Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profesorul ideal

#1
Cine isi alge meseria de profesor in primul rand trebuie sa iubeasca copii,sa dea dovada de iscusinta , de talent , rabdare si multa daruire in domeniul ales.
Unui elev ii ramane intiparit in minte atat portretul fizic cat si moral al unui profesor indragit si stimat,ce stie sa isi apropie cu caldura umana pe cei din jurul sau. Ca odinioanara , dascalul descris de Sadoveanu in ,,Domnu' Trandafir " ca si acum, un pedagog innascut nu se da uitarii de generatii intregi datorita respectului fata de meserie.
Geniile se nasc la scoala unde preda cel ce se daruieste pe sine,avand ca rezultate minti sclipitoare de elevi ce nu il vor da uitarii,iar cunostiintele acumulate de la acesta le va fi de folos in viata.
Din punctul meu de vedere profesorul ideal se afla oglindit in fiecare dascal.In clasa a cincea am avut ca diriginta o doamna profesoara de limba romana si ne-a pus sa facem ca tema o compunere despre ,,primii pasi in scoala ".Dupa descrierea mea ,invatzatoarea parea un inger blond cu ochi albastri,cu glas suav ce ma ungea la inima,fapt ce a facut-o sa rada pe doamna diriginta.Ea era exact opusul descrierii fizice: par negru.ochi negri,voce mai impunatoare fapt ce a dus la inhibarea mea un timp.Dar doamna diriginta avea un secret : rabdarea.
Dand dovada de multa iscusinta si pricepere m-a dus din sfera mea de copil emotiv intr-un ,,soricel" vorbaret si stapan pe el.Dansa ne alinta atunci cand ne strangea pe toti in jurul ei ca fiind soriceii ei de biblioteca.
Multe amintiri frumoase am despre scoala mea generala inca mai sunt nostalgica si acum dupa acele vremuri cand exista aceea contopire intre elev profesor,copil si suflet de ,,mama".Asa de mult am indragit-o pe doamna incat era pentru mine ca a doua mama.Si acum cand ma intalnesc cu dansa ma trec fiori de bucurie ca am avut asa o profesoara,un om mai inainte de toate.
Profesorul ideal a fost si va ramane in inima mea doamna diriginta !

[Imagine: ist2_3965048-back-to-school-colorful-child-writing.jpg]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~[Imagine: kuroshitsuji-2-ciel-sebastian_00104.jpg?w=450]
http://www.youtube.com/watch?v=rb5CXew9Kvs

#2
Hmmmmmm....105....mdap. Profesorii sunt cei care, pe langa parinti, ne dirijeaza calea pe care o alegem sau o putem alege. Profesorul meu preferat ar fi, dupa parerea multor elevi, "cel mai rau prof' din scoalaaaa !!! ". De ce? Pentru ca e sever, respectat si pe langa toate acestea, un lucru pe care il uraste cel mai mult este minciuna. Pedepseste mai rau daca minti, decat daca spui adevarul, oricat de grav si rau ar fi. E foarte impunator si de la inceputul anului scolar, a devenit directorul scolii, pe bune si pe merit. S-au vazut si inca se vad ( si pariez ca se vor mai vedea) schimbari majore in legatura cu tot ce tine de scoala. De la Regulament, la disciplina si la toate cele. Mi-a fost profesor cinci ani si nimeni nu m-a invatat mai multe lucruri decat el. Nu respect pe nimeni mai mult si nici nu cred ca o voi face. Am fost si inca sunt o mica parte din uriasul univers la domnului profesor de matematica, insa m-am ales cu noi cunostinte si mai mult, cu lectii de viata. Pentru mine, el e profesorul ideal, nu am nici un alt model.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Buna. Acum vreo 2 ani am scris o compunere. Tocmai despre profesorul ideal. As putea sa o postez? Asta ar face mai mult decat 1000 de cuvinte. Merci.

