Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea.

#4
Salut. Comentez asa, in mare parte capitolul 2, dar o sa-ti dau niste indicatii, asa de inceput, iar daca la urmatorul capitol nu o sa aplici cat de cat ce-o sa-ti spun am de gand sa-ti purific tot capitolul si n-o sa-ti placa.

1. Abuzezi prea mult de dialog si e sec gen : - Ce faci? - Bine, tu?. 70% din ficul tau e dialog si asta e cam plictisitor, daca intelegi. Aste grabeste si actiunea. Unele replici chiar pot fi reduse, pentru ca fara ele e mai bine sau daca nu, poti sa povestesti ce vrei sa spui prin dialog. [ nu stiu cat de clar a sunat asta ] Descrierea logic ca e absenta. Spune si tu, cum era imbracat cutare, cum arata aia etc. pentru n-o sa te apuci sa faci cine stie ce creatii pentru ca se vede ca esti la inceput.

2. E clar ca n-ai mai mult de 10-11 ani ca gramatica e praf. O sa-ti arat cum se scriu corect niste cuvinte si reguli de gramatica [ asa pe scurt ]
- iam se scrie i-am - ' i-am spus '
- mam se scrie m-am - ' m-am lovit '
- team se scrie te-am - ' te-am vazut '
- scoalate se scrie scoala-te
- mil se scrie mi-l
- sa se scrie s-a - doar in sensul de ' s-a lovit' , ' s-a pieptanat ' si nu in cazul : ' Peria este a sa ' [ sensul de ' peria este a ei '.
- ' - noapte buna, Sasuke ! ' Se pune mereu virgula cand te adresez cuiva. Adica ' Ce faci , Maria? '
- Sa nu mai spui ' ma scol '. Mie una nu-mi place, suna inestetic. Poti folosi ' ma trezesc, ridic '. De ce? o sa-ti spun de spunea profu' meu cand spuneam ,din greseala 'ma scol' : ' Te scoli de pe buda, te ridici din pat '.
- Nici ' Ii ' nu e mai frumos. Poti folosi ' este ' de acum inainte.

3. Greseli de gramatica sunt, te asigur. Ar fi buna o verificare ininate sa-l postezi pe zup. Adica sa te uiti de 2-3 ori la el si sa-i corectezi greselile.

4. Semnele de punctuatie sunt si ele la pamant. Uite astea : , . ! ? Sa le folosesti, doar cand e cazul. Si daca le folosesti da nu de genu : ' Ce?????????? ' , cum am vazut undeva mai sus. Omul care citeste o sa inteleaga ca e o intrebare, nu trebuie sa-i arati de 10 ori asta. Si dupa fiecare propozitie se pune punct [ uite asta . ] Mai toate propozitiile tale sunt lasate asa in aer fara punct. Trebuie sa-i arati omului, ca poate e prost, ca uite aici se termina propozitia, unde pun eu punct. ok?

5. Se vede ca e rimul tau fic, deci nu mai vorbim de originalitate. E ... bunicica [ asa cu tragere de inima am spus ] ideea, nu zic ca nu, dar trebuie dezvoltata. Adica sa nu spui gen : ' azi am fost la mama, m-am intalnit cu bunica si am plecat acasa. ' Da? Poti spune ce ai facut la mama, cum ai ajuns acolo, cum te-a primit si ce-a facut, zis bunica si tot asa. [ cred ca am repetat ideea asta mai sus, dar nu strica sa ciotesti de 2 ori ].

In general sunt mult mai multe greseli in ficul tau, dar astea sa spunem ca sunt ' principale '. Te rog sa citesti si sa le aplici. O zi buna.
[Imagine: Hm757.png]







Răspunsuri în acest subiect
RE: Dincolo de tristete exista si fericirea. - de KarinaD - 13-09-2012, 10:48 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Unde dragostea nu poate exista... THE LAST UCHIHA 16 10.372 14-01-2014, 06:53 PM
Ultimul răspuns: SabrynaMe
  >Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.432 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Dincolo de hartie si creion +18 Nywa 12 8.210 17-07-2013, 12:51 PM
Ultimul răspuns: aidutza
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.668 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  In dragoste nu exista limite... ~FreaKy and CuTe~xD 13 8.882 27-12-2011, 04:18 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Crezi că există un portal È™i spre inima ta ? ( +16 *yaoi* ) ×Tα℮♏iᾔ× 21 8.964 02-10-2011, 02:32 PM
Ultimul răspuns: Addeh
  Dincolo de adevar Lanna 48 23.283 29-08-2011, 03:15 PM
Ultimul răspuns: Lanna
  Mai exista speranta? Ame 3 3.175 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Fericirea ÅŸi întruchipările ei Mitsukai Yoru 3 1.764 10-07-2011, 04:26 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Minuni inca exista DJ_Biscuite 3 3.221 07-02-2011, 08:42 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)