Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ani de liceu

#1
Disclamier: Nu detin nici un personaj din mangaul/animeul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora!

Deci m-am decis sa deschid si eu un fic! Sper sa va placa!

Capitolul 1

Stau sprijinita cu coatele de pervazul din lut al balconului si privesc marea de nisip. Maine o sa plec de aici in alt loc necunoscut mie. Desi sunt ninja nu am parasit palatul prea des. Este destul de neplacut sa stai in palat inchisa mereu. Dar in sfarsit maine o sa-mi deschid aripile si o sa parasesc locul asta. Stiu ca mama este foarte trista, dar nu am ce sa-i fac, este decizia mea sa plec si nu o sa o retrag.
Nisipul auriu zboara prin aer la cateva adieri de vant, imi va fi dor de paradisul asta. Mereu liniste fara ura si suferinta cum se intampla in alte sate. Sariul de culoarea sangelui este lung pana in pamant cu modele aurii pe el si parul meu blond este impletit. Esarfa ce o am pe cap de aceeasi culoare cu sariul zboara in bataia vantului obligandu-ma parca sa o dau jos. India este tara mea natala, dar acum ma aflu in desert. Nu am parasit mai deloc palatul, dar am dat tot ce se putea la antrenamente si spun asta cu mana pe inima. Abia astept sa explorez lumea, deoarece imi place aventura. Sunt ninja de gradul 1 dar tata nu mi-a permis sa plec. Acum am implinit 18 ani si sunt majora, deci pot pleca oricand. Ma intorc in camera mea foarte simpla. Peretii sunt aurii si in mijloc este un pat de doua persoane cu lenjerie de matase rosie. Sunt multe geamuri iar camera este impodobita de flori, perdele aurii si rosii, pe pereti sunt picturi si in unele locuri lumanari parfumate. Intru in baie si ma dezbrac de sariul care a devenit o povara pentru mine lasandu-mi corpul perfect la vedere. Imi despletesc parul si intru in cada plina de apa calda si parfumata. Este atat de bine, dupa niste antrenamente grele am parte de o baie bine meritata. Oftez usor si ma afund mai tare in apa inchizand ochii. Atat de bine... deschid ochii si incep sa ma sapunez apoi ma clatesc. Ies usor din cada si pasesc pe laminatele de culoarea nisipului ud si ma sterg cu un prosop alb si pufos. Ma imbrac cu o rochie de noapte alba pana in pamant din matase si imi pun prosopul in cap. Ma intorc in camera si ma asez pe pat, in timp ce vantul racoros de noapte intra in camera mea fluturand perdelele.

Imi deschid incet ochii si observ ca este dimineata, deja. Ma ridic putin confuza apoi ma uit la ceas. Este sase dimineata deci ar trebuie sa ma pregatesc. Ma ridic si chiar in acest moment intra pe usa o femeie care imi lasa un sari verde comod care este format dintr-un sutien, o fusta pana in pamant si peste un sal transparent. Ma imbrac repede si imi pieptan parul apoi imi i-au in picioare o pereche de sandale ninja. Imi pun niste cercei de aur mari si un colier din argint subtire de care atarna un fluture negru si cobor jos. Acolo ma asteapta mama si tata indurerati de plecarea mea:
- Draga mea, poti sa iti alegi satul in care vrei sa stai si am dat de veste peste tot despre tine. Spune tata care se uita la mine bland.
- Tata, nu te ingrijora, nu degeaba m-ai antrenat atata timp. Acum voi pleca! Spun si le i-au binecuvantarile apoi le zambesc si ma indrept spre iesire. Nu sunt prea atasata de ei.
[Imagine: anime-11.jpg]

Moi, cand scriu capitolul unui fic! :yes:

#2
Buna! Greseli de tastare nu am vazut, si asta e bine. Ai repetat prea mult culorile rosi si auriu, am inteles ca avea camera decorata in aceste culori, dar puteai sa mai adaugi si alte detalii.
Despre dialog nu am ce spune pentru ca nu sunt decat doua replici. Descrierea este uneori cam banala, dar merge, iar actiunea, ei bine nu prea am ce spune, nu poti avea prea multa actiune in aproximativ 30 de randuri.