Profesorul ideal

Tot mai multi copii si tineri isi pun o singura intrebare: ,,Cine este profesorul? Ce reprezinta el?’’
Sa va explic eu. Dascalul este cel care te invata sa descoperi meleaguri noi. El este cel care te invata alfabetul, sa numeri si sa scrii…..Dar oare totul se rezuma doar la aceasta?
Pentru a putea preda sunt necesare urmatoarele calitati:
Decenta –profesorul ar trebui sa fie decent imbracat pentru a da un bun exemplu elevilor .
Răbdarea -este o condiţie esenţială a unui dascal, deoarece consider că nu toţi elevii sunt,, genii ‚’’ şi pricep repede .Trebuie să facă tot posibilul ca să nu descurajeze elevii mai slabi la învăţătură. Altfel, ei se vor teme să răspundă, chiar dacă vor şti răspunsul corect. Cu mult mai bine este când copiii sunt încurajaţi, când primesc sfaturi utile, când li se vorbeşte cu blândeţe. Atunci , nu vor mai fi stresaţi !
Un coordonator trebuie sa arate eficienta in momentul in care preda
si in momentul in care vorbeste.
La inceput, dascalul are un cu totul si cu totul alt intres decat impartasirea cunostintelor sale. El trebuie mai intai sa se faca auzit, sa se faca inteles si nu in ultimul rand...sa atraga atentia, sa fascineze prin ceea ce spune.
Eu una am avut onoarea sa intalnesc numai oameni cu multa pregatire pedagogica , care m-au facut sa vin la scoala din placere si nu din obligatie .Sa dam cateva example (acum referindu-ma doar la profesoare):
O doamnă stilată, nici tanără nici in varsta, cu simtul umorului dezvoltat, inteligenta. Are rabdare cu copiii, ii face sa inteleaga materia predata, care nu este chiar asa de usara . Uneori , holurile etajelor unu sau doi rasuna de vacea ei.Stie sa se apropie de elevii ei, le intelege problemele adolescentei si sunt momente in care doar dumneaei te poate ajuta.




Ati recunoscut-o? Mai bine zis, le-ati recunoscut?
Uneia dintre profesoare ii place Spania , iar celei de-a doua ii place sa descalceasca cifrele si formulele alambicate ale matematicii. Sper ca acum este mult mai usor de ghicit. Dumnealor fac parte dintre putinele profesoare ideale.
Exista cu adevarat un profesor ideal? Sau mai bine spus – mai exista un profesor ideal in zilele noastre, intr-o societate ce se indeparteaza de vechile valori? Este noul sistem in stare sa aduca generatii viitoare de profesori ideali?
Raspunsul este categoric –Da! Dar se poate intampla asa ceva doar daca vor imbina metodele moderne cu cele traditionale .
Acum, sa va intreb sincer : Voua cum v-ar placea sa invatati ? Terorizati de spaima notelor mici sau explicandu -vi-se pe un ton calm ?
Fiind un subiect aproape de sufletul meu ,,genial ’’ , am scris cu mare drag acesta compunere si astept sa ascult cu interes si parerile lor despre profesorul care ar putea fi pe placul lor .
Eu atat am reusit sa va redau din prea-plinul sentimentelor mele. Dupa cum spunea si Creanga:
,, Ceteste, rogu-te si, unde-i vede ca nu-ti vin la socoteala , iei pana in mana si da tu altceva mai bun la iveala, caci eu atata m-am priceput si atata am facut . ’’
Asa va rog si eu pe dumneavoastra sa-mi iertati rogu-va micile mele nepriceperi si sa luati doar continutul celor spuse…




Constantinescu Andreea Elena

Aceasta compunere a fost scrisa pe cand eram in clasa a 6-a. Sper sa fie de ajutor.
[Imagine: wqymg0.jpg]

#4
Eu sunt de acord cu ce au spus majoritatea inaintea mea, dar de asemenea pot sustine ca am cunoscut profesoara ideala. Inca imi mai este profesoara, ceea ce ma bucura foarte mult. Am cunoscut-o in clasa a III-a, cand am luat prima ora de germana. A fost diriginta tatalui meu, iar mereu cand ma gandesc la acest lucru imi spun ca trebuie sa fiu respectuoasa. Dar nu este nevoie, pentru ca este o profesoara foarte draguta care stie cum sa castige simpatia si respectul elevilor. Nu a tipat niciodata la vreunul dintre noi si nu cred ca a existat vreo ora la care sa nu fi fost atenta. Nu cred ca a existat ora unde sa fi facut DOAR germana. Mereu am facut si putina geografie, istorie, matematica si uneori si romana, lucru care pe mine una ma face sa fiu si mai atrasa de aceasta ora; de fiecare data invatam ceva nou. Doamna profesoara este foarte blanda, ne explica unde nu am inteles si fiecare ora este o placere. Este o profesoara pe care o apreciez foarte mult si imi pare rau ca la un moment dat va trebui sa ma despart de dumneaei. Dar atata timp cat imi va fi profesoara, stiu ca voi fi pe maini bune.
She's wiskey in a teacup.



