Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Franturi de speranta

#81
Hey, ti-am citit ficul si vreau sa spun ca , cu exceptia micilor greseli de ortografie , mi-a placut la nebunie. Cel mai mult mi-a placut faptul ca are multa actiune si mai putina monotonie.Mia placut ca , cu toate ca este un fic , este oarecum asemanat cu realitatea adica mi-a placut ca ai scris despre o adolescenta care nu a avut o viata tocmai roz dar care a reusit sa treaca prin toate momentele dificile cu 'frumtea sus' cum se spune Personajele sunt super si modul in care se desfasoara actiunea este ..Ce mai tot atatea comentarii in mare este super tare de-abea astept continuarea si sper ca daca vrei ma vei anunta si pe mine cand vei posta nextu doar daca vrei
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#82
Uuu am venit și eu cu un comentariu după ce m-ai anunțat și multumesc pentru acest lucru.
Să încep și eu cu începutul. Nu i-au la puricat tot textul ... dar o fac și eu puțin în mare. Descriere ai avut, însă mai puteai adauga, așa că te rog ca pe parcurs să mai pui pe acolo. Dialogul (și aici trebuie să fiu de acord cu Scorpiuță) ai avut tente ca acesta să fie puțin sec, ai grijă cu el și nu încerca să te bazezi pe dialog, mai bine folosețti narațiunea, însă ai grijă acolo. Acțiunea nu mi s-a parut grabită. Și da mai ai câteva greseli pe acolo cu punctele și virgulele în special. Nu mai face frazele atât de lungi, dar nu le face nici propoziții, între: )) Narațiunea a fost bună, însă dacă mai luai din dialog și îl puneai acolo era și mai bine. Greșeli de tastare/gramatică mai să știi că nu m-am chinuit să caut, însă îmi aduc aminte că vazusem una : ))

În rest totul a fost ok. Îți urez succes si multă imaginație.

Capu'Chuu
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#83
Heiii !!! : ) . Dupa cum ti - am promis mi -am invins si eu lenea si `am zis sa iti las un (mic,sper:p ) comentariu . xD
Decii imi place foarte muult fanficul tau . Cred ca e unul din preferatele mele : ) . In legatura cu capitolele . . . cred ca le - as vrea putin mai lungi : o 3 . Descrierea e ok ,dar ai mai putea adauga . Naratiunea e la locul ei si actiunea nu e grabita .Sincer eu nu cred (,) ca dialogul este sec . (poate mai ai putine scapari ,dar in fine :-j ) . Imi place Alex =p~ . E personajul meu preferat dupa Austin . :p . Jake mi se pare un ipocrit si Amanda aia la fel . Cred ca daca ar fi sa ii am pe amandoi in fata ochilor le - as rupe un picior o mana sauu ` gatul poate . . . ( gata cu gandurile sadice ;)) ) . Sper ca Rose sa poata trece peste toate xD .

Astept urmatorul capitol !!! : ) .
Byee :*

' You say you love rain,but you use an umbrella to walk under it.You say you love sun,but you seek shade when it is shining.You say love wind,but when it comes you close your window.So that's why I'm scared when you say you love me. ' -Bob Marley

#84
Hey dear, mersi ca m-ai anuntat. As fi trecut mai repede, dar ma omoara scoala si temele ei. Asa sa trecem la adevaratul meu comentariu: ca de fiecare data ma uimesti ( cred ca ti-am mai spus asta, nu? pai sa sti ca este adevarat :D ). Austin asta... ma inebuneste cu ifosele lui. Nu el era cel nesimtit cu palma, iar acum o rapeste? Sunt confuza... Cred ca in privinta lui sunt confuza de mult :)). Se pare ca Rose se gandeste la Alex? Adica de la inceput mi-a inspirat ceva incredere, dar nu stiu exact ce sa cred... mno cam asta este tot
P.S. nu uita sa ma anunti cand pui next-ul, ok ;) ?
Bye Bye
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#85
`ello!
Nu-mi vine sa cred ca ai terminat capitolul tocmai cand incepea partea buna...cand postezi din nou?;;)
E prima data cand trec pe aici, asa ca o sa o iau de la inceput: Ai facut mai multe greseli de tastare la inceputul ficului.
-Partea buna e ca nu prea mai faci astfel de greseli.
-Partea proasta e ca acel inceput iti afecteaza tot ficul, si unele persoane nu mai au rabdare sa citeasca atunci cand vad greseli inca din primul rand al ficului.
- Solutie: Ai putea oricand sa dai un edit, daca ai timp, si sa ti le corectezi.

