Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Llama, llama, duck
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
grrr. mai apar si eu pe aici sunt pe telefonul unei colege si mooor de plictiseala :-l. vreau acasa 2. trebuia sa merg sa beau cate un frappe cu o colega dar am meditