Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Franturi de speranta

#41
Ok deci ii clar, Jake este un nesimtit cu N mare. Cum Doamne si-a permis sa faca un pariu? Si sa mai si minta? Adik el a sarutat-o, nu ea pe el, nu? Anyway, chiar are el treaba cu Dean sau ii doar o poveste inventata? Cred ca voi afla in capitolele urmatoare. Si acest roscat? Pare destul de misterios. O fi un alt admirator? Deci, mi-a placut foarte mult acest capitol. Continua cu el, pentru ca este chiar super. Imi place la nebunie. Deci astept nextul! Succes cu inspiratia.
P.S. nu uita sa ma anunti ;)
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#42
Pariu? Roscat cu ochii verzi?! Decapotabila?!?!
Tipul ala imi aduce aminte de Gaara-kun sau de Sasori no Danna dar nu asta e locul lor acum. Baietii roscati sunt speciali, mult mai speciali dupa umila mea parere.
Siiii cine e tipul? Hai, spune-mi, nu spun mai departe, promit :>
Pai am vazut cateva greseli gramaticale, de tastare si semnele de punctuatie iti dau batai de cap si tie, ne? Jake e un idiot, asta nu contest dear.
Mi-a placut palma, a fost buna meritata, pe bune. Capitolul a fost frumos, lung, numai bun de savurat la masa de seara. Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#43
Helau!!
Deci... ai avut prea multe greseli de tastare, iar pe undeva mai pe la inceput te- ai incurcat cu semnele de punctuatie.. ai pus virgula cand trebuia semnul intrebarii, numai ca dupa virgula ai continuat cu o alta fraza si ai intortocheat- o si mai rau :-s . Trecand peste greselile de tastare si exprimare, a fost un capitol destul de reusit; a fost destul de lung, ideea mi- a placut.. Ce m- a enervat a fost blondul ala... prea tupeist, prea insistent si, intr- un fel patetic... sa nu uitam de mincinos :> ..din cauza unui pariu a sarutat- o si a mai si zis ca ea l- a sarutat X( .. Rose a reactionat de parca ar fi fost foarte ranita.. adica de parca l- ar fi placut.. nu cred ca era necesara acea palma, pentru ca ma duce cu gandul la altceva.. ar fi putut doar sa se rezume sa- i spuna ca e un dobitoc si un mincinos si gata. Palma mi s- a parut un gest de persoane mai " apropiate" .. iar pe ea a facut- o sa para prea implicata in toata povestea.. la inceput era o fire mai indiferenta, iar acum.. hmm.. sa zicem ca s- a schimbat ...
Mi s- a parut cam trasa de par ideea in care maica- sa l- a rugat pe iubitul ei sa isi anunte prietenul de afaceri ca fiul lui s- o duca pe fiica ei la scoala.. pare mai complicat.. de unde si pana unde s-a ajuns la asta? :)) ( adica cred ca intelegi) .
Ma bucur ca a aparut si partea asta in care personajele se fugaresc ( Doamne ce- am putut sa zic.. ora de vina :)) ) .. Mi- a placut si misterul de la sfarsit :X ...
E foarte dragut ficul si de- abia astept next- ul :X !
Mi-e foameee!!!

#44
Wow raman si eu suprinsa ca toti ceilalti. Mda ce intorasuturi ... cat mister si toate celelelalte. Ce ziceai? nu e un capitol reusit? Te bat cu o matura daca te mai aud ca spui asta. Este un capitol foarte dragut. Ce ai cu el? Esti invidioasa ha?: > = )))) scuzati sunt putin dusa pe campie : ))))
A fost un capitol frumso si totul este din ce in ce mai palpitant. Nu stiu unde sa ma orientez mai exact.
De abia astept sa vad nextu si sa vad ce se mai intampla pe aici. Spor la scris.

