Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ]

#1
Edit : Nu dețin nici un personaj din animeul Naruto și nu fac profit de pe urma acestora. / edit. ( pe viitor fi mai atentă sweetie )


Salut tuturor . Sunt noua pe forum si vreau sa imi postez unul din ficurile scrise de mine. Nu am atat de multa experienta in a scrie fic-uri dar sper ca pentru inceput este bine. Am multe idei cu privire la noi fic-uri si vreau sa le postez aici , bineinteles dupa ce i-l termin pe acesta. Astept cu nerabdare parerile voastre .

Au trecut 2 ani de atunci , de cand am plecat de la casa unde ma nascusem. Mama mea , devenise alcoolica in urma cu 3 ani dupa ce tata a murit si ea s-a recasatorit cu un barbat care tot timpul o batea. Dupa jumatate de an de cand acel barbat se casatorise cu mama si se mutase cu noi , eu am trait un calvar.Dar sa ma prezint. Ma numesc Sakura Haruno si am 16 ani, parul roz si ochii verzi ca ai tatalui meu . Mama are parul roz ca al meu si ochii negri. Aproape in fiecare seara el venea beat si se lua de mine. Ma batea si mai mereu mergeam la scoala vanata si cand prietenii mei ma intrebau ce e cu mine le spuneam ca m-am lovit. Nici macar profesorii nu stiau prin ce trauma traiam. Pe atunci aveam doar 14 ani si nu stiam ca puteam face ceva ca viata mea sa se schimbe radical pana cand … intr-o seara sotul mamei a venit beat acasa ca de fiecare data . Eu m-am incuiat in camera ca el sa nu ma mai bata .
-Deschide usa , se auzeau strigatele barbatului de dincolo de usa
-Lasa-ma in pace ,pleaca , spun eu incepand sa plang.
-Unde e maicata? Ma intreaba barbatul furios
-Nustiu , ii raspund eu
-Atunci merg sa o caut. Imi spune barbatul apoi pleaca. Eu ma duc la usa , o descui si in clipa in care vreau sa o deschid ca sa ies cineva intra rapid si ma prinde cu o mana de gat
-Ti-am zis sa deschizi usa si nu m-ai ascultat , tipa barbatul care acum ma strangea puternic de gat
-N,nu pot re-s-pi-ra, spun eu incet
-Bine , iti dau drumul dar nu incerca sa fugi . Trebuie sa iti spun ceva important , imi spune barbatul dandu-mi drumul la gat eu cazand pe podea in genunchi. Maine vor veni niste domni la noi acasa si sa te porti frumos cu ei si sa faci ce iti cer ei , ai inteles? Ca de nu am sa o omor pe mama ta apoi pe tine. Dupa ce spune asta pleaca izbind usa in urma lui
,,Niste domni? Ce mai vrea si omul asta de la mine? De ce mama s-a incurcat cu el?’’ Ma intrebam eu in gand in timp ce plangeam. Ies din camera si ma indrept cu pasi mici spre camera mamei. Deschid usa si o vad intinsa in pat cu o sticla de bautura langa ea . Incep sa plang vazand-o asa , era mama mea , o iubeam dar din vina alcoolului nu mai era ea . Nu mai era mama pe care o cunosteam eu . Dupa ce am plecat de langa usa mamei mele m-am dus in camera mea iar mai spre seara am adormit.
-Sakura trezeste-te , e dimineata , trebuie sa vina musafirii, striga mama mea la mine
-Dar mama cine… am vrut sa o intreb dar nu am mai apucat pt ca mama a plecat imediat din camera. M-am imbracat cu hainele care mama le-a pus pe birou apoi am coborat la parter unde musafirii tocmai intrau pe usa.
-Buna ziua , doamna Haruno , o saluta un domn inalt ,brunet, cu ochi negri si inalt, pe mama
-Buna ziua domnule Uchiha ii raspunde mama . Poftiti va rog.
-Multumesc . Spune domnul apoi intra insotit de un baiat mai tanar decat el , cred ca avea cam 19 ani si avea parul roscat si ochii albastri . Cand l-am vazut am tresarit putin . Eram speriata de el , dar nu imi dadeam de ce atata teama. In fond nu l-am mai vazut pana acum. Dupa ce musafirii sunt poftiti in sufragerie , cobor si eu scarile si ma alatur lor.
-Buna ziua , ii salut eu politicoasa pe cei doi
-Buna ziua , asadar ea e domnisoara de care ne-ati spus ,spune domnul Uchiha. Frumoasa fata , imi spune acesta uitandu-se la mine
,,Ce vor astia de la mine?’’ ma intrebam in gand apoi ma asez pe fotoliu langa mama .
