Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Franturi de speranta

#31
Se pare ca ai cam uitat sa ma anunti:-w, nu? Nui nik! asa deci capitolul. CE??? Chair a lovit-o? Ce tupeu are si baiatul asta. Chiar daca nu s-a comportat super cu iubita lui, nu trebuia sa o loveasca intr-un asemenea hal. Si dupa ce a imbratisat-o! Adica, ar fi putut sa le inverseze, dar a fost destept. Probabil l-ar fi durut aceasta gresala :)). Pai in rest totul este super ok. Tipul asta Dean Collins pare de treaba. Pai... am spus tot ce avea de spus.
Astept nextu si de data asta ai putea sa ma anunti si pe mine.
:bye:
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#32
Booon pentru ca am fost anuntata asa de frumos ^^ am decis sa trec sa citesc si sa las o mica atentie si o dovada a faptului ca am citit. Pai sa vedem asa cum au zis si cei din naintea mea ... am fost lasata putin cu gura cascata. Cat tupeu pe baietii din ziua de astazi mie una imi vine sa ;e rup gaturile [nu la toti insa: - "] Saraca fata e asa de maltratata de soarta -.-"
Vezi ca ti-a fost cam fomita cand ai scris capitolul : > si ai mancat cateva semne, spatii etc. Dar sa spunem ca nu le bagam in seama. Mi-a placut acest capitol. Desi a fost violenta TT.TT
Te astept cu next'ul si ai grija la punctuatie. Nu m-am uitat cu atentie si la cuvinte. Sa zicem ca acolo nu ai mancat nimic > : )
Succes la scris si la comentarii in continuare > : D <

Capu' Chuu
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#33
Daca a-si fi in ficul tau, cu siguranta il pocneam pe Austin. Ce nemernic si nerecunoscator.
Cine se tot crede el, Zeus.. X-(, mie mi se pare prea de tot. E lasa ca aflu mai multe in urmatoarele capitole. Sper sa le postezi cat mai repede.
De data aceasta am intarziat umpic mai mult cu commul din cauza ca am fost plecata. Dar nu asta conteaza.

Sa incepem cu greselile: pai ai avut cateva de tastare, dar erau minore si nu au fost exagerate maxim 1,2 sau 3. Deci nu-i bai :-).

In rest asa totul mi s-a parut destul de interesant, dar faza cu Austin m-a socat, ce nesimtit. Ce l-asi batea eu.. >:).
Oricum Dean asta e chiar de treaba, dupa cate am citit, insa sper sa-l mai descrii umpic ca asa nu mi-am fixat o idee stabila. Dar gestul lui ma facut sa confirm ca este un adevarat gentleman. :-)
Si sper ca Rose, sa se faca bine si sa nu mai fie suparata, ca nu are de ce.

Pai astept cu nerabdare nextul ca de obicei.. :))
Spor la scris si multa inspiratie !

#34
Bună din nou! [de acum nu o să mai scapi de mine:))] Îmi place acest capitol şi, să fiu sinceră, mă aşteptam la un astfel de comportament din partea lui Austin. Uh, îmi venea să-l omor pentru ce a facut. Adică, a lovit-o pe Rose doar pentru o cu*vă. Cu toate că a facut ce a facut, îmi place Austin, e fooarte draguţ şi îmi place şi atitudinea sa[cine mă mai întelege, până acum am zis că-l urasc:))]
Păăăiii, ai avut câteva greseli gramaticale ce se gasesc chiar la inceputul capitolului.
Ma luat în brate... = M-a...
Åži... ai mai avut greÅŸeli asemanatoare cu asta.
În rest, îmi place, îmi place chiar foarte mult, iar Dean mi se pare foarte simpatic. Actiunea nu mi s-a parut grabită, dialogul, deloc sec, iar naratiunea şi descrierea la locul lor.
Aştept cu nerabdare urmatorul capitol, draga mea, şi sper să vină cât de curând, fară presiune[:))]
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#35
Hey ^_^ Imi cer ptr a o mia oara scuze ca am intarziat [prost obicei -_-']. Poi hai sa revenim la fic. Descrierea este prezenta dar parca mai mergea sa accemtuezi sentimentele lui Rose [coincidenta :))] cand l-a cunoscut pe Dean. Oricum e ok si asa. Naratiunea e si ea buna, dialogul nu e sec, iar actiunea nu e grabita. Am vazut ca ai papat [vorba lui Ded] niste litere, virgule si spaceuri dar nu conteaza. Ce m-a deranjat a fost acel ,,ma imbratisat" si alte verbe cu acel ,,ma". Corect este ,,m-a" ptr ca ,,m-" este pronume personal forma neaccentuata, iar a este verbul auxiliar de la perfectul compus. Profa de romana ma fac clar :)). Poi cam atat am avut de zis. Astept nextul si nu uita sa ma anunti cand il pui :P
[Imagine: EnvYQ.png]