Ai evoluat foarte mult, oricine poate vedea asta, descrierea e din ce in ce mai buna, la dialog, dupa parerea mea te-ai descurcat din prima, si naratiunea e destul de in regula.
Povestea e frumoasa, dupa parerea mea cam prea multi barbati, dar partea foarte foarte foarte buna e ca Rose le inchide gura tuturor.
Cam atat, sper sa aduci cat mai repede capitolul urmator, deabia astept sa vad ce se intampla.
See ya>:D<
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#86
` Salllut`;x
Mam gandit sa las si eu lenea asta deoparte si sati dua si eu un comentariu cat de mic.;p
nu ma pricep eu asa sa dau comentari;p
Deci. mia placut extrem de mult capitolul;x.
Ai avut descriere;x Bun bun:x.
Greseli nu am observat chiar deloc. Deloc deloc;x [ repetitia mea:x ]
Naratiunea e buna` buna;x [ iar repetitie ;x]
Actiunea nu a fost grabita. Chiar deloc deloc [ nustiu ce am azi cu repetitia asta:-" ]
Il adour pe alexx:x. Alex alex alex;x Ce nume;x.
asteept nextu. cu nerabdare. astept astept;x [ repetitia asta=]] ]
P.S.; anunta-ma ,, porfavor".
[Imagine: touhou-sayori-works-23662058db_large.jpg]

#87
Am venit cu nextu, sper sa nu fie un capitol prea rau.Lectură placută.
Enjoy.



Cap 11. Confuzie


Era Austin.
Mă întrebam dacă nu cumva avea legatură cu faptul că i-am turnat apă în cap oxigenatei ăleia. Am încercat să mă eliberez, dar era inutil era prea puternic. M-am simtit lipită cu brutalitate de un perete care se afla în spatele meu. Imediat ce mi-a luat mâna de la gură şi am inspirat aer în piept am început să mă ţip la brunet.

- Uite ce e dacă ai venit să îţi aperi prietena să ştii că nu am nici o vină cu ceea ce s-a întâmplat am avertizat-o pe prietena ta şi este doar vina ei ca a primit ceea ce a primit. I-am zis încrezatoare şi fară nici un fel de teamă în glas, dar parcă nici nu mă auzea.
- Cine era tipul care a venit să te ia aseară ?! a spus după o perioadă de tacere, tacere care mă enerva la culme, dar când am auzit ceea ce a spus brunetul am ramas şocată. Stai putin, asta însemna că era gelos?!
- Nu cred că este problema ta ce fac cu viata mea personală, pot să fac ce vreau, să ies cu cine vreau şi nu trebuie să mă explic nimanui. I-am raspuns din nou vorbind tare şi clar în cât să priceapă ce voiam să îi zic.
- Nu îmi spune că eşti gelos. Am continuat fară să îi dau ocazia să mai zică ceva şi judecând
după reactia lui, cred că atinsesem un punct sensibil în ceea ce priveşte gelozia. Nu cred că era barbat în lumea asta care să recunoască în fata unei femei că este gelos, pentru că probabil si-ar fi pierdut credibilitatea.
- Eu nu sunt gelos, doar că îmi faceam griji pentru tine. Raspunse ca ars când auzi afirmatia mea, deşi continua să mă ţină imobilizată.
- Ok atunci pot să plec cred că Alex mă aşteaptă. Am rostit şi fară să mai aştept m-am pregatit să plec, dar se pare că brunetul nu era de acord şi când am rostit numele lui Alex pot să jur că am simtit că m-a strâns mai tare, aşa că am început să mă zbat şi mai tare.
- Las-o în pace. Am auzit o voce foarte cunoscută era Jake care îl privea furios pe brunetul care imediat ce la vazut mi-a dat drumul. Mă pregateam să plec întârziasem destul de mult aşa că în treacat i-am multumit blondului care imediat cum am trecut de el m-a prins de mână forţându-mă să îl privesc şi eu care credeam că scapasem.
- Ai grijă ,,pisicuto”ştiu că nepotul lui Dean poate parea atragator, dar să ştii că nu e deloc aşa de bun precum pare. Mi-a rostit el încet fară însă ca Austin să audă după care m-a lasat să plec ceea ce am ăi facut evident.

