Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aveti ambitie la scoala?

#1
Well...Eu de cand ma stiu, mai mult impusc notele la scoala. Am ajuns in clasa a 7-a si abia acum imi dau seama cat e de important invatatul. As vrea ca acum, in semestrul al doilea sa fiu cea mai buna din clasa, sau pe acolo! Dar nu sunt chiar motivata. Nu prea stiu cum sa invat...daca ma intelegeti. Eu de fiecare data la inceput de semestru trag mai tare, dar dupa ma las, si exact la sfarsit imi fac praf unele medii. As vrea sa stiu cum invatati voi^^ As vrea sa stiu cum sunteti voi la scoala. Arigato 108
[Imagine: tumblr_mamh0ggrKp1rbplbxo1_500.gif]

Love knows no limits and rules.

#2
woww, sigur vrei sa sti?
Deci iei caietele si cartile ,faci un turnulet si apoi le bagi in ghiozdan.
Nu e vorba de cat de buna esti ,o mare parte din ce faci la scoala nu te ajuta cu nimic.
Aaa si in legatura cu titlul, asta este un post de la un user al carui raspuns este nu.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Eu una imi urmaresc interesul. De exemplu, la ora de romana ma mut in fata si imi fac fisele de lectura in avans fata de ceilalti colegi, pe cand la alte materii precum geografia, matematica sau religia, citesc. Si nu e nevoie sa inveti TOT. Am mai auzit prostia asta. -.- Inveti ce crezi tu ca te va ajuta si ce crezi ca trebuie invatat. Ceea ce nu are legatura cu tine - cum ar fi nu stiu ce teorema la mate - e doar asa, ca sa ai medie. Asta e una din solutii, iti spun. Caci, atunci cand te angajezi undeva, nu esti intrebat ce fel de teorema se aplica la nu stiu care triunghi sau care poate fi functia sintactica a unui cuvant. Sa fim sinceri, acum. Si nu tine neaparat de ambitie, sa stii. Tine de cum intelegi tu lucrurile si cum te organizezi. 'Hope I helped you~ ^^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#4
(03-01-2013, 09:28 PM)Azazel A scris: woww, sigur vrei sa sti?
Deci iei caietele si cartile ,faci un turnulet si apoi le bagi in ghiozdan.
Nu e vorba de cat de buna esti ,o mare parte din ce faci la scoala nu te ajuta cu nimic.
Aaa si in legatura cu titlul, asta este un post de la un user al carui raspuns este nu.


Vrei sa mai termini cu raspunsurile in doi peri?



@Ryoto, eu una nu mai sunt la scoala, dar si acuma trebuie sa invat. De obicei iau tot ce am de studiat la o materie si le citesc odata de la cap la coada si apoi, cu propriile mele cuvinte, incerc sa fac un rezumat sau pur si simplu zic ce am inteles din ce am invatat. Am avut o problema extrem de mare cu comentariile la romana, nu le puteam invata, asta a fost gen unica metoda de a invata la materiile la care nu erau formule si nu puteam sa repet formulele pana cand le stiam pe de rost. Hope it helps!

#5
@Ryoto, in cazul meu e total invers, in prima parte a semestrului sunt cu capul in nori si putin imi pasa de scoala, daca dau un test copiez, iar daca ma asculta nu prea exista sanse sa iau mai putin de 8. Profesorii pe care ii am eu sunt destul de severi, iar daca vorbesti cu colegul de banca sau faci altceva in ora s-ar putea sa te trezesti cu un 2 in catalog, asa ca nu prea ai nimic mai bun de facut decat sa asculti ce tortocaieste profu(a) si vrei nu vrei mai prinzi cate ceva...In a doua parte a semestrului se schimba treburile, atunci se trezesc profii ca avem prea putine note si incep sa ne asculte si sa ne dea teste aproape in fiecare ora, daca esti mai indraznet poti sa te dai bine pe langa ei si sa le spui ca le aduci vre-un referat despre cine-stie-ce si ta~da! te-ai facut cu o medie frumusica...

Edit: @Azazel: asa se scrie un raspuns, nu cate trei cuvinte pe trei randuri! 10
Edit2: si ca sa iti raspund la intrebare Ryoto, am ambitie doar la orele de specialitate si la mate (imi place mate ^^"), in rest... ce-o da Domnu'...
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


#6
Ambitia mea la scoala este aproape nula.
Mereu zic ca ma apuc mai devreme de invatat si mereu ma trezesc in ultima zi/noapte ca am de citit o carte de 300 de pagini sau de scris si invatat 7 comentarii pentru teza la romana (dintre care profa a fost troll si ne-a spus inainte de teza ca trebuiau doar 3) sau de facut caiet suplimentar (sau mai bine zis obligatoriu daca vrei o medie buna la mate) cu 80 de probleme la mate. Si nu exagerez. Sunt genul care lasa totul pe ultima suta de metri, dar de cele mai multe ori ma descurc.

Si ar trebui sa te intereseze materiile care te vor ajuta in facultate. De ce sa invat eu despre orogeneza alpina cand urasc geografia? Sau tot felul de denumiri imposibile la biologie? E bine sa-ti selectezi din fiecare materie informatiile importante si sa inveti bine la materiile care iti plac/te intereseaza pe viitor. Daca eu vreau sa dau la arhitectura, trebuie sa invat la latina silva, silvae? Nu! Trebuie sa ma axez pe mate, fizica si pentru ca imi place foarte mult romana invat si acolo bine.
Si limbile straine sunt foarte importante!
Iar daca vrei medii frumusele, trebuie sa tragi tare de la inceputul semestrului, sa iei note bune pe raspunsuri si sa te pui bine cu profii. Asa nu mai esti atat de stresat la sfarsit de cate o ascultare la fiecare materie.
Well, cam atat. Bafta in noul semestru :3.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#7
(13-01-2013, 12:17 AM)Ada A scris: Ambitia mea la scoala este aproape nula.

Exact. Nu sunt deloc motivata, nu prea imi pasa si chiar nu am niciun chef sa invat sau sa o dreg (desi cateodata mai citesc in tramvai lectia, cand ma trezesc si eu ca ma asculta sau dam test). Am mai impuscat o medie cat de cat buna semestrul intai in clasa a IX-a, dar acum, pe al doilea, incep cam la fel, inafara ca vreau sa trec la franceza si sa nu mai fiu in stare de corijenta la desen (da, eu si desenul acum suntem la cutite).
Nu trebuie sa inveti tot, ci doar esentialul. Motivatia trebuie sa vina din interior sau pur si simplu, cand te plictisesti sau chiar daca iti e sila, te tarasti in pat sau pe scaun si deschizi cateva caiete. Incepi prin a sublinia unele formule/definitii, apoi cateva detalii, le poti scrie pe o coala alba si sa o citesti cat timp stai in pat.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Experiente amuzante la scoala βεκi 202 102.834 16-07-2013, 12:47 PM
Ultimul răspuns: Ada
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 33.743 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Fara scoala Khonsu 21 13.897 15-05-2012, 12:23 AM
Ultimul răspuns: hiimera
  Scoala KarinaD 16 9.521 19-07-2011, 04:23 PM
Ultimul răspuns: North
  Concursuri la scoala Flash 13 10.022 11-12-2010, 09:17 AM
Ultimul răspuns: AlerimxD
  Incepe scoala ! [ 2010 - 2011 ] Flash 33 19.331 14-10-2010, 08:18 AM
Ultimul răspuns: *ILY Yaoi Maniac*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)