul roz bombon cu fata alba ochi de smarald si un corp de invidiat numele ei era sakura , sakura haruno.(Mi-e frica sa mai comentez)
- chiar neputincioasa mica . spuse un baiat cu ochi ca cerul limpede si parul de un galben tipator el se numea naruto uzumachi.(vreau sa mooor :(( )
-pe cine faci tu ''neputincioasa mica'' spuse sakura in urmatoarea clipa aplicandui o miscare de judo [nu stiu daca am scris bn4]lui naruto(paranteze,paranteze...pff fetita...aplicandu-i...Sakura...bn4...)
-au.... dar nu apuca sa termine ca cineva batu la usa in acel moment sakura speriata comanda slujilor sa faca camera de zi ca noua in 2 sec.(Deci pe bune.Imi chem porofesoara de Romana care ma cicale la cap daca i-au noua ,si te face una cu pamantul.)
-sigur domnisoara sakura. spusera toate in cor.(sigur,domnisoara...catynca...vom fi balnzi cu tine...Cum doamne iarta-ma sa fii bland???Stii cate critici am primit eu fetita?!Si nici n-am renuntat la fic,nici n-am facut fitze...am acceptat si m-am perfectionat.)
si in cat timp ii lua lui naruto sa raspunda casa fu ca noua.
-buna ziua am venit sa va aduc corespondenta.spuse un domn de vreo 34 de ani.(ca sa fie mai estetic puteai scrie : treizeci si patru.Ce sa mai zic de inceput de propozitie cu litera mica!)
-mdea bine spuse naruto plictisit.
Intre timp la casa de langa ei era o galagie mult mai mare(punct)
-itaci idiotule unde dracu miai pus casca? spune un baiat de vreo 18 ani cu parul negru facut tepi la spate ochi de un abis intunecat pt ca era cald afara sa sa isi ia doar blugi si o vesta desfacuta pe spate .(aoleu,aoleu,aoleu!itaci?!...Ma calmez...fetita...se spune Itachi.Mi-ai...Imi vreau inhalatorul pe care nu-l am.)


M-am oprit aici.Ca pana la sfarsit cred ca faceam infarct.Elly,imi place critica ta! Dar n-as vrea sa comentezi si la ficul meu <.<

Naratiunea:comme ci comme ca,dar parca totusi e putin grabita.
Descrierea:Aproape ca nu o vad deloc.
Ortografie: Iti vine sa te omori!

Si nu mai vreau sa mai continuu...

Oricum eu zic sa pui o continuare sau ceva.Noi,scumpo,trebuie doar sa-ti dam ,,impulsuri'' ca sa te corectezi si sa evoluezi.
[Imagine: funny-2.gif]

My gaia avatars:
[Imagine: 147d576.png][Imagine: 6522781.png]
The stars lean down to kiss you,
And I lie awake I miss you,
Pour me a heavy dose of atmosphere.
Cause I'll doze off safe and soundly,
But I'll miss your arms around me
I'll send a postcard to you dear,
Cause I wish you were here.

I watch the night turn light blue,
But it's not the same without you,
Because it takes two to whisper quietly,
The silence isn't so bad,
Till I look at my hands and feel sad,
Cause the spaces between my fingers
Are right where yours fit perfectly.