Capu'Chuu.
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#45
Hey, dear ;;).
,, stresnt " - stresant
,, scola " - scoala
,, raspun " - raspund
,, restindu-se " - rastindu-se
,, domnisora " - domnisoara
,, Ce îl apucase, abia după ce pe .. " - Ce îl apucase? Abia ...
,, fară să zic nimic, să fac nimic. " - fară să zic nimic, fară să fac nimic.
,, Siguar ca... nu mi-a placut idiotule. " - Sigur că nu mi-a placut, idiotule!
,, ma " - m-a
,, Am zis ridicându-mă pentru a mă vedea mai bine. " - Am zis, ridicându-mă pentru a mă vedea mai bine. "
,, brunt " - brunet
,, Nu eu l-am sarutat pe el ci a fost invers. " - Nu eu l-am sarutat pe el, ci a fost invers.
Cam atât :]
Ahhhh :x . . . .
Un pariu ?! Nesimtitul. Ce fac unii baieti, doamne. Tu nu încetezi să mă surprinzi, e din ce în ce mai interesant.
Cine e acel tip roÅŸcat ? Btw, ai atins un punct slab [ al meu :)) ] ador tipi roÅŸcati :> .
Descriere, naratiune, dialog, toateeee au fost şi încă foarte bune ;; ).
Nextu' repede :*.

Btw am pus capitolele 20 ÅŸi 21 =)). * blush *
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#46
Doamne -_-' rusine sa imi fie pe bune >.< Deci nu imi vine sa cred ca iar am intarziat! Iarta-ma pentru asta >.< Sper sa nu se mai intample. Deci sa incepem ^^ Descrierea a fost prezenta dar nu stiu ar mai fi trebuit. Naratiunea e buna si ea, la fel si actiunea care nu este grabita si dialogul care nu este sec. Am vazut cateva greseli de tastare si de exprimare dar nah se mai intampla. Cine e pitigaiata aia de la telefon? Si cat de nesimtit e Jake . Si cine e nenea ala de la sfarsit? Vreau nextul mai repde
[Imagine: EnvYQ.png]

#47
Jake, Jake,Jake,ce idiot poate sa fie. Cum a putut sa faca un pariu pe tema asta? Baietii astia:-< ce sa le faci?
A fost super capitolul dar am o nelamurire:
Citat:Ma trimis Dean sa te duc la scoala. Raspunse la randul lui in timp ce se auto-invita in casa.
- sa inteleg ca a fost o minciuna? Si daca nu, ce legatura are el cu Dean?
Felicitari si astept next-ul!
Kiss & Gambate
:bye:

#48
I'm here!
Imi cer scuze ca nu am putut da un reply mai devreme, dar am fost destul de ocupata si abia acum mi-am facut putin timp liber.
Vreau sa-ti spun ca povestea ta devine din ce in ce mai interesanta, poate din cauza faptului ca mereu lasi o urma de suspans la sfarsitul fiecarui capitol, iar asta e un lucru foarte foarte bun. Chestia cu fiul nu-stiu-cui ( am citit joi si nu-mi mai aduc aminte cum era exact) e putin cam trasa de par. Putin mai mult... Ai avut greseli de tastare si de gramatica, dar nu le mai insir acum.
Ideea in sine e des folosita, dar ai reusit sa ii dai o forma chiar simpatica : )
Aaa... Era sa uit! Nici chestia cu pariul nu prea am inteles-o... Adica ba era trimis de Dean , ba a facut un pariu cu baietii... I don't know...
In fine, cam atat am avut de spus, ai grija cu descrierea si sentimentele fetei. Inca nu sunt bine puse in evidenta
Astept continuarea si succes la scris!


Amélie
[Imagine: HaruhiSignal.gif]

#49
Poi am venit cu nextu cam tarziu cei drep dar sper sa va placa. Sper ca o sa fie un capitol mai bun decat precedentul. Scuzati eventualele greseli.


Cap 8 Repros

- Domnisoara Rose Dawsen ? Intreba acesta privindu-ma.
- Da eu sunt, am raspuns destul de incet cu retinere. Trebuia sa fiu precauta cat de cat.
- Ce bine ma temeam ca am gresit. Eu sunt Alexander Collins si am fost trimis de unchiul meu Dean sa te duc la un restarant unde te asteapta el impreuna cu mama ta. Imi zise el foarte vesel, prea vesel dupa parerea mea adica eram oarecum suspicioasa in privinta tipului.

