Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Franturi de speranta

#71
Pff.. iar ultima. In fine.
Mi-a placut mult capitolul. Mi-a placut atitudinea pe care a avut-o Rose fata de parintii ei. Tatal ei este un adevarat egoist inrait ( :)) ); nu se gandeste si el la fiica lui si la cum ii va fi ei mai bine?
Eu sper sa ramana cu mama ei.. adica are mai multe sanse sa fie cu * stim noi cine* :)).
Chiar nu pot sa te critic acum, de aceea am spus doar de idee, care imi place foarte mult. Fac si eu ca Arikashika: De unde te-ai inspirat? :>
So... uimeste-ma cu next-ul!
Mi-e foameee!!!

#72
Dedicatie pt Scorpiuta[stie ea de ce].
Enjoy.

Cap 10 Confuzie.

Nu stiu cum am rezistat pana la venirea diminetii?! Cred ca ma foisem toata noaptea in acel pat, care imi devenise ca o inchisoare. Eram atat de nerabdatoare sa aflu cum se va sfarsi acest cosmar incat nici nu dormisem prea bine. Si desi eu puteam lua aceasta decizie, nu ma puteam impotrivi unui ordin judecatoresc pe care tata il avea la dispozitie. M-am indreptat spre baie pentru a-mi face toaleta de dimineata chiar avem nevoie de un dus rapid.
Ajunsa in baie am dat drumu la apa si fara sa astept sa se incalzesca am lasat-o sa curga peste trupul meu. Era asa bine, ma facea sa ma simt linistita, dar asta nu putea dura la nesfarsit, iar peste zece minute aceasta placere s-a terminat. Imediat, dupa ce am iesit mi-am infasurat un prosop in jurul trupului, dupa care am inceput sa imi privesc reflexia in oglinda aflata in fata mea. Eram chiar eu? Ma intrebam studiindu-ma. Aveam fata mult prea alba si niste cearcane de toata frumusetea. Parul roscat imi era ravasit. Paream atat de trista incat nu imi venea sa cred ca eram chiar eu . Am stat asa cateva minute fara sa spun ceva, contempland la toate cate s-au intamplat si nevanindu-mi sa cred ca eu trebuia sa suport toate astea.

Am iesit din baie si imediat dupa ce mi-am luat un halat pe mine am coborat la parter, ducandu-ma direct spre bucatarie, unde am gasit-o pe mama stand singura si pregatind micul dejun. Nu puteam citii nici un fel de reactie pe fata ei, nu parea nici ingrijorata nici vesela, parea mai degraba intr-o contemplare profunda.

- Si tata unde e? am rostit fara nici un chef privind in toate partile in speranta de al gasii.
- A plecat. Raspunse la randul ei fara nici o ezitare in glas.
- Cum asa?! Am intrebat-o destul de socata. Nu imi venea sa cred. Ma temeam sa nu visez cumva, asa ca mi-am muscat incet buza de jos ca sa fiu sigura. Se pare ca eram cat se poate de treaza si atunci ce se intamplase? Ce ratasem?
- A zis ca nu poate avea grija de tine pentru ca nu stie cum sa se comporte cu o adolescenta, dar iti va da pensia alimentara pe care a stabilit-o judecatorul si probabil te va suna din cand in cand. Insa este ciudat, adica cu cateva minute inainte ne certam iar dupa a primit un telefon si si-a schimbat parerea. Imi raspunse din nou mama dupa un timp. Un telefon? Fac pariu ca era aceeasi persoana care ma sunase si pe mine zilele trecute.Oare care era legatura intre ea si tata? In fine eram bucuroasa ca ramasesem cu mama, dar totusi atat de putin insemnam pentru el. Ma simteam ranita.
- A zis ca o sa te sune ca sa iti explice mai bine. Imi raspunse mama.
- Inteleg. Am rostit incet dupa care m-am intors spre camera mea. Trebuia sa ma pregatesc pentru scoala. Nuu aveam nici un chef, dar trebuia sa ma duc,oricum era ultima zi de scoala pe saptamana asta.

