Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Liceul Andreez [Comedie, Romance]

#21
Se pare că m-am abonat * laughs *

Iarăși m-a cam deranjat chestia cu italics. Nu știu, dar ar trebui să te hotărăști dacă vrei să scrii la persoana a treia tot ficul sau să-l scrii din punctul de vedere al lui Kim. Dar împreună nu prea merg. Scrisul la persoana a treia e mai ușor fiindcă poți să spui cum se simțeau toate personajele și descrierea e mai ușurică, iar la persoana întâi e puțintel mai greu. Tu trebuie doar să găsești cum te pricepi mai bine și cum ți-e mai ușor.
Descriere văd că ai mai băgat, lucru ce-mi place.
Ideea cu îmbătatul înainte de prima zi de școală m-a amuzat destul de mult. Totuși, mă întreb dacă ea și Marius chiar au făcut ceva, dar hai să nu deviem de la subiect. Ideea e că povestea a prins puțin contur și e mai interesantă.
De asemenea, capitolul acesta e mai bun ca precedentul, deși am observat câteva greșeli de tastare :
Citat:Ochii i ( altfel ar părea ca și cum ochii iei s-ar mișca singuri, de capul lor ) s-au invartit de cateva ori, analizand camera. Scancete aratau panica fetei la auzirea zgomotului necunoscut, care o facura o făcu ( parcă era un singur zgomot, nu mai multe ) sa sara din pat, asfel ajungat pe jos, impaturita înfășurată ( împăturită dă impresia că ar fi venit cineva și ar fii aranjat pătura frumos, cu ea înăuntru ) in plapuma de aceeasi culoare cu perna, cu un ursulet mare pe ea.
Anyway, astea au fost câteva greșeli, n-am de gând să le înșir pe toate.
Also, capitolul ăsta a fost mai bun ca primul și sper să scapi de chestia cu italics.
Succes.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#22
Alohaz.Va multumesc tuturor mult pentru comentarii, voi incerca sa tin cont de ele. Dupa o saptamana groaznica inchisa printre caiete si materii idioate, insfarsit am scapat! Si am adus next-ul, desigur:). Si o sa incerc sa scap de chestia cu Italics si cu verbele la gerunziu -.-'. Lectura placuta!

________________________________________________________________________________________________

Liceul Andreeez
Capitolul 3
Un invitat neasteptat.

Kim's P.O.V.

Aerul mi s-a oprit in gat pentru cateva momente de panica totala, momente in care as fi putut sa-l omor pe cel care m-a speriat in halul acesta. Muschii incordati imi pulsau, incercam sa nu cad pe spate din cauza persoanei care s-a aruncat practic pe mine, a carei greutate nu era prea mica.

-Auch, auch! Imi reglam tonul mai sus de fiecare data, mai avem putin si tipam. Dar intr-un moment neasteptat, persoana atat de nesanatoasa mintal mi-a dat drumul. M-am intors scurt, pe calcaie, pregatindu-ma de atac, ca intr-un film politist.

-Esti nebun? Puteam sa mor! Am inceput sa urlu nervoasa dar persoana din fata mea afisa un mic zambet sarcastic. Eram destul de surprinsa, in fata mea nu se afla altul decat Andrei, prietenul meu de o viata. Dar stai...Nu se mutase in Brasov?

Flashback

-Promite, promite! O fetita care nu depasea sapte ani se uita cu lacrimi in ochi la cel mai bun prieten al sau. Promite ca nu ai sa ma uiti! -adauga pintre suspine zgomotoase. Andrei! Ii striga numele din nou. Toti oamenii din gara se uitau induiosati, parca ar fi emanat inocenta...

-N-o sa te uit, Kimmie! Isi ridica privirea din pamant, si se uita sovaitor. Cateva lacrimi lasau o imbratisare libera, poate ca pana si spectatorii la drama ce se juca pe scena ar fi plans, daca imbratisarea n-ar fi aratat altceva decat iubire, o iubire care nu se va stinge, odata cu legamantul prieteniei lor. ...Promit! -Spuse si el cu capul plecat, lasandu-si bratele moi. Zgomotul asurzitor al sirenei de locomotiva ii intrerupse. Se sfarsise...
Kim scoase o batistuta alba dantelata, pe care o flutura spre vagonul de tren in care se urcase bunul ei prieten. Asa a vazut si ea la bunica ei, acum cativa ani.

