Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

SasuSaku+18 Iubire Shippuuden

#1
Disclaimer: Nu detin nici un personaj din animeul/mangaul Naruto si nu fac profit pe urma lor.

Capitolul 1

Intr-un, sat Konohakure intr-o, camera care avea in ea: un pat, o noptiera, dulap de lemn de cires, un birou, o lampa pe noptiera, o carpeta.Pe acel pat cu asternuturi albe dormea o fata cu parul roz ca amandinele, ochii roz ca firele de iarba proaspata de promavara.Dintr-o, data s-a auzit, o bubuitura mare fata tresare ca si arsa a alergat catre, dulapul sau de cires unde si-a luat o bluza rosie cu fermoar intr-o parte, o fusta alba despicata, un buzunar cu shuriken, kunai, bombe fumigene etc si-a periat parul la prins in bentita rosie, sandale tip ninja negre. S-a indreptat catre, usa, a deschiso si a plecat satul era pe jumatate distrus a vazut o fata cu aprul ca razele soarelui, ochii ca 2 safire albastre (sunt si galbene) blonda a spart ghata si a rostit :

-Sakura! Sasuke ataca satul acolo sus pe acel soim
-Nnnu se poate...
Fata a alergat catre brunet si spuse cu toata puterea
-Te rog, opreste-te inceteaza
-Ha, ha, ha si cine imi va comanda o fetita roz?
-Daca vei inceta, voi veni cu tine numai te implor inceteaza spuse cu 2 lacrimi lasanduse sa se prelinga pe obrazul ei fin
-Si la ce... a da a fi o ideie nemaipomenita spuse gandinduse la ceva
-Karin, Suigetsu, Jugo retragerea sa nu aud comentari spuse el rece
Ino a auzit a fugid repede la Tsunade-sama

-Tsunade-sama! Sakura a zis ca salveaza satul si a plecat cu Sasuke
Naruto auzind asta s-a enervat foarte tare si darama toate hartile de pe biroul lui Tsunade
-Naruto calmeaza-te ! nu asa o vei aduce inapoi pe Sakura
-Sa ma calmez, sa ma calmez? Sakura e ca o papusa in mainile lui Sasuke! spuse accesta foarte tare
-Lady-Tsunade am o banuiala ce vrea sa faca Sasuke spuse Konan un fost membru Akatsuki
Flashback

Konan:

Ma ridic din somn pentru un pahar cu apa ooo trebuie, sa trec prin fata camerei domnului atitudine hmm, langa pat era un jurnal tot ce am putut citi este: Dupa atacurile lui Pein imi voi reface clanul cu o fata, pe nume Sak nu am putut citi tot ca s-a trezit si a pus mana si nu am vazut intreg numele.


