Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anii de liceu (sasusaku)

#11
Capitolul VI:

Razele soarelui patrundeau peste tot prin camera mea. Perdelele dansau in bataia vantului iar eu ma imbracam. Imi parea rau ca era ultima zi din vacanta dintre semestre , si precum oricare alt copil voiam sa ma distrez in fiecare secunda. Oricum programul pregatit de mine cu o seara in urma era in intarziere , desii eram treaza de la 7 si deja era ceasu 10. Trebuia sa ma intalnesc cu Hinata , Tenten si Ino peste zece minute pentru a merge toate fie la mall fie la piscina de acasa de la Ino sau in oricare loc din oras numai sa ne distram toata ziua la maxim.
Insa mai era putin si se facea 10:20 iar eu nu imi gaseam o tinuta potrivita. In cele din urma ma imbrac cu o fust rosie si un maieu alb , imi i-au o pereche de sandale in picioare dupa care imi pregatesc o geanta de plaja in care imi pun un prosop si costumul de baie.
In mai putin de 5 minute fetele se aflau la mine. Hinata purta o rochie de un albastru deschis , cu sandale prinse de glezna si accesorii potrivite. Ino purta o perech de pantaloni trei-sfert galbeni si o bluza cu spatele gol de culoare mov. Tenten avea pe ea un maieu verde si o fusta maro cu desene in partea dreapta si accesorii potrivite. Dupa 3 minute timp in care ne-am salutat am plecat spre o noua cofetarie. In mai putin de 7 minute ne aflam acolo.
Inainte de a intra in cofetarie trebuia sa urci mai multe scari din marmura pe deasupra carora se afla un covor foarte frumos rosu , iar pe de-o parte si de alta a scarilor in cate un ghiveci se aflau flori care bucurau privirile tuturor si ameteau pe oricine cu parfumul lor magnific.
Inauntru era si mai frumos. Toate mesele erau decorate foarte frumos iar peste tot unde te uitai nu puteai gasi un gram de praf sau mizerie. Totul arata de o frumusete si o caratenie nemaintalnita in nici o cafetarie. Pe tavan se aflau multe desene si dedicatii romantice iar baloanele in forma de inimioare pluteau pe acolo. In mijlocul incaperii era un candelabru din cristal ce stralucea in lumina soarelui. Localul era foarte mare si desii era deschi doar de o zi multa lume se inghesuia sa vaca rezervari pentru zile onomastice sau sa comande cate un tort , altii degustau delicatesele facute de fetele ce lucrau acolo.
Dupa ce ne-am uitat mai peste tot prin cofetarie , am iesit toate pe tereasa de afara si a comandata fiecare ce a vrut.
Terasa era si ea la fel de frumoasa, era plasata ceva mai sus si de acolo se puteau observa in partea din spate a terasei un peisaj fabulos, iar in partea dreapta era terenul de fotbal unde se tineau meciurile dintre echipele din liceuri.
In partea stanga a terasei si cea din fata se afla un gard pe care erau agatati trandafiri rosii ce imprastiau mirusul lor in aer.
Dupa aprozimativ o ora eu si fetele am plecat de la terasa avand ca destinatie piscina de la Ino.
Ajunse acolo toate ne-am schimbat in costumele de baie iar apoi fiecare a facut ce a vrut: eu , Ino , Hinata ne-am balacit in apa iar Tenten s-a bronzat.
Ne-am distrat la Ino pana pe la vreo 5 apoi fiecare a plecat acasa urmand sa ne intalnim din nou pe stadionul de fotbal deoarece baietii din clasa noatra aveau meci.
Era 5:30 si eu inca ma aflam acasa in camera mea cautand prin sifonier o bluza nou-nouta pe care nu o mai gaseam nestiind unde am pus-o. In cele din urma dau de ea si plec precum o vijelie din casa. Tot drumul nu am facut decat sa alerg pentru a nu intarzia , iar cand am ajun ce mi-a fost dat sa aud: " Meciul s-a amanat cu jumatate de ora. Va incepe la ora 6". Nu a trebuit sa astept prea mult findca deja era 5:45 si cei din echipa deja veneau unul cate unul.
Dupa 10 minute de cautari le gasesc si pe Ino , Hinata , Temari si Tenten care radeau de mama focului.
- A dat domnu de v-am gasit in sfarsit! Buna!
- Buna Sakura! Da de ce vorbesti asa! Ca doar nu ne-ai cautat cine stie cat! Noi ti-am zis unde sa ne gasesti dar daca erai cu gandu la bluza aia cand te-am sunat ,cum era sa sti unde sa ne gasesti?!
- Da aveti si voi dreptate! Si au ajuns toti ametiti din echpa?
- Sa sti ca nu-i nici unul ametit! spune Ino
-Da sa sti ca au intarziat vreo doi!
-Serios , Tenten, care-s aia?