#36
So, here I am !
Sa vedem... Ce ciudat e tipu'! Adica, pe bune, cum poate sa faca asa ceva? Daca eram in locul lui Rose cred ca alergam dupa el si ii dadeam si eu doua palme ( ca sa fiue dublu ) . Cum poate un baiat sa fie asa de insensibil? Pe Austin nu l-a invatat nimeni ca intr-o fata nu se da nici macar cu o floare? Aaa... Si a mai si imbratisat-o la inceput. Pentru? Ca sa para mai gentleman? Off... Baietii astia!
Capitolul a fost OK, desi a doua parte a fost putin cam monotona. Nu pot sa spun ca m-am plictisit in timp ce citeam, pur si simplu era cam lipsit de actiune si ma asteptam la mai mult. Inca ai probleme cu descrierea, desi e mai bine. Ca sa-ti dau un sfat, incearca sa te pui in pielea tipei si sa te gandesti tu ce sentimente ai avea daca ti s-ar intampla asa? Ce ai simti?
Ai avut greseli de tastare si cateva gramaticale, dar nu le mai tin minte pentru ca am citit capitolul aseara.
Mi-am amintit! Voiam sa-ti spun ca ar fi frumos daca ai imbogati dialogul cu diferite cuvinte. Sa fie mai difersificat. In orice caz, nu e sec, dar... Ar merge sa-l faci mai complex, ca sa zic asa...
Cam asta e... Anw, mi-a placut capitolul asta, sau cel putin prima parte ( faza cu Rose si Austin ) pentru ca la a doua ti-am spus ca a fost putin monotona ( actiune, dar si sentimentele tipei )
Astept urmatorul capitol si succes la scris, multa inspiratie! ^^


Amélie
[Imagine: HaruhiSignal.gif]

#37
Bună. Puteam eu să nu trec pe aici ? Categoric NU ! ;;)

ÃŽncep cu greÅŸelile:
,, Ma îmbrăţişat! " - ,, M-a "
,, la apucat " - ,, l-a "
,, De ce facea toate astea nu îmi dadeam seama. " - ,, De ce facea toate astea, nu îmi dadeam seama. "
,, Apoi am simtit ... " - ,, Apoi, am simtit .. "
,, lasându-mă singur " - ,, lasându-mă singură "
,, întradevar " - ,, într-adevar "
,, genuchi " - ,, genunchi "
,, îl iubem " - ,, îl iubeam "
,, .. aşa câteva minute bune în fond " - ,, .. aşa câteva minute bune, în fond "
,, inbracat " - ,, îmbracat "
,, să mă retrag în camera mea nu înainte să îmi iau la revedere de la Dean. Am ajuns în camera mea " - repetitia asta nu-mi place, ar fi fost bine să fi scris altceva, un sinonim sau eu ştiu ..