#5
Sunt o gramada de scoli unde profesorii doar incearca sa isi faca treaba de... profesor... Si prin asta unii inteleg predat, ascultat si note. Unora le e chiar lene sa corecteze niste teste si drept scuza aduc ca sunt atat de varza incat nu merita vazute, ori ca le-au pierdut sau ca ( in cazul meu ) au fost "incurcate" de copilul de 3 ani cu hartiile ce trebuiau aruncate in soba. Ma lasi? O chestie foarte banala.
Scolile adevarate cu profesorii adevarati trebuie sa ii faca sa inteleaga ce este viata, sa le fie o a doua familie, niste parinti, incat sa ii motiveze ca nu numai matematica ( ma rog, si alte materii ) e importanta in societate, ci si felul prin care te manifesti. Tu, ca profesor, daca vii cu scuze penibile sau cu replici de toata mila, ce pretentii ai de la elevi sa invete sa fie matur?

De ceva vreme incoace ma gandesc numai la asta. Stau si ma minunez ce fel de persoane au ajuns profesori si uneori ma intreb daca asa erau si acum 10, 20, 30 de ani cand au predat prima oara la o ora. Asta nu e un model in viata22

Profesor ideal pentru mine ar fi acela de la care ai ce sa inveti si care este atasat de materia lui si doreste sa o imparta cu ceilalti, ba chiar incearca sa invete elevii, sperand ca intr-o zi vor ajunge mai buni ca EL.

#6
Sa vorbesti de profesori ideali e ca si cand ai cauta omul perfect. Cum nu exista oameni perfecti, nu exista nici profesori perfecti. Sincer, mie imi place genul de oameni inteligenti care sunt constienti de inteligenta lor si stiu cum sa domine clasa; bineinteles, prin dominat nu ma refer la batutu cu biciul si amenintari, ci pur si simplu la mentinerea unei bariere intre ei si elevi. Pentru ca e necesara o asemeanea bariera, nu poti fi prietenul cel mai bun al elevilor si sa te astepti sa te respecte. Apoi imi plac profesori care mai impartasesc si din experienta lor personala legata de studii si familie, dar totusi, cu masura. Nu imi plac cei care vin si se apuca sa povesteasca intreaga lor viata de la inceput. Unele lucruri nu sunt interesante si ora nu trebuie sa fie plictisitoare. Micile ironii, fraze sarcastice la adresa unor elevi nu sunt nocive daca nu sunt rautacioase.

Atata timp cat persoana e echilibrata, stie materia si stie si cum sa o prezinte si nu face abuz de putere, sunt scuzabile micile defecte. Cel putin asta e parerea mea.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#7
Ah imediat cum am vazut numele acestui topic mi-a sarit in minte dirigintele meu din generala ! Eu, atat la liceu cat si in generala am avut profesori de care imi placea, dar la toti le gaseam cate un defect, intrucat dirigintele meu mi se parea cel perfect ! Pe vremea cand am inceput eu clasa a5a, era tanar, vreo 34 de ani. Eram terifiata de el deoarece mai dadea tarcoale prin clasa cand eram noi in a4a si ne ameninta ce va face cu noi cand vom cadea pe mana lui, dar pe vremea aceea tot ce pot zice este doar ca nu ii intelegeam sarcasmul si ironia pe care adesea o folosea la adresa noastra intr-un mod placut care intotdeauna ne amuza. Era foarte impunator si drastic. Nu ierta nimic si am luat bataie la palme cu batul de o gramada de ori, dar ce pot zice despre el, este ca e un adevarat om de caracter intrucat excursiile si taberele cu el, erau o adevarata placere. Chiar si acum ca nu mai facem parte din clasa lui ne mai organizam cativa din fosta clasa imprastiati acum prin diferite locuri, sa iesim cu diru la mall sau pe strand sau chiar prin baruri, si vorbim cu el deschis, putem face glume la adresa lui (cu bun simt desigur) si ni le intoarce inapoi.
Sincer nici pana in ziua aceasta nu am intalnit un alt profesor care sa fie atat de drastic si autoritar incat sa se faca respectat in orice imprejurare, dar si foarte outgoing, deschis si ironizator incat sa se faca si foarte indragit de toti elevii lui.
Ahh si acum tin minte cum toti ceilalti elevi erau "gelosi" pe noi ca il aveam noi pe el ca diriginte, si nu ei 21
Don`t argue with idiots. They will drag you down to their own level and beat you with experience

#8
Profesorul de muzică. E cel mai amabil profesor dintre toti. Dacă luam o notă mică, stă să ne explice ce am greşit, fară să ţipe sau să se enerveze, şi ne mai dă o şansă. E cel mai milos şi mai amuzant dintre toti profesorii. Toti elevii lui îl iubesc şi îl pretuiesc, cum fac şi eu. :blush2:
[Imagine: bubblevz.png]







Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)