Endflashback

Toata lumea ramasese incremenita pana cand Naruto a rupt tacerea

-Vezi, de ce sa ne facem griji bunica Tsunade?
-Bine, bine ai dreptate Sai, Ino, Hinata, Shino, Kiba, etc ca nu am chef sa ii insir pe toti
~~~~intre timp~~~~~

Lui Sakura ia fost, aratata camera era fosta, camera a lui Konan inalta cu pereti albi, parchet, un dulap, un birou, un pat, o noptiera cam slab luminata.
Sakura s-a pus pe pat si, a inceput sa planga.
Dintr-o, data s-a auzit CINAA!!!!!!!!!!!!!
Nici nu stia ce sa faca sa se duca sa manance, sau sa stea sa planga pana la urma s-a hotarat sa se duca sa ia cina
-Buna, Sakura a sarit Sugetsu! ce spui sa iesim in oras?
Sasuke, ia dat un picor sub masa de a renuntat la propunere.
Dupa ce Sakura a mancat s-a dus sa se culce.

Peste 2 ore

Apare, Sasuke imbracat sumar venind la Sakura si trezind-o a sarutato si a bagat mana sub maieu soptindui la ureche ca, daca a venit cu el este singurul lucru care ii este de folos mai departe...
E va tin in suspans de ce? nustiu :Dn stiu cam grabit, dar 2 nu va fi asa
[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#2
E va tin in suspans de ce? nustiu 4n stiu cam grabit, dar 2 nu va fi asa

What means this.. o.o; ? Sigur ai vrut sa spui asta: "E, va tin in suspans, de ce? nu stiu, stiu ca este cam grabit, dar capitolul 2 nu va fi asa". Sincer nici macar lucru asta nu l-ai scris corect si mi-a fost greu sa inteleg ultimele cuvinte de la binel.. --" Scuze ca am fost dura cu asta, dar alta cale nu exista.

Cateva intrebari inainte de a incepe sa puric tot capitolul acesta:
1.Este primul fic ?
2.Esti incepatoare ?

Sper sa imi raspunzi, am intrebat fiindca nu ai mentionat nimic intr-un com scurt de cateva randuri la inceputul primului capitol, sus inainte de a insira lucarea, Puteai sa spui si tu cate ceva acolo.. ca sa stiu ce tip de critica doresti, daca esti incepatoare si daca vrei sa te luam mai moale cu critica.. si tot asa. : | Dar din pacate nu stiu, asa ca am sa incerc sa nu fiu dura..
Te asigur de pe acum, ca acest com va fi unul kilometric, nu pentru ca as vrea sa incurajez autoarea sa renunte la lucrare, dor pentru ca a facut putin vraieste pe aici, ci doresc sa te ajut si sa te invat sa scrii mai bine. ^^
Let`s start !

1`Titul & Tema: Titlul pot spune ca nu m-a atras.. sincer acum, nu reprezinta nimic. Inafara de numele personajelor si faptul ca scrie acolo +18 si mai e si faptul ca e Shippuunden asa.. nimic special. Nu stiu cata lume va atrage, dar sa speram ca idea ficului sa fie originala si frumoasa, cat si interesanta si dinamica.
Dupa cum observ sigur e romance si asta este bine, chiar imi place acest gen.. dar sa vedem si ce alte genuri se vor incadra.
La tema inca nu ma pot pronunta , pentru ca nu prea am inteles mare lucru.. adica da am inteles si stii de ce, fiindca parca intr-un singur capitol ai spus toata poveste.
Am sa lamuresc toate aspectele acum.

2`Aspect & Asezare: Nici cu asta nu prea stai bine, fiindca la asezare ai aruncat cu flashback-urile pe ici pi colo` la fel si cu personajele si tot asa...
Aspectul, nu pare foarte inghijit si din cauza cum ai asezat dar si din cauza greselilor.

3`Descriere & Actiune & Dialog: Cu Capitolul Descriere stai cam prost, prea le lasi asa purtate de val, incat sincer inceputul iti spun e chiar banal.. puteai si tu sa incepit altfel.
Uite un ex: "Intr-un sat, intr-o casa, intr-o camera mai exact se afla o tanara domnisoara a ce zacea intinsa si obosita pe pat. Parul ei roz si matasos se lasa inpratiat pe asternutul moale al patului, ochii safirii ii se atinteau pretutindeni in toata camera ei, analzand fiecare lucrusor...". Nu am mai complicat exemplu, in asa fel sa-l amplific, ci l-am lasat mai simplu ca sa ajunga la tine si sa intelegi ca putei sa reformulezi acea propozitie.

In primul radn unde sunt sentimentele ? care ar trebui sa pateze cu abundenta acest prim capitol...Uite o porblema pe care trebuie sa o rezolvi, neaparat.
Tu cand ai adus acea dinamica idee cu atacarea satului, sentimentele de stres si spaima au disparutl de la rozalie, parca s-au speriat ele .. in loc sa domine trupul fetei.
Incearca sa dezvolti mai mult aceasta parte si sa ne explici cu amanunte cum se simte tanara in momente rele, bune si tot asa. Nu trece peste... ca nu e bine.
Actiunea este chiar grabita.. foarte, foarte, foarte grabita. Parca zburai de la o idee la alta si nici ca intelegeam ceva din ea. Iar atitudinea Sakurei, cum ca s-ar da lui Sasuke pentru a salva asa de brusc satul, mi se pare prea simplu, prea banal. O_________o ;;
Trebuia sa-i faci sa se mai lupte sa se mai ciondaneasca intre ei... --"
Dinamizeaza si tu putin ideile, combinale ca sa fie mai mult volum, aduc suspans in poveste, ca sincer eu tot nu l-am gasit. > . < "
Dialogul este sec, trebuia sa scrii si tu dupa o virgula, un semn de punctuatie ce face pers. in momentul vorbiri. Ca sa stim cum reactioneaza la anumite ipostaze si sa le cunoastem peronalitatile.

