Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vise spulberate[drama,romance,actiune. *titlu nedefinit*]

#1
Hello, dears! mi-am facut curaj sa postez un fic..accept orice fel de critica ,deci astept commurile voastre:


-Sa va ajut cu ceva, domnisoara ? se auzii o voce groasa de barbat din dosul scarilor.

-Nu, Richardo! Sunt bine, afirm eu cu un glas domol stergandu-mi lacrimile cu primul servetel pe care l-am gasit.

Merg spre baie. Dau drumul apei de la chiuveta, iar apoi imi spal fata, pentru a ma revigora putin.Nu voiam ca cineva sa afle de ce s-a intamplat. Intind mana luand un prosop cu care ma sterg, iar apoi ridic privirea spre oglinda care se afla in fata mea. Ochii mei verzi aveau reflexii galbui in lumina soarelui care intra lejer pe geamul mic de la baie. Iau un pieptene incercand sa dau o forma parului meu lung si ciufulit, iar apoi prind cu o clama bretonul care imi atarna pe un ochi. Ma intorc in camera indreptandu-ma spre balcon. Inca suspinam, nemaiputand sa imi stapanesc lacrimile. Ma intorc tragand draperiile.

Imi privesc din nou camera: o camera luminoasa, cu perdele voluminoase care atarnau pana in pamant, de culoare bleu, cu tesaturi fine. Mobila bleu era in asorteu cu perdeaua, iar pe blat, era asezat un mic televizor negru, LCD, care era pozitionat langa o vaza cu ghiocei. Erau florile mele preferate din copilarie. Deasupra mobilei era o biblioteca suspendata, pe care erau asezate cateva carti prafuite. iar un pic mai incolo era asezat un sifonier cu 3 usi, colorat cu bleu si alb. Calcam pe un covor moale, bineinteles, de culoarea predominanta in camera mea. Covorul se strange, iar eu ma impiedic, cazand pe podea, zarind fotografiile care au facut contact cu podeaua, la fel ca mine, acum cateva secunde. Le privesc din nou, analizandu-le, dar hotarasc sa ma ridic, asa ca ma arunc in pat, pe lenjeria moale udata deja de lacrimile mele abundente.

In fotografii eram eu si fostul meu iubit, de care ma despartisem acum cateva zile. Nu am sa insir motivele, nu vreau sa imi amintesc asta. Cert este ca ma insela. Ma ridic tiptil si caut pe birou o foarfeca, apoi tai pozele care imi starneau atatea amintiri..unele placute, altele mai putin placute.
Telefonul suna, iar eu tresar scapand pozele, iar in cadere, foarfeca ma raneste usor la mana. Ma indrept catre noptiera luand telefonul.

-Buna, Ayaka…! Am auzit ca te simti rau..

-Oh, Taku , sunt bine, nu te ingrijora, dar acum trebuie sa inchid, spun eu uitandu-ma la sangele care imi patase pijamaua verde.

Inchid telefonul, indreptandu-ma cu pasi grabiti spre scarile lungi care se intindeau la picioarele mele. Incep sa alerg, simtind podeaua rece sub talpile mele goale. Intotdeauna am adorat acest sentiment.

Ajung in living. O camera mare, decorata cu mult stil, de insusi mama mea. Culoarea predominanta era cremul, canapeaua de piele maro era asezata in mijloc, domnind pe un covor rotund, crem cu decoratiuni maro. Mobila masiva, dintr-un lemn inchis ocupa unul dintre pereti aproape in totalitate. Pe ea era asezat un televizor mare, negru.
Deschid unul dintre numeroasele sertare, unde stiam ca tinea mama medicamentele. Iau un pansament, apoi il pun pe rana. Se aude o puternica bataie in usa, lucru care confirma faptul ca aveam un musafir neasteptat.

-Deschid eu! Strig, destul de tare incat sa fiu auzita de persoanele prezente in casa.

Pe usa intra o adolescenta, nu foarte inalta, cu o silueta demna de invidiat. Parul saten ii era tinut de o bentita rosie, care se asorta cu tricoul sau modern cu imprimeuri dragute. Picioarele ii erau acoperite de o pereche de blugi inchisi la culoare. Purta niste balerini rosii cu buline albe. Isi da jos ochelarii de soare, si ma priveste prietenos
Cea mai reuşită semnătură.