Acestea sunt aproape toate greşelile pe care le-am vazut, sper că nu te superi pentru asta.
În fond, titlul ficului îmi place şi m-a atras, iar povestea e şi mai interesantă. Numele tipei, Rose, mă duce cu gândul la Academia Vampirilor, deci pot spune că-mi place mult. Dean, nu-mi amintesc unde l-am auzit, dar în fine.
Ce parinti are ... biata fată ; )).
Dialogul nu este sec, dar te-aş ruga după ce scrii o replică să laşi un spatiu între poveste şi diaolog. Adică:
,, - Rose Dawson mă bucur să vă cunosc. SPACE Nu cred că era cine ştie ce bucurie, dar trebuia să desimulez asta cât mai bine. "

Vreau next-ul, mah dear. Spor :*.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#38
M-as fi asteptat la un sarut, o declaratie de dragoste (imi place cand visez asa frumos:)) ) dar nu la o palma:ohmy:
Ma tot gandeam unde am mai vazut numele Dean Collins, cred ca in Witch(era tatal vitreg al lui Will-ma rog tata vitreg in devenire:)) )dar imi place.
Greselile au fost enumerate mai sus.
A fost grozav capitolul si se vede ca ai evoluat mult fata de primul capitol.
Succes incontinuare si astept next-ul!
:bye:

#39
Well am venit cu nextu. Imi cer scuze pentru eventualele greseli. Si sper ca o sa va placa si acest capitol desi nu cred ca este foarte reusit.:-ss:((:((

Cap 7. Riposteaza.

Un sunet strident se auzea in intreaga incapere, un sunet care ma enerva la culme si care provenea de la telefonul meu. Era asa stresnt. Nu imi aminteam sa fi pus alarma sa sune, dar poate ca o pusese mama ca sa fi sigura ca avem sa ajung la scola. Am cautat telefonul care se pare ca ajunsese sub pat. L-am luat si am raspun acelui numar care ma apela.

- Da.
- O caut pe Rose Dawson. Imi spus e o voce pitigaiata aproape restindu-se la mine.
- La telefon. Ce s-a intamplat? Am zis oarecum nervoasa nu imi placea tonul pe care imi vorbise.
- Asculta aici, domnisora. Sa nu cumva sa indrasnesti sa te intorci la tatal tau, daca nu vrei sa ai deaface cu mine. Rostise aceea voce misterioasa, acum tipand de-a binelea.
- Cine te… dar nu am mai apucat sa zic nimic, pentru imi inchisese. Eram sigura ca stiam acea voce, adica o mai auzisem undeva, dar unde? Aceasta intrebare nu imi dadea pace mergem furioasa prin camera.

Deodata, un sunet ciudat imi atrase atentia, se pare ca venea de afara. M-am indreptat grabita catre fereastra. O masina negra era parcta in fata casei, nu o mai vazusem dar soferul imi era cunoscut, era
Jake, ce Dumnezeu facea el aici? Aveam de gand sa aflu, asa ca in secundele urmatoare mergeam grabita pe scari. Si in timp ce blondul se pregatea sa bata, eu am deschis usa facandu-l sa tresara la aparitia mea brusca.

- Buna frumoaso! Spuse baiatul in timp ce se holba la mine, studiindu-ma din cap pana in picioare. Ce il apucase, abia dupa ce pe fata i-a aparut un zambet de parca parea satisfacut de ceea ce vedea mi-am amintit. Eram inca imbracata in pijamale si nu pot spune ca eram prea incantata sa ma vada cineva asa. Adica, sa apar intr-o pereche de pantaloni scurti si un maieu destul de decoltat nu era prea convenabil, ca sa nu mai spun confortabil.
- Ce cauti aici? Il intreb batand nervoasa din picior si facandu-l sa isi mute privirea din decolteul meu si sa se uite la mine.
- Ma trimis Dean sa te duc la scoala. Raspunse la randul lui in timp ce se auto-invita in casa.

Stai asa, a spus cumva Dean ce treaba avea el cu iubitul mamei mele ? Cat de ciudat suna si asta ,,iubitul mamei mele’’, imi dadea fiori. Oricum, lasand asta la o parte am urcat la mine in camera trebuia sa ma pregatesc pentru scoala. In cinci minute mi-am facut toaleta de dimineata, iar in alte cinci minute m-am imbracat. Imi luasem o pereche de blugi stransi pe picior, un tricou albastru cu niste trandafiri negri pe el, o esarfa alba si o geaca neagra din piele. Eram aproape gata nu imi mai ramanea decat sa imi aranjez parul.

