Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simple cuvinte

#1
Iubesc poezia. M-am gandit sa postez si eu asa cate una.
Sunt incepatoare, deci nu va asteptati la cine stie ce, sper sa va placa totusi.

Inimi sfâşiate

I Acum, tu ai plecat,
Mii de promisiuni în vânt le-ai aruncat
Şi sper, sper că te vei întoarce,
Doar atunci în sufletu-mi pustiu va fi pace.

II Mă gândesc, cât am suferit,
Mi-a luat inima aşezând-o pe un raft prăfuit
Dând-o uitării,
Lăsând-o să o înghită valurile mării.

III Iar acum în adânc zace,
Ruptă-n bucăţi, călcată-n picioare, tace.
Lângă alte, multe fete
De mirosu-i divin atât de bete.

Asta ar fi prima mea poezie. Astept pareri. Mai am inca cateva, dar nu stiu daca sa le postez
So...
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#2
Waa :X Mie una imi place suna destul de bine.. de fapt chiar suna. NU e lunga insa e scurta si placuta. [acum fac eu rime. :)) ]
Deci ce as putea sa-ti spun este ca este una foarte reusita. Nu conteaza ca esti incepatoare, insa mie una mi-a placut, deja mi-am si imaginat cum ar arata img. din ea. :-)
E chiar reusita, sper sa mai pui poezi, caci sigur am sa trec pe aici. :*

#3
Iar acum în adânc zace,
Ruptă-n bucăţi, călcată-n picioare, tace.


Ador versurile astea. Nu sunt in masura sa critic, asa ca pot spune doar ca-mi place. Ar fi fost de efect, din punctul meu de vedere, daca versurile de mai sus veneau undeva la sfarsitul poeziei :d. Ar fi fost ca si cum cu ale tace s-ar fi pus punct. Si ramanea asa :)) . Mi-au placut enorm versurile acestea . Ce mai pot sa zic ? Nu sunt experta, insa in anumite locuri lipseste acel ritm, acea muzicalitate, insa sunt sigura ca o sa se rezolve in timp.

Astept sa citesc si altele :* . Si mersi ca m-ai anuntat :D
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#4
pai sa vedem...poezia este chiar frumoasa...imi plac mult versurile si ai ales un titlu chiar potrivit...pai eu cred ca ii prima ta poezie pe care ai postat-o, dar cred ca ii realitate nu esti incepatoare...oricum te pricepi chiar f bine la asta si nu o spun din prietenie...cam atat si spor la scris...astept urmatoarele poezi
bye,bye:bye:

#5
Pai pentru ca esti incepatoare nu voi fi prea directa si nici prea aspra. In oprimul rand mersi ca m-ai anuntat acum trecand la poezie, nu am multe de adaugat poezia este foarte frumoasa dar puteai sa imparti fiecare vers lung in mai multe versuri mici asa poeziaar fi avut alt inteles si alt fel de rima ai pus, dupa parerea mea, prea multe virgule dar in rest e ok pe viitor te sfatuioes sa fii mai atenta la sensul poeziei si la felul cum folosesti rima uneori poate sa nu sune asa cum iti imaginezi tu credema eu am facut multe poezii care, citite de mine aveau rima dar citite de altii nu se mai intelegea nimica.
Ok pai in mare cam asta am vrut sa adaug (bine defapt ar fi si mai multe dar nu ma apuc acum sa le enumar ca sunt cam obosita) dar in mare cam asta e sper ca nu te-ai suparat de sfaturile mele si daca da sper sa ma ierti pai cand mai postezi sper sa ma anunti si pe mine daca vrei.:bye:
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#6
Multumesc ca mai anuntat draga:*
Cu siguranta nu esti incepatoare, doar ca probabil nu ai mai postat poezii pana acum si nu stii cum o sa li se para celorlalti...
Ai putea sa renunti totusi la I, II, III, nu arata bine sau daca vrei neaparat sa le pui incearca sa le pui deasupra versurilor nu bagate in ele.
Acum laudele:)):
Scumpa mea ai o poezie grozava, exact pe gustul meu... daca mai scrii sa ma anunti si pe mine:*:bye::*