#6
(15-02-2010, 05:25 PM)catynca A scris: sa nu ma luati prea tare ca sunt noua


CAP[space]1:
Era o zi frumoasa si insorita de vara[ virgula] iar pasarile cantau[ de punct ai auzit ?] nori[ doi de i ] capatau diferite forme parca rupanduse[rupandu-se] uni[ doi de i] din alti[ aceeasi situatie >.< doi de i ], intro [ omule, e intr-o, nu intro] casa superba {mai bine spus vila} 2 [ doi ]copi [ copii ] de 18 [ optsprezece ] ani se certau si se bateau cu khetkup [ ketchup ] si mustar .
-Naruto[ virgula] idiotule[ semnul exclamarii ] Numai da ca in o jumatate de ora mama e aici [ virgula..] spune o fata cu parul roz bombon [ virgula] cu fata alba ochii de smarald si un corp de invidiat[ punct] Numele ei era Sakura , Sakura Haruno.
- Chiar [ virgula ] neputincioasa mica [ semnul exclamarii ] spuse un baiat cu ochii ca cerul limpede si parul de un galben tipator [punct ]El se numea Naruto Uzumaki.
-Pe cine faci tu ''neputincioasa mica'' [ semnul intrebarii ] spuse sakura in urmatoarea clipa[virgula] aplicandui [ aplicandu-i ] o miscare de judo lui Naruto[punct] - deci aici m-am enervat
-Au [semnul exclamarii].... dar nu apuca sa termine ca cineva batu la usa in acel moment[ punct ] Sakura speriata comanda slujilor [ slujilor ? ce e asta ? exista cuvantul asta in dex ? o.O eu zic ca nu. stii de ce ? pentru ca este : slujitorilor ] sa faca camera de zi ca noua in 2 sec. [ secunde ]
-Sigur domnisoara Sakura[semnul exclamarii ] spusera toate in cor.
si in cat timp ii lua lui naruto sa raspunda casa fu ca noua. [ Wth ? pot sa imi trag o palma ? Defapt nu...maine la scoala o sa arat naspa si nu se merita. Ce e cu propozitia asta fetita ? Daca o pot numi asa...Nu are logica ]
-Buna ziua [ virgula ] am venit sa va aduc corespondenta [semnul exclamarii ] spuse un domn de vreo 34 [ treizeci si patru ] de ani.
-Mdea[virgula] bine [ semnul exclamarii ] spuse Naruto plictisit.
Intre timp la casa de langa ei era o galagie mult mai mare [ punct ]
-Itachi [ stii ca in momentul asta imi vine sa dau cu gramatica ta de pamant ? Dumnezeule...le-ai pocit numele, mai ales al lui Itachi XD ] [virgula] idiotule[ semnul exclamarii ] unde dracu miai [ mi-ai...firar ea de gramatica ] pus casca? spune un baiat de vreo 18 [ optsprezece ] ani cu parul negru facut tepi la spate[virgula] ochi de un abis intunecat pt[ pentru...FARA prescurtari !! unde ai vazut tu scriind pt intr-o carte ? zi-mi si mie si mananc pagina aia ] ca era cald afara [ punct] sa sa isi ia doar blugi si o vesta desfacuta pe spate . [ Sa mor eu daca am inteles ceva din ce vrei sa zici aici ]
-Nu[space]stiu incapabilule unde tiai [ ti-ai ] lasato.[ lasat-o ] spune un tip asemanator lui sasuke [ punct bre...]El era fratele lui mai mare .
In acest timp [ virgula ] in aceeasi casa [ virgula]o fata cu parul albastrui [ virgula ] cu ochii de un mov sters si imbracata intro [ intr-o ] perechi de blugi de vara foarte scurti si un tricou pana la buric[ punct ] Asculta muzica la castile de la laptopul ei[punct] iaEA era Hinata si se gandea profund la...[ ho..trei puncte de suspensie ajung ] la nimic [ punct] Gandul ei era numai la cer[virgula] nori si copaci. De o data gandirea ii fu spulberata de frati [ doi de i ] ei de suflet care se certau [ ai reperat care se certau /:) ] care se certau{Sasuke si Itachi}[ punct ] Ea se ''trezi din visare si scoase capul pe geam sa vada ce se intampla.
la casa Sakurei:
- Hai[virgula] Sakura mergem la piscina?intreba blondul rugator[punct]
(piscina era in fata camerei hinatei\:D/) [ A, da ? Si era mare greutate sa faci legatura printr-o fraza. Romana asta. Btw, ce cauta un emoticon in fic ? Exista carti cu emoticonuri ? o.O ]
-bn[ Bine] oricum vroiam sa ma bronzez [ semnul exclamarii ] spune Sakura
-Yey [semnul exclamarii ] se bucura blondul[punct]
La casa Hinatei.
Aceasta deranjata de zgomotul pe care il faceau frati[ doi de i ] ei iesi pe geam.
-Hei voi doi terminati acolo ca de nu o incurcati bn[bine]? spune ea nervoasa.[hinata] [ doa..a spus branza din frigider. era greu sa spui : a spus Hinata nervoasa. era greu,stiu ! ]
La Sakura:
Naruto cand se pregatea sa sara tocmai o zarise pe Hinata{ dar el nu stia cine e}[ punct]Acesta(Naruto) se pierdu imediat[ punct ] se uita la EA cu niste ochi pe care nici Sakura nu ii cunosea. [ huh ? cunosea ? maybe vroiai sa zici cunostea ]