- Hei Jake, ce treaba ai tu cu Dean? Am strigat crezand ca blondul este jos in sufragerie.
- Pai Dean este partenerul de afaceri al tatalui meu. Si cum mama ta isi facea griji pentru tine ma rugat sa vin si sa te duc la scoala. Imi raspunse blondul care se acum se afla in usa privindu-ma.
- Aha inteleg! Am zis lundu-mi geanta si plecand din camera.

Nu eram de acord cu asta, nu vroiam sa accept asta, dar trebuia doar de dragul mamei. Ajunsesem jos urmata indeaproape de blond care de cand venise nu facuse altceva de cat sa ma priveasca, iritandu-ma la culme. Imediat dupa ce m-am incaltat, el ma ajuta sa ma ridic. Dar imediat dupa, m-am simtit trasa in bratele lui putrnice, iar in secundele urmatoare secunde buzele lui le presa pe ale mele. Ma zbateam sa ma eliberez din aceea stransoare, insa imi era imposibil. Blondul a continuat sa ma sarute pana la urma s-a oprit intrebandu-ma parca din priviri cum a fost. Avem cea mai ciudata fata posibila, eram furioasa, socata, dezamagita, stateam pur si simplu fara sa zic nimic, sa fac nimic.


- Se pare ca ti-a placut. Rosti mandru, incantat de victoria lui.
- Siguar ca… nu mi-a placut idiotule. Ce a fost in capul tau? Cum de ti-a trecut prin cap macar pentru o secunda ca ar putea sa imi placa? Nu am reactionat in nici un fel pentru ca eram socata. Am strigat furioasa.
- A pai… incerca, sa spuna ceva dar nu reusi pentru ca l-am oprit.
- Stii ceva Jake? Iesi din casa mea, pleaca. Am continuat in timp ce l-am dat afara din casa, dupa care am incuiat usa si am plecat trecand pe langa el.

L-am auzit cum striga, probabil privindu-ma. Nu imi pasa, eram prea nervoasa ca sa il mai ascult. Curand ma ajunse din urma, mergand in acelasi timp cu mine.

- Rose, imi pare rau. Nu stiu ce ma apucat, serios. Te rog urca. Continua sa se roage de mine si chiar daca eram suparat pe el am hotarat sa urc. Sigur nu o faceam pentru el ci pentru Dean, adica ce vina avea el pentru comportamentul lui Jake.
- Rose, eu…rostise el dar l-am oprit fara sa il las sa termine fraza.
- Taci Jake, daca merg cu tine asta nu inseamna ca am sa si vorbesc. Si zicand asta mi-am intors privirea catre geam, cercetand fiecare cladire, fiecare om in parte, facand orice altceva .

Drumul a durat aproximativ douazeci de minute, mai mult de o vesnicie sau cel putin asa mi s-a parut. Imediat cum blondul parca, am coborat in graba trantind usa in urma mea si indreptandu-ma spre clasa.Mai erau doar cinci minute pana sa inceapa ora si se pare ca aveam fizica cu domnul nu prea imi aminteam cum il cheam tot ce stiu era ca toti din liceul il cunosteam pentru severitatea cu care ii trata pe elevii. Toti il cunosteu mai putin eu. Am ajuns aproximativ repede in clasa, desigur dupa ce mi-am facut loc prin multimea de elevii. Eram obosita asa ca pur si m-am trantit in banca, in timp ce eram inconjurata de Melinda, Jenny, Zoy si Gaby.


- Deci, care e treaba cu tine si Jake? Ma intreba Melinda facandu-mi cu ochiul. Ce?!! nici bine nu am ajuns la liceu si deja stia toata lumea ca am venit cu Jake. Nu am mai apucat sa zic nimic in clasa venise profesurul care deja se apucase sa faca prezenta.
- Rose Dawsen ?! intreba el pus oarecum in dificultate, privea in intrega clasa vrand probabil cine o sa raspunda.
- Prezent! Am zis ridicandu-ma pentru a ma vedea mai bine.