-Va fi o sotie minunata pt fiul meu , spune el zambind.
-Sotie? Ce se intampla aici? Intreb eu apoi sperand ca cineva imi va explica.
-Sakura , tu si fiul domnului Uchiha va ve-ti casatori peste 7 luni. Imi raspunde mama
-Ce , ati innebunit cu totii? Tip eu revoltata la auzul vestilor. Cum sa ma casatoresc . Nu , eu vreau sa continui scoala si nu ma casatoresc cu nimeni. Tip eu apoi plec val-vartej din sufragerie.
-Sakura stai , scuzati-o domnilor doar ca nu i-am spus nimic , o aud pe mama cum se scuza domnilor din sufragerie .
-Nu e nimic doamna , nici fiul meu nu stie nimic inca
-Bine , eu o sa ma duc dupa fiica mea ca sa ii explic , le spune mama domnilor apoi vine sus dupa mine.
Eu intru in camera mea si incui usa
-Sakura , deschide usa ca sa vorbim, aud vocea mamei
-Nu , cum ai putut sa imi faci una ca asta? Intreb eu in timp ce plangeam.
-Draga mea , trebuie sa iti faci un viitor , cu scoala nu vei face nimic , fii sigura de asta , imi raspunde mama
-Ba da , am sa rezolv mai multe decat crezi tu si pana atunci eu nu vreau sa ma casatoresc cu nimeni , ii spun eu tipand.
-Ba ai sa te casatoresti cum iti spun eu si cu asta basta , imi spune mama apoi pleaca nervoasa.
-Fa cum vrei , eu nu ma casatoresc cu nimeni , tip eu ca mama sa ma auda. In Hiroshima , unde locuia noi , fetele se casatoreau de pe la 13-14 ani si abanonau scoala dar eu doream sa imi continui studiile , pt ca imi placea mult sa invat. Trebuia sa fac ceva. Nu doream sa ma casatoresc cu nimeni. Peste aproximativ 2 ore musafirii pleaca si mama urca iar la mine alaturi de barbatul cu care era casatorita.
-Sakura deschide usa , imediat , tipa barbatul la usa .
-Nu , pleaca incep eu sa tip la el
-Nu , deschizi usa acum si o sa discutam
-Las-o Sam , intelege . Am luat-o prin surprindere , incerca mama sa ii explice. Sam era un barbat inalt, bine facut cu parul brunet si ochii albastri si avea un tatuaj in forma de leopart pe umarul drept .
-Tu taci din gura , tipa barbatul la mama , si apoi ii da o palma
-Mamaaaa, tip eu descuind usa si sarind in bratele mamei mele care era pe jos. Las-o in pace , tip eu la barbatul din fata mea.
-Altfel ce? Ma intreaba el apropiindu-se de mine si prinzandu-ma de par, ridicandu-ma de langa mama.
-Sakura , nuu , las-o . Tipa mama , prinzandu-ma de mana . In clipa urmatoare barbatul ii da un picior in burta mamei si ea lesina de durere.
-Nuuuu , mama , las-o ,tipam eu la babatul care ma treagea de par indepartandu-ma de mama care acum era trantita pe jos
. Chiar daca mama era alcoolica , tinea la mine si mereu cand barbatul acela ma batea ea se baga pt mine ca sa ma salveze dar mereu primea si ea bataie. La politie nu am avut curajul sa mergem pt ca Sam ne ameninta ca ne omoara si il credeam in stare.
-Tu mergi cu mine si am sa te invat eu minte sa ma asculti , imi spune Sam tragandu-ma dupa el
-Lasa-ma ,ma doare , tipam eu la el .Apoi ma duce in camera lui si ma tranteste in pat urcandu-se peste mine
-Acum ai sa vezi ca eu sunt seful aici , nu tu puslama ce esti , imi spune Sam prinzandu-ma de maini.
Teama incepea sa ma cuprinda. Imi era frica de ce avea sa urmeze. In clipa urmatoare Sam , trage de tricoul meu si il rupe eu ramanad in sutien .
-Nuuuu , lasa-ma , ajutorrrrr, tipam eu disperata sperand ca ma va salva cineva
Apoi il vad pe Sam cum incearca sa se descheie la blugi si profitand ca ma tine doar cu o mana ma eliberez si ii dau cu pumnul in fata el rostogolindu-se si cazand de pe mine . Imediat o iau la fuga pe hol si ma duc la mama ,care inca era incosntienta pe podea.
-Mama , trezeste-te , ajuta-ma , tipam eu la mama care nu ma putea auzi .Eram speriata si plangeam. Sam vroia sa ma violeze. Imediat il vad pe barbat iesind furios din camera
-Sakuraaaa, ai sa platesti pt ce ai facut, tipa el intreptandu-se spre mine cu viteza.