#7
Pai prima poezie, deci? Ai facut ceva frumos, chiar ti-a iesit.:>
Am vazut la inceputul poeziilor I, II, III:| Asta nu da prea bine, puteai sa pui o paranteza sau un punct dupa, sau le stergeai de tot. Eh, asta este un detaliu micut.
"Ma gandesc, cat am suferit,
Mi-a luat inima, asezand-o pe un raft prafuit"

Ei bine, aceste versuri chiar m-au fascinat8-> Adica, s-a intamplat ca si cum inima persoanei a fost pusa intr-o vitrina si asteptand, parca. A parut melancolica poezia, dar minunata. Sper sa continui cat de curand. Tine-o tot asa:*

#8
Hello guys... Nici nu stiti cat ma bucur ca va place poezia mea >:d<. Aceasta poezie face parte si ea din capitolul iubire. Sper sa va placa si aceasta.
Astept critici...

Gândul unei fete

I.
UÅŸor, uÅŸor de la subiect se abate,
Dar dintr-o dată, cuvintele lui mă dau pe spate.
Dragostea noastră a fost doar o joacă?
A găsit pe altcineva, iar acum pleacă.

II.
Mă lasă fără grai
Fără singurul meu mod de trai.
Chiar renunţă atât de uşor?
Nu este cu nimic mai deosebit decât un visător.

III.
Mi-a promis dragostea lui eternă,
Dar gura sa este doar o simplă cavernă
Intră şi iasă orice,
Lasă pe sufletu-mi pustiu o cicatricie.

IV.
Este doar un băiat,
Şi nu are idee cum e să te simţi spulberat.
Aruncată-ntr-o prăpastie adâncă
Fără ca cineva fericire să-ţi aducă.

V.
Pentru el, cuvintele nu valorează nimic,
Pentru mine dragostea este un experiment chimic.
Poate exploda oricând,
Nepăsându-i de micul meu gând.
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#9
Hei uitema din nou citind poezii, am vazut ca ai tinut cont de sfatul lui ss.naruto si nu ai mai pus acele cifre direct in poezie si asa chiar arata mai bine dar totusi nu sunt asa de necesare. Pai versurile tot lungi le-ai lasat dar in poezia asta au alt inteles asa ca poti sa le faci si asa am vazut o micuta greseala la ultimele 2 strofe ai cam deviat putin de la rima si inteles dar e ok ca nu se observa asa de tare. Pai sincer mie mi-a placut mai mult poezia asta decat prima. Nu prea stiu de ce dar mi-a placut. Pai ma bucur ca am avut onoarea de a comenta prima si astept si alte poezii. Ai talent si merita sa te folosesti de el deci sper sa ma anunti si pe mine cand mai pui si alte poezii deci spor la scris. >:D<
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#10
Aww gata am gasit, unde erau. :))
Pot spune ca aceasta poezie mi-a placut enorm, la inceput pe al strofa a-III si a-IV m-am incurcat eu la citit si nu a iesit rima, dar dupa aia am revenit asupra lor si da a iesit rima din ele. :)) Imi place foarte mult asta, e chiar frumoasa si ma duce pe mine la visare. Chiar te pricepi. :X
Scuze din pricina commurilor mele scurte, e din cauza ca nu prea stiu cum sa-ti comentez poeziile. Daca ar fi asi incepe ca si la romana.. :)) dar nu am sa fac asta.
Mie oricum imi plac si chiar daca nu am sa pot lasa comm, eu oricum le voi citi.
Sper sa mai pui, ca's foarte frumoase. :X:X



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Simple banalităţi. Amy :3 6 2.774 21-12-2011, 08:40 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Simple things Haribo 2 2.554 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.374 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)