-Hei[virgula] aiuritule[semnul exclamarii] la ce te u....[trei puncte de suspensie sunt suficiente]dar se uita mai atent si observa la ce se holba[ punct]
- Aaa ! M-am prins [ semnul exclamarii ] Ti-a cazut cu tronc noua vecina asai[ asa-i ]?spuse Sakura cu un zambet dracesc .
-Nu te intereseaza pe tine [ semnul exclmarii ]spuse acesta aruncandui [ aruncandu-i ]o privire uchigatoare[ ucigatoare] Sakurei[punct]
Cand Hinata a coborat sa vada ce se intampla[virgula] Sakura a strigat peste gard :
-[b]H
ei buna [virgula]''vecina''[semnul exclamarii]Cum te numesti?
-Buna [semnul exclamarii ] Ma numesc Hinata [semnul exclamarii] tu cum te numesti?
-Sakura Haruno[semnul exclamarii] Ti-ar placea sa vi[ doi de i ] la noi sa mai vorbi[vorbim]?
-Sigur [semnul exclamarii ] Mi-ar prinde bine sa scap de astia doi [semnul exclamarii ] spune Hin zambind usor.
Aceasta se duse pana in casa si ii spuse ca se duce pe la vecinii de alaturi mamei ei si isi lua costumul de baie care era format dintrun [dintr-un ]sutien in dungi negru cu alb si o pereche de chilotei albi cu o funtita neagra si venise la Sakura. Mai bine spus[virgula] sarise gardul .
-Iata-te in sfarsit [ semnul exclamarii] Ma plictiseam aici cu Naruto ! a spus Sakura aratand catre el.
Acesta rosise tot [virgula]insa reusi sa o ascunda.
-Buna Hinata [semnul exclamarii]imi pare bine[semnul exclamarii ] spuse aceasta senzual.
-Si mie[semnul exclamarii ] spuse Naruto [virgula]dupa care sari instantanei [ instantaneu ] in apa[virgula, nu punct ] iar Sakura si Hinata incepura sa rada pentru ca Naruto se prostea in fel si chip.
-Auzi [virgula]Hin !Ce-ar fi sa ramai asta seara la mine? intreaba Sakura entuziasmata .
-Mi-ar face placere [ virgula ]dar trebuie sa o intreb pe mama mea [semnul exclamarii ] spuse Hinata razand.
In timp ce fetele radeau si vorbeau [virgula ] Naruto ca sa afle mai multe despre Hinata se apropie de curtea Hinatei [frumoasa repetie ] si il vazu pe Sasuke[punct]
''Hmm daca ma imprietenesc cu asta as putea sa ma apropi de Hin si poate asa o voi face sa se indragosteasca de mine'' gandi Naruto.
-Buna[virgula ] cum te numesti? intreba Naruto
-Sasuke Uchiha, a spus el. [ daca iti zicem si noi nu stiu cum, de exemplu : flor'cica in loc de floricica, sigur nu-ti convine, asa ca lasa-i numele in pace ]
-Apropo [virgula ] dormi la mine asta seara?
-Nu stiu [semnul exclamarii ]Da-mi numarul tau de telefon si te sun cand vin [virgula ] spuse Sasuke nepasator.
-Sigur [semnul exclamarii ] 065436733 [ semnul exclamarii ] ii spuse Naruto increzator in planul ce si-l intiparise in gand [punct]
Intre timp la fete:
-Ai vrea sa [ sa ce ? puteai sa spui ceva cu care sa ne lasi in suspans, da' pauza ]

