Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simple cuvinte

#31
ok, ţi-am citit poeziile şi trebuie să te anunţ că ceva lipseşte. E acel lucru care te face să vrei să ajungi cât mai repede la sfârşitul poeziei doar ca să poţi să o iei de la capăt, să o reciteşti, să cauţi elementele care ţi-au scăpat. La tine sincer nu a fost nevoie de aşa ceva. Dar nu e o tragedie. Dacă eşti începătoare, ai început bine. Ideile sunt bune. Mai ai de lucrat la ceea ce face cuvântul poezie. Mult succes în continuare!
God?...I've surpassed him long ago....

#32
Citat:Ochi plini de lacrimi

Crini albi si liliac,
Las pe mormântul ce sufletul mi-a spulberat.
A plecat, ÅŸi nu mai este aici cu mine,
Nu mai este nimeni ce suferinţa să-mi aline.

Am crezut că v-a fi cu mine pentru todeauna,
Dar a reuÅŸit, mi-a luat-o furtuna.
Mintea-mi nu mai gândeşte raţional
Pe chip îmi cade o lacrimă, ce lucru banal.

Încep să ţip să vină înapoi,
Oamenii intră-n cimitir, roi.
Uitându-se ciudat la mine, dar suferinţa este cea ce [cea care] vorbeşte,
Şi încet[?] încet nu îmi mai simt corpul, cad pe jos lumea-n cremeneşte[wtf?].


Am sa comentez doar poezia asta, daca mai are nevoie de comentarii dupa insemnarile de mai sus.
Rima, daca exista pe-acolo, e batuta in cap cu parul de ritmul si masura puse haotic.
Imi place ca scrii cu diacritice, dar nu te apuca de scris poezii daca nu stii sa te exprimi bine in romana :|
In plus poate ideea e buna, dar exprimarea nu e!
Si n-o lua ca pe o insulta personala ca restul autorilor pe care i-am mai comentat.
Poezia e un talent, ce naiba! Nu va asteptati sa fiti toti poeti!
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#33
Hello! A trecut mult timp, nu? Nu prea da ma rog. Am venit cu o poezie nou nouta, care sper sa fie pe placul vostru. Am incercat pe cat posibil sa tin cont de sfaturile voastre.

@Blank sa sti ca ai avut foarte mare dreptate si iti multumesc.

So here is it...

Cosmar

Umblu singura pe drum
Pe cer nu-i nici o stea,
Tot in jur e numai scrum
Intunericul a inghitit noaptea.

Si ma uit din stanga-n dreapta
Totusi numai negru
Singur a urcat treapta
Incep sa alerg, presata de cronometru.

Ma opresc si iasa din umbra
Este doar un simplu monstru
Imi amintesc fata-i plapanda
Ce s-a intamplat cu amicul nostru?

Stau asa pe ganduri
Si nu observ,
Ca citeste printre randuri
Tot pulseaza de nerv.

Ma fixeaza cu privirea
Vrea sa atace
Simt pentru ultima data fericirea
Dar totusi ma lasa-n pace.

Ma lasa-ntr-o confuzie
Dispare dintr-o data,
Este o simpla iluzie
Ce creatura ciudata.

Si sar ca arsa,
Se para ca a fost un cosmar
O simpla farsa.


Mda... nici eu nu am inteles mare lucru din ea, dar astept critici :D
See ya next time!
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#34
Sunt prima la com ! Ce tare !
Acum sa trecem la subiectul care ne intereseaza.Hmm poezia e draguta insa mi-a displacut lipsa rimei.Subiectul are o aura misterioasa iar asta imi place dar sincer nu e cea mai grozava creatie a ta.Astept ceva mai bun de la tine ,pentru ca stiu ca poti.Je ne !
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#35
ok e ciudat:-? am citit dar nu am inteles cam nimic:)) sincer nu ma pricep cam de loc la poezie dar presupun ca si confuzia face parte din poezie:))
imi plac cateva versuri :d

Se para ca a fost un cosmar
O simpla farsa.
nu stiu ce sa mai zic
perfectioneazate in continuare>:D<
si nu ,nu m-ai dezamagit:*
[Imagine: n3w6eu.jpg]

#36
Hi^^
Deci, o noua poezie:>
Pai mai intai pune virgula dupa "totusi", am observat ca ai uitat de doua ori.
iasa - iese
pa - pe
nerv - nervi
Pai, cam atatea greseli am vazut eu >:D<
Dear, tu spui ca n-ai inteles mare lucru din poezie, dar eu da. A reiesit teama din aceasta poezie, gandurile fetei le-ai exprimat destul de bine si mi-a placut, de fapt, imi place cum descrii sentimentele umane.
Succes in contiuare, sa nu cumva sa te lasi de scris poezii.
:* :]

#37
hi...mersi ca m-ai anunta...pai tema poeziei este draguta...imi plac lucrurile de genul asta...pai am observat cateva greseli, iar cam pe pa inceput nu am prea inteles...si ii cam lipseste rima...in rest e ok
bye,bye:bye:

#38
Multumesc ca m-ai anuntat.
Pai sa vedem ,poezia e interesanta si te fascineaza dar se putea si m-ai bine (nu ca eu m-as pricepe) sincer cred ca te pricepi mai bine la scris poezii de dragoste. Succes in continuare!
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#39
Ok intr-un sfarsit am ajuns si eu. Poezia are o idee misterioasa si imi place asta. Rima, pai se pare ca in unele locuri ori lipseste ori nu e prea corecta dar sper ca vei repara greselile in timp pai am cam vazut cateva greseli de tastare dar am trecut peste. im mare nu m-ai dezamagit dar pute-ai si mai bine.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#40
Hello dragilor.
Asa cum am spus, chiar nu am fost multumita de acea poezie, si tocmai de aceea am venit cu alta. Asa cum am mai spus ( sau poate nu ) imi place sa experimentez mai multe teme in poezie.
Spun de pe acum: Nu am dat tot din mine pentru a iesi ceva mult mai bine, dar totusi sper sa va placa.
Si din pacate am uitat sa va spun despre cine este vorba in poezia " Ochi plini de lacrimi ", asa ca va voi spune... la safrsitul acestei poeziei :D

Zâmbete stinse

Priveşte tristă pe geam
Pur şi simplu, nu înţelegea
Ce l-a îndemnat la aşa ceva
Oare nu ar fi găsit altceva?

Stă şi urmăreşte picurii de ploaie
Cu vârful creionului pus pe foaie
Aşteptând să facă o mişcare,
Plecarea lui o doare.

Şi stă până ce pe faţă
Un simplu zâmbet se agaţă,
Acum o străpunge o idee
Dar piere, când privirea şi-o îndreptă spre alee.

Frunzele copaciilor uşor se mişcă
Pervazul uşor îl pişcă
Ideile zboară prin mintea ei
Fiind o luptă ca între lei.

Şi stă stă şi se gândeşte
Proprile idei le desluÅŸeÅŸte,
Totul se sfârşeşte cu nişte zâmbete stinse
Ale unei mici artiste.

Dupa cum am spus, inainte de asta, da intradevar este vorba despre o persoana draga so... era vorba despre mama. Am avut o viziune dupa care este scrisa poezi, si m-am gandit sa imi incerc norocul cu ea.
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Simple banalităţi. Amy :3 6 2.814 21-12-2011, 08:40 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Simple things Haribo 2 2.596 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.647 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)