Atunci barbatul isi indrepta privirea catre mine, cercetandu-ma din cap pana in picioare si eu facand la fel la randul meu. Era un barbat de aproximativ patruzeci si ceva de ani cu parul castaniu si ochii verzi, nu foarte inalt. Purta un costum gri destul de comun, din punctul meu de vedere. Imediat ce s-a convins ca este toata lumea prezenta ne-a spus sa scoatem o foaie de hartie aveam sa dam un test scurt de zece minute. Am avut trei subiecte si cum fizica nu era punctul meu forte nu am facut aproape nimic. Timpul a trecut si m-am trezit ca trebuia sa dau lucrarea. A fost total aiurea, dar restul orelor au decurs aproximativ normal. Am avut geografie, franceza, matematica si romana unde i-am cunoscut pe noi mei profesori care imediat dupa ce au facu prezenta sau au predat. In pauze am vorbit cu fetele si le-am explicat toata faza cu Jake si am vazut-o pe blonda aceea oxigenata cum s-a certat cu el, dupa care a dat fuga la Austin. Era chiar amuzant sa privesti asa ca i-am numit ,, comicul trio’’ asta facandu-i pe toti ceilalti sa rada pe la spate.


Dupa atatea ore de chin ni s-a dat in sfarsit drumul acasa. Vroiam sa plec insa l-am vazut pe Jake si gasca lui asa ca am hotarat sa stau sa vad despre ce vorbesc. Desigur fara ca ei sa stie asta.

- Baieti, baieti v-am spus ca o sa castig. Deci, bani jos. Le spuse blondul in timp ce a inceput sa rada.
- Da frate ai castigat. Cine ar fi crezut ca tipa nu numai ca o sa te sarute dar o sa vina si cu tine la scoala. Spuse un baiat brunt batand palma cu acesta. A fost doar un pariu?! Ma intrebam nervoasa si fara sa mai stau sa aflu despre cine e vorba, am iesit si m-am postat un fata blondului.
- Ceeee?! A fost doar un pariu ?! Esti un idiot Jake. Si fara sa stau pe ganduri i-am tras o palma peste fata de toata frumusetea, dupa care am plecat in timp ce le strigam celorlalti baieti.
- Nu eu l-am sarutat pe el ci a fost invers. Asa ca pariul a fost pierdut, iar el nu este decat un mincinos.

Am plecat, in cateva minute ajungand in fata liceului. Aveam de gand sa i-au autobuzul insa, in fata mea s-a oprit o masina decapotabila din ea coborand un baiat de aproximativ douazeci si ceva de ani, roscat cu ochii verzi. Era imbracat intr-o pereche de blugi si o camasa alba. Nu il cunosteam, nu imi aminteam sa il mai fi vazut undeva.

- Domnisora Rose Dawsen? Intreba acesta privindu-ma.

#40
Cata mister, iar Jake e asa un tampit.. :)) Doamne un pariu, mai fain de atat nu se putea. Si ce legatura are el cu Dean ? In fine.
Pot spune ca mi-a placut cum ai descris totul, greseli ai avut cateva, nu foarte multe. Dar mie una mi-a placut.

Capitolul acesta a fost palpitant, plin de idei si pot spune chiar ingenioase. ;)
Acuma ma intreb cine e tipul roscat.. oo :> :>, lasa ca aflu eu in urmatoarele capitole.
Continua tot asa caci imi place cum ai facut capitolul.

Scuze ca acest comm e cam sec si nu prea plin de vorbe de toate felurile. Insa pur si simplu nu prea stiu ce sa spun, chiar mi-a placut

Succes la scris si multa inspiratie.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  £>Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.412 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 7.945 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.898 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.758 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Mai exista speranta? Ame 3 3.146 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.036 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.672 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  [split] Franturi de speranta LemonCandy 5 2.825 27-01-2011, 09:43 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Fara speranta ! Denny 19 9.729 18-02-2010, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Ultima speranta Kazuki 15 9.794 11-07-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: D@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)