Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragostea aparuta din intuneric

#11
Sakura se trezii ametita.Iisi amintea confuza sarutul dar mai departe nu stia ce se intamplase.
A gasit hartiuta din mana ei.A desfacut-o si a stiut imediat ce s-a intamplat.A plecat in fuga printre crengile verzi ca smaraldul catre sat.
Ajunsa acolo rasufla apasat.S-a grabit la Lord Hokage sa-i spuna ce s-a intamplat.Simtea ca e de-adreptul disperata.Tocmai il pirduse a 2-a oara pe baiatul pentru care ii batea inima,singura persoana pe care o poate iubii.Apoi i-a luat pe Naruto,Hinata,Kiba,Shino,Shikamaru,Ten Ten,Neji,Rock Lee si,desii nu-i placea sa faca asta,a luat-o si pe Ino.
La auzul vestii,ochii albastrii ai blondei se umlura cu lacrimi si devenira niste adevarate "oceane".
Dar in rozalia Sakura aproape crapa inima de suparare si nu mai avea nevoie si de smiorcaielile lui Ino.
-TREZESTE-TE!!!vrei sa plangi ca o neajutorata sau sa ne ajuti sa-l recuperam pe Sasuke?striga Sakura careia ii dadura siruri de lacrimi mai amere ca niciodata care se scurgeau cu repeziciune pe obrajii ei rosii de furie si de tensiune.
Ino se imbarbata si striga raspicat:
-Te ajut....Cap-Mare!
-Ino,nu avem timp de prostii dinastea.Eu am plecat;daca vrei sa vi cu noi foarte bine dacaa nu vrei atunci e treaba ta!!
-Bine,bine,termin.Sa plecam.
-Hai!
Toti au plecat.
Numai Sakura,fata ochii de smarald ramasese fara lacrimi pentru iubitul ei Sasuke.Abia mai rasufla dar totusi continua sa inainteze,stand in fruntea grupului care urma sa il salveze pe Sasuke sin ghiarele "Necuratului" Orochimaru.In Sakura deja inghetase inima de teama iar ceilalti o urmau ingrijorati atat pentru Sasuke cat si pentru "Floarea de Cires".Pana si Ino se oprise din plans.
-Sakura,esti bine?intreba Shikamaru ingrijorat.
-Da,sunt bine,Shikamaru,a spus ea intorcandu-se spre ei si aparandui pe fata un zambet fals si tremurat pe langa care inca se scurgeau picaturile de cristal.
-Sigur esti bine?a intrebat Hinata caree statea si ea cu frica-n san.
-Da!Nu va faceti griji,rezist.
-Sakura-chean....a spus Naruto in soapta si ingrijorat.
Toti inaintau cu repeziciune.Ei erau cu totul impresionati de rezistenta Sakurei.
-Jur ca te voi aduce inapoi...jur asta,a spus Sakura printre ultimele lacrimi,incruntandu-se.
-Huh?Nu am mai intalnit atata rezistenta,a zis Neji incet.

Trebui sa ma culc,Bye-Bye,Baby!

