Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O sclipire in intuneric

#1
DISCLAIMER : Nu detin nici un personaj - inafara de cele create de mine - ce ii apartin lui Masashi Kishimoti din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje, intamplari.

Autori : Valleee si Venus-Roseta

CAPITOLUL 1

-Impinge! Inca putin! Haide! Mai multa forta! Aproape, aproape ,inca putin ,gata! Felicitari. Ai o fetita!
-''Te asteptam pe lume, micuto! Atata timp, si insfarsit, ai venit pe lume! Te vei numi Sakura!''
Ea adormi cu fetita in brate era foarte obosita dupa nastere. Pe usa intra un baiat inalt, cu parul rosu si o fata posomorata. El ii lua cu grija copilul din brate si iesi cu ea pe usa. Alerga pana la un palat. La poarta facuta din aur, lasa fiinta micuta si dulce acolo. Ea plangea , iar tatal zicea in mintea lui:
-''Inca o odrazla, inca o aventura! Dar pe copilul asta nu stiu de ce nu ma lasa inima sa o omor.''
In incaperea in care tanara mama a nascut, intra o fata cu parul negru. Se pare ca era prietena ei cea mai buna . Ea se numea Kurenai. Avea ochii rosii ca sangele. Tsunade se trezi. se ridica . Se uita mai bine in jurul ei, si observa ca copilasul ei disparuse. Ince sa planca in rauri de lacrimi. Isi dadu seama ca Sasori, asa zisul ''tata'' luase fetita.In inima ei, era multa suferinta. Se gandea cum i-a promis ca nu o va parasi , ca nu va abandona copilul si ca va fi alaturi de ea. Adevarul era ca ea, nu isi dorea acea aventura cu el. Se gandea cum ca nu o sa o vada cum creste, cum nu va apuca sa auda cuvantul mama. In inima ei era doar suferinta.
Paznicii palatului auzi plansetele copilului , si ii spuse regelui ca un copil a fost abandonat. Din fericire, l-a adoptat.
Anii trecura peste mama, iar speranta ei de a o gasi pe fetita erau ca si moarte. Dar, cum la palat mai erau nevoie de oameni, primi o invitatie. Accepta locul de munca. Si cum palatul era atat de mare, primi chiar si o camera. Era mica foarte mica. In ea era : un pat suprapus, o masuta , 2 scahune si 2 dulapuri . Se pare ca v-a avea o colega de camera. Pe usa intra o fata foarte frumoasa. Era Konan. Ea purta o fusta scurta neagra si o bluza albastra. Era incaltata cu o pereche de gizme pana la genunchi.
-Eu voi dormi in partea de jos . zice konan linistita
-Bine, cum doresti.
Noapte se asterne cu pasi rapizi. Fetele se urca in pat, Tsunade in parte de sus si Konan in partea de jos.
Familia mea:

Sora mea: Venus-Roseta ; Sho-Yo
Nepotica mea: KittyKat


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=25912 [Fic-ul e facut de mine si Venus-Roseta]



Chibi-ul meu: [Imagine: chibi_8527.gif]
, chibi-ul lui

#2
Hey there! xD
Pai ideea mi se pare chiar buna, acum nu stiu ce ganduri malefice va trec prin minte ca sa continuati asta, dar inceputul e bun :)). Ai avut cateva greseli de tastare, nu sunt grave dar exista...Cred ca puteai sa pui ceva descriere in plus, chiar daca e primu' capitol, si inteleg ca e scurt ca na, dar ceva descriere ar mai merge... Vreau neaparat sa vad continuarea. Cine va scrie capitolul urmator? Venus Roseta, nu? Vezi ce faci din fic-ul asta, vreau sa-ti vad ideile diabolice mai repede, stii tu, alea care-ti umbpla prin cap zi de zi :))... Anuntati-ma cand puneti capitolul 2 ^^
See ya in other life, dude :bye:

