Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Steaua din intuneric

#1
Cum te-ai simti sa sti ca nu poti avea o familie sau o casa.Ce ai face pentru famile ?Pentru prieteni?Dar pentru tine?

Capitolul 1 : Intamplarea

Am fugit de acasa de 5 ori,dar am fost prinsa de politie.Am furat de 3 ori si am cazier permanent la politie.Am ucis o persoana din dragoste si am petrecut alti 10 ani din viata vizitand politia.
Am iubit si m-am simtit respinsa,am incercat sa ma sinucid si a mers.Dar am inteles ca bunul Dumnezeu mi-a dat o noua viata,dar pentru ce ?
Aveam 16 ani,iar 13 ani din copilarie i-am petrecut pe afara,pe la politie si pe la inchisoare.Pe langa ceea de-a doua viata am mai primit ceva in schimb,acest lucru l-am aflat atunci cand am murit intr-un accident rutier.
Mama,o femeie de varsta mijlocie cu riduri si cearcane.Avea ochi caprui,parul negru ca abanosul prin intr-un coc,doua suvite ii cadeau pe fata,iar din ochi ei caprui cadeau siroaie asemenea unor rauri,lacrimile mamei,cadeau cu repeziciune pe mana mea rece.
Corpul imi zacea fara suflare pe asfaltul rece ce a fost acoperit de o ploaie ce matura cu repeziucine sangele si sperantele ei.
M-am dus langa ea privind odata corpul meu,odata pe ea care se ruga intr-una sa fiu vie,dar in zadar.M-am aplecat peste umarul ei si am inceput sa plang,mama mi-a simtit prezenta,a privit ametita prin imprejur si a inceput sa ma strige :
-Mara ! Mara ! Striga cu jumatate de glas,o auzeau dar nu puteam sa-i raspund.
-Mama!Am strigat la ea,si am vazut-o cum se prabuseste fara rasuflare la pamant.Mama!Mama!
Mi-am muscat buza de jos,m-am prabusit la pamant plangnd si tipand in agonie.Ploaia a inceput sa picure cu putere,m-am dus langa ia si i-am dat parul de pe fata.Plangeam si ii spuneam regretele.
-Mama,imi pare rau.Mama nu muri,mama TE IUBESC !Strigam cu tot suflletul,niste medici s-au apropiat de ea,au pus-o pe targa si dus-o in ambulanta.
Am ajuns la spital,acuma mama era in viata sustinuta de masini.Am pus mana pe geamul de sticla si am scris pe el :te iubesc,mama.
O asistenta a vazut si s-a speriat,a tipat infricosata.Eu am ramas,am privit si am asteptat ca mama sa se faca mai bine.
Am stat in sala de asteptare si am vazut ca a venit langa mine un mos.Plangeam,lacrimile imi cadeau pe fata atingand podeaua rece cu brutalitate.Batranelul mi-a intins o batista,era frumos lucrara,era dintr-un material fin avand pe alaturi diverse ornamente,am luat-o si mi-am sters lacrimile.
-Multumesc.I-am spus eu privind intr-un in podea.
-Asculta.Imi spune aceasta uitandu-se la mine.
-Ce anume !?
-Mai vrei o sansa?
-DA ! !Am spus eu sarind in sus.
-Pentru tine sau mama ta ?imi spune acesta privindu-ma pe sub o palarie neagra.
-Pentru mama.Ii raspund,niste lacrimi imi acopera fata.Batarnelul se ridica si ma ia in brate.
-Noi avem nevoie de oameni ca si tine Mara,esti diferita ceea ce face speciala.Mi-a spus acesta,imi luase fata in mainile lui calde la fel si parul.Aveam o fata inocenta,pura si foarte copilaroasa.
L-am privit in ochi,avea ochi mamei,caprui,ce emanau caldura,speranta si bunatate.Am stat doua minute prinvindu-l in ochi si apoi l-am strans in brate puternic.
-Multumesc batranelule,multumesc.I-am spus eu plangand,dar zambeam.
Acesta ma luat de mana si am urcat niste trepte,plangeam cu zambetul pe buze.Am urcat o treapta dupa care m-am oprit.
-Asteapta !I-am spus eu,am coborat si m-am dus la mama.Nu o sa te uit niciodata mami,i-am luat mana si i-am pupat-o dupa care i-am dat un pupic pe frunte.M-am intors la batranel,i-am zambit si ma luat de mana.
Am ajuns in fata unor persoane,erau in doua grupe.O parte erau fericiti ca ma vedau,alti avea o privire sumbra,plina de rautate si batjocura.
Eu m-am asezat pe un scaun la mijloc si am asteptat cu rasuflarea taiata.In fata mea a venit un batranel la care nu i-am vazut fata,si a inceput sa enumere toate relele pe care le-am facut.
-Domnisoara Mara Smith,ati fumat la 13 ani,ati baut la 14 si vati drogat tot la 14.Ati furat doua masini,ati spart cinci magazine,ati jefuit zece persoane si va-ti omorat cel mai bun perieten la 15 ani.Si ati mai petrecut si zece ani de inchisoare.Ce aveti de spus ?
-Nimic.
-Domnule.A inceput sa intre in discutie batranelul.Mara este o persoana buna,isi iubeste mult familia,prieteni.A ajutat multe persoane,a renuntat la tot ca sa fie cei din jur fericiti.
-Bine,atunci domnisoara Smith.Ca sa ai o noua viata i-ai da viata mamei tale sau pe a ta.
-Ce !? Am sarit in sus,dar ceva ma tragea in jos.Niciodata!Nu ea !Am inceput sa plang,privind in jur si vazand ca persoanele care le consideram prieteni ma tradasera,ma batjocoreau si radeau de mine.Vroiam sa dispar.Inima mea se faramita in mii si mii de bucatele.
-Deci.Spune el pe o voce pasiva.Renunti de buna voie la libertataea ta ca mama ta sa aiba o noua viata mai buna.
-DA !Am strigat.
-Judecat !
Totul a disparut,am ramas eu si batranelul care ma insotit.Mi-a pus mana pe umar si mi-a zambit.
-Mama.Am zis eu.Vreau sa o vad.
Acesta mi-a arata o fereastra,ea plangea si strangea cu putere cearceafurile din spital pe care le uda cu lacrimile ei.In camera intra tatal meu,avea o fata palida,ochii ii erau rosii,plansese.Se dusese langa mama,o luase in brate si amandoi au inceput sa planga.
-Mara.Au zis amandoi.
Dar eu stateam departe si ii priveam.Am dat cu pumni in geam,am inceput sa plang,m-am pus in genunchi si m-am rugat.
-Vreau sa aiba o viata fericita amandoi.Vreau sa fie fericiti . . .
-Asa o sa se intample.Imi spuse batranelul ridicandu-ma.
Acesta ma duse in fata unei usi imense,albe.Cand am intrat pe usa o lumina orbitoare mi-a inundat ochi.Aveam pe mine o rochie alba,brodata la margini cu dantela alba,la atingere era fina.In spatele meu am avut doua aripioare mici albe,mi se pare ciudat sa le am.Purtam in mine o senzatie usoara,ca aceea de libertate,de bucurie si de dragoste.Aveam in picoare niste sandale albe cu o curelusa de aceasi culoare pana la genunchi,aveam pe mana dreapta o bratara din perle si un lantisor de asemenea.Parul meu galbem era lasat pe spate,pe cap aveam o cordeluta alba cu o floare de marime mica aurie.Din ochi mei albastri s-au scursdoua mergele reci ce cadeau lin pe fata mea pana ce au atins podeaua.Batranelul imi intinse in mana o fia si o secera,ma simteam ca in filmele de groaza,sau in acele filme la care stai pitit sub plapuma cu inima in dinti traind suspansul la masxim dorind sa sti ce se va intampla cu personajele.Secera era de aceasi marine ca si mine,lama ii era ascutita si avea prinsa de ea un lantisor negru.
-Poftim.El imi dete o fisa.Pe fisa erau scrise niste nume,erau ale prietenilor mei,au facut toti accident dupa ce au aflat ca au murit si eu trebuia sa le iau viata.
Am rams socata,priveam in gol neputincioasa la ceea ce trebuia sa fac.