Adica cine nu ar fi fost in locul meu. Dar totusi am urcat in aceea decapotabila, pe tot parcursul drumului nici unul dintre noi nu a spus nimic si desi curiozitatea pusese stapanire pe mine nu aveam de gand sa fiu eu cea care o sa inceapa aceea conversatie care avea sa devina fara rost intr-un final . Asa ca am continuat sa stau tacuta si sa privesc strazile care acum erau pustii. Intrasm intr-o stare de visare, ma gandeam la multe dar totusi la nimic in fond nu erau decat prostii fara rost, intrebari fara raspuns care aveau sa ramana asa pentru todeauna, am treserit cand roscatul a spus simplu si atat de sec ,, Am ajuns’’. Mi-am dat la o parte centura care ma tinuse captiva in tot acest timp, coborand din masina si privind localul in fata caruia oprise. Parea un loc destul de dragut in care isi faceau veacul mai mult oamenii cu foarte multi bani, dupa parerea mea asta era snobism.

L-am privit pe roscat care ma indemna sa il urmez. Am pasit in interiorul localului care era aranjat destul de frumos, pereti de culoare crem se asortau perfect cu acele canapele de piele rosie, pe mese erau puse niste aranjamente florale foarte dragute. Nu prea eram atenta la detalii si oricum am fost trasa de roscat care ma indemna sa il urmez, atingerea lui imi dadea fiorii oare ce era cu atat mister nu pricepeam care era toata faza, niciodata nu mi-au placut surprizele nici macar cele pe care mi le faceau de ziua mea.
Am ajuns intr-un separeu in care se afla mama impreuna cu Dean pareau foarte fericit, motivul probabil aveam sa il aflu cat de curand iar cand ne-au vazut sau ridicat invitandu-ne sa luam loc si se pare ca eu trebuia sa stau langa roscat yei norocoasa de mine.

- Hei Rose ma bucur ca ai venit a da si Alex multumesc ca ai adus-o. Spuse Dean indreptandu-si privirea spre mine.
- Mda, apropo de asta nu trebuie sa deranjezi pe nimeni sa ma aduca, puteam sa vin si cu un taxi daca imi spuneai adresa. Am continuat dandu-mi ochii peste cap, deja ma plictisisem.
- O sunt sigur ca nepotului meu i-a facut mare placere sa te aduca. Nu e asa Alex?! Il intreba Dean privindu-l pe roscat care zambea.
- Sigur ca da raspunse Alex facand cu ochiul. Era un ciudat, dar un ciudat foarte atregator cei drept, adica nu stia nimic despre mine si imi facea cu ochiul asta imi demonstra ca nu era diferit de ceilalti.Si daca tot mi-am amintit trebuia neaparat sa vad care fusese treaba cu Jake adica oricat de idioat ar fi nu fost nu cred ca avea de unde sa nimereasca chestia cu Dean trebuia sa existe o legatura intre ei. Nu e asa?! Alta explicatie nu puteam sa gasesc.
- Uite ce e nu vreau sa o mai lungesc, probabil esti obosita si vrei sa ajungi cat mai repede acasa relua Dean care ma privea cand pe mine cand pe mama.
- Eu si Dean ne vom casatori peste o saptamana, spuse mama dintr-o suflare.
Eram socata, la moarte m-as fi asteptat dar la asta niciodata, adica acceptasem ideea ca mama si Dean formau un cuplu, dar acum ca venise toata partea cu casatoria era prea mult. Nu puteam sa imi imaginez cum ar fi fost sa ii zic lui Dean ,,tata’’ suna asa ciudat infricosator de ciudat daca ma intrebai pe mine.

- Glumiti nu?! Adica peste o saptamana nu e prea devreme si cum ramane cu procesul ? am intrebato pe mama.
- Nu iti face griji m-am ocupat de tot iar in legatura cu procesul s-a pronutat in aceasta dupa-amiaza mi-a raspus satenul care parea atat de sigur pe el. La asta nu m-am asteptat, nici nu trecuse o saptamana. Se intamplasera prea multe intr-un timp atat de scurt iar eu nu puteam tine pasul cu atat de multe schimbari. Nu am mai spus nimic ci doar am stat si am ascultat cum se faceau planuri pentru viitoarea nunta si contra careia nu puteam sa ma opun, nimic interesant din punctul meu de vedere asta pana cand Dean la adus in discutie pe nepotul lui, asta era un subiect interesant. Se pare ca era anul trei la facultate, avea douazeci si unu de ani si peste cativa ani avea sa mosteneasca si sa conduca afacerea tatalui lui, ii placea sa calatoreasca fusese deja in toata lumea, interesant era bine de stiut. Nu ca m-ar fi interesat in mod special nu prea eram genu care sa fie interesata de un baiat in nici un caz.
- Apropo Rose a venit astazi Jake sa te duca la scola?! Speri ca nu te superi ca nu te-am anutat nu? Ma trezi satenul din acea gandire ,,profunda’’
- Da a venit. In legatura cu asta te rog sa nu mai faci asta ok?! Cum sa spun eu si cu acel blond nu suntem in relatii prea bune si probabil ca daca am mai sta o singura data in aceiasi masina ar exploda la propriu. I-am raspuns seriosa sperand ca va intelege ca nu sunt deloc incantata, insa ce spusesem il amuzase foarte tare pe Alex dar si pe mama care incepusera sa rada in timp ce Dean ma privea confuz. Se pare ca nu au inteles ca eu vorbeam foare serios.
- Va trebuii sa te obisnuiesti in curand vei fi ca si coplilul meu asa ca o sa pot sa iau multe decizii in locul tau imi raspunse acesta din nou.