4`Greseli: Greseli ai avut, destule: atat de tastare, cat si de exprimare:

* ochii roz ca firele de iarba- ochii verzi...
* promavara- primavara
* deschiso- deschis-o [e Vb]
* arsa- ars [indiferent de gen]

Si nu stiu daca cumva ai scris pe acolo la Sakura "sâu".. care este total gresit, findca ea este la feminin si trebuia sa scri "ei"..
Sunt doar cateva enumerate, mai ai si de exprimare destule.
Fi mai atenta si corecteazate te rog, imediat dupa ce termini de scri.. sincer daca postezi asa de repede, eu una deduc ca nu ai rabdare. Insa incearca sa rabzi, pentru ca stii cum se spune: "Graba, strica treaba".

In mare parte nu pot spune ca mi-a placut sau ca nu mi-a placut, sunt sigura ca poti mai mult de atat si sper ca si comul meu te va ajuta, este unul constructiv asa ca incearca sa ti cont de ce am spu eu cat si de ce vor spune ceilalti fiindca vei necesita de critica, nu doar de laude aruncate degeaba..
Fiindca iti spun eu din propria-mi` experienta: si eu candva am fost obisnuita cu laude, cine nu a fost ? Dar nu este corect si nu e bine, ca daca toti spun ca ficul este extraordinar, ceea ce poate fi si o minciuna, doar daca nu cumva deja ai ajuns la un nivel inalt si da, atunci pot spune asa. Dar daca tu inca esti pe la inceput, nu necesiti mereu laude pentru ca nu avem noi cum sa te lauda, pentru ca nu avem pe ce, aa poate ca ai avut curaj sa pui ficul si sa iti arati talentul, care sigur exista, doar ca trebuie modelat putin. :]

Ce vreu sa spun este faptul ca incearca sa spui ce fel de critica doresti, fiindca imi dau seama ca vrei sa te imbunatatesti ca si altii.
Eu una te ajut si voi fi fidela, nu te las asa de usor. >:3 Fiindca vreu sa vad cum evoluezi.
Un sfat mic: Citeste si alte ficuri, cat si de la cei care au nivele mici dar si de la cei care au nivele mari.
De ce ? ca sa vezi diferentele si sa compari modul lor de scriere cat si de gandire, ca sa te dezvolti pe tine. :]
C-am atat, nu o ami lungesc, ca iar am lungit-o destul.. incearca si tu sa citesti pana la capat comul.. chiar daca e mai mare ca prim capitolul tau. XD

#3
Citat:Intr-un, nu are ce căuta virgula aici sat Konohakure intr-o, nici aici nu are ce căuta virgula camera care avea in ea: un pat, o noptiera, dulap de lemn de cires, un birou, o lampa pe noptiera, eventual ' şi ' nu , o carpeta.Pe acel pat cu asternuturi albe dormea o fata cu parul roz ca amandinele la ultima verificare amandinele erau maro închis -.- , ochii roz ca firele de iarba proaspata firele de iarbă sunt verzi nu roz de promavara primăvară.Dintr-o, aceeaşi poveste cu virgula data s-a auzit, - || - o bubuitura mare punct şi începi cu literă mare Fata tresare ca si arsa - || - a alergat catre, fără virgulă dulapul sau de cires din lemn de cireş eventual unde si-a luat o bluza rosie cu fermoar intr-o parte, o fusta alba despicata, un buzunar cu shuriken, kunai, bombe fumigene etc punct si-a periat pieptănat -.- câinele îi perii parul la prins in bentita rosie, sandale tip ninja negre. S-a indreptat catre, fără virgulă usa, a deschiso deschis-o si a plecat punct Satul era pe jumatate distrus punct A vazut o fata cu aprul părul ca razele soarelui, ochii ca 2 două safire albastre (sunt si galbene) nu pui paranteză în fic , punct Blonda a spart ghata gheaţa si a rostit :

-Sakura! Sasuke ataca satul de acolo de sus de pe acel soimpunct
-Nnnu nu poţi repeta o consoană -.- se poate...
Fata a alergat catre brunet si spuse cu toata puterea :
-Te rog, opreste-te inceteaza opreşte-te şi încetează sunt sinonime -.-
-Ha, ha, ha si cine imi va comandavirgulă o fetita roz?
-Daca vei inceta, voi veni cu tine numai te implor inceteaza virgulă spuse cu 2 două lacrimi lasanduse sa se prelinga pe obrazul ei fin
-Si la ce... a da a fi o ideie nemaipomenita spuse gandinduse la ceva
-Karin, Suigetsu, Jugo, retragerea. Sa nu aud comentari, spuse el rece.
Ino a auzit a fugid fugit repede la Tsunade-sama.

-Tsunade-sama! Sakura a zis ca salveaza satul si a plecat cu Sasuke.
Naruto auzind asta s-a enervat foarte tare si darama toate hartile hârtiilede pe biroul lui Tsunade.
-Naruto, calmeaza-te ! nu literă mare că e început de propoziţie asa o vei aduce inapoi pe Sakura.
-Sa ma calmez, sa ma calmez? Sakura e ca o papusa in mainile lui Sasuke! spuse accesta foarte tare.
-Lady-Tsunade, am o banuiala ce vrea sa faca Sasuke, spuse Konan un fost membru Akatsuki .
Flashback

Konan:

Ma ridic din somn pentru un pahar cu apa. Ooo, trebuie, sa trec prin fata camerei domnului atitudine. Hmm, langa pat era un jurnal tot iar tot ce am putut citi este: '' Dupa atacurile lui Pein imi voi reface clanul cu o fata, pe nume Sak...'' nu am putut citi tot ca s-a trezit si a pus mana si nu am vazut intreg numele.


Endflashback

Toata lumea ramasese incremenita pana cand Naruto a rupt tacerea.

-Vezi, de ce sa ne facem griji, bunica Tsunade?
-Bine, bine ai dreptate Sai, Ino, Hinata, Shino, Kiba, etc ca nu am chef sa ii insir pe toti şi atunci de ce nu ai lăsat numai atâţia ?
~~~~intre timp~~~~~

