Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La răscruce de drumuri [romance, drama, mystery]

#25
DeDal N., capitolul acesta este cu dedicaţie pentru tine :]] Are mult dialog ca să te bucuri tu >;D<
Snowweh, Chris a făcut-o să sufere prin faptul că a terorizat-o şi veţi vedea în capitolele următoare ce a mai făcut ^^
Frozen Soul., mă bucur că îţi place, yay ^^
~MusicxD~, vă pregătesc multe surprize. Mint, nu ştiu ce vă pregătesc, dar sigur voi avea grijă să vă placă.
Scorpiiiiiie ?, aa, îţi doreşti mai mult de la mine. All right, vă voi da mai mult mister şi suspans.
Chii Noy, înţeleg ce vrei să spui că este o diferenţă între acele paragrafe. Dar nu pot folosit mereu figuri de stil, trebuie să vorbesc şi clar ca să înţeleagă tot omul. La început Chris doar îi pregătea pe cititori pentru poveste, le dădea ritmul şi misterul poveştii pe care el urmează să o spună. Apoi am început să folosesc cuvinte simple. Nu pot schimba asta, în toate cărţile sunt anumite pasaje cu descriere bună sau nu, apoi dialog/naraţiune. Le folosesc pe toate.
Larisa :x, da, am verificat în DEX, chiar e serviciu. Nah, uite dialog în acest capitol ^^ Cât despre descriere, voi lăsa totul să decurgă uşor, nu vreau să mă lungesc de data asta.




Capitolul 5 – Cine este Christopher ?



În dimineaţa următoare Lara se plimba pe o stradă împreună cu un tânăr atrăgător cu ochii de un albastru tonic, sedativ şi părul brunet lung până la umeri.
- Lara, spuse acesta, de ce îţi petreci atât de mult timp cu ea ? protestă uşor.
- Elliot, când ai să înţelegi că are nevoie de mine ? Eu sunt singura persoană pe care o are Chloe şi diseară vreau să te porţi frumos cu ea, îi spuse pe un ton impunător prietenului ei.
- Cum spui tu, replică indiferent brunetul şi o sărută pe buzele reci şi îngheţate, apoi zâmbi şi îşi planifică întreaga zi.

Peste două ore Chloe se afla în apartamentul ei pictând peretele camerei de zi. Arunca pete de culoare peste tot cu o pensulă groasă şi fredona o melodie în şoaptă. Auzi soneria şi se îndreptă spre uşă, dar lovi o vază din ceramică plină cu flori care căzu pe jos şi se sparse.
- La naiba, strigă fata. Aşteaptă doar o secundă, continuă ea, oprindu-se când uşa se deschise şi un tânăr seducător intră în cameră şi închise uşa, asezându-se apoi în faţa ei.
- Elliot, se prezentă el simplu aplecându-se teatral. Nu mă întrebi ce fac aici ?
- Vrei să stăm de vorbă ? blufă Chloe.
Tânărul nu-i inspira încredere şi se hotărî să păstreze distanţa până când va afla ce vrea el cu adevărat. Aşteptă un răspuns, dar acesta se aşeză pe canapea făcându-i semn să vină şi ea. Chloe îi întoarse spatele şi adună cioburile de pe jos.

- Ce tăcută eşti, râse Elliot, dar văzând că ea îl ignoră deveni serios. Sunt prietenul Larei şi am venit puţin mai devreme la petrecere.
- Petrecere ? întrebă Chloe cu jumătate de gură.
- Da! Ah, nu ţi-a spus ? se întristă el ca un copil. Nu-i nimic, îţi voi ţine eu companie până ajunge şi Lara.
Chloe tăcu şi se duse în dormitor lăsând uşile deschise. Elliot se ridică de pe canapea şi luă telefonul fetei în mână, apoi îi trimise Larei un mesaj în care îi spunea că nu se simte prea bine şi ar vrea să fie singură în acea seară. Se îndreptă şi el spre dormitor ştiind că nu vor fi deranjaţi întreaga zi.
- Citeşti mult ? întrebă el privind câteva cărţi de pe birou.
- Nu, doar puţin. Poate în viitor voi deveni o cititoare mai pasionată, glumi Chloe.
- Ai citit Jurnalul unei iubiri ? încercă tânărul să facă puţină conversaţie.
- Umm, aştept filmul! spuse Chloe la întâmplare.
- Dar filmul deja a apărut, râse Elliot şi se apropie de fată aşezându-se pe pat.