#12
In sfarsit au ajuns.
Dar deja se inserase.Luna de argint se urca sus pe pec si "picaturile de roua" ale noptii au urmat-o.Linistea se asternu peste tot mai putin in gandurile rozaliei.Intunericul se cobori de nicaieri.
-Bine.Sunt 5 intrari.Noi suntem 11.Naruto,Shikamaru,voi veniti cu mine;Ino,Shino si Choji o luati pe poarta #2,restul perechilor sunt:Ten Ten si Neji,Lee si Hinata.Ati inteles?
-Da.
Toti au plecat catre intrarile lor.
Nici macar o frunza nu indraznea sa miste.
Toate perichile au ramas sa lupte cu paznicii portilor.Dar in echipa Sakurei,fiind 3,Naruto si Shikamaru au ramas iar Sakura a intrat.Cu teama-n suflet,cu sufletul ranit,cu ochii in lacrimi,cu parul in vant,acea frumoasa kunoichi intra.Fugea cum n-ar fi fugit nici de moarte si asta doar pentru Sasuke.
Dar cand a ajuns mai in centru a dat de o incapere cu usa mare.Era scris pe ea un advertisment: "Nu intrati!"Dar Sakura a intrat oricum.Desi ii era teama nu o arata.Si-a facut un curaj oarecum superficial si inspirand adanc a intrat cu o viteza fulgeratoare,inchizand usa in urma ei.
Inauntru era o bezna totala.La fel ca in suflletul fetei.Dar brusc,inima a inceput sa-i bata mai tare si nu stia de ce.Pasea cu grija prin intuneric.Tot ce putea vedea erau stelele de pe fereastra.
-E...E cine-va a-a-ici?(ii tremura vocea,ca sa nu mai intrebati)
Deodata se auzi o rasuflare.
*in gandul rozaliei: Upsss....se pare ca e mai bine sa plec.*
Dar cand era cu spatele la camera si cu mana pe clanta...
-Te-am prins!a zis vocea
*clic*s-a aprins lumina
-Ahhh....!!!
-Sakura???a intrebat sasuke putin confuz.
-Aha...am venit sa te scot de-aci.Daca ne grabim ii putem gasi si pe ceilalti.
-Ceilalti?Adica cine?
-Naruto,Shikamaru,Ten Ten,Neji,Shino,Ino,Hinata,Rock Lee si Choji.
-Bine dar inainte de asta stai putin.
-Ok.De.....ce....*mmmm*
Sasuke a inceput sa o sarute dulce si pasional.Sakura credea,insa,ca era doar un vis si ca din clipa in clipa se va trezi si Sasuke se va purta cu ea rece din nou.Asa ca pe masura ce sarutul lui Sasuke devenea tot mai dulce,al Sakurei devenea tot mai amar.Pana cand Sakurei i-au dat lacrimile.
-Sa plecam.a spus Sakura.
-Bine.a raspuns Sasuke uimit de ceeace se intamplase cu cateva secunde inainte.Baiatul era confuz si il durea inima pentru Sakura.El a inteles ce se intamplase.A inteles ca din cauza purtarii sale de odinioara ea acum nu mai crede in sentimentele lui.
-In sat vreau sa imi raspunzi la cateva intrebari,te rog.Bine,ingeras?a intrebat Sasuke hotarat.
-Bine.Hai sa plecam odata!a spus ea printre lacrimi de cristal si suspine.

#1.scriu putin ca am teme,#2.sunt a 4-a si nu stiu ce inseamna naratiune.

#13
hey girl am ajuns si eu pa'ci :))
sunt poeta nu gluma :))
so eu pe clasa a-IV-a stiam ce e aia descriere si mai stiam sa leg o propozitie de alta sti...de asemenea stiam ce ete si naratiunea ;))
so o sati dau ceva informatii :-?


**
*
Este mod de expunere propriu genului epic. Se poate clasifica dupa mai multe criterii:
a)dupa forma epicului:
-in versuri(balada, fibula,legenda,poemul,epopeea)
-in proza(povestirea,schita,nuvela,romanul).
b)dupa gradul de comlexitate a elementului narativ:
-in forme reduse:anecdota,zicala,epistola;
-in forme ample:epopeea, romanul .
**
*
sau sa te ajute si mai mult

Cercetatorii identifica dua aspecte la nivelul naratiunii:povestirea (numita si istorisire sau”fibula”) si discursul (numit si subiect)

A.)Naratiunea, ca povestire,se determina prin urmatoarele clase de unitati:
a)nucleele(se raporteaza la fapte,evenimente,actiuni);
b)indicii(trimit la descrierea obiectelor si a personajelor);
c)catalize(sunt extensii descriptive ce se refera la desfasurarea faptelor, la nuclee);
d)informatiile(situeaza actiunea in timp si spatiu)