#2
Ah, se vede ca nu ai experienta, ai postat la categoria gresita, roaga te rog un moderator sa-ti mute fic`ul la categoria de fic`uri inspirate din anime`uri. Nu ai disclaimer, te rog intai sa treci si pe la sectiunea reguli. Oricum, daca ficul o sa fie mutat[ceea ce trebuie o.o], comentariul meu va aparea si acolo, asa ca o sa il comentez.[ficul]

Este foarte, dar foarte mult dialog, si chiar foarte sec. Nu vreau sa fiu sarcastica, dar asta e, nu ai descris deloc sentimentele fetei, plus ca ai scris undeva "pt", in nicio carte nu o sa gasesti prescurtari de genul, nu mai scrie "Nuuuu sau ajutorrrrr", poti sa scrii"Nu, am implorat, apoi ajutor-am tipat, chestii de genu."

Actiunea este foarte alergata, si banala si iar foarte accelerata saraca. Descrierea pur si simplu este, defapt, nu este deloc. Spatiu se pune -Dupa- semnele de punctuatie, -Nu- si -Inainte-. Naratiunea este prea putina, incearca sa descrii ce simte fata, sa vad un pic de traire, pentru ca mie inafara ca trebuie sa se marite cu ala si betivu` a vrut vrut sa o violeze, nu mi-a transmis nimic capitolul. Stiu ca esti incepatoare, dar va trebui cumva sa te perfectionezi. Totul este prea banal acum, prea alert, poate nu stiu, daca era capitolul mai lung, cu o actiune mai ampla nu m-ai fi pierdut pe drum. Oricum ar mai fi de zis, dar o sa mai las si pe altcineva sa isi spuna aici parerea. Ti-as fi luat chiar eu tot capitolul la corectat, dar nu merge sa dau Quote -.-... Daca vrei sa te razbuni imi poti critica fic`ul sau poti sa-mi trimiti un mesaj privat, daca te-a deranjat asa tare postul meu, astfel incat sa nu-ti mai comentez fic`ul.

La revedere! :)

Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#3
Păi am trecut şi eu pe aici... Hm' cum a spus şi Me Andreea, trebuie să rogi un moderator să îţi mute fic'u în sesiunea: Fan Ficţion Bun să trec şi eu la comentat.
Greşeli de tastare nu au fost dar, uiţi câteodată să pui punct când termini o propoziţie şi câteodată pui alan'dala virgulele. Am văzut şi eu acel : ,,pt''. Nu se scrie aşa adică, când scri un fic, o poveste nu se folosesc prescurtări. Descriere nu prea este. Adică nu este deloc. Trebuie să descri mai mult gândurile şi sentimentele şi locul în care se află. Acţiunea a fost grăbită foarte mult. A fost fugărită de un elefant sau ce? Şi propoziţia:
,, -Ce , ati innebunit cu totii? Tip eu revoltata la auzul vestilor. Cum sa ma casatoresc . ''
Corect - ,, - Ce ? Aţi înebunit cu toţii ? Tip eu revoltată la auzul veştilor. Cum să mă căsătoresc ?'' - Ai omis să pui semnele de întrebare, adică ştii doar când se pune semnu' de întrebare nu? S-a învăţat asta pe clasele mai mici, n'ai cum să nu şti.
Dialogul - este foarte mult şi este şi sec. Mă plictiseştele să îl citesc. Încearcă să faci dialogu mai puţin şi restu să înlocuieşti cu descriere. Sper că nu te'a supărat comentariul meu eu vreau doar să te ajut. Dacă chiar te'a deranjat ceea ce am comentat atunci îmi dai mesaj privat şi o rezolvăm. Eu aştept nextu şi nu uita înainte de a posta fic'u citeştel de mai multe ori.
[Imagine: touhou-sayori-works-23662058db_large.jpg]

#4
1. Nu ai disclaimer, ai trei zile la dispoziție să ți-l pui, dacă nu, fic închis.
2. Acum o să-ți mut fic-ul la secțiunea potrivită, data viitoare poți fii mai atentă.
3.Cum ești începătoare ai putea să treci pe la acest ghid. Este un ghid ce încurajează userii să învețe pas cu pas cum ar trebuii să acționeze când au idee de fic.
Mult succes!

[Imagine: Jun0xCa.png]

#5
(19-01-2012, 07:23 PM)Me_Andreea A scris: Ah, se vede ca nu ai experienta, ai postat la categoria gresita, roaga te rog un moderator sa-ti mute fic`ul la categoria de fic`uri inspirate din anime`uri. Nu ai disclaimer, te rog intai sa treci si pe la sectiunea reguli. Oricum, daca ficul o sa fie mutat[ceea ce trebuie o.o], comentariul meu va aparea si acolo, asa ca o sa il comentez.

1. Nu e categoria gresita. - A mutat Daria topicul.
2. Nu mai exista categoria de ficuri inspirate din anime-uri, acelea se posteaza la FanFiction pentru ca asta si sunt, lucrari ale fanilor.
3. Un moderator trage la raspundere ca nu are disclaimer, nu tu.
4. Atunci cand se muta un fic e logic ca se vor muta si comentariile ca se muta TOT topicul.
5. Nu, nu trebuie mutat nicaierea.
6. Me_Andreea, asta e a doua avertizare pentru inducere in eroare a userilor, daca te mai prind odata, bye bye fanfiction pentru tine timp de o saptamana.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  £>Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.378 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 7.749 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.809 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Franturi de speranta Katniss 160 75.291 22-06-2012, 11:16 AM
Ultimul răspuns: Katniss
  [ Vampire Knight ] - Un nou inceput Yoko-sama 7 5.917 19-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Mai exista speranta? Ame 3 3.076 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Vampire Diaries - Un nou inceput - Iryna 20 11.763 27-05-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: anime_addicted
  Speranta moare ultima MooN. 7 4.996 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O viata noua...o noua persoana:x •нąкü• 26 15.345 01-03-2011, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.620 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)