Mergeam pe holul liceului gândindu-mă la ceea ce îmi spusese blondul de aceea nici nu am realizat că am ajuns la ieşirea liceului, însă când am ridicat privirea l-am vazut pe roşcat cum statea lângă maşina lui roşie cu bratele încrucişate şi cu ochii închişi era atât de draguţ, purta o pereche de blugi negri şi un tricou alb care îi scotea în evidenţă corpul lucrat.
Oare era adevarat ceea ce îmi zisese Jake? M-am întrebat în gând, dar privindu-l încă odată mi-am zis că nu putea fi adevarat, eram sigură că blondul mi-a spus asta doar ca să mă facă să îmi schimb parerea.

- Bună. Îmi pare rau dacă te-am facut să aştepti am fost putin ,, retinută” ca să zic aşa. I-am zis roşcatului care a tresarit la aparitia mea bruscă.
- Nu îţi face griji nu aştept de mult. Mi-a raspuns la rândul lui privindu-mă şi zâmbind.

Am urcat în maşină fară să aştept ca el să îmi zică asta şi oricum eram sigură că nu îl deranja. Pe tot parcursul drumului nici unul dintre noi nu a spus nimic eram curioasă să aflu unde mergem m-am abtinut şi doar îl priveam din când în când, dar el parea mult prea concentrat ca să realizeze acest lucru. Fară să îmi dau seama am început să mă gândesc la toate câte s-au întâmplat de când venisem aici şi probabil la câte aveau să se mai întâmple, deja mama urma să se casatorească avea să fie fericită iar eu deşi nu eram atât de încântată nu puteam să îi neg fericirea doar din simplul motiv că eu eram capricioasă şi nehotarâtă.

- Am ajuns. Mi-a spus roşcatul însă când am vrut să privesc am simtit cum sunt legată la ochii cu un fel de material şi chiar dacă nu aveam nici cea mai vagă idee despre ce putea fi vorba.
Am simtit cum sunt luată uşor de mână şi îndemnată să îl urmez şi fiind atentionată din când în când asupra obstacolelor care apareau.
După zece minute de mers ne-am oprit aşa că roşcatul mi-a dat jos acel material spunându-mi să nu deschid ochii decât atunci când îmi va spune el.

- Gata. A rostit el aşa că i-am deschis şi am ramas uimită. În fata mea se afla un lac destul de mare iar în mijlocul acestuia se afla o insulă nu foarte mare şi pe care puteai ajunge cu ajutorul unui pod acoperit cu matase pe care erau presarate petale de trandafirii roşii iar de o parte şi de alta a acelui pod erau puse nişte torte de fier.

L-am vazut pe Alex cum mă îndemna să îl urmez, aşa că fară să mai stau pe gânduri am păşit pe matasea albă şi ne-am îndreptat spre insula pe care se afla o masă şi două scaune iar în jur multi trandafiri.

Am fost invitată de roşcat să iau loc în timp ce el a scos dintr-un coş de picnic o cutie de pizza şi se pare că era preferata mea şi cred că mama îşi daduse drumu’ la gură ca de obicei. Însă nu aveam de ce să mă plâng era absolut perfect ceea ce se întâmpla acum şi indiferent care ar fi fost motivul pentru prima dată în viaţă mă simteam specială.

- Îţi place? Mă întrebă baiatul vazând că nu spun nimic.
- Da am rostit încet.
- Ştii în mare parte asta va fi decorul şi de la nunta lui Dean cu mama ta şi doream să ştim ce parere ai despre ideea mea, desigur că se va desfăşura pe o insulă mult mai mare. Îmi raspunse acesta privindu-mă.
- Este frumos sunt sigură că mama va fi mai mult decât încântată. I-am raspuns imaginându-mi deja reactia pe care avea să o aibă viitoarea doamnă Collins , iar asta m-a facut să chicotesc.

După am continuat să vorbim despre diferite lucruri, aflând fiecare lucruri noi unul despre celalalt însă ceea ce m-a surprins cu adevarat a fost faptul că roşcatul era campion national la judo de cinci ani, asta era cu adevarat surprinzator.