P.S.: Sunt prima \:d/ Poate ma trezesc ca iar gresesc ca fac crize =))
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#3
Hey girls ^^ Se pare ca sunt prima. Ce capitol minuscul o.o. Din cate stiu eu primu capitol trebuie sa aiba cel putin 40 de randuri si al tau sigur nu are. M-ai speriat cu inceputul desi stiam ca va fi o nastere din primul moment. Nu prea imi place ca ai inceput cu scena asta. Mi se pare cam ciudat dar ma rog e ficul vostru. Eu una as fi inceput altfel. De exemplu cand ai zis ca Tsunade nu a vrut acea aventura puteai baga un Flashback in care sa povestesti cum s-au petrecut lucrurile si astfel mareai si capitolul. Descrierea este prezenta in cantitati normale la asta nu prea am ce sa comentez. Ma deranjeaza doar ca insisti pe anumite lucruri care erau intelese din prima. Ma rog. Naratiunea este ok nu prea s-au intamplat multe. Ei bine actiunea mi s-a parut grabita. Prea ai trecut de la o actiune la alta. Mai intai naste, apoi Sasori [Wtf? Tatal Sakurei? o.o] o rapeste si o duce la palat si dupa cativa ani in care nu ai zis ce s-a mai intamplat maicasa s-a dus sa lucreze la acel palat? Ideea este originala chiar nu am ce zice la asta dar nu prea imi place modul in care ai abordat-o. Dialogul nu a fost tocmai sec. Primele doua replici puteau fi inlocuite mai bine cu descriere ca nu prea isi au rostul p'acolo. Iar ultimele doua replici puteai lipsi. Replicile astea sunt seci plus ca ai precizat la sfarsit unde doarme unde. Acum o sa iau fiecare greseala.

Citat:Aproape..aproape..inca putin...gata!
- Aproape, aproape, inca putin, gata! - nu prea avea sens sa pui atatea puncte de suspensie.

Citat:Ea adormi cu fetita in brate era foarte obosita dupa nastere[/qupte] - Ea adormi cu fetita in brate fiindca era foarte obosita dupa nastere sau mai puteai spune: Ea adormi cu fetita in brate. Era foarte obosita din cauza nasterii.

[quote]Tsunade se trezi. se ridica .
- Tsunade se trezi si se ridica

Citat:Se uita mai bine in jurul ei, si observa ca copilasul ei disparuse.
- Se uita mai bine in jurul ei si observa ca fetita ei disparuse. Acea virgula de dupa ,,si" e pusa prost si ai facut o cacofonie ca copilasul ei disparuse

Citat:Ince sa planca in rauri de lacrimi
- Incepe sa planga in rauri de lacrimi

Citat:Isi dadu seama ca Sasori, asa zisul ''tata'' luase fetita.
- Isi dadu seama ca Sasori, asa zisul ,,tata", luase fetita

Citat:In inima ei, era multa suferinta
- In inima ei era multa suferinta. Acea virgula nu are ce cauta acolo.

Citat:Paznicii palatului auzi plansetele copilului , si ii spuse regelui ca un copil a fost abandonat". Acea virgula dinainte de si nu avea ce cauta acolo.

[quote]Era mica foarte mica
- Era mica, foarte mica

Citat:In ea era : un pat suprapus, o masuta , 2 scahune si 2 dulapuri
- Scaune nu scahune

Citat:Se pare ca v-a avea o colega de camera
- Se pare ca va avea o colega de camera. Aici nu e corect pentru ca in contextul acesta ,,va" este verb auxiliar la viitor. Ca sa fie ,,v-a" trebuie folosit in contextul: El v-a adus voua carti sau ceva de genul. Sper ca ai inteles la ce m-am referit.

Citat:Era incaltata cu o pereche de gizme pana la genunchi.
- cizme nu gizme.

Cam atat cu greselile. Am observat ca pui deseori space inainte de semnele de punctuatie. Nu mai pune asa ca e inestetic. Space se pune doar dupa semnul de punctuatie.

Sfat:Roaga pe cineva sa iti purifice capitolul inainte de al posta.

So, atat am avut de spus. Nu vreau sa crezi ca ma dau mare inteligenta pentru ca nu o fac. Nici eu nu sunt foarte buna. Am vrut doar sa te ajut cu niste sfaturi. Acum depinde de tine daca ma asculti sau nu desi eu te-as sfatui sa da.

Astept nextul si nu uitati sa ma anuntati cand il puneti.

PS:Daca te-a deranjat comentariul da-mi un pm si se rezolva.

Bisous, Contagieuse.
[Imagine: EnvYQ.png]

#4
Ello după cum am promis lui Venus-Roseta my twin sys am venti şi eu pe aici aşa că să vedem.
Titlul, este drăguţ. Pentru un prim capitol a fost destul de scurt, iar acţiunea a fost prea grăbită. Nu ştiu de ce, dar nu sunt mulţumită ca să zic aşa că ai început cu dialog, ai fi putut să îl transformi în descriere, la care mai ai mult de lucrat.
Dialogul cât a fost mi s-a părut sec, greşeli de tastare am văzut câteva.
Mai pe scurt:
1 adaugă mai multă descriere
2 nu mai pune space înaintea semnelor de punctuaţie ci numai după ele.
3 după punct începi cu literă mare
4 ai grijă la exprimare
5 nu mai scrie 2, 3, 10 etc ci doi, trei, zece ar arăta mai bine
6 mai lucrează la estetică
7 ai grijă la semnele de punctuaţie( iarăşi revin) uneori le uiţi să le pui, sau sunt puse aiurea.
Cam atât aştept nextu şi sper că nu te-ai supărat bye, bye.