Am cautat rapid cateva haine cu care sa ma imbrac, nu eram eu o impatimita a modei, dar nici nu puteam sa ma duc imbracata oricum. Mi-am luat o pereche de blugi albastrii si o camasa rosie peste care venea pusa o centura neagra Parul roscat l-am prins intr-o coada in sus, m-am machiat nu prea strident, doar putin numai cat sa imi acopar acele cearcane, mi-am mai dat cu putin gloss si eram gata. M-am incaltat cu pereche de cizme negre, am luat geanta cu cateva caiete si cateva pixuri plus telefonul si eram gata. Nu aveam chef sa mananc. Simteam ca am un gol in stomac si deja eram in intarziere. Am salutat-o in treacat pe mama, dupa care am iesit in viteza din casa.

Mergeam destul de repede gandindu-ma la toate ce se intamplasera. Cred ca aveam nevoie de o vacanta cat mai lunga. Imi doream sa evadez din aceasta rutina, sa scap de toate aceste probleme si sa merg undeva unde sa nu ma cunoasca nimeni. Ma gandeam din ce in ce mai mult la acel telefon anonim care paruse fara importanta atunci, la nunta care batea la usa si intr-un mod ciudat incepusem sa ma gandesc si la Alex. Dar mi-am alungat toate aceste ganduri din minte imediat ce am ajuns in liceu si i-am vazut pe colegii mei in hol.

- Ce se intampla? Unde mergem?! Am intrebat mirata, ce era cu toata graba asta?
- Ai uitat. Avem chimia si profa vrea sa ne vada in laborator. Mi-a raspuns Melinda destul de grabita. Era ciudat. Toti pareau stresati judecand dupa fetele lor si atunci am vazut-o era aceeasi blonda oxigenata cu care am avut atatea conflicte. Imposibil! Era cu noi in clasa? Si eu cum nu am vazut-o ?! Aceste intrebari nu imi dadeau pace. In fine, ce mai conta atata timp cat ma lasa in pace? Nu aveam nici o problema.

Curand am ajuns in laborator si se pare ca profa era deja acolo Era o femeie scunda si cam indesata, cu parul alb prins intr-un coc. Purta un costum negru ce parea la fel de antic ca ea. Ne-a invitat in sala dupa care a inceput sa faca prezenta si bineinteles cand a ajuns la mine a trebuit sa ii explic de unde sunt. Dupa ce s-a lamurit, a inceput sa vorbeasca despre un experiment pe care aveam sa il facem in aceasta ora, asa ca ne-a ales partenerii.

- Domnisoara Dowsen partenera ta este Amanda Ryan, a rostit profa dupa care si-a continuat activitatea.
- Ce? Am rostit in acelasi timp dupa care am auzit-o pe blonda care comenta spunand ca ea este prea frumoasa ca sa fie cu mine si alte lucruri in timp ce eu o injuram in gand. Care erau sansele? Vad ca eram urmarita de ghinion.
- Asculta-ma blondo! Nici mie nu imi face placere sa lucrez cu tine, dar asta e. Asa ca inceteaza cu vaicarelile si ajuta-ma. Am rostit nervoasa.
- Nu vreau. A raspuns la randul ei mandra de ceea ce spusese.
- Uite ce este! Te sfatuiesc sa nu ma mai calci pe bataturi ca mai am foarte putin si cedez. Inceteaza cu toate fitele aste de doi bani, pentru ca nu sunt persoana potrivita sa ti le suporte. Dupa ce ca am avut o saptamana ingrozitoare nu am chef sa te ascult cum te plangi. Asa ca daca stii ce e mai bine pentru tine taci si nu mai comenta atat. I-am rspuns si mai furiosa ca inainte, dar e parca nu vroia sa inteleaga nu facea decat sa comenteze si sa se planga, fara sa ma ajute la ceva asa ca am clacat pur si simplu. Am luat sticla de apa din geanta si i-am turnat-o in cap.
- Sa te inveti minte sa iti tii parerile pentru tine. I-am raspun in timp ce ea se uita inca socata la mine.
- Domnisoara Dowsen in biroul directorului acum! Imi zise profa in timp ce se uita la mine la fel de socata.

Mare chestie, mergeam sa il vizitez pe broscoi. Indiferent de pedeapsa pe care aveam sa primesc nu se compara cu satisfactia pe care o simteam in acest moment si oricum o avertizasem era problema ei daca nu a vrut sa ma asculte.