B.)Naratiunea, ca discurs(subiectul), se caracterizeaza prin urmatoarele concepte:
a)timpul naratiuniiexprima raportul dintre timpul povestiriisi timpul discursului.Comlexitatea timpului narativ tine de faptul ca in cursul naratiunii: se intalnesc mai multe straturi temporale
Temporalitate externa ,care cuprinde data producerii povestirii , data publicarii, momentul receptarii;
O temporalitate internacare consta in timpul propriu istoriei povestite.
**
*

so sper sa retii astea
revenind la acest capitol ^^
uff am de lucru :))

"In sfarsit au ajuns.
Dar deja se inserase"=> nu inteleg acel punct...so "In sfarsit se ajunsesera dar deja se inserase"....orcum aceasta propozitie e varza...-_|||

"sus pe pec"-> sus pe cer

uff greseli spuse de Lexy...intr-o zi o sa te omor sys :))
Dialog sec -_||...incearca sa nu il faci asa de scurt....daca nu sti ce e dialogul sec o sati explic :))

"-Salut mosule!
-Salut baba!
-Ce faci?
-Bine!
-Tu?
-Bine!
-Pa!
-Pa!"

acum ca tiam explicat si dialogul...incearca sa faci in asa fel sa ai macar naratiune daca nu vrei descriere...la tine predomina dialogul ceea ce nu e bine :))
Ai foarte mult de evoluat si trebuie sa o iei cu josul dar asta este trebuie sa evoluam nu?
poi sper sami iei in considerare sfatul si sa te intorci repede cu un capitol bine pus la punct? okay?...
bye si spor la scris ^^
Orcine ar fi spus că aşa e Sfârşitul
Credeam c-o să fie cumplit, dureros
Când colo, sfidând la amurg răsăritul
Fu cum nu se poate mai pur, mai frumos . . .


[Imagine: 590860ruyjz7bfx6.gif]

[Imagine: chibi_2356.gif]
Tanya, chibi-ul lui SaKu_AnGeLs_SaSu

#14
Salut!
Sa stii ca imi place ficul tau. Este chiar unul destul de dragut. Totusi ai putea ca sa il perfectionezi mult mai mult......dar avand in vedere clasa in care esti nu ar trebuii ca sa aveti asa de multe pretentii de la ea.
Sa stii ca m-am suparat foarte tare pe tine cand am vazut ca nu mai vrei ca sa mai scrii la fic :angry:
Si eu cand am venit pe Zupp si am postat primul meu fic am primit foarte multe critici destul de grele dar pe care am reusit ca sa le inghit destul de usor deoarece stiam ca tot ce vroiau ceilalti era doar ca eu sa ma perfectionez. Nu ar trebuii ca sa te superi atat de tare pe noi cand te criticam deoarece noi vrem ca tu sa atingi nivelul maxim....si ar trebuii ca sa asculti de sfaturile noastre.
Sper ca nu te-am suparat cu ceea ce am scris. Daca da, da-mi un PM si se rezolva repede totul :D
Astept ca sa pui urmatorul capitol cat de curand :X
JA :bye:
Well there's a million other girls who do it just like you
Looking as innocent as possible to get to who
They want and what they like it's easy if you do it right
Well I refuse, I refuse, I refuse!

[Imagine: 365634ruvpqmirb5.png]

[Imagine: logosimple.png]