Ea se lăsă pe spate şi închise ochii. Se simţea bine în preajma băiatului deşi acesta părea puţin cam încrezut. Ea nu avusese niciodată un prieten şi de obicei se simţea intimidată de băieţi. La naiba, de data asta trebuia să păstreze distanţa. Era al Larei.
- Tu şi Lara sunteţi...
- Doar prieteni, o întrerupse brunetul şi zâmbi frumos întinzându-se după un plic roşu de pe noptieră.
- Nu, nu! Strigă Chloe încercând să-l facă pe tânăr să nu citească scrisoarea.
Dar el nu o ascultă şi deschise plicul. Înăuntru se afla o bucată de hârtie arsă pe margini şi îmbibată cu un parfum puternic bărbătesc. Scrisul era înclinat, neîngrijit şi mic. Chloe înghiţi în gol ştiind că Elliot va afla ceva ce nu spusese decât Larei. Nu-i plăcea că asta o va expune în faţa străinului cu ochii albaştri. După ce o citi cu atenţie, Elliot făcu ochii mari văzând semnătura şi planul lui de distracţie pentru acea noapte se spulberase.

- Cristopher Selph ? Îl cunosc pe tipul acesta, afirmă cu fermitate Elliot.
- Cine este ? întrebă sfioasă fata cu o voce tremurândă.
- Ah, îţi voi spune, dar trebuie să faci ceva pentru mine, îi explică Elliot ca unui copil de şase ani.
Se aplecă spre ea şi luându-i capul între mâini îşi apăsă buzele pline de dorinţă peste ale ei. Chloe încercă să îl împingă cu mâinile şi se zbătu puţin, dar el o cuprinse cu mâinile şi o strângea. Văzând că se opune se îndepărtă uşor.
- Asta nu este tot, mă voi întoarce mai târziu, îi promise tânărul fetei în timp ce se ridica din pat şi se îndrepta spre uşă.
- Dar nu mi-ai spus cine este Christopher, izbucni ea aproape plângând.
- Îţi voi spune altă dată, acum mintea ta nu este în stare să asimileze informaţiile, iubito, o alintă el şi dispăru clipa următoare.

Chloe se trânti în pat cu faţa în pernă neştiind ce să facă pentru a suta oară în acea zi. Ar fi vrut să o sune pe Lara, dar s-ar fi simţit datoare să-i povestească ce s-a întâmplat cu Elliot şi asta nici nu-i trecea prin minte. Găsi telefonul în camera de zi şi văzu două mesaje. Îl citi pe primul. „Data viitoare când planific o petrecere voi avea ca invitat de onoare un pititc de grădină. Stai singură şi plângi, laşo. Aşa-zisa prietenă a ta, Lara”. Se încruntă şi se pregăti să citească şi următorul mesaj în care sigur îşi cerea iertare pentru gluma nesărată, dar inima începu să-i bată cu putere când îşi dădu seama că era de la un număr necunoscut. Scăpă telefonul din mâini şi îşi dori să se ascundă undeva. În mintea ei erau doar acele cuvinte simple, dar care-i provocau fiori în tot corpul şi le auzea iar şi iar.
„Sunt cu ochii pe tine. Chris”.



Sondaj de opinie : Ce credeţi sau ce vreţi să se întâmple în continuare ? Stupid question, dar aţi putea fi de ajutor :-j
Hope you liked it. You know you love me.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]




Răspunsuri în acest subiect
RE: La răscruce de drumuri [romance, drama, mystery] - de AlerimxD - 02-02-2011, 08:15 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.884 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 20.701 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  A special diary, just for Beki's love [Drama, SF, +18] Hakusor. 22 10.451 10-09-2011, 09:59 PM
Ultimul răspuns: Camelie.
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.716 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  On the Case [Action, drama, crime +18] Hakusor. 16 9.535 27-04-2011, 11:27 AM
Ultimul răspuns: Nu sunt eu
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 16.113 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Fake love [Romance] Sako-chan 46 23.944 02-04-2011, 07:17 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.392 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  Dupa cativa ani...[Romance,Comedy,Drama] Icsdeee. 4 4.107 10-03-2011, 08:20 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Vise spulberate[drama,romance,actiune. *titlu nedefinit*] Ichigo. 8 6.003 05-03-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)