Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Verde.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
[Imagine: YtKVp.png]

Un comentariu, ceva, deja al cincelea post 2
In legatura cu penultima lucrare ti-am zis aseara cam ce imi place si ce nu, in momentul asta nu am atata timp la dispozitie sa detaliez. Ce ma zgarie pe mine pe retina in posturile de pe pagina trecuta sunt smudge-ul acela fortat (mai schimba si tu setarile) si culorile sterse. Ultimul aspect il poti rectifica tinand minte ca acele culori care merg cel mai bine vizual impreuna se afla diametral opus pe spectrul cromatic. Plus conceptele de baza pe care ar trebui sa le stii: flow, depth, lighting, sunt inca destul de neclare in lucrarile tale. Smudge-ul nu inteleg de ce il folosesti pentru blending in felul asta pentru ca arata aiurea, sa nu zic altfel, fa o copie renderului, aseaza-l sub original, smudge cum vrei si ascunde pe alocuri marginea originalului.

Ultima lucrare e draguta, dar, borderul acela roz setat pe screen/soft light/overlay este hidos... Imi plac efectele si ca ai incercat diverse filtre de distorsie, elemente noi si asa. Esti pe drumul cel bun, dar pozitionarea in canvas si faptul ca ai adaugat multe efecte/C4D-uri care se opresc brusc la picioarele ei muta focalul foarte mult in jos.

Plus in jurul ei totul e out-of-focus, pe cand BG-ul care ar trebui sa aiba lens blur e mult prea clar si in-focus, ceea ce iti distruge senzatia de depth.

E putin cam messy per total, incearca sa iti gandesti sigurile putin inainte... De ce ai elementele unde la ai si ce vrei sa exprimi... Incearca sa le oferi o poveste.
Pe langa ce a spus Lia cu smudge-ul pe care il folosesti aiurea ( desi aici nu prea ma bag, eu nu ma pricep asa ca nu il folosesc ) culorile sunt prea sterse si semnaturile ba sunt prea luminate ba au contrastul prea mare si pui prea mult roz si albastru pe focal. Le faci mult prea incarcate, nu vad un singur punct care sa atraga atentia, imi fuge privirea in toate partile. Ar fi frumos sa si exprimi ceva, inafara de o explozie de culoare si tot felul de brushes, clipping masks, c4ds, texturi aruncate peste tot. La ultima background-ul trebuia blurat si c4d-urile de jos puteau fi mai putine si pozitionate putin mai spre exterior ca sa poti sa le continui pana sus, ca o explozie ( la care ma duce cu gandul pozitia corpului tipei si bratul ). Stiu ca ziceam ca-s prea sterse culorile la celelalte dar aici nu se prea potrivesc intre ele, puteai umbla pe la vibrance/saturation si apoi sa pui un gradient map b/w pe Overlay cu opacitate scazuta.

hug
Multu' hug.

[Imagine: wO7JW.png]

[Imagine: 7xL6F.png]

[Imagine: 0Mcxv.png]

Macar un comentariu 108
[Imagine: AyIHx.png]

46 cineva?
Inca o lucrare monocroma... Cred ca ti-am mai atras atentia de cateva ori in legatura cu aspectul in cauza...

Evoluezi si asta e bine, dar trebuie sa lucrezi la integrarea cromatica si sa incerci sa te descurci cu mai multe culori. De asemenea sa ai o putina idee de depth pentru ca pe partea stanga ti-ar trebui niste blur ca sa detasezi focalul de fundal. In felul asta ai aputea atrage atentia asupra ceea ce conteaza in semnatura. Si ceea ce ai in fata renderului/focalului ar trebui scos in evidenta pentru ca planul vizual iti indica asta.

Partea deschisa nu se armonizeaza cu partea mai intunecata pentru ca lumina e de asa natura.

Tutoriale much 2? keep on working gurl. /hugs
[Imagine: gZHmJ.png]

ochisorii mei numai vad deloc bine, asa ca de data asta ma scuz pentru jumatate de bg blurat, jumatate nu, am vazut abia cand l-am incarcat pe imgur ca i-am dat si pe fata T-T. O sa ajung sa lucrez in ps doar dimineata 46
[Imagine: xEbbX.png]

[Imagine: tf5HH.png]

plictiseala, pam pam!
[Imagine: PRpgA.png] [Imagine: B4i09.png?dateline=1340891921]

- setul meu, meh -

si ceva la plictiseala:

[Imagine: sQYWo.png]



Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30