Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La răscruce de drumuri [romance, drama, mystery]

#23
Hei , am trecut pe aici si eu cu un comentariu [ mai mult sau mai putin important ] ...

Imi place foarte mult felul in care narezi si epitetele folosite sunt intradevar mai deosebite , insa [ parerea mea ] ai momente [ desi sunt putine ] in care te pierzi oarecum si incepi parca o alta descriere care nu-ti apartine , in care gasesc doar simple adjective asezate intr-o naratiune banala , care ma scoate din acel farmec al povestii in care am intrat usor , dar din pacate pe care-l parasesc repede datorita acestor pasaje din fic :

" Alese o pereche de blugi în carouri şi un pulover roşu, se aranjă puţin şi trecu prin hol, unde se încălţase cu o pereche de cizme cu toc, singura pe care o avea de altfel, apoi închise uşa cu cheia. "

Nu se compara deloc cu :

" Nu amândouă mi-au pictat nopţile albe, mi-au cântat tăcerea de plumb şi m-au adus la răscruce de drumuri ? Nu amândouă m-au orbit şi mi-au frânt inima ? Stau mut şi la cinci paşi de prăpastia imaginară, îmi este foarte teamă să mă mişc, să strig, să respir.
Trebuie să îi scriu povestea. Îi sunt dator. Eu am închis-o între ziduri de plumb, am acoperit-o cu scântei fierbinţi şi am lăsat fulgi de zăpadă să-i pătrundă în sufletul curat. Eu... "

Sau cu :

" Acum privesc valurile albastre şi culorile asfinţitului în portocaliu şi roşu nestins, iar toate amintirile îmi invadează corpul şi mintea. Fiecare zâmbet, fiecare lacrimă, le resimt în acest moment şi le pun pe hârtie. Scriu ca mai apoi să arunc toate amintirile mele în mare şi să dispară pentru totdeauna. "

Si multe alte paragrafe asemanatoare [ si e foarte bine ca sunt multe astfel de fragmente foarte bune , dar e pacat sa nu fie toate atat de bune , chiar mai ... ]
Tu ai talent , citesti mult ... deci nu ma mira faptul ca ai si astfel de pierderi , dar consider ca e pacat sa-ti scape astfel de lucruri. Daca vei citi de mai multe ori capitolul si te vei concentra doar putin mai mult , sunt 100% ca totul iti va iesi mult mai bine ! Am deplina incredere in tine [ si sper ca si tu in mine si vei tine cont de acest sfat marunt , dar cred ca destul de semnificativ ]

In principiu asta e lucrul care m-a deranjat [ + alte cateva mici , mici ,mici greseli de ortografie , dar sunt aproape lipsite de importanta ]

Cam atat din partea mea momentan, dar voi mai reveni insa si pentru viitoare capitole [ nu scapi de mine inca ... ] Imi place fic-ul si astept continuarea. Succes in continuare , spor la scris si multa imaginatie ! xD





Răspunsuri în acest subiect
RE: La răscruce de drumuri [romance, drama, mystery] - de Danb - 02-02-2011, 04:09 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.584 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 20.340 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  A special diary, just for Beki's love [Drama, SF, +18] Hakusor. 22 10.317 10-09-2011, 09:59 PM
Ultimul răspuns: Camelie.
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.554 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  On the Case [Action, drama, crime +18] Hakusor. 16 9.411 27-04-2011, 11:27 AM
Ultimul răspuns: Nu sunt eu
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.928 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Fake love [Romance] Sako-chan 46 23.581 02-04-2011, 07:17 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.198 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  Dupa cativa ani...[Romance,Comedy,Drama] Icsdeee. 4 4.055 10-03-2011, 08:20 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Vise spulberate[drama,romance,actiune. *titlu nedefinit*] Ichigo. 8 5.936 05-03-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)