Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Primul an de liceu

#1
Cap 1
Un nou an scolar incepe , abea asteptam , dar va fi destul de greu , deoarece voi fi nevoita sa locuiesc departe de familia mea fiindca acest liceu este departe de casa ,asa ca voi sta cu chirie la cineva .
La acest liceu vor veni din cate am inteles doua colege de ale mele, nu foarte apropiate , dar totusi voi vedea pe cineva cunoscut in curtea liceului.
Ma numesc Oana , am cincisprezece ani , am parul de culoare neagra ..Sunt un pic rebela si incapatanata , am o inaltime de 1.76 cm .Stiu si eu , cred ca este o intaltime necesara pentru a devein foto-model .Sunt frumusica , nu sunt fitoasa sau mofturoasa .De fel sunt o fire cam timida ..dar cu prietenii nu , glumeata , amuzanta si vesela .Imi place sa ascult muzica si sa stau de cele mai multe ori singura .Imi place linistea . Ca imbracaminte prefer :Tricourile lungi ,pantalonii strimti,fustele ,pantofii cu toc , rochiite elegante , imbracaminte sport etc .Familia mea este foarmata din 4 persoane: eu , sora mea , mama si tata .Ce pot spune despre ei este ca ii iubesc mult .
Am terminat clasa a opt a cu o medie bunicica noua cincizeci si am intrat la liceul la care mi-am dorit .Acesta va fi ultimul week-end cu familia ,dupa care imi voi lua ramas bun de la ei si de la tot ce iubesc …desigur pana ma voi intoarce . Ca doar nu o sa stau o vesnicie.Imi fac bagajul impreuna cu mama .
-Scumpo , vezi ce faci pe acolo ! Sa ai mare grija !Esti o fata isteapta si descurcareata !
-Da mama, stiu asta ! Multumesc mult de sfaturi !O sa-mi fie dor de voi !
-Si noua, ingeras !
Dupa ce am termninat bagajele m-am dus sa o ajut pe mama sa pregateasca cina .
La cina am avut mancarurile mele preferate :orez chinezesc ,salata cu tofu , supa cu tofu spanac si ciuperci si clatite cu mere.O bunatate !
Dupa masa , am facut un dus si m-am imbracat in pijamalele mele roz bombon .Am intrat in camera ..am adunat cartile din pat si am adormit cu gandul la ziua de maine .
Prima zi de liceu
Trezita de soneria telefonului ..m-am dat jos din pat pe jumatate adormita .. cu prosopul in mana la baie .Dupa m-am imbracat cu o pereche de pantaloni de culoare albastru inchis strimti , o camasuta cu maneca scurta de culoare verde si pantofii negri .M-am urcat in masina tatei impreuna cu mama ..din pacate sora nu a putut veni .Masina este un BMW de culoare neagra .Mergand vreo o ora maxim doua am ajuns in fata liceului .Parea ok si cu foarte multa lume . Mi-am luat ghiozdanul in spate si am coborat din masina .
-Mult success ,draga mea ! imi spune mama
-Multumesc mama !Sa aveti grija de voi !
-O sa ne lipsesti foarte mult !Sopteste tata cu o urma de zambet pe fata .
-Si voi mie !Apoi mama ma strans in brate .
Si am plecat uitandu-ma din cand in cand la ei .Intrand pe poarta liceului mau apucat niste emotii mari .Dar vor trece , imi spun eu in gand .Nici nu intru bine caci ce aude o voce ce striga:
-Hei,aici !
Si intorc capul…era Alina, una din cele doua fete de care vorbeam .Este blonda , ochii caprui ..slabuta , 1.70 cm..isi face prietenii foarte repede , este infipta , vorbareata , bagacioasa si mai multe nu va mai pot spune pentru ca nici eu nu o cunosc asa bine .
Nu dureaza mult si o vad ca vine spre mine .
-Buna, Alina ! ii spun eu in soapta
-Ce faci , fatoo?intreaba ea cu o voce joasa
-Si eu pe aici .cu un zambet pe fata ..Tu , ce faci ?
-Eee..pai destul de bine .O astept si pe Bianca .
-Aaa.. nu a venit ?
-Asa cred ..fiindca nu am vazuto.
-Pai eu ce pot sa-ti zic ..decat ..bafta pentru azi !
-Multumesc si tie !
-Pa!si am plecat ..m-am tot uitat eu prin jur si parea totul ok ..fiind caldura m-am asezat jos sub un o salcie unde batea usor vantul .Pe la ora 9:45 sa facut acea ceremonie de incepere de an .Cand am intrat in clasa era o galagie mare eu ma uitam dupa un loc . ..mai ramase-se cateva , m-am asezat in a doua banca de la geam ...nu la mult timp .. intra in clasa patru baietii…imbracati destul de elegant .Unul dintre ei avea parul blond si in varf suvite maronii , al doilea parul negru .. penultimul la fel si ultimul un saten spre rosu .Doi s-au asezat in dreapta mea , unul in spatele lor si celalalt ..a venit usor.. spre mine .Era brunet , ochii negri , inalt 1.80 si ceva .atunci dintr-o data toata lumea tace si cu privirile tintite pe noi ...el imi spune cu o privire inocenta.
-Buna ! Daca nu te superi …as putea sa i-au un loc ?