#2
In primul rand, puteai sa scrii la inceput ca e capitolul unu sau prolog sa stie omul despre ce e vorba. Asa apoi nu ar trebui sa lasi atata spatiu intre randuri, ai lasat chiar si intre liniile de dialog de la bun inceput, nu e nevoie, te asigur, nu va mari capitolul care oricum e cam scurt.
Incearca sa folosesti ceva mai multe alte cuvinte in afara de verbe. E cam greu dar daca folosesti verb dupa verb e ca si cum ai povesti ca si un robot. Am facut aia si aia si aia. Nu uita de semnele de punctuatie si ele sunt la fel de importante ca si restul fic-ului. Asa, ai grija si unele expresii, scrise par in regula dar daca le citesti cu voce tare arata si suna...ciudat.
Boon, astept noul capitol si ceva imbunatatiri.
Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Nu mai lasa enter dupa fiecare paragraf. Enter se lasa in momentul in care treci de la un moment la altul, facand abstractie de lucrurile ce s-au inaimplat intre timp fiindca sunt banale si neinteresante.
Bun, probleme cu virgulitele. Mi-e lene sa le precizez, nu sunt grave si eu sunt prea lenesa.
[ preciouuuuss! '' Dark Prince '' and '' Capitulare '' are waiting for you... ]
God, fucking mind! I`m gonna write at my new fics :-j But... Let`s Post...
Wait:))

ce mai zic, ce mai zic... ? :-s
Aha! E cam '' tra la la '' si m-am dus si am venit si ma duc si ma intorc si zboara si se aseaza si sting si aprind :)) Adica ma refer ca e... Strage:|
And it isn`t yaoi :((
Why?!
[ Precioooousss, your fics... There are yaoi... ]
f**k with my mind! So I`m gonna write:))

Frumos pana acum, nu zic nu:) Nu sunt adepta '' normalitatii '', insa pana acum e... :-?? Bine.
N-am de comentat prea multe... E draguta ideea, desi inca n-am gasit-o :)) ( Nici nu era de asteptat la cate '' droage '' am in mine:)) )
Dragut, deci...
Bring us the next, u sweety >:D<

P.S.: Je spera sa nu fie vreo problema ca nu sunt in stare de comentat mai mult de atat... Sper sa te ajute ce am zis... In afara intrarii mintii mele pe-aici :)) Sunt cam pe fuga, tre` sa si scriu, altfel paranoica de mine uit:-j
Beware >:D<
"Iadul e gol si toti diavolii sunt aici. " (W. Shakespeare)

Blog:
Codul Cuvintelor | L'art de L'amour

#4
Sincer cea mai interesanta parte a fost ultima Chiar nu era necesar sa descrii fiecare colt al camerei in parte ,defapt nu e nimic rau in asta (eu sunt genul de fata carea ii plac lucrurile scurte si la subiect) .Mia placut si astept urmatorul capitol capitol (incearca sa descrii mai mult persoanele nu incaperile in care se afla:zuppy02:). Succes.
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#5
Buna!
Mi-a placut acest prim capitol [ si nu, nu trebuie neaparat sa precizezi ce este " capitol, prolog etc ", poti bine mersi sa pui si o * la inceput si atat, parerea mea ]...

Descriere: lucrul cel mai esential dintr-o/intr-o poveste, cel putin aceasta este parerea mea... Mai ai de lucrat, adica descri bine, insa tu mai mult te-ai axat pe descriere incaperi, iar cea mai importanta descriere este cea a sentimentelor personajelor. Incerca sa te axezi mai mult pe aceasta descriere, este de mii si mii de ori mai importanta. Nu-ti face personajul sa para o papusa fara strop de sentimente, incearca sa-ti aduci personajul la viata, incearca sa-i intelegi mintea, sufletul si tot ce tine de sentimentele sale.

Greseli de tastare/scriere/exprimare: sa fiu sincera nu am zarit nici un fel de gresala, iar acum nu stau acum sa iau la puricat textul [ cel mai mult conteaza ca nu mi-a sarit in ochi vreo gresala si asta este un lucru bun... Felicitari! ].

Originalitatea povestii: momentan nu-mi pot face o parere anume, deabia ai postat o prima parte si nu-mi pot da seama daca ai o idee originala sau nu, insa iti spun un lucru: o poveste originala nu se bazeaza neaparat pe idee, ci si pe felul in care scrii, stilul tau.
Mie una mi se pare ca scri destul de bine si ca ai talent...

Iti urez succes in continuare si astept sa citesc si continuarea!
* Z-Bye *

#6
Hey! multumesc de comentarii, am incercat sa tin cont de ele. Cu intarziere, aduc nextul. Lectura placuta:

-Maraa! Cand te-ai intors? tip eu imbratisand-o prietenesc pe fata.
-Ieri seara. Ah, cat ma bucur sa te vad!
-Mi-a fost foarte dor de tine, spun eu in timp ce cateva perle albe imi curg pe obraji.