Trenul a plecat in viteza. Nici o ultima privire nu a fost de ajuns ca sa ii opreasca lacrimile, nici una...

End Flashback

-Andrei! Am inceput sa strig, sa alerg. Voiam doar sa-i simt din nou imbratisarea calda. Voiam sa plang de fericire, dar lacrimile nu si-au facut aparitia. Nu cate voiam eu sa fie...doar doua firicele incolore se scurgeau pe obraji, facandu-ma sa-i strang si mai tare camasa in pumni. Andrei, nu pot sa cred ca esti aici! Dar cum...?
Mi-a dat drumul din stransoare, uitandu-se bucuros la mine. A intins mana dreapta spre fata mea, dar eu nu m-am miscat. Mi-a sters lacrimile, asa cum facea mereu...

-Chill out, Kimmie! Sunt aici si asta e tot ce conteaza, nu? Se uita atat de fermecator la mine, cat de mult s-a schimbat! Abia acum observ ca nu-mi dau seama cum de l-am putut recunoaste. Se tunsese scurt. Atat puteam sa observ la fata lui perfecta. Trebuie sa recunosc ca acum arata chiar bine. Ma uit intamplator peste umarul lui cand observ ceva ce stralucea la urechea lui dreapta: un cercel. O nu! Nu si el, nu vreau sa fie ca toti acei baieti. Tin minte ca am avut pana si o discutie pe tema aceasta.

Flashback

Intram intr-un magazin mare, mirosul imbatandu-ne de la deschiderea usii imense si grele. Andrei se uita, ca deobicei, la cupele de inghetata colorata, iar eu la prajiturelele abia scoase din cupteor. Mirosul de paine proaspata si afine mi-a fost alungat de o aroma tare, pe care o caracterizam ca fiind de menta. Si totusi, parca nu mirosea ca menta din gradina de la mamaia. Ma uit in spate deranjata, unde vad o silueta inalta, un baiat tuns scurt, cred ca parfumul lui e de vina. Genunchiul lui ma loveste in stomac, fara sa-si dea seama.
-Hei! Cere-ti scuze! Am spus pe un ton autoritar catre baiatul care se apleaca spre fata mea, si ma trage de parul blond si cret.

-Si daca nu? Se uita triumfator la mine, tragand si mai tare.

-Las-o in pace! Ma uitam uimita la Andrei, care arata cu degetul spre adolescent, cu o fata furioasa, apoi se uita la mine protector.

-Of, of! Cat tupeu au picii din ziua de azi! Adolescentul zise plin de sarcasm si mandrie, in timp ce ii dadu o palma bunului meu prieten. Speriata, l-am luat de mana si am inceput sa fug spre iesire. Ne-am oprit pe o alee laturalnica, unde l-am privit ingrijorata pe brunet.

-Il puteam bate, sa stii! A spus Andrei punandu-si mana pe obrazul rosu si uitandu-se suparat la mine. Am chicotit, si am luat-o inainte pe aleea pavata in modele. Dupa cateva ezitari, mi-am luat inima in dinti si am rostit:

-Andrei, tu nu vei deveni asa, nu? Am privit intr-o parte cu un oarecare regret, arcuindu-mi buzele usor.

-La ce te referi? Imi puse o amna pe umar, privind nedumerit.

-N-o sa devii ca unii din acei baieti smcheri care se cred fete si isi pun cercei ca mine, nu? Doream un raspuns, se intelegea asta din privirea mea nerabdatoare si ochii larg deschisi, atintiti spre baiat.

-Sigur ca nu, Kimmie! Ma priveste duios, drept in ochi, razand usor. Peste cateva momente m-a luat in brate, iar eu am inchis ochii, lasandu-ma in bratele lui protectoare. Ar fi facut orice sa ma salveze de acel baiat. Un zambet mic imi apare la acest gand.

End Flashback

-Ti-ai pus cercel? Am privit intrebatoare catre urechea acestuia, inca tinandu-l in brate.