-Da .ii spun eu cu privirea in pamant .Si isi tranteste usor rucsacul pe banca .
-Multumesc !
Fac usor semn din cap si spun :nai pentru ce !El zambeste usor la mine cu o privire luminata.Dupa m-am uitat in jur prin clasa..era destul de mare .. cu multe geamuri .. draperiile erau de culoare mova si cu un model de floare neagra , spre geam era catreda si un scaun pentru profesoara care urma sa vina si sa ne fie diriginte . Langa se afla o tabla mare si langa acea tabla se mai afla alta .. dar aceasta era magnetica si avea un calendar pe el …Deasupra lor se afla un ceas mic si albastru . Pe catreda era un glob geografic si o carte ..bancile erau asezate pe cate trei randuri si fiecare bancuta era de cate doua persoane. Baiatul de langa mine spune :
-Numele meu este Edward!
Eu ramanand cu fata in podea …Oana .. incantata !
-Ooo.. eu si mai incantat !
-Poftim? El imi face usor cu ochiul..atunci eu ma insoresc la fata si ma intorc . Abea atunci toata cei din clasa se intorc la bancile lor . La cateva minute apare pe usa o doamna imbracata cu o sufta neagra pana la genunghi , o camasa alba cu maneca scurta , o pereche de pantofii negri luciosii cu toc ,avea parul coafat intr-un coc .Era inalta 1.70 .. slabuta , parul saten .. si parea foarte tanara . La prima vedere este foarte draguta, sa vedem dupa .
-Buna ziua, tuturor!
-Buna ziua . domna diriginta!spun elevii
-Ce faceti?Eu sunt diriginta voastra , ma numesc Popescu Florina si mai multe veti afla pe parcurs !Daca aveti vreo intrebare , astept!
Un baiat din spatele clasei ,intreaba :
-Doamna diriginta , dar cati ani aveti ?
Buna intrebarea ,am 38 de ani !
-Multi intainte !spune tanarul elev .Dar nu pareti !
-Multumesc !
-Cu placere!
Dup ace am facut un pic prezentele .Si dupa [/size][/color]ce am terminat de discutat ce avea doamna sa ne spuna ..sosise timpul de plecare .Mi-am luat chiozdanul in spane si am iesit pe una clasei .In spatele meu se aflau cei patru baieii ..dupa ce am iesit pe una liceului ..o voce se aude ce striga :
-Oana , asteapta !
Prima oara am crezut ca doar mi sa parut dar dupa se mai aude odata .
-Hei , asteapta-ma !
Si raman pe loc .
● ● Iubesc si voi fi iubita ● ● Imi voi dorii ● ● Voi castiga si voi pierde● ● Voi visa si visele ajung realitate● ● Imi iubesc prietenii ● ●
:love:
● ●Unde e Momo?:blink:
● ●Snowy and Love_neji_Forever .. Me too 71● ●
:bye:
[Imagine: ajvtw3.png]



Răspunsuri în acest subiect
Primul an de liceu - de Wanna - 29-09-2010, 10:11 AM
RE: Primul an de liceu - de Assyria - 29-09-2010, 03:24 PM
RE: Primul an de liceu - de Me_Samy - 29-09-2010, 08:51 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 01-10-2010, 06:43 PM
RE: Primul an de liceu - de Me_Samy - 02-10-2010, 03:33 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 08-10-2010, 09:40 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 08-10-2010, 09:54 PM
RE: Primul an de liceu - de Me_Samy - 08-10-2010, 10:06 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 14-10-2010, 09:22 PM
RE: Primul an de liceu - de Me_Samy - 14-10-2010, 09:31 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 14-10-2010, 09:48 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 24-10-2010, 06:41 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 24-10-2010, 06:53 PM
RE: Primul an de liceu - de Me_Samy - 24-10-2010, 06:56 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 27-12-2010, 09:04 PM
RE: Primul an de liceu - de Lanna - 28-12-2010, 12:01 AM
RE: Primul an de liceu - de pffboy - 28-12-2010, 12:48 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 28-12-2010, 02:06 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 13-02-2011, 09:37 PM
RE: Primul an de liceu - de SnowFlake. - 19-02-2011, 08:29 PM
RE: Primul an de liceu - de Wanna - 15-05-2011, 05:07 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata de liceu daya -chan 0 1.824 15-03-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: daya -chan
  Ani de liceu ***Sayu*** 2 2.445 20-01-2012, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Ultimii ani de liceu Madalyna 2 2.128 18-07-2011, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Viata de liceu Ymequa 33 17.061 06-05-2011, 08:24 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Anii de liceu (sasusaku) Aniella 10 9.059 18-04-2011, 12:33 AM
Ultimul răspuns: Aniella
  Dragoste de liceu(+18) Sayonara 80 58.038 05-04-2011, 10:42 PM
Ultimul răspuns: butterfly_ony
  Viata de liceu AoiButterfly 42 25.580 17-12-2009, 02:50 AM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  O viata de liceu Hitman 20 18.652 19-07-2009, 12:00 PM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Sakura la liceu sakura_alexutza 8 7.680 20-02-2009, 10:58 PM
Ultimul răspuns: Annya
  o viata de liceu (sasusaku) the_blue_eyes 17 21.948 15-01-2009, 01:05 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)