Lui Sakura ia fost,fără virgulă aratata camera era fosta, fără virgulă camera a lui Konan punct şi începi cu literă mare inalta cu pereti albi, parchet, un dulap, un birou, un pat, o noptiera cam slab luminata noptiera era slab luminată ? .
Sakura s-a pus pe pat si, fără virgulă a inceput sa planga.
Dintr-o, fără virgulă data s-a auzit CINAA!!!!!!!!!!!!!
Nici nu stia ce sa faca, sa se duca sa manance, fără virgulă sau sa stea sa plangapunct şi începi cu literă mare pana la urma s-a hotarat sa se duca sa ia cina .
-Buna, Sakura, a sarit Sugetsu! Ce spui sa iesim in oras?
Sasuke, fără virgulă ia dat un picor sub masa de a renuntat la propunere.
Dupa ce Sakura a mancat s-a dus sa se culce.

Peste 2 ore

Apare,fără virgulă Sasuke imbracat sumar venind la Sakura si trezind-o, a sarutato si a bagat mana sub maieu. soptindui la ureche ca, daca a venit cu el este singurul lucru care ii este de folos mai departe...


Mamă, îmi vine să mă iau de cap. Serios. Drăguţ-o, tu ai auzit vreodată de limba şi literatura română ? Şti, e doar o materie care din întâmplare e prima în catalog şi poate cea mai importantă .
Doamne, ce-i cu virgulele alea puse la întâmplare acolo ? Pui virgulele unde trebuie nu unde îţi vine ţie.
Şi cu greşelile ? Să nu aud scuze ca ' m-am grăbit că a trebuit să plec '. Dacă te grăbeai atunci nu trebuia să pui capitolul şi să aştepţi până îl terminai de corectat.
La descrierea sentimentelor eşti varză -.- Rău de tot ... nu ai spus absolut nimic despre ce simt ei sau altceva. În timp ce citeam nu mi-ai transmis deloc că personajul principal ar fi speriat, dezgustat, fericit, trist , vioi, etc.
Spre deosebire de • Rusk`Key • mie nu mi-a plăcut. Poate eşti începătoare, poate nu, însă greşelile pe care le faci tu toată lumea le învaţă în clasa a II - a sau a III - a, aşa că nu prea cred că ai scuză în legătură cu asta.
Sfat : CiteÅŸte mai mult. Ziare, reviste, orice.

P.S. Ce notă ai la română totuşi ?

#4
Long time no see. Sa vedem continutul, fiindca titlu cam promite ceva ^.^, majoritatea greselilor au fost mentionate si nici nu le repet

(02-06-2011, 02:42 AM)sasusaku_alexandra A scris: Disclaimer: Nu detin nici un personaj din animeul/mangaul Naruto si nu fac profit pe urma lor.

Capitolul 1

Intr-un, sat Konohakure Konohagakure intr-o, camera care avea in ea: un pat, o noptiera, dulap de lemn de cires, un birou, o lampa pe noptiera, o carpeta O ce?.Pe acel pat cu asternuturi albe dormea o fata cu parul roz ca amandinele, ochii roz ca firele de iarba proaspata de promavara primavara.Dintr-o, data s-a auzit, o bubuitura mare fata tresare ca si arsa a alergat catre, dulapul sau de cires unde si-a luat o bluza rosie cu fermoar intr-o parte, o fusta alba despicata, un buzunar cu shuriken, kunai, bombe fumigene etcpunct si-a periat parul la prins in bentita rosie, sandale tip ninja negre. S-a indreptat catre, usa, a deschiso deschis-o si a plecat satul era pe jumatate distrus a vazut o fata cu aprul parul ca razele soarelui, ochii ca 2 doi safire albastre (sunt si galbene) blonda a spart ghata si a rostit :=>Sigur mi-a scapat mie ceva=_="

-Sakura! Sasuke ataca satul acolo sus pe acel soim
-Nnnu se poate...
=> Cine a spus asta? Zana Masaluta? Nefertiti? Cred ca erau Ino si Sakura
Fata a alergat catre brunet si spuse cu toata puterea
-Te rog, opreste-te inceteaza
-Ha, ha, ha si cine imi va comanda o fetita roz?
-Daca vei inceta, voi veni cu tine numai te implor inceteaza spuse cu 2 doua lacrimi lasanduse sa se prelinga pe obrazul ei fin
-Si la ce... a da a fi o ideie nemaipomenita spuse gandinduse la ceva
-Karin, Suigetsu, Jugo retragerea sa nu aud comentari spuse el rece
Ino a auzit a fugid repede la Tsunade-sama