Trecuseră câteva ore bune de când ne aflam aici vorbind despre multe lucruri, însă majoritatea erau flecuri lipsite de sens. Am privit ceasul de la telefon care indica ora şaisprezece şi un sfert destul de târziu cred că venise timpul să plec şi totuşi când am vrut să mă ridic am fost oprită de Alex care mă privea insistent şi foarte serios.
Atunci l-am vazut cum îmi înmânează o cutie destul de mare ambalată frumos într-o coală galbenă şi cu nişte trandafiri roşii, legată cu o fundă roşie se pare că era un cadou, însă nu ştiam pentru ce, deoarece ziua mea era abia saptamâna viitoare. Acesta mi-a spus să nu îl deschid decât după ce ajung acasă lucru care m-a pus putin pe gânduri, dar am acceptat.

L-am vazut pe roşcat cum se ridică şi se apropie de mine încet. Ştiam ce avea de gând să facă sau macar banuiam, iar când a început să îşi apropie cu repeziciune buzele lui de ale mele am ştiut că aveam dreptate. Nu m-am opus ba chiar i-am raspuns la sarut, deşi nu ştiam de ce o facusem.

Curând sarutul a luat sfârşit acesta m-a privit în ochii în timp ce o tacere apasatoare pusese stapânire pe noi.

- Rose, zise acesta într-un final după care se opri.
- Trebuie să îţi spun ceva foarte important, continua el încet. Rose eu…te…te iubesc.

#88
Cum vreau sa am eu primul loc voi da un edit dupa ce citesc, ok?

Edit

Hey dear, ai idee de cat timp astept acest capitol? Presupun ca nu deci...
A fost destul de interesant. Ce i-a spus Jake lui Rose chiar m-am pus asa pe ganduri, si parca incep sa imi pierd increderea in acest roscat. Probabil o fi spus-o si el doar asa, dar mno presimt eu ceva pe aici ;;). Austin este cumva gelos :-> ? S-o fi plictisit si el de pitipoanca aia... Chiar nu mi se pare corect ceea ce face, dupa palma ce i-a administrat-o lui Rose. se pare ca numarul admiratorilor lui Rose creste considerabil...
Dear, astept next-ul si te rog anunta-ma si pe mine cand il pui
Thx bye bye
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#89
Buna, dear^^
Ah, de cand asteptam capitolul asta...8-> Ei bine, chiar m-a pus pe ganduri ceea ce i-a zis Jake lui Rose. Si ea vad ca nu crede nimic, adevarul este ca oricine ar face exact ca ea. Adica Alex pare de treaba si dragut, simpatic, dar intotdeauna exista parti rele, stiu sigur. Oh, si ce nasol ca Rose sa fie prinsa la mijloc.:|
Ar fi fost un triunghi amoros format din Rose, Austin si Jake, dar acum a intervenit si Alex cu vesnicul Te iubesc. Cat de nasol... Grea incurcatura asta.
Pls, adu capitolul mai repede. Curiozitatea ma omoara, jur :o3

#90
hello dear mersi ca mi-ai spus de continuare..pai sa vedem..interesant capitol, mi-a placut:X greseli nu am vazut ceea ce inseamna ca nu exista. nu mai vorbesc despre moduri de expunere, pentru ca nu stiu ce sa zic, sa zicem ca lasam pe altii care stiu mai bine:P. Se pare ca avem persoane geloase si indragostite aici:yes: ador asta..dragoste si gelozie egal nebunie si mister:)) gata am innebunit. cat de romantic a fost :chuu: vreau si eu asa ceva 8-> oare cer prea mult?

in fine...am terminat de vorbit, cam vorbareata stiu:))...astept nextu si anunta-ma te rog mult my cousin:*:pls:
:bye:
[Imagine: h8v.gif]
 



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  >Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.451 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 8.056 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.962 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.790 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Mai exista speranta? Ame 3 3.201 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.076 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.699 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  [split] Franturi de speranta LemonCandy 5 2.860 27-01-2011, 09:43 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Fara speranta ! Denny 19 9.830 18-02-2010, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Ultima speranta Kazuki 15 9.863 11-07-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: D@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)