#5
Heey, am aterizat si eu pe aici. :))
Pai ideea este interesanta, ai o imaginatie foarte bogata, insa ai cam grabit actiunea.
Capitolul este foarte scurt, insa asta se poate rezolva pe parcurs.
Descriere ai, insa ar trebui sa mai adaugi.
Cred ca nu ar fi trebuit sa incepi cu dialog, deoarece este cam "brusc" pentru primele fraze din text.
Ei bine, cam atat am avut de spus. Sper ca nu v-ati suparat.
Eu astept continuarea :X
Spor la scris!
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#6
Hi there!
Imi place, chiar mi se pare interesant si ideea destul de ok.
Ma rog, nu s-au intamplat prea multe dar abea astept sa vad continuarea.
Am mai vazut cateva greseli de tastare, nimic foarte grav dar sunt.
Mai puteai sa pui ceva descriere..si este cam scurt.
Ai cam grabit actiunea, data viitoare incearca sa o mai incetinesti.
A da era sa uit, titlu este interesant si te atrage.
Pai cam atat am avut de zis.
Astept continuarea.
Mami vino repede cu nextu'.
Spor la idei si scris.

P.S: Sa ma anuntati si pe mine cand vine nextu'.

Va pup :*:*:*

#7
Hello:*
Asta e tot?!..... capitolul e foarte scurt, de fapt e aproape inexistent fata de cum ar trebui sa fie un capitol decent[-(...
Primul capitol..... sau ma rog ceea ce pare a fii capitol intai nu ma atras aproape de loc.... degeaba ai o idee buna, daca nu o conturezi cum trebuie si de aceea ficul nu are sau nu o sa aiba nici o culoare:(..
Dupa cum ti s-a mai spus actiunea e grabita.... pe langa ca a fost un capitol scurt, a mai fost si alergat de tauri...
Vad ca ai primit destule sfaturi referitoare la gramatica si estetica, asa ca nu te mai bombardez si eu cu altele:)).
C-am atat..... daca am fost prea rautacioasa si ironica te rog sa ma ierti:)... va urma:))...:*:bye:

P.S. Danutza sper sa nu ma dezamagesti:*....

#8
Hello there ! :D

Intai de toate , ficul e super :X . Numai ca , em ...ficurile trebuie sa aiba minim 40 de randuri:)) . In fine , nu conteaza , numai sa aveti grija , s-ar putea ca un moderator sa va dea un avertisment . Asa , sa trecem la fic :yes: . O.K , descrierea e inregula , dar se poate mai bine , stiu ca puteti :pls: , va rog ? :)) Asa , mm , povestea e foarte interesanta ; In legatura cu titlul , bravo , fetelor! Abia astept sa vad ce va urma , si da , nu mai am idei :P

Va urez mult , mult , mult noroc si multa , multa , multa inspiratie :X

Z' bye fetelor :bye:

MY FIC ะ PETALA RĂTĂCITĂ ะ
Dᵃᶜᵃ ᶰᵒʳᶤᶤ ᵛᵃʳˢᵃ ˡᵃᶜʳᶤᵐᶤ ˢᶤ ᶤᵘᵇᶤʳᵉᵃ ᶰ⁻ᵃ ᵗʳᵉᶜᵘᵗ, ᵖᵒᵃᵗᵉ ᵐᵃᶤ ᵃᵖᵃʳᵉ ᵒ ˢᵃᶰˢᵃ ˢᵃ ᵖᵒʳᶰᶤᵐ
De La-nceput ..!
Dʳᵃᵍᵒˢᵗᵉᵃ ᵉ ᵒ ˢᵃᵍᵉᵃᵗᵃ ᶜᵉ ᶤᵗᶤ ᶠᵃᶜᵉ ʳᵃᶰᶤ ᵈᵉ ᶠᵒᶜˑˑˑ ˢᵘᵖᵃʳᵃ ᶜᵉˡ ᶜᵉ ᶤᵘᵇᵉˢᵗᵉˑˑˑ ᶜᵉˡ ᶤᵘᵇᶤᵗ ᶤˢᶤ ᵇᵃᵗᵉ
Joc
Tʳᶤˢᵗᵉᵗᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ ᵒ ˡᵃᶜʳᶤᵐᵃ, ᵇᵘᶜᵘʳᶤᵃ ᶜᵘ ᵘᶰ ᶻᵃᵐᵇᵉᵗ, ᶤᵃʳ ᶠᵉʳᶤᶜᶤʳᵉᵃ ᵐᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ..
Tine

#9
hey dragilor, m-am gandit sa postez capitolul 2..ma stiti pe mine...adica am capitole luuungiii:))
sper sa va placa si fara alte comentarii...lectura placura:X sper sa nu fie gresei, am corectat de vreo 2 ori...