- Sasuke si Naruto!
-Ma rog! Au ei vreun motiv pentru care intarzie.
-Da dar ar face bine sa vina mai rapede ca antrenorul ori o sa i-a foc de la atata asteptat ori o sa faca spume la gura! Iti spun ca tot intreaba daca au ajuns de cand a ajun Sai! Si nimeni nu stie unde sunt si niciunul nu raspunde la telefon! zice Hinata pe un ton de amuzament.
- Saracu' antrenor! Credeti ca-i cu nervii la pamant?
- Oare de ce mai intrebi asa ceva Sakura!
- N-am ce face! A uitei! Vedeti au venit!
- Acum poate incepe meciul!
Pe tot parcursul meciului care a fost extrem de plictisitor noi nu am facut nimic altceva decat sa radem de loviturile pe care le primeau cei de pe teren , dar ii mai incurajam si pe cei din achipa noastra care dupa parerea mea erau de-a derptul ingrozitori , nu se sincronizau de loc. Intr-un timp erau gata sa se i-a la bataie si niciodata nu prea reuseau sa i-a mingea de la adversari.
Dar cand Naruto , Sasuke si Neji au fost introdusi pe teren totul a luat o alta intorsatura. De cand erau ei pe teren echipa noastra conducea cu 5 goluri si in cele din urma am gastigat la o diferente de 13 goluri totul datotrita celor 3 care stiau sa joace fotbal de-adevaratelea.
Dupa marea victorie toata lumea trebuia sa sarbatoreasca. Unii au plecat acasa insa gasca noastra formata din Naruto , Sasuke , Sai , Hinata , Ino , Tenten si cu mine a trebuit sa mergem la petrecerea organizata de Tenten in cinstea castigului baietilor dar si pentru inceperea unui nou semestru de scoala foarte plictisitor.
Ceasul arata ora 20:00 iar eu mai aveam destul timp sa ma pregatesc insa marea enigma era sa ma hotarasc cu ce sa ma imbrac. Cam dupa 15 minute in care nu am facut decat sa ma uit in oglinda sa fad daca imi sta bine cu hainele alese, am plecat spre petrecere.
Muzica se auzea de la intrarea in curte si pareau sa fie cativa sau mai bine zis ceva mai multi colegi de clasa care sarbatoreau.
Aleea de la intrare era luminata de torte mici aflate pe de-o parte si de alta a acesteia. Aceasta ducea pana in fata casei de unde intampinai trepte ce duceau spre usa vilei.
Totusi imediat ce intru imi dau seama ca petrecerea nu se tinea in interiorul casei ci se tinea pe terasa din spatele vilei. De cum pasesc pe tereasa sunt intampinata de Ino si Tenten.
- Buna Sakura! Ai ajuns in sfarsit! zice Tenten
- -Buna fetelor!
- Sakura sa sti ca-mi place tare mult rochia ta! Ce culoare e asta? Roz bombon? Si este sunt modele de culoare neagra?
- Mersi mult Ino! Da ai dreptate! Asta e culoarea!
- Bine lasa-ti rochiile si culorile ! Duceti-va si distrati-va!
- Bine asa vom face Tenten! spun eu cu Ino in acelasi timp.
Petrecerea a continuat mult si bine pana pe la vreo 1 noapte. Mai toti erau rupti de oboseala de la atata distractie si dans. Asa ca incetul cu incetul au inceput sa plece mai toti.
Insa eu am avut noroc pentru ca Naruto m-a luat si pe mine cu masina as ca nu a mai trebuit sa merg acasa cu Sasuke.
In cele din urma ma aflam acasa si eram extrem de obosita. Nici nu am stat sa ma cert cu May care tot imi reprosa ca de ce am stat atat , ci am mers direct in camera mea unde am facut un dus cu apa firbinte si apoi m-am culcat reusind sa adorm in mai putin de 3 minute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata de liceu daya -chan 0 1.802 15-03-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: daya -chan
  Ani de liceu ***Sayu*** 2 2.416 20-01-2012, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Ultimii ani de liceu Madalyna 2 2.122 18-07-2011, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Primul an de liceu Wanna 21 13.459 15-05-2011, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Wanna
  Viata de liceu Ymequa 33 17.019 06-05-2011, 08:24 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Dragoste de liceu(+18) Sayonara 80 57.495 05-04-2011, 10:42 PM
Ultimul răspuns: butterfly_ony
  Viata de liceu AoiButterfly 42 25.442 17-12-2009, 02:50 AM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  O viata de liceu Hitman 20 18.555 19-07-2009, 12:00 PM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Sakura la liceu sakura_alexutza 8 7.649 20-02-2009, 10:58 PM
Ultimul răspuns: Annya
  o viata de liceu (sasusaku) the_blue_eyes 17 21.881 15-01-2009, 01:05 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)