I hope you like it guys...:chuu::bv::smart:

#2
,,Batarnelul se ridica'' - Batranelul se ridica

,,scursdoua'' - scurs doua

,,masxim'' - maxim

,,Am rams'' - Am ramas

Din cate am observat nu pui spatiu dupa punct, ar trebui sa pui ca da un aspect mai frumos.
Imi place ideea, descrierea si naratiunea. Greselile de tastare ti le-am enumerat mai sus, nu stiu daca ti le-am spus pe toate, poate am trecut cu vederea vreuna.
Spor la scris si astept urmatorul capitol.^^
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.















Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.507 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Pierdut in intuneric Yaoi Queen 125 71.175 15-03-2012, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Stand in intuneric Redhead Rules 0 1.598 05-10-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Redhead Rules
  O sclipire in intuneric Valleee 59 28.658 27-07-2011, 12:16 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Steaua specială a lui Judy ^^oRiHiMe NeBuNa^^ 0 1.539 27-03-2010, 11:25 PM
Ultimul răspuns: ^^oRiHiMe NeBuNa^^
  Pierduti in intuneric -un fic Chrono Crusade Erina Ozaki 5 4.459 24-12-2009, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Dragostea aparuta din intuneric Mew_Miruko 19 11.352 23-05-2009, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Mew_Miruko
  steaua dragostei(sasusaku ) Elina 96 61.428 23-05-2009, 02:38 PM
Ultimul răspuns: Elina
  Lumina&intuneric bloody teo 2 4.006 16-08-2007, 08:00 AM
Ultimul răspuns: Shiva


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)