Imi taram picioarele spre acel birou fara nici un chef si in curand am ajuns. Nu aveam nici un fel de regret, eram asa de fericita incat nu puteam sa desimulez nici macar cand am ajuns in fata broscoiului, care dupa ce mi-a tinut o predica de toata frumusetea mi-a spus ca sunt libera, desigur ca daca aveam sa mai creez probleme voi ajunge sa fiu sanctionata conform regulamentului.

Poate ca totusi era ziua mea buna. Mi-am zis in timp ce paraseam acel birou si m-am indreptat spre clasa. Restul orelor au decurs normal far incidente majore, doar in pauze existand cate un schimb de replici intre mine si blondina care nu putea sa se resemneze ca eu scapasem fara nici o pedeapsa.

Eram in ultima ora de latina si ma plictiseam ingrozitor, cand am primit un mesaj si se pare ca era de la Alex.

,, Rose vin sa te iau. Vreau sa mergem undeva. Nu iti face griji. Am vorbit deja cu mama ta. Alex’’

Bineinteles ca dupa ce l-am citit gandul meu zbura la roscat. Nici macar nu imi mai pasa de ora aceasta care devenise brusc atat de plictisitore. Clopotelul care tocmai a sunat era cu adevarat o binecuvantare. Am fost prima care a iesit din clasa chiar si inaintea profei.

Of … Ce facea baiatul asta din mine, daca ar stii. M-am indreptat spre baie. Vroiam sa ma aranjez putin inainte de a ma intalni cu el, dar chiar cand treceam pe langa baia baietilor am simtit cum cineva imi pune mana la gura si ma trage fortat inauntru si se pare ca misterioasa persoana era Austin…

#73
Imi pastrez locul de pe-acum.. promit ca dau maine un edit :* .


Heii.. am revenit. A fost destul de ciudat, foarte ciudat. Mai intai sa lupte cu atata ardoare pentru fiica lui, iar dupa sa se retraga din batalie. Probabil acel telefon e cauza.. oricum, tot un gest nerusinat ramane. Mi-au placut micile conflicte dintre cele doua fete :)), iar don'soara noastra rebela a ramas nepedepsita :)). Observ ca Rose incepe sa simta ceva pentru acel baiat :X., pacat ca a fost intrerupta de acel Austin.
Naratiunea e perfecta.. descrierea putin mai amanuntita, iar dialogul la fel ca naratiunea, dupa parerea mea nu este sec.

Atept next-ul :*!
Mi-e foameee!!!

#74
Well, sper sa va placa chiar m-am straduit da cum sunt cam aeriana nu stiu ce a iesit. De asemenea vreau sa multumesc celor care au comentat pana in prezent asta chiar apreciez si tuturor celor care si-au facut timp sa citeasca

#75
Fiind dedicatie nu am cum sa nu las comentariu. Deci:

Greseli de tastare la inceput cand ti- am luat capitolul la puricat nu aveai, dar ai problema mare cu virgulele, le pui in prostie, unde ai putea sa pui Punct si sa incepi cu Litera Mare.
Ai dialog, si uneori poate parea sec, incearca sa il mai retezezi, eu una nu te- as indemna sa il folosesti prea mult.
Cu naratiunea te descurci iubire, te felicit, si de aceea actiunea nu mi se pare prea grabita.
Descrierea este ok., dar mai adauga, mai descrie, am nevoie de mai multa descriere, te rog :)).

In rest nu mai am ce sa zic, te iubesc :> !
[Imagine: Jun0xCa.png]

#76
Well am aparut si eu la aceasta ora tarzie desi vad in ceata de somn. Multumesc in primul rand ca m-ai anuntat si sper sa o faci si de acum inainte. Ti-a iesit capitolul dar ai cateva greselute. Majoritatea le-a mentionat Scorpiuta mai sus. Descrierea a fost prezenta dar mai trebuia. Voiam mai mult. Mai ales sentimentele lui Rose. Naratiunea a fost ok, actiunea nu a fost grabita si dialogul nu a fost sec. Cel putin mie nu mi se pare. Greseli de tastare am vazut dar nu sunt grave. Singura care mi-a sarit in ochi a fost: ,,i-au". Corect este,,iau". Cum ai zis tu nu are niciun sens. Nu este nici pronume personal nici pronume reflexiv ca sa scrii cv de genu. So, restul a zis Scorpiuta. Astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]

#77
O Yeah nextul :))
Scuze ca am intarziat, dar iti scriu la o ora destul de devreme.
Oricum , imi place foarte mult acest capitol, la inebunie sa stii.
Greseli de tastare chiar nu am vazut si ochisorii mei nu le-au mai cautat. :-)
Actiunea nu mi se pare grabita, ai facut-o bine, descrierea hmm e buna si ea insa puteai mult mai mult [dar merge si asa sa stii :-)].

Acum deci Uraaa am scapat de tatal ei, insa telefonul ala ma calca pe nervii. :-L
Faza cu apa si cu Amanda a fost traznet, am ras de nu sa mai putut. =))
Stii si eu la ficul meu asta nou, am tto numele de Amanda la pers. fetei "rele". :))
Ce chestie, dar ciar nu mi-a trecut prin cap ca si tu ai folosit acelasi nume. >w<
A si sunt foarte curioasa sa vad ce o sa i se intample saracei Rose [ador numele asta.. :X].
Ce niaba vrea si Austin asta ?? O.O

#78
CEEE si prostu asta ce mai vrea de la ea? Daca are de gand sa ii faca ceva rau jur ca ma duc la Alex il iau de mana il si ne ducem amandoi dupa Austin sa i-o platim. Jur ca daca se atinge de un fir de par de-al frumoasei mele roscate o incurca rau de tot! Sau poate ca este de bine, doar daca trecuta a sarutat-o, exceptand palma, dar cum spuneam daca vrea sa se razbune pentru ce i-a facut Roze pramatiei oxigenate...:huh: am nervi, si alex ouf! frumosul meu alex o asteapta...poate o seara de neuitat...si sper sa ii dea drumul repede Austin lui Rose ca sa se duca repede in bratele micutului meu print, sper sa o astepte un masina..imbracat cu o camasa..ouf! si ceva romantic ..ma las purtata de vad...se vede nu? Asaa deci in concluzie surioara mea..c-am atat comentariul meu de astazi...sunt racita si nu prea ma simt in stare sa mai las comenturi lungi..Gomene :...?:
Te iubesc micuta mea surioara, sa nu uiti sa ma anunti!

#79
D'oh, imi pare tare rau ca nu am ajuns mai repede, dar macar nu ai pus urmatorul capitol :))
Asa, hai sa vedem.

Rose pare a mai fi capatat ceva incredere in ea de la primul capitol inainte. Asta e foarte bine, si-a dat seama ca poate sa gandeasca si ea.
Ce nu prea pot intelege e cum de a ramas cu mama ei, pe cand tatal ei si-a luat zborul. E ciudat, sigur nu planuieste nimic? Ceva surprize neplacute sau mai stiu eu ce? Asta ramane de vazut.
Si gandul i-a zburat la acel roscat. Macar o fericire pe zi, daca nu ii taie altii cheful.
Asa, hai ca te las, astept noul tau capitol.
Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#80
We Wish You a Merry Christmas! na-na-na ... : - "
Ok! : )) Trecand peste partea ca pur si simplu nu pot sa-mi scot cantecul asta din minte ( nu intreba ) , am citit si ultimul capitol postat si bineinteles ca trebuia sa las un comentariu.
Vreau descriere! Iar nu prea ai... Dar stii ce? M-am obisnuit intr-un fel. Adica nu toate povestile trebuie sa fie incarcate de zeci de pagini plictisitoare. Faza e ca ar trebui sa-ti alegi mai cu atentie cuvintele, pentru a oferi cititorului o viziune mult mai reala ( nu asta e cuvantul care il cautam, dar intelegi ce vreau sa spun).
Capitolul a fost OK in general, doar ca putin monoton. Haideee! Actiune, ceva... Oricum presimt ca urmatorul capitol va fi chiar interesant mai ales dupa faza finala. Rose se pare ca deja s-a indragostit... Credeam ca e genul de fata care e greu de impresionat, dar se pare ca m-am inselat.
Well... Astept urmatorul capitol!
Succes la scris si multa inspiratie! : *


Amélie
[Imagine: HaruhiSignal.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  £>Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.421 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 7.968 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.910 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.767 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Mai exista speranta? Ame 3 3.159 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.040 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.677 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  [split] Franturi de speranta LemonCandy 5 2.845 27-01-2011, 09:43 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Fara speranta ! Denny 19 9.746 18-02-2010, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Ultima speranta Kazuki 15 9.804 11-07-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: D@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)