-Tsunade-sama! Sakura a zis ca salveaza satul si a plecat cu Sasuke
Naruto auzind asta s-a enervat foarte tare si darama toate hartile de pe biroul lui Tsunade
-Naruto calmeaza-te ! nu asa o vei aduce inapoi pe Sakura
-Sa ma calmez, sa ma calmez? Sakura e ca o papusa in mainile lui Sasuke! spuse accesta foarte tare
-Lady-Tsunade am o banuiala ce vrea sa faca Sasuke spuse Konan un fost membru Akatsuki
Flashback

Konan:

Ma ridic din somn pentru un pahar cu apa ooo trebuie, sa trec prin fata camerei domnului atitudine hmm, langa pat era un jurnal tot ce am putut citi este: Dupa atacurile lui Pein imi voi reface clanul cu o fata, pe nume Sak nu am putut citi tot ca s-a trezit si a pus mana si nu am vazut intreg numele.=>Sec, sec si de trei ori sec =_=" Descriere? Neee. Incercare? Pe acolo


Endflashback

Toata lumea ramasese incremenita pana cand Naruto a rupt tacerea

-Vezi, de ce sa ne facem griji bunica Tsunade?
-Bine, bine ai dreptate Sai, Ino, Hinata, Shino, Kiba, etc ca nu am chef sa ii insir pe toti=> Fetita, niciodata intr-o poveste la persoana a treia te bagi ca musca in zar si spui, nu am chef sa ii insir pe toti. Faci chestia asta la scoala, nota mica
~~~~intre timp~~~~~

Lui Sakura Sakurei, ma intreb la tine de cate ori mai spun asta?=_=" ia fost, aratata camera era fosta, camera a lui Konan inalta cu pereti albi, parchet, un dulap, un birou, un pat, o noptiera cam slab luminata.
Sakura s-a pus pe pat si, a inceput sa planga.
Dintr-o, data s-a auzit CINAA!!!!!!!!!!!!!
Nici nu stia ce sa faca sa se duca sa manance, sau sa stea sa planga pana la urma s-a hotarat sa se duca sa ia cina
-Buna, Sakura a sarit Sugetsu! ce spui sa iesim in oras?
Sasuke, ia dat un picor sub masa de a renuntat la propunere.
Dupa ce Sakura a mancat s-a dus sa se culce.

Peste 2 doua ore

Apare, Sasuke imbracat sumar venind la Sakura si trezind-o a sarutato sarutat-o si a bagat mana sub maieu soptindui [u]soptindu-i[/i] la ureche ca, daca a venit cu el este singurul lucru care ii este de folos mai departe...
E va tin in suspans de ce? nustiu :Dn stiu cam grabit, dar 2 nu va fi asa

Ma bucur ca acest capitol nu este kilometric, ca si celalalte ^.^. Deci sa incepem cu degetele de la maini si vom vedea daca am nevoie la cele de la picioare.
1. Descrierea ta si-a luat vacanta deja, asa ca fa bine si adu-o inapoi sau ma duc eu dupa ea si iese urat.
2. Naratiunea e cam dusa saraca peste mari si tari in tinuturile calde. Ia urca-te tu in avion si adu-o.
3. Dialogul este sec, incat m-a luat cu dureri de dinti. Puteai sa reduci din el, scriind indirect mult din el si asa mai faceai putina descriere.
4. Actiunea se numeste mai noi Fast&Furios, Sonix X, Hiper-spatiu si ce mai vrei tu, fiindca este grabita rau.
5. La tine punctul este dat disparut si virgula este pusa in unele cazuri aiurea.
6. Numeralele se scriu in litere si nu in cifre, ca nu stiem matematica, fizica, chimie si coordonate pe aici.
7. Niciodata, repet niciodata nu te trezesti ca Papura Voda in baltoaca cu namol si intrebi ce cauti acolo, scriind "Bine, bine ai dreptate Sai, Ino, Hinata, Shino, Kiba, etc ca nu am chef sa ii insir pe toti" - Citat - fiindca intr-o teza sau test, ti se va scadea la nota de n-ai treaba.
8. Dupa etc se pune mereu punct fiindca e presurtare si vine din limba latina => et caetara <= ce inseamna "si celalalte".
9. Exista ceva ce se numeste space sau bara de spatiu, foloseste-o mai ales dupa liniuta de dialog.
10. Niciodata nu se pune inainte de "sau" scris impreuna, fiindca este o comparatie.
11. Scrie interlocutori, fiindca noi nu avem cum sa ii visam, care cu care vorbesc sau ceva de genu.
12. Vezi ca ai greseli de ortografie si nu da vina pe varsta ca alea se invata in clasele primare.

Booo. Un coment kilometric am lasat si iti spun ca numai suspans nu ne-ai lasat =_=". Astept nextul si acum sa nu te astepti la comenturi de ridicat in slavi, fiindca primul capitol nu merita, mai ales lacunele din el >.>