Cap 2 Durere. Anii trec...

SAKURA:

Stau si privesc pamantul negru alaturi de tatal meu. Nori negri se aduna pregatindu-se sa reverse lacrimi alaturi de mine. Poate ca tata e mai tare si nu mai plange, dar eu inca sunt o copila si nu pot sa nu plang. Eu inca simt durerea in inima mea. Simt lipsa unei mame. Offff...mama...De ce? De ce a trebuit sa pleci la ingerasi? Daca ai stii cat mi-e dor de tine..doar daca ai stii cat imi lipsesti. Imi lipsesc sfaturile tale. Cui o sa-i spun eu secretele mele? Doar nu tatei! Ca el nu stie. El e barbat si eu fata, deci nu se poate. Poate ca e rege si asculta diferite probleme ale oamenilor, dar eu nu fac asta.

Lacrimi amare si pline de dor ies din ochii mei verzi ca smaraldele. Imi doresc sa intru in groapa alaturi de mama mea. Mama..un cuvant asa mic cu o semnificatie asa mare. Mi-e dor sa-i simt mirosul de trandafir din parul sau rosu ca jarul si sa-i simt privirea plina de iubire atintita asupra mea. Ii vreau din nou mangaierile pe parul meu rozaliu ca florile de cires. Mainile mele micute strang pamantul ud, iar pielea candva era alba. Rochia neagra, lunga cu dantela pe deasupra atinge pamantul rece, unde e ingropata mama mea, iar parul rozaliu este acoperit de o marama din dantela tot neagra cu o coronita argintie.
- MAMAAAAA!!!! -Am strigat cat de tare am putut si lacrimile incep sa se bat ape obrajii mei rozalii. Tatal meu se lasa usor pe vine si ma ia in bratele sale calde, iar parul gri se impleteste cu parul meu rozaliu, ii simt ochii negri atintiti asuprea mea si respiratia calda pe crestetul meu. Incearca sa ma calmeze, dar nu reuseste.- De ce? De ce tati? De ce a trebuit sa moara? Stii cat mi- dor de ea? Mi-e dor de ea...sufar..o vreau langa mine. Sunt geloasa pe prietenii mei ca au o mama si eu nu.
- Gata, Sakura, gata. Linistestete. Oriunde e mama ta acum, ea te vegheaza si te iubeste. Sunt sigur. Si ei ii este dor de tine, scumpa mea. Dar trebuie sa intelegi. Au trecut deja cinci ani de cand a murit. Trebuie sa depasesti momentul si mie imi este greu. Sa stii ca si eu sufar, dar daca varsam lacrimi tot ce facem e sa ne descarcam putin sufletul, nu avem cu sa o aducem inapoi. Haide e timpul sa mergem.

Dau afirmativ din cap si ma ridic usor, nu inainte de a mai saruta odata trandafirii rosii, iar o lacrima sa prelins pana la ei. “Mama sa stii ca te iubesc si nu te voi uita niciodata.” Au trecut cinci ani si eu nu am reusit sa trec peste asta. Dar e si greu, am ramas fara mama la o varsata foarte frageda, mai exact la trei ani. Las mormantul si plec cu tata spre palat cu durerea si dorul de mama in sufletul meu.

Uite asa au trecut si ani, iar eu tot nu am putut sa nu trec peste asta. Inca simt acel gol in inima mea, lipsa mamei. Offff...au mai trecut inca opt ani, iar eu azi implinesc saisprezece. Deja sunt o printesa in toata regula, ce sa mai spunem. Cu prieteni mei si supusi incerc sa arat cat mai bine, mai bine spus ca o papusa cu zambetul pe buzele mele rosii.
- Domnita sunteti gata? E timpul sa coborati jos la pretrecere, ma anunta o servitoare pe nume Konan.