Pentru numele lui Dumnezeu, al lui Allah, al lui Jashin, a lui Budha si a cui o mai fi, ma bucur ca am terminat de corectat !! Sa stii ca nu am corectat chiar tot, ci aproape, pentru ca are un aspect atat de neglijabil, incat ma dor ochii !!
Sa incepem de spus ce e de zis :
1. Modurile de expunere nu s-au inventat la tine sau ce ? Tot ce exista este un dialog abundent si sec, care te plictiseste de mori. Naratiunea e trasa de par vai de mama mamei ei. Descrierea unde papucii mei a fugit ? E in Hawaii ?
2. Nu imi place deloc aspectul si ma doare capu' de la cat de urat de asezat in pagina :|. Nu tu punct, nu tu virgula, nu tu semn al exclamarii / intrebarii si pe deasupra, scrii cu litera mica la inceput de propizitie si mai ales numele !!! Tu ce romana faci la clasa fato ? Asa va invata pe voi ? Gramatica e varza de asemenea si crede-ma ca ma abtin sa nu zic vorba mea preferata, dar corecteaza ficul inainte sa-l postezi. Nimeni nu e dator sa iti vada si sa te atentioneze pe tine de greseli, Okay ? Mai invata gramatica, pentru ca miai se scrie mi-ai, dar de fapt, ti-am scris acolo forma corecta XD
3. Vreau sa vad ca evoluezi si pe mine sa ma scutesti de replici gen : sunt noua, asa ca luati-ma usor * 21513 emoticons *, da ? Si ce daca esti noua, ah ? Daca postezi, inseamna ca vrei sa te perfectionezi si crede-ma ca nici eu nu am zis prima data ca sunt noua pe un alt forum cand am postat un fic si chiar si acum tin minte ce mi-au zis criticii, chiar daca m-am simtit putin prost.
4. Vad ca ai pus disclaimer, deci nu mai are rost sa iti spun. Daca ai vreo obiectie sau vrei sa imi spui ca nu stiu ce vorbesc, sa ma jignesti, bla bla bla, fa-o prin pm sau mail, da ? Nu vreau sa isc un scandal pe forum, pentru ca nu se merita. Ceai de zis contra mea o faci prin pm !
Ja ne si succes la urmatorul capitol !

Edit : bla bla bla. Ce crezi ca rezolvi daca te lasi de el ? Nimic. Noi te ajutam sa te perfectionezi draguta, asa ca lasa-ma cu prostii de genul : vad ca nu va placut asa ca il las, bine " ?
Asa...si sa nu crezi ca sunt doar un nou venit cu gura mare, sa stii ca nu sunt, doar ca nu imi pot accesa deloc contul vechi de pe nici un pc, asa ca am fost nevoita sa imi fac altul !
[Imagine: cats-7.jpg]

#7
offf Sfinteeeee .... ai primit un comm dur gata vaiii nu va place il las mai fetito cand am inceput eu sa scriu aveam atatea commuri dure incat imi venea sa plang nici nu voiam sa le citesc pt ca ma simteam ca naiba...dar le-am citit si uite ca m-au ajutat foarte mult....commurile dure te ajuta sa evoluezi...crezi ca dak as fi venit aici si as zice "vaiii super marfa....ce misto e vreau nextu...dar mai pune descriere " tu crezi ca teai fi perfectionat? Nu bn inteles
fi dura cu tine insati si evolueaza ca sa nu mai fim nevoiti sa te invatam ce e aia limba romana...
sper ca mam facut inteleasa....Nu te lasi de un fic dak ai primit un comm dur....mergi mai depoarte evolueaza surprindene noi te ajutam prin ceea ce facem
dak nu poti sa duci la bun sfarsit un fic nu il mai incepe
ce credeai ca va fi totul numai lapte si miere.... draga bun venit in realitate sa sti ca lumea e mai dura decat crezi, dar e spre binele tau
vreau o continuare sa vad cum evoluezi hai ca nu e asa greu....tine cont de sfaturi
[Imagine: 2m2b9sn.gif]
*Sebastian Michaelis*

Black Butler

[Imagine: bj7bc6.jpg] [Imagine: a4n0w2.jpg] [Imagine: s3oiv5.jpg]
[Imagine: 168impv.gif]