Mara era o prietena veche, care se mutase acum cateva luni in America. Parintii sai si-au gasit o oferta la un loc de munca foarte convenabila. Imi aduc aminte de crunta despartire, dar nu pot uita promisiunile facute: prietene pe viata, iar ea mi-a promis ca va venii la mine macar o data pe an. Ma priveste din nou, si se indreapta nelamurita spre mine, iar degetele sale imi mangaie fata rosie.

-Oh, Ayaka! de ce ai plans?
-Tu de ce crezi? spun eu oftand in timp ce cateva fire de par tremura usor.
Mara ma priveste cu subinteles, dupa care ofteaza si ea la fel de adanc ca mine, privind in jos.
-Sti, Ayaka.. trebuie sa iti spun ceva,spune fata privind in pamant.
-C-ce?
-Sa sti ca si eu l-am vazut pe Josh de mana cu o fata inainte sa ma mut…

Brusc, privirea mi se schimba in una trista, simtind cum mania imi invadeaza corpul. Cateva lacrimi imi mangaie obrajii, dupa care se preling pe covor. Imi sterg fata umeda in timp ce ma trantesc pe canapea. Ma deranja faptul ca nu mi-a spus pana acum. Ma simteam foarte prost stiind ca el avea pe altcineva de atata timp. Simtindu-si ochii incarcati cu lacrimi, fata se scuza, iar apoi paraseste locuinta subtil. Mi s-a parut ciudat felul in care a plecat fara sa spuna nimic, asa ca am alergat pana la usa, dar deja incepuse sa fuga. Era prea departe.

Urc scarile acoperindu-mi fata cu palmele. Nu imi dadusem seama, dar telefonul suna de ceva timp, iar eu deja nu mai suportam melodia. Era din nou Taku, care imi cerea sa ne intalnim, pentru ca stia prin ceea ce tocmai treceam. Dupa multa munca de lamurire, si multe rugaminti, am acceptat. Stabilisem sa ne intalnim la cofetarie peste o jumatate de ora.
Fug repede spre sifonier si imi aleg o bluza mov cu un imprimeu interesant, si niste blugi cu talie joasa. In picioare mi-am luat niste balerini, iar apoi m-am privit in oglinda scuturandu-mi usor capul pentru a-mi da bretonul din ochi. Parasesc casa.
M-am oprit in fata magazinului de vis-a-vis pentru a schimba niste bani. Caut in geanta, iar apoi imi ridic privirea, care se indreapta exact spre Renn, care trecea intamplator pe langa mine. Parul ii flutura in adierea vantului, in timp ce imi zambea strengaresc in coltul gurii. Alaturi de el mergea o fata care nu parea mai mare decat el. Avea parul scurt si niste ochi mici si caprui. Aspectul ca nu era tocmai punctul sau forte, asta era clar. Nu imi dadeam seama, dar ma holbam la cei doi.
Mi-au observat privirile insistente, asa ca intru in magazin tragand puternic usa dupa mine. Renn intra alaturi de fata misterioasa in magazin si se aseaza la rand chiar in spatele meu. Schimb banii, dupa care ies din magazin nu inainte de a-i arunca o privire dispretuitoare.
Dupa un timp ajung in sfarsit la cofetarie. Taku ma astepta deja. Imi privesc ceasul de la mana. Indica ora 2:40 PM. Intarziasem exact 10 minute.

:*
Cea mai reuşită semnătură.

#7
Hey sweety cum ti-am promis am trecut si eu pe aici :) SI SUNT PRIMAAAA!!!!
In comparatie cu your first fic este de o mie de ori mai bine scris :)) Kampai!!!!
Inca faci un cocktail de timpuri.....

Citat: Calcam pe un covor moale, bineinteles, de culoarea predominanta in camera mea. Covorul se strange, iar eu ma impiedic, cazand pe podea, zarind fotografiile care au facut contact cu podeaua, la fel ca mine, acum cateva secunde.
Era mai corect :
Calcam pe un covor moale, bineinteles, de culoarea predominanta in camera mea. Covorul se stranse, iar eu ma impiedic, cazand pe podea, zarind fotografiile care facusera contact cu podeaua, la fel ca mine, acum cateva secunde.

Nu mai spune :)) Cum a reusit covorul sa se stranga :)) Ce impiedicata e Ayaka asta ;))

Mai sunt "frumuseti din astea" dar nu stau sa le enumar acum, daca tii mortis dau edit dupa :D

Citat:...prafuite. iar un pic mai incolo era asezat un sifonier cu 3 usi, colorat cu bleu si alb.
so asa suna mai bine :3
prafuite. Iar un pic mai departe era asezat un sifonier cu 3 usi, colorat cu bleu si alb

S-a mai zis nu e necesar sa lasi un rand dupa fiecare paragraf dar daca vrei poti, e stilul tau, dreptul tau de autoare +scriitoare :))
Precizez ca nu e musai sa descrii fiecare detaliu al camerelor si imbracamintii:)) dar fie.