-Eh, stii Kimmie, acum e la moda. Se uita la mine cu ochii inocenti, zambind stresat de intrebarea mea, poate ca si el si-a amintit...Apropo, m-am mutat aici. A adaugat cu un zambet seducator. Eram atat de fericita incat as fi putut sa incep sa sar de colo-colo, doar daca nu as fi putut profita ca ma tinea in brate. Mainile lui erau incolacite in jurul taliei mele, eu tinandu-l de gat. Clopotelul atat de enervant ne-a facut sa ne indreptam spre clase. Am fost anuntata de Ioana ca vom avea Geografie, prima ora cu cea mai rea profesoara din scoala-Pinocchio-asa cum o numeau majoritatea din cauza nasului carn si lung.

-Hei, domnisoara! O voce feminina ascutita imi zgarie urechiile din spate.

____________________________________________________________________________________________

Phiu, gata, am terminat! Sper sa va placa. Capitol necorectat:D Ja ne! >:D<
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.

#23
Pentru inceput, de ce lasi atat de mult space intre liniile de dialog? Dupa fiecare aproape ai lasat space, arata urat asa. E prea mult spatiu aiurea.
Cate flashback-uri ai un capitolul asta? sau e un capitol special pentru ele? Oricum, puteai sa le scrii cu italic, arata mult mai elegant.
Ai greseli de tastare si gramaticale ca sa nu mai zic de semne de punctuatie. Asezarea in pagina imi displace enorm de mult. Si de ce vad tot mai des capitol necorectat? Trebuie sa scuzam greselile? Nu, mersi.
Se putea mult mai bine, mult, mult mai bine.
Astept urmatorul capitol.
Ja.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#24
Asta e doar pentru că mi-ai cerut ^^.
" Am început să urlu nervoasă dar persoana " - " Am început să urlu nervoasă, dar persoana "
" nu se afla altul " - ai greÅŸit expresia era nimeni altul ^^
" depăşea şapte ani se uita " - " depăşea şapte ani, se uita "
" -adaugă pintre " - fără linia aia, nu dă bine la estetică ^^ mergea mult mai bine o virgulă
" ...Promit! -Spuse " - fără ..... şi fără - Puteai scrie: Promit! spuse ...
" cupteor " - cuptor
" de la mamaia " - ar fi sunat mai bine de la bunica, mamaia mi se pare prea, nu ÅŸtiu, poate intim.
" Adolescentul zise " - " Adolescentul, zise "
" amna " - mână
" smcheri " - ÅŸmecheri
" m-a luat în braţe, iar eu am închis ochii, lăsându-mă în braţele " - nu sună bine repetiţia, pe viitor înlocuieşte cu sinonime potrivite contextului.
" -Pinocchio- " - din nou trebuia să foloseşti virgule şi să construieşti o apoziţie.

Astea sunt toate, le-am controlat la sânge [ şi nu fac asta prea des ].

Ideea în sine îmi place şi nu cred că am mai întâlnit-o, dar numele, mă întreb, de ce le-ai ales româneşti? Îţi place România atât de mult? În fine a fost alegerea ta ^^.
Dialogul nu mi s-a părut deloc sec, naraţiunea a fost bună şi descrierea, hmmm, aici cu siguranţă se mai putea îmbunătăţii puţin.

Nu prea aş mai avea ce să spun. Consider că tot ce aveam " pe suflet " am spus mai sus.
Inspiraţie multă * hug *
Să mă anunţi când pui next-ul.
:bye:
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#25
Buna! Draga ai postat un capitol destul de bun, dar sincer la un moment dat m-am c-am pierdut printre atatea flashback-uri:)), insa mi-am dat seama repede cum sta treaba... sa ai langa tine un baiat dragut care sa iti mai fie si un prieten bun, asta suna interesant si ma face sa ma intreb ce planuri ai pentru ei;;)... desi stiu ca o sa iasa o poveste draguta ceva imi spune ca vor exista si ceva certuri, cu alte personaje si poate si intre ei... sweety a fost un capitol bun, dar se putea si mai bine... eu te astept cu nextu si cu un mesaj la profil desigur:*:bye:

#26
hey dear, mersi ca m-ai anuntat. Apreciez...
So... nu stiu cu ce sa incep, ce zici de titlul capitolului? Hm... spune despre ce este vorba in capitol ( e ok ), dar mi se pare un pic sec. Asa deci numele se putea si mai bine. Doi la mana, greseli de tastare. Sa sti ca am vazut cateva pe aici ( nu mai stiu exact unde ). Inainte sa postezi un capitol mai uita-te o data de doua ori peste el si iti vei da seama unde gresesti... este mult mai ok, daca iti dai seama si singura ( in mare parte ), dar unde nu, de aceea suntem aici sa iti spunem pe ce drum sa o iei ( sau ce putin asta incerc sa fac, desi nu prea imi iasa :D ). Asa ai in acest capitol doua Flashback-uri ceea ce mie mi se pare un pic prea mult. Unul singur era mai mult decat suficient ( parerea mea ). Inca un lucru care nu prea imi place este dialogul... e prea mult. Si dupa fiecare linie de dialog ai lasat rand liber, ceea ce nu este placut la vedere ( in cazul meu, nu stiu daca si al celorlalti ). Incearca sa nu te axezi si tu pe dialog. Am citit o gramada de ficuri care au facut exact aceeasi gresala, dar incearca sa pui la punc capitolul descriere si naratiune, pentru ca ficul tau are o idee super, si daca v-a fi si descriere atunci vei avea un fic super... So dear ma opresc aic
P.S. anunta-ma cand ai pus nextul
:bye:
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#27
Hey! Mersi ca m-ai anuntat :* Chiar mi-a placut capitolul asta :X Dupa greseli nu m-am prea uitat, lenea ;;) Ceva imi spune ca cei doi sunt mai mult decat simpli prieteni ;;) Andrei pare ok, excluzand cercelul din ureche :| sper ca nu s-a schimbat, devenind acum un smecher ;)) Spor la scris! :*
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#28
>:D< Ms ca m-ai anuntat.
Hmm... Tipul ala Andrei... :-? Prieten din copilarie? Pai imi pare cam suspect. Daca a fost prietenul fetei, asa cum am citit, i-a promis ca nu o sa se schimbe si ca nu o sa ajunga un smecher la fel ca ceilalti. Insa am o presimtire. Chiar o sa-si respecte promisiunea? "?
Cercelul din urechea baiatului pare o dovada, la fel si zambetul sau "seducator". :> Presimt muuulte.:))
Te astept cu nextul si anunta-ma si pe mn:*

#29
Hello dear.
Scuze că a durat atât, dar ma bucur că mai anunţa. So să revenim la fic şi la acest capitol care mi-a plăcut. A ai avut descriere, dialogul nu mi s-a părut sec iar acţiunea nu mi s-a parut grabită. Despre greşeli deşi le-am văzut nu are rost să ţi le mai zic deoarece a facut-o Snow' . Să ştii că aştept nextu şi sper că o să mă anunţi. Spor la scris şi multă imaginaţie bye, bye.:-h:-h

#30
Ahhh iar am intarziat >.< Chiar am uitat de nextu asta. La cate am avut de citit... -_-" Tin sa zic ca nu o sa comentez greseliile de tastare sh de exprimare ptr k nu le-am obs. Deh e 2 noaptea. Oricum au fost precizate mai sus. Descrierea a fost ok dar parca mai trebuia. Cel putin eu asta cred. Naratiunea a fost sh ea ok, actiunea nu mi s'a parut grabita sh dialogul nu a fost sec. Cam atat am avut de spus. Restul s'a zis mai sus. Astept nextu sh nu uita sa ma anunti cnd il pui. Buh bye!:*

PS:merci ca m-ai anuntat
[Imagine: EnvYQ.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Liceul...alta povara Elix3 3 2.860 29-10-2012, 01:57 AM
Ultimul răspuns: Lain
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.342 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.460 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.755 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Fake love [Romance] Sako-chan 46 23.236 02-04-2011, 07:17 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.114 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  Garda de Corp a Superstarului [ +18,comedie, romance, actiune] hiimera 26 15.683 17-01-2011, 10:56 AM
Ultimul răspuns: TheBestCookie:X
  Secret Love! [yaoi 16+ (romance)] Aliss_anime 3 3.432 29-11-2010, 07:39 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Bad Romance Mishelle 5 4.902 20-12-2009, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Onna
  A High School Romance 2YounG2DyE 2 4.969 23-09-2009, 07:56 PM
Ultimul răspuns: Irukandji


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)