...A Demon*...And A Butler



#8
Of, of, of...In primul rand ar fi mai bine daca ai continua fic-ul tinand cont de ce s-a comentat pana acum decat sa-l lasi intr-o groapa de gunoi...
Chiar daca fic-ul tau are o grooooaza de greseli, multe pot fi remediate foarte usor...ca de exemplu iti este greu sa scrii cu litera mare la inceput de propozitie si sa mai adaugi semne de punctuatie acolo unde este nevoie de ele? eu nu prea cred...
A fost ciudat sa-i vad pe Naruto si Sakura frati si mi se pare original pentru ca nu am mai intalnit asta pana acum...Si nici pe Hinata nu credeam ca o s-o vad sora celor doi ceea ce imi place...Iar acum e prima oara cand o vad pe Hinata vecina noua....
Cam atat la originalitate...
Acum descrierea
Nu mi-a placut deloc aici...Ai pus putina descriere la inceput dar sa stii ca nu e buna deloc. Puteai sa-i descrii pe Sakura si Naruto mai mult decat ai facut-o si descrierea e cam prost pusa dupa replica personajelor...arata foarte ciudat pentru mine....
Puteai sa descrii peisajul pentru ca eu nu stiu cum arata imprejurimile din fic-ul tau...eu am reusit sa imi imaginez doar o vila si un peisaj micut care nu mi-a exprimat nimic...puteai sa spui de cer, pasari, pomi, insecte, soare mult mai multe
Naratiunea
Abea au facut cunostinta si deja dorm unii la altii...Asta mi se pare foarte grabit...Sa stii ca daca tragi putin de timp nu se supara nimeni...si din contra o sa creezi si putin suspans...
Dialogul
Nu-mi place...e plictisitor si nu era mare nevoie de el in unele cazuri
Si atunci cand vorbeste un personaj spui ceva de genu:
Ex: -Maria, esti bine? spuse Angela
-Asta e cea mai frumoasa rochie pe care am vazut-o! spuse Dana.
-Ne intalnim sambata, spuse Adrian.
Punctuatia
Virgule lipsa
Puncte lipsa
Semne de exclamatie si de intrebare lipsa
Incearca atunci cand personajul isi termina propozitia, face o enumerare, se minumeaza, se intreaba sau ce mai face el....sa arati ca el face asta prin afurisitele astea de semne ca dasta s-au inventat

Cam asta am avut timp sa corectez la fic-ul tau....Sper ca ai citit cu atentie si celelalte comentarii si ca vei tine cont de ele...Pentru ca din greseli ne perfectionam cu totii....Si apropo nu mai folosi emoticoane si paranteze pentru ca nu sunt deloc necesare unui fic...
Am comentat continutul fic-ului nu autorul...daca te-a deranjat comentariul meu da-mi un mesaj privat sau un mail si se rezolva:d
Succes in continuare....

#9
oh c'mon and so what, ha? dacă vrei să-l continui bine, dacă nu asta e. Doar nu te aştepta că ne vom ruga de tine să continui. lwl.
Oricum e treaba ta până la urmă, sunt mulţi care au acceptat critici, şi au învăţat din ele, iar acum scriu foarte bine, dar nu s-au rugat totţi de ei ca să nu se lase de scris. A fost decizia lor până la urmă. Nu ne vom milogi acum doar pentru un fic. Problema ta. Fikul totuşi trebuie remediat, sincer ai o groază de greşeli una peste alta, iar estetica lasă de dorit. dacă totuşi vei continua, încearcă să remediezi problema la toate punctele posibile pe care este bazat un fic. La capitolul gramatică nu stai deloc bine, chiar e graznic să vezi atâtea greşeli de gramatică...cuvinte scrise împreunat...Sincer ai mult de muncă, îţi urez succes în continuare, dacă totuşi nu te laşi. Oricum