#15
omg:O, esti clasa a IV-a si ti-a trecut prin minte sa renunti?!
Pai ^____^:
1. nu dam commuri ca avem chef sau ceva de genu', ci pur si simplu venim cu sfaturi care in opinia noastra te vor ajuta(si ai sa vezi ca chiar asa vor face :))
2. fiind inca un copil, chiar daca deja ai trecut de varsta de 9 ani, ar trebui ca inca sa vrei mai multe de la viata(majoritatea copiilor au vise pe care le pastreaza in suflet chiar si dupa ce devin adulti si asta dovedeste ca oricat de exagerate ar fi visele respective, acestia nu renunta).... esti clasa a IV-a si chiar scrii frumos pentru varsta ta si e foarte bine ca citesti :P
3. nu te perfectionezi in scris peste noapte, ai nevoie de timp si de multe munca(eu am muncit jumatate de an pentru olimpiada de romana si desi nu am obtinut rezultatele pe care mi le-am dorit: mi-am dezvoltat vocabularul si am invatat multe(nu numai din carti si de la profesori)... sunt lucruri despre literatura pe care trebuie sa le descoperi de una singura: cum sa sensibilizezi prin scris, cum sa te exprimi cat mai original si frumos etc.
4. daca inca nu ai invatat ce este epicul, liricul, incearca sa citesti despre aceste doua genuri si vei vedea ca te va ajuta foarte mult in clasa a V-a(sau parca in a VI-a se invata? :-/ )
5. nu ii dezamagi pe cei care pana acum ti-au citit ficul(inclusiv eu) si mai ales nu te dezamagi pe tine :P :)
sa pui nextu' repede ;)
spor la scris si mooolta bafta in continuare >:D< ^___^

#16
Ajunsi in sat Sasuke o lua de brat pe Sakura si o duse dupa un copac.
Cei doi se priveau drept in ochi.
Luna de argint lumina cerul intunecat si stelele,ca niste stropi de roua,o ajutau.Vantul adia lin si din cand in cand frunzele pomilor batrani fosteau si florille din ei isi scuturau petalele.
Toti ceilalti se ascunsesera in copac si ii priveau pe SasuSaku.
-De ce m-ai luat aici?intreba Sakura trista si putin nervoasa.
-Ca sa-mi raspunzi la niste intrebari.Mai ti minte?
-Da...spune.
-De ce te porti asa ciudat cu mine????Ti-am spus si ti-am aratat,nu mai sunt cel vechi...acum te iubesc.Si nu voi lasa nimic sa ne desparta.Sakura,accepta,asta e situatia,ingeras,eu sunt al tau si tu esti a mea.
-Sasuke-kun.....
-Da,draga mea?Ce s-a intamplat?
-Sasuke!!!a strigat rozalia dandu-i lacrimile si luandu-l pe Sasuke in brate.
-Nu te voi pierde.Si nici nu voi lasa ca ceva rau sa ti se intample...
Sasuke lua fata fetei in palme si isi apropie buzele de ale ei tot mai mult.....si mai mult...si mai mult...si...
-CE FRUMOS!!!!striga Naruto.
-Taci idiotule!!!a spus Shikamaru dandu-i un pumn.
-Sasuke-kun...
-Ce e,pisicuto?
-Arh-ahr-ahr *tuse falsa*
-Aaaahhhhh.....asta...
-Nu,cealalta.
-Cealalta ce?A!Inteleg.Dar nu poti sa...
-Ba da...a zis rozalia aparandu-i un zambet viclean pe buze,ca cel al baiatului.Lua o parte din apa din raul din apropiere...si....pleoshc....scutura copacul de...."omizi"
-Continuam?intreba Sakura entuzismata.
-Stai putin,iepuras,a raspuns Sasuke care se pregatea sa loveasca pomul.Dupa aceea toata apa picura din el.
In noaptea aceea era luna plina pe cerul plin de mistere.Dar pe Romeo si Julieta nu-i interesa.
-Esti cea mai frumoasa fiinta pe care am vazut-o vreodata,a zis brunetul zambind.
-Si tu la fel pentru mine a raspuns fata sarind la gatul lui sa-l ia in brate.Sasuke...
-Da?
-Acum ce facem?
-Hmmmm......
-Salut,copii a zis senseiul lor care aparu k din pamant din iarba verde.
-KAKASHI-SENSEI???????au strigat cei doi in acelasi timp.
-Unde e Naruto?
-Nu stim.A zis rozalia.
-Ce faceati?
-.................................N-n-n-n-i-i-i-m-m-i-c-c-c-c..............au zis Sasuke si Sakura.
-????In orice caz.E cam intuneric.Eu ma duc sa dorm.Sasuke!
-Da,sensei?A raspuns brunetul,devenind iar serios.
Sakura il privea pe Sasuke cu ingrijorare.Dupa parerea ei era cam ciudat sa te transformi asa brusc din romanticul vorbelor dulci in "D-nul Seriozitate"
-Maine sa vi la 6:30 in fata academie.Reincepem antrenamentele.
-Am inteles.
-Pot sa vin si eu?Daca te ranesti te pot ajuta.Tresarii floarea de cires putin speriata ca Sasuke se va ranii.
-Eu zic sa decizi tu,Sasuke.A zis senseiul.
-Bine.Sunt de acord.[posturi unite]
sper ca e bun asta...daca nu...ma mai straduiesc pe cat pot si sa stiti ca nu m-am suparat pe ultimele cateva mesaje.Chiar mi-au placut.Si sa stit ca maine nu cred ca o sa continui ca asa cum zicea si Axxa.no.angel. maine am olimpiada fix la romana...=))[posturi unite]apoi plec undeva.