Am editat postul si acum sper sa nu mai fie nimic in neregula cu el.

Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#3
Imi cer scuze pentru offtopicul care va urma dar vreau sa lamuresc niste lucruri odata pentru totdeauna.

(20-01-2012, 08:21 PM)Me_Andreea A scris: In primul si in primul rand, nu ai cincizeci de randuri, cum prevede regulamentul pentru ficurile inspirate.

Cand aparu regula cu 50 de randuri? Ca a fost candva cu 40 de randuri da, dar a fost abrogata adica scoasa.

(20-01-2012, 08:21 PM)Me_Andreea A scris: Mie asta nu-mi suna a fi inspirat din vre-un fic, poate pe parcurs, actiunea ne va lumina.

Zice ca e bazat pe Naruto, probabil are caractere din Naruto care apar, nu crezi?

(20-01-2012, 08:21 PM)Me_Andreea A scris: De ce ficul se numeste ani de liceu, daca fata deja are optsprezece ani?

Pentru ca la 18 ani treci in clasa a 12-a daca ai fost dat la scoala la 7 ani, indiferent daca aveai 7 ani impliniti sau nu.

(20-01-2012, 08:21 PM)Me_Andreea A scris: Si oricum, cifrele se scriu cu litere intr-o carte, scriere, etc.

Nu. Cifrele care desemneaza ani, dati, ore, nu se vor scrie niciodata cu litere.

(20-01-2012, 08:21 PM)Me_Andreea A scris: Hm, pe mine nu ma atrage cu nimic, am vazut un fic nou si am trecut sa vad ce e pe aici. In fine, asta e primul capitol, dar poate daca il faceai mai lung si sa narezi pana in momentul intrigii cand se intalneste ea cu cineva sau este atacata, si apoi sa termini capitolul sa ne lasi in suspans, ar mai fi ceva. Nu ne-ai zis de ce fata pleaca? Doar pentru ca asa i se nazare ei? Stii, multe lucruri nu ai zis, avand in vedere ca narezi la persoana I.

Realizezi ca ai reusit intr-o singura fraza sa te contrazici singura? Sa nareze pana la intriga dar e deja intriga pentru ca fata pleaca, de ce pleaca o sa afli tu pe parcurs citind ficul. Unde mai e farmecul daca vine si-ti zice de la inceput ce se intampla?

Me_Andreea, este o regula inca in vigoare. Un moderator sau un moderator global trage la raspundere sau avertizeaza cu privire la ceva un user, si in unele cazuri un user vechi si cu experienta pe acest forum si care cunoaste regulile. Tu nu te incadrezi la niciuna din categorii, ba mai mult nu cunosti nici macar regulile si introduci o regula care nu mai exista de 2 ani de zile.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata de liceu daya -chan 0 1.801 15-03-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: daya -chan
  Ultimii ani de liceu Madalyna 2 2.119 18-07-2011, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Primul an de liceu Wanna 21 13.459 15-05-2011, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Wanna
  Viata de liceu Ymequa 33 17.019 06-05-2011, 08:24 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Anii de liceu (sasusaku) Aniella 10 9.041 18-04-2011, 12:33 AM
Ultimul răspuns: Aniella
  Dragoste de liceu(+18) Sayonara 80 57.481 05-04-2011, 10:42 PM
Ultimul răspuns: butterfly_ony
  Viata de liceu AoiButterfly 42 25.438 17-12-2009, 02:50 AM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  O viata de liceu Hitman 20 18.554 19-07-2009, 12:00 PM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Sakura la liceu sakura_alexutza 8 7.644 20-02-2009, 10:58 PM
Ultimul răspuns: Annya
  o viata de liceu (sasusaku) the_blue_eyes 17 21.877 15-01-2009, 01:05 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)