Dau afirmativ din cap dupa care ma ridic din fata masutei de toaleta si ies pe usa mare si negra. Pasesc usor pe mocheta rosie, iar tocurile sandalelor mele argintii inca se aud. Rochia aurie mangaie usor podeaua, iar parul roz si lung este acum facut bucle, prins la spate usor cu coronita argintie cade usor punand in evidenta colierul si decolteul rochiei. Sub privirile invitatilor cobor cu gratie scarile si ma indrept spre tatal meu.
- Dragi prieteni, regi, regine si nobili. Ne-am adunat astazi ca sa sarbatorim ziua fetei mele, Sakura Hatake.- si uite asa tine tata un plictisitor discurs despre mine. Privirea imi imbla prin sala si tocmai am pus ochii pe un tanar foarte atrgator, dar se pare ca nu il mai pot admira ca datoria ma cheama.-
- Asa cum este traditia, regele Hatake Kakashi si printesa Sakura Hatake va deschide dansul cu un vals, spune unchiul meu Yamato.

Imi asez palma alba in mana tatei si incepem sa ne miscam lent. Ma las condusa de barbat, asa cum trebuie. Incepe sa ma invarta prin toata sala si unchiul Yamato impreuna cu verisoara mea Hinata, care nu ma prea place, dar nu mai stau sa spun de ce, Sunt chiar trista, adica macar pe ea sa o am aproape, in fine, incep si ei sa se miste. Dupa o seara lunga si plina de dans si vorba, ma inrept si eu spre dormitorul meu. Mi-a ramasa fata blocata de la atata zambit.

Intru in camera rozalie in combinatie cu rosu si alb. Peretele de la usa si balcon sunt rosii, tavanul alb, iar ceilalti pereti sunt roz. Ma indrept spre baia alba cu rosu si imi fac o baie in aroma crinilor dupa care imi iau o camasa de noapte mova si lunga. Am aflat ca peste o saptamana va veni o noua servitoare sunt curioasa sa vad cum arata. Sper sa ma inteleg cu ea, asa cum ma inteleg si cu Konan, care cred ca o voi trece la stadiu de dama de companie, o prietena sa spun. Chiar nu e o idee rea, sper ca tata sa fie deacord...eh..nu are rost sa ma ingrijorez. Daca eu sunt fericita si el e fericit. Nu mai stau pe lumea asta si plec in lumea mea fericita in care mama mea exista, asta incerc eu sa fac...sa-mi apara in vise si sa-mi spuna ca ma iubeste.

http://mi9.com/cute-red-hair-anime-girl_71487.html -may hatake, mama sakurei
http://www.rochiideocazie.biz/5-rochii-l...-speciale/ -rochia sakurei
http://nuntaonline.ro/bijuterii-accesori...-accesorii -coronita
http://www.bespecial.ro/Bijuterii/Colier...702-p.html- colierul
[Imagine: h8v.gif]
 

#10
Hey ^^ Ai pus nextul xD. Cat ma bucur :]. A fost un capitol frumos dar a avut si o parte trista. Imi place cum ai descris sentimentele Sakurei. Cum ziceam descrierea este prezenta in cantitati destul de mari, asa cum ne-ai obisnuit. Naratiunea este la fel de frumoasa ca si descrierea. Nu prea am ce comenta la ea. Actiunea nu a fost grabita ceea ce imi place si dialogul nu a fost sec. Greseli de tastare am vazut dar nu sunt prea grave. Ce mm-a deranjat este acel ,,- MAMAAAAA!!!!". Nu mai scrie cu litere mari ca da impresia ca tipi. Stiu, personajul tipa dar ai precizat la sfarsit si nu mai trebuia altceva. Inca un lucru care m-a deranjat este: ,,Offff...". Nu trebuia sa pui atatia ,,f". unul era de ajuns. Kakashi tatal adoptiv al Sakurei?:]] Interesant. Oare cine este acel baiat de care zicea Sakura? Apropo am o intrebare: Ficul este Sasusaku sau se bazeaza pe relatia mama-fica ca sa zic asa :)). So, atat am avut de spus. Astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui.

PS:Ficul nu este pus unde trebuie. Rog un moderator sa il mute la Naruto fics ^^.



Bisous, Contagieuse.
[Imagine: EnvYQ.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.549 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Pierdut in intuneric Yaoi Queen 125 71.335 15-03-2012, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Stand in intuneric Redhead Rules 0 1.602 05-10-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Redhead Rules
  Pierduti in intuneric -un fic Chrono Crusade Erina Ozaki 5 4.478 24-12-2009, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Steaua din intuneric Innocent Killer 1 2.246 26-11-2009, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Berry.
  Dragostea aparuta din intuneric Mew_Miruko 19 11.381 23-05-2009, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Mew_Miruko
  Lumina&intuneric bloody teo 2 4.019 16-08-2007, 08:00 AM
Ultimul răspuns: Shiva


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)