Whatever, astept nextul...

P.S. • Rusk`Key • => Nu este primul ei fic si asta stiu eu =_="
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#5
Hey ^_^ Am trecut si eu pe aici, din curiozitate. Am citit cateva comentarii ale celorlalti useri, si probabil ca pentru o incepatoare, ti s-au parut dure. Am sa incep si eu sa critic, doar ca nu vreau sa fiu asa de dura ca ceilalti, pentru ca totusi, esti abea la inceput, si meriti sa fi ajutata ;) Daca simti cumva ca acest comm este dur, scuzele de rigoare, dar eu o sa incerc sa-l fac mai bland ^.^

Descriere: Nu pui deloc. Fiind o povestire la persoana a III-a, tu sti totul, tu esti Dumnezeul ficului tau. Sti um arata o camera mai bine decat oricine, sti cum arata personajele, mai bine ca oricine, sti ce se intampla, mai bine ca oricine, tu sti absolut tot ce se petrece in fic. Singura problema este ca nu sti sa descri aceste lucruri asa cum ti le imaginezi. Pentru ca esti prea nerabdatoare sa descri alte idei care iti vin ca din senin, iar atunci cand trebuie sa le descri, iti vin altele si altele si asta duce la grabirea actiunii :D Daca ti-a venit o idee, incearca sa o dezvolti, sa descri cat de mult poti acea camera in care se afla personajele, acele sentimente pe care le au, chiar daca nu e o povestire la persoana I, poti sa le descri privind de sus situatia, ca un mic exemplu: Simtea cum totul se prabusea sub picioarele ei, si cum inima i se frangea la fiecare bubuitura. Satul ei, unde copilarise, satul in care invatase, satul pe care l-a iubit atat de mult era distrus chiar sub ochii ei. Dar ce durea cel mai tare era faptul ca cel care il distrugea era un fost membru al satului. Un membru pe care l-a iubit si inca il mai iubea, si cu care a copilarit... Cineva care s-a schimbat.. Dar ca sa poti descrie un sentiment, trebuie intai sa inveti sa descri ceva concret.

Dialog: Partea proasta la dialog este ca niciodata, cand esti incepator, nu poti sa-ti dai seama daca este sau nu sec. Ca sa fie un dialog bun, trebuie sa transmita ceva important cititorului. Iar cuvintele personajelor sa fie mai atent alese. Si asta, pentru ca nu poti trece la o gandire la alta doar printr-un dialog, pentru ca iti trebuie descriere.

Semn de punctuatie & greseli de tastare: Nu pot sa-mi dau seama care este problema. Ai necazuri cu tastatura? Sau ceva asemanator? Pentru ca, daca stau si ma gandesc, tu ar cam trebui sa ai 12 ani, asa ca mine, acum ceea ce inseamna ca ar fi trebuit sa sti sa scri, sa citesti, sa pui semnele de punctuatie ca un om calumea. Nu pot sa-mi imaginez ca nu sti aceste lucruri, pentru ca, practic, ai o varsta. Acum depinde si de mediile pe care le ai la romana, pentru ca nu toti suntem straluciti la toate materiile si nu toti avem chef sa invatam la cele care nu ne plac. Dar ca sa remediezi greselile, in cazul in care scri prea repede si esti grabita, iar cand esti grabit cam asta e efectul, iti recomand sa verifici capitolul inainte de al posta.

Eu iti urez mult succes ^_^ Sper sa incerci macar sa te ridici la nivelul urmator. Astept urmatorul capitol ^_^
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#6
So nu ma supar ba chear am inceput sa rad a da nu am dat next ca eu l-am scris si are descriere, dar am dat din greseala pe esc si a disparut si m-am enervat.

Sasuke: Ah! o doamne dumnezeule am visat? si m-am trezit chear cand era partea, cea ma buna uf ma indrept spre dulap si iau de acolo un tricou alb, pantaloni albastri si o chiestie mov in spate care tin pantaloni duc mana la ochii incercand sa nu mai fie somn deodata aud:
cina! cred ca era Suigetsu cobor usor scarile pe masa de la bucatarie ii vad pe Suigetsu, Jugo, Karin si SAKURA? a inseamna ca nu a fost un vis doar ca poate cand am ajuns acasa cred ca si eu m-am bagat in pat sa dorm tot ce se poate am ofatat si m-am uitat la ce mananca CEREALE?
-Karin de unde avem cereale? am intrebat eu suspicios