#17
Daca nu iti plac comentariile mele, nu citi !

Ca sa fiu mai exacta, aceasta 'povestioara' sau ce o fi ea, nu imi inspira foarte multe, este in limita varstei de 9 ani, este copilaresc si de clasa I, nu imi inspira mare lucru, este un sir de cuvinte insirate dupa cum se apuca, deh` ca sa arate si ele mai frumoase acolo.
Estetica ta este absolut intoarsa pe dos, ca sa nu zic altcumva ce te-ar putea face sa crezi altceva, sooo kid, I really want to determinate you, but only you can do is evoluate. Sorry, mabey next time kid ._.

Opate ca prietenelor tale le place ceea ce scrii, dar intr-un cuvant acest fragemntel insirat aici nu este un fic, nu imi inspira nimic, iar faptul ca ai o estetica de nota 2, m-a lasat fara grai.
Sorry, mabey next time >.>

So, mai munceste, mai evolueaza, doar atunci o sa faci ceva calumea, pana atunci obijnuieste-te cu critica.
-

#18
aolo @.@...tiam explicat ce e aia naratiune nu?...de ce nu ai puso in aplicare? @.@
Mdea teai suparat si nu ai mai vrut sa continui din cauza mea :|
De ce?..ce tiam facut? nu tu ai cerut explicatia la naratiune :|
predomina dialogul care pe deasupra mai e si sec >.<
Pune mai fetiza mana pe carte mama >.<....neah ca acum iar se supara pe mineh :-j
Lasa ca iti trece :))
Nu imi place [-x....indreaptate..citeste ceva..si nu mai face capitolele in graba iar dupa sa ne zici ca macar ai postat....corecteazal de mai multe ori...incearca sa reduci dialogul
So daca te superi din nou pe mine eu iti spun doar atat...nu vreau sa te jignesc..vreau sa te ajut..a mdea..nu primesc PM-uri cu chestii cum ar fi "nu-l mai citii daca nu-ti place" okay?...citesc ce vreau si critic cum vreau deoarece vreau sa te ajut si pe deasupra am voie sami spun parerea
bye si astept nextu' fara alte chestii de copil razgaiat ca renunti si nush ce bla bla bla...
bye ji nu te supara pe mine :-l
Orcine ar fi spus că aşa e Sfârşitul
Credeam c-o să fie cumplit, dureros
Când colo, sfidând la amurg răsăritul
Fu cum nu se poate mai pur, mai frumos . . .


[Imagine: 590860ruyjz7bfx6.gif]

[Imagine: chibi_2356.gif]
Tanya, chibi-ul lui SaKu_AnGeLs_SaSu

#19
So:
am gasit cateva greseli(ce-i drept, cam multe... dar sper ca enumerarea lor te va ajuta sa incerci sa le eviti pe viitor:-) ):

"fosteau"-fosneau;
"Luna de argint lumina cerul intunecat si stelele,ca niste stropi de roua,o ajutau.Vantul adia lin si din cand in cand frunzele pomilor batrani fosteau si florille din ei isi scuturau petalele"- vezi ca se poate :P?! frumoasa fraza ^___^
"pe SasuSaku"- cam neadecvat sa le spui astfel, poate "cuplul SasuSaku" ar fi sunat ceva mai bine... oricum, mai bine le-ai fi spus numele;
"-Taci (,) idiotule!!!"-in clasa a V-a vei invata ca substantivul "idiotul" este in cazul Vocativ, asa ca nu are functie sintactica si este despartit de restul enuntului prin virgula(I really hate grammar :( )
"pentru mine (,) a raspuns fata"
"aparu k din pamant"- ca(nu folosi prescurtari, e total inestetic:-w)
"-Da,sensei?A raspuns"- a (cu litera mica!!!) raspuns;
+ poti sa inserezi mai multa descriere, asa ca nu inteleg ce te retine:P ^___^

omg :)), deci am nimerit chestia cu olimpiada la romana=)), sper ca ti-a mers foarte bine la olimpiada! (Vaaaai, ce adooor olimpiada de romana, este o experienta total mirifica:X:x:x- exceptand gramatica bine-nteles:D )
ei bine, daca vei continua sa inveti din greu vei evolua la romana, sa nu uiti ca la anul vei fi clasa a V-a, deci vei avea si etapa nationala la olimpiada(sa muncesti din greu sa ajungi acolo:P, inca mai ai timp sa te perfectionezi, dar [of course]: incearca macar sa iei in seama sfaturile celor de mai sus)

* si in legatura cu : "as zice acum ceva urat de tot dar ma da admina afara de pe sait mai mult decat cu tunul..."- asta nu e atitudine corespunzatoare unei persoane care scrie :( (chiar si incepatoare si chiar si daca scrie ficuri) + o mica observatie:D- nu se scrie "sait", ci "site"
deci, aceeasi incurajare ca Blue.Bird^^ <:-P
sa pui repede nextu' si sa nu renunti(dar ar fi o idee sa dai ascultare macar unora din criticile pe care le-ai primit pana acum:-) )

#20
O noua zi a inceput.Pasarile cantau pe cerul ca de safir,apa sursura repede iar fosnetul ierbii in bataia adierii completa simfonia naturii.
Naruto inca dormea.Noaptea trecuta se antrenase din greu.Dorea sa stapaneasca demonul din el.
Sasuke,Kakashi si Sakura se intalnira in centrul satului.De acolo plecara in padure.
Kakashi se aseza pe o creanga tanara si incepu sa faca ceeace face el cel mai bine,si anume,sa citeasca dar bineinteles nu inainte sa ii spuna lui Sasuke ce are de facut.Sasuke il asculta cu luare aminte iar Sakura se aseza zambind la baza unui pom.
Frunzele fosneau lin iar vantul nu inceta sa adie.
Fata cu parul roz nu inceta nici ea sa-l priveasca pe brunet.Il privea dulce si cu incredere.
Insa senseiul lor isi dadu seama despre ce era vorba cand vazu aceeasi privire si in ochii baiatului si doua zambete largi pe buzele acestora.

Trebuie sa plec sa fac baie,am continuat cat am putut de mult.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.331 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Pierdut in intuneric Yaoi Queen 125 70.238 15-03-2012, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Stand in intuneric Redhead Rules 0 1.586 05-10-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Redhead Rules
  O sclipire in intuneric Valleee 59 28.233 27-07-2011, 12:16 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  SasuSaku O iubire aparuta dupa mult timp alexandravega 8 7.868 29-07-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Pierduti in intuneric -un fic Chrono Crusade Erina Ozaki 5 4.399 24-12-2009, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Steaua din intuneric Innocent Killer 1 2.184 26-11-2009, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Berry.
  Lumina&intuneric bloody teo 2 3.988 16-08-2007, 08:00 AM
Ultimul răspuns: Shiva


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)