Si… inevitabilul s-a produs nu fusese decat un pas foarte mic de la intelegere la cerata. Astazi fusesem mai rau ca o bomba cu ceas gata sa explodeze in orice moment si se pare ca Dean apasase butonul gresit. Acel comentariu ma enervase la culme cum adica sa i-a decizii in locul meu eram cumva proasta sau ce?!

- Uite ce e am acceptat ca o sa te casatoresti cu mama dar sa iti spun ceva sa nu te astepti sa iti spun ,,tata’’ pentru ca deja am unul care indiferent cum ar fi sau ce ar face ramane tatal meu. Cat despre ,,deciziile’’ pe care zici ca o sa le iei cred ca sunt destul de mare incat sa pot face singura asta! Am inceput sa tip atragand atentia asupara mea. Nu am stat sa mai astept vreun raspuns pur si simplu am iesit in fuga din acel local, eram mult prea nervaosa ca sa pot sa mai raman. Atunci l-am vazut pe Alex care venise dupa mine vrand probabil sa afle daca sunt bine. Nu eram iar el isi daduse seama de acest lucru, insa nu spunea nimic doar statea si ma privea asteptand sa vada ce am de gand sa fac.

- Vrei sa te duc acasa ? ma intreba acesta.
- Da si zicand asta m-am indreptat spre acea decapotabila.

Pe tot parcursul drumului nimeni nu a zis nimic si odata ajunsa acasa i-am multumit rascatului si am vrut sa plec, insa m-am simtit trasa in bratele puternice ale baiatului. Nu m-am opus aveam nevoie de acea imbratisare. Care ma facea sa ma simt protejata de tot ce era rau, de tot ce ar fi putut sa ma raneasca imi oferea siguranta si linistea de care aveam nevoie. Era ciudat numai mama mai reusea sa faca asta, acum insa se pare ca ma lasase balta cand aveam cea mai mare nevoie de ea, era prea orbita de dragostea pe care o simtea pentru Dean ca sa mai poata gandi limpede asta era clar.

- Ma scuzati intrerup ceva? Am auzit o voce venind din intuneric, o voce pe care o stiam era…

#50
Eu prima eu prima, dau edit imediat dupa ce citesc ;)

Edit:

Ah, insfarsit. Ai idee cat am asteptat capitolul? Oh, nu mai conteaza, acum sa trecem la adevaratul meu comentariu >:). Tipul asta Dean mi se pare de treaba, da acum pare a fi doar un ticalos. Cum adica sa i-a el decizile in locul lui Rose? Vai, ca acum se casatoreste cu mama ei si hopa ii mare domn. Ah, il urasc atat de mult. Si Alex... pare a fi un baiat de treaba. Imi inspira incredere cat de cat, dar nu pot fi niciodata sigura. Ah, si misterul in care m-ai lasat la sfarsit :yes:. Deci este un capitol absolut genial.
Cam asta este tot Bye-Bye
P.S. nu uita sa ma anunti ;)
:bye:
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  £>Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.412 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 7.946 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.898 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.758 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Mai exista speranta? Ame 3 3.147 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.036 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.672 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  [split] Franturi de speranta LemonCandy 5 2.825 27-01-2011, 09:43 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Fara speranta ! Denny 19 9.729 18-02-2010, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Ultima speranta Kazuki 15 9.794 11-07-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: D@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)