C'est la vie
-

#10
Ok, aici avem o mica problema... O mica problema mare! :|
Da, esti noua, stiu cum e, am trecut si eu prin astea, dar scumpo cu critici dure ajungi sa scri bine. Nu vreau sa te superi insa am o lista lunga de adaugat aici sper doar ca aceste commuri sa te ajute sa faci mai bine nu sa te intimideze si sa spui "Ma opresc aici".
1. In primul rand nu ai disclamer (sper ca am scris bine =]] )
2. Titlurile, numele proprii (Sakura, Naruto, etc.) se scriu cu litere mari. La fel si la inceput de propozitie.( Ex.: Era o zi frumoasa si insorita de vara (...) )
3. Te rog sa nu uiti de virgula, punct. Virgula se pune cand insirui niste chestii. Exemplul ti-l dau de la tine: Era o zi frumoasa si insorita de vara. Pasarile cantau, norii capatau diferite forme, parca rupanduse uni din altii (...) Punand virgula dai o culoare propozitie, facand-o mai usor de citit si mult mai usor de inteles.
La fel avem si semnul intrebarii " ? " si al exclamarii " ! " . Le pui in functie de ce spune personajul X. Daca intreaba sau daca e mirat, multumit, entuziasmat de ceva. Banuiesc ca sti asta dar am spus-o ca sa fie aici, sa nu zici k "Nu stiam" (Ceea ce mi s-ar parea absurd...)
4. Atentie! Ai niste greseli care mi-au sarit in ochi. Nu mai manca "i"-uri, se spune "Ea" nu "Ia" (Ia il folosesti cand zici "Ia si tu o potrocala". am dat un exemplu:] )
5. Deci, eu nu stiu cum de nu am spus "Stop" la jumatea ficului pentru ca nu ma prea atragea cu nimic. Lipseste descrierea. Puteai sa descri frumos cum aratau imprejurimile, folosind figuri de stil etc etc. Banuiesc ca ai auzit de asa ceva.
6. Dialogul m-a lasat rece! A fost sec si plictisitor...
7. Scuza-ma, de ce pui paranteze asa aiurea? :[. In loc de paranteza cum ai pus aici : -hei voi doi terminati acolo ca de nu o incurcati bn? spune ia nervoasa.[hinata]. Corectat suna cam asa. -Hei, voi doi, terminati acolo ca de nu o incurcati, bine? Spuse Hinata nervoasa.
Nu suna mai frumos? Eu cred ca da... :]
8. Renunta la limbajul de mess. In ficuri, carti, etc. se pune bine, nu bn, te rog sau please, nu pls/plz si asa mai departe.
Ok as mai avea sa-ti zic multe insa sincer nu am starea necesara sa gandesc. Eu iti spun doar sa ai grija cand scri, tine cont de sfaturile care ti s-au dat si astept o imbunatatire.
Succes la scris.
P.S.: Poti oricand sa-mi dau un pm si sa-mi spui daca te-a deranjat comm-ul meu.
A si nu uita acel disclamer (sau cum se scrier) il pui doar la inceputul ficului si scapi de el, nu-i mare lucru. ;)
What goes around comes around.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Mereu Impreuna [NaruHina] adina.sweet43 24 13.034 07-09-2013, 05:26 PM
Ultimul răspuns: Sindori
  [Naruto] Iubirea se naste din gelozie(NaruHina) Madalovenar 23 13.331 17-08-2012, 09:32 PM
Ultimul răspuns: Madalovenar
  N fanart(naruhina & sasusaku) sakuraFAN 4 3.508 24-05-2012, 06:47 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Iubirea e....ciudata! Daya-chan 0 1.822 23-03-2012, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Daya-chan
  Vom fi impreuna! Crede-ma! [ NaruHina ] Hinata 3 2.948 15-02-2012, 07:06 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Cine ar fii crezut?[Naruhina] Ino.O_Me 1 2.947 11-02-2012, 12:10 AM
Ultimul răspuns: Diz
  I . O relatie ciudata . Keiko-chanAiuritaa 5 3.485 06-02-2012, 02:36 PM
Ultimul răspuns: Keiko-chanAiuritaa
  SasuSaku+18 Iubire Shippuuden Capsunica 50 35.772 03-02-2012, 11:50 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Sasusaku iubire nesfarsita Harona 23 14.587 12-02-2011, 11:44 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O schimbare cam ciudata Jessi 42 29.910 30-01-2011, 12:19 AM
Ultimul răspuns: Alyssia~Bulinuta~Roz


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)