Acum trebuie sa-ti spun ca mi se pare ca Ayaka-chan e cam fraiera sa planga dupa un baiat..lasa-l ***** si gata..Finished >:) Parca Mr. Asta care o face sa planga pe Ayakix e ultimu tip sexy de pe planeta :))
Ma rog dragostea orbeste...si drogurile...sa revenim la subiect...Imi place ca ii plac ghioceii si podeaua rece :X Genul meu...Mai ales pijamaua verde :)) Obsedata de culoarea asta :X:X:X
Imi place cum ai scris dar mi se pare ca ai grabit putin actiunea.. Deci daca am inteles eu bine Renn e ex-ul ei si Josh ex-ul Marei???
Abia astept sa vad continuarea puff,ok????

Ah, dah...De ce nu e YAOI???? nextu tau fic trebuie musai sa fie yaoi,ok ? >:) cu moolte "cubulete de ciocolata" ;)
Gambate sweety sper sa vad nextu' cat mai curand!!!
IMI VREAU AUTOGRAFUL !!! >:)
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcSj7w6aX6FleDRwZa9BDCD...RuWhUr5CXA]

#8
Im primul rand ar fi fost frumos daca ai fi pus la sfarsitul capitolului daca ai fi pus niste poze cu personajele ,dar merge si fara.
Tu ai scris:

"Brusc, privirea mi se schimba in una trista, simtind cum mania imi invadeaza corpul. Cateva lacrimi imi mangaie obrajii, dupa care se preling pe covor. Imi sterg fata umeda in timp ce ma trantesc pe canapea. Ma deranja faptul ca nu mi-a spus pana acum. Ma simteam foarte prost stiind ca el avea pe altcineva de atata timp. Simtindu-si ochii incarcati cu lacrimi, fata se scuza, iar apoi paraseste locuinta subtil. Mi s-a parut ciudat felul in care a plecat fara sa spuna nimic, asa ca am alergat pana la usa, dar deja incepuse sa fuga. Era prea departe."

Aici m-ai zapacit putin ba erai povestitorul , ba Mara ,ba Ayaka.

Si la sfarsit ai inceput sa bagi acolo personaje cu galeata ,parerea mea, .
Cam atat am avut de comentat si merci ca m-ai anuntat.
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#9
Heeeey^^ m-am gandit sa trec si eu pe aici.

Descriere: Ai o descriere cam plictisitoare, adica descrii folosind mult culorile, si descrii prea mult tinutele si spatiul. Ai putea descrie mai mult sentimentele, mai ales ca narezi la persoana intai.

Dialog: Eu una nu prea cred ca primul dialog, cel de la telefon, isi are rostul, pentru ca oricum a fost un dialog de doua replici. Poate ca l-ai pus ca sa ne facem o idee despre Taku, dar nu prea ai reusit, doar ai introdus inca un nume in fic.

Personaje: Cam multe ><". Mi se par introduse cu galeata, fara sa ne facem o idee despre fiecare. Dar este doar introducerea, fic-ul este la inceput, pentru ca se pare ca in capitolul urmator Ayaka se va intalni cu Taku. :>

Titlu si idee: Titlul mi se pare interesant, si ma bucur ca ai scris genul fic-ului. Ideea este destul de originala, si sper sa evolueze altfel, pentru ca totusi am mai intalnit fic-uri cu aceasta idee.

Sper sa aduci next-ul repede si sa tii cont de sfaturile mele ^^. Zbai muricel >:D<.
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Am dat foc la vise [+16] Omfaranume 3 3.460 01-09-2013, 08:14 PM
Ultimul răspuns: milu_hinata
  [Naruto] Vise imposibile AkaneIdane 1 1.813 03-08-2012, 09:58 AM
Ultimul răspuns: hiimera
  Cocktail de vise Nya. 8 5.370 04-07-2012, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.391 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  A special diary, just for Beki's love [Drama, SF, +18] Hakusor. 22 10.189 10-09-2011, 09:59 PM
Ultimul răspuns: Camelie.
  Lanul de vise C0caaa!na ~.~ 1 2.065 24-08-2011, 01:51 AM
Ultimul răspuns: Fiction
  VIse si Realitate [ + 18 ] Obs3ssion 4 2.774 09-07-2011, 11:18 AM
Ultimul răspuns: Obs3ssion
  Bucati de vise Drama Queen 1 1.943 27-06-2011, 05:33 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.464 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  Pierduta prin vise Miss Serenity 26 17.289 24-06-2011, 07:21 PM
Ultimul răspuns: Paty.Paty


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)