-A le-a adus Sakura a zis, ca nu vrea sa se ingrase... si ca e la dieta
-Mi-am pus si eu intr-un bol erau cereale de silueta ei se recunosc are o silueta draguta ce spun eu aici Sasuke am nevoie de ea sa imi refac clanul nu sa am o familie.... poate daca ma voi schimba si eu o doamne cerealele astea imi afecteaza capul o vad pe Sakura si Suigetsu facand glume .
-Cati neuroni are o blonda ? spuse Sakura
-Niciunu sunt plecati in vacanta spune Suigetsu Sakura sare ca arsa ii da un pumn ciudatului si spune ca era gluma ei am intrebat-o daca mai face acelas lucru cu Naruto
-Nu.. putin.. cam da.. defapt cam to timpul
Incep sa rad mi-am terminat cerealele pun bolun in chiuveta ma duc afara gandindu-ma daca ar putea sa o gaseasca dupa acea mi-am adus aminte, AKAMURU
-Sakura vino, putin afara am strigat eu ia a venit si am tras o galeata cu noroi pe ea
-CE AI FACUT PE MINE! zice ea foarte nervoasa
-Akamaru te-ar fi gasit
-Stiu deasta mi-am schimbat parfumul
Sakura strange noroiul de pe maini si si mi-l da in fata si se duce nervoasa in casa

Sakura:
-Karin! unde e baia?
-Nu avem ne spalam la rau
M-am indreptat catre camera mea unde in drum l-a vazut pe Suigetsu care zicea ca sunt o purcica dupa care i-amm tras o palma de toata frumusetea m-am sters pe picioare unde mi-am luat gelul de dus, samponul, sapunul si schiburi unde am fugit la rau nustiu de ce , dar simt ca cineva ma urmareste cred ca sunt paranoica.

Sasuke: O urmaresc pe Sakura se pare ca o vad doar in lenjerie hai da-ti si sutienul nu lasa mai bine o s-o vad in dormitor cand va fi timpul il vad pe Naruto am strigat catre Sakura
-Sakura, Naruto!
-Cum ma urmaresti? sa iti fie rusine domnule Uchiha a zis ea
Am intrat in apa ca sa ne ascundem o vad pe Sakura nu prea poate sa ii tine respiratia asa ca am luato de mana si am sarutato pana a plecat Naruto am iesit la suprafata se recunosc avea chear niste buze dulci ce spun aici Sasuke ma uit dupa Sakura nu e cred ca a plecat lasandusi schimburi , sampane, gel de sus, sapun off am ajuns acasa si le-am luat eu in brate si le-am aruncat la ea pe pat.
Sakura: Of doamne ce buze avea asa de gustoase

Scuze, dar e scurt, dar vreau sa vad daca cam asa ati vrea next
[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#7
2 zile si niciun comentariu o sa rog un moderator sa il inchida nu am de ce sa pun next daca nu il citeste nimeni Lynn? esti pe aici inchide ficul ca nu merita va mai las pana luni macar 2 comentari daca nu inchidel.... a in a doua parte inainte sa dau esc chear avea mai multa descriere, dar ma enervasem rau de tot
[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#8
Cu toate ca imi este putin cam greu sa las com.. asa am sa incerc sa nu il fac foarte lung.

Sincer aproape ca ai creat o salata de personaje aici. :))
Toate sunt puse, adica sunt pusi in diverse locrui, incepe unul sa vorbeasca spune cateva randuri, apoi altul si tot asa.. :| Incearca sa scrii mai mult, descrie mai mult si fi clara cu sentimentele, baga actiune si dinamism in dialog.. totusi de multe ori s-a cam grabit actiune si nu a dat bine absolut de loc. :(
Next time sper sa scrii mai mult si sa tii cont de sentimente si actiune, care in acest text scurt.. ca nu prea ii pot spune capitol, totul a fost aruncat de buna voie oriunde ai nimerit...
Scuze ca nu ti-am lasat o critica mai amanuntita, dar sincer e tarziu si sunt cam obosita.. --" totusi astept nextul. :*

#9
off,doamne
tu faci ficuri pentru commuri?
eu zic sa le faci pentru ca asa iti place,nu te lasa dusa de dorinta pentru commuri
este un fic de nota 10,ar fi 9 daca nu miar placea :d
abia astept nextul,si sper sa-l pui si sa nu renunti la el
te rooog frumushel de ttooot:zuppy09:
vreau sa sti ca ficurile inseamna imaginatie si le faci pentru ca vrei sa le faci nu trebuie sa renunti la ele pentru dorinta unor commuri
Fa ficul si vei vedea ca vei avea commuri:zuppy02:
te asigur ca vei avea commuri daca continui:zuppy04:
SPER CA_L CONTINUI...

#10
Esti incepatoare, e normal sa nu ai descriere sau dialog care sa nu fie sec, dar de ce imi omori punctele si virgulele? Okay, vad ca poti, ca sti sa pui semnele de punctuatie, doar ca nu le pui acolo unde trebuie, de cele mai multe le uiti sau foarte probabil [ma gandesc ca ar fi o varianta] nu vrei sa pui punct ca sa nu te mai obosesti sa mai apesi pe butonul acela care face literele mari [ABCDEFGHIJDKLMNOPRSTUVXZ] <- Alfabetul. Probabil. nici eu nu aveam chef de ele la inceput, si chiar daca puneam litera mica dupa, macar aveam punct. Nu stiu care este problema cu ele :-? Ai putea sa-mi raspunzi? Te rog frumos :-? Pt. ca nu prea pot sa-mi dau seama.

Dialogul Cand actiunea este grabita, dialogul se vede la fel. Iar ca sa descri, trebuie sa vizualizezi. Ti-am spus, tu esti Dumnezeul ficului tau, desi, abea acum am observat ca ai trecut totul de la persoana a III-a la persoana I. Nu imi pot explica. Dar daca e mai usor pentru tine, asta e tot ce conteaza :)

Descrierea Ti-am spus si eu, ti-au spus si altii ca nu prea ai. Am vorbit mai devreme despre persoana a III-a si persoana I. Fiind la persoana I, scapi personajele de sub control, pentru ca povestind din perspectiva unuia, ca de exemplu Sakura, tu, transpunandu-te ca personaj, nu sti decat o parte a lucrurilor. Scapi de sub control. lasi mana libera oricarui lucru. Pentru ca tu esti Sakura. Tu n-ai cum sa sti ca X face Y sau ca Y o urmareste pe X. Ai spus bine "sentimentul" de a fi urmarita. Dar din nou vine perspectiva lui Sasuke. "O urmaream". Se duce cam tot suspansul, am dreptate? :-? cand treci de la o perspectiva la alta, trebuie sa iti schimbi brusc activitatea. Nu mai esti Sakura, tu nu sti ce gandeste ea, ca de exemplu, tu nu sti ca ea avea habar ca e urmarita. Pentru ca n-ai cum. Esti altcineva. Decat daca printr-o minune Sasuke a patruns in mintea ei sau mai stiu eu ce sau cum. E mai greu asa, dar tine suspansul in bratele fiecaruia cu tarie, ceea ce nu mereu reusesti cu persoana I. Iti recomand totusi persoana a III-a, pentru ca esti incepatoare, ideile vin, te bombardeaza, si simti nevoia de a le spune pe toate deodata. Ma gandesc ca daca privesti de sus totul, daca esti Dumnezeul ficului tau, ai o ocazie unica de a le transpune in numar mare, dar trebuie descriere. Si revenim : DESCRIERE -> VIZUALIZARE


[b]Nu stiu daca tu citesti macar aceste comentarii :-? Sper ca nu ma lasi sa vorbesc singura ca televizorul si incerci din rasputeri sa te indrepti. Hm :-? chiar as vrea sa vad un next cu mai multa descriere, asa cum ai spus la inceput ca avea acest capitol inainte de al sterge. Astept nextul :* sa nu uiti sa-mi raspunzi la intrebare :-> :*:*
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sasusaku iubire nesfarsita Harona 23 14.727 12-02-2011, 11:44 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  SasuSaku O iubire aparuta dupa mult timp alexandravega 8 7.963 29-07-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Flash
  SasuSaku o iubire secreta alexandravega 6 6.137 25-07-2010, 02:38 PM
Ultimul răspuns: Flash
  SasuSaku- iubire fatala( in lucru, reconstruire:D) ♥Luchi♥ 12 11.122 01-06-2010, 10:10 AM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  SasuSaku[O iubire speciala] Deutzzyka 7 6.187 28-04-2010, 03:34 PM
Ultimul răspuns: Denny
  O iubire cam ciudata [sasusaku&naruhina] catynca 22 13.333 25-02-2010, 09:12 PM
Ultimul răspuns: AnimeliciousAngel
  O iubire adevarata(sasusaku) sasuke_sakura 8 8.662 04-02-2009, 01:06 PM
Ultimul răspuns: Flash
  iubire imposibila (sasusaku) alastar 4 6.026 11-01-2009, 02:55 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Sasusaku o iubire intre un demon si un inger Who said i have to be normal 13 11.447 17-10-2008, 05:58 PM
Ultimul răspuns: Aly
  NaruSaku [Shippuuden] Sayuri Chan 10 8.632 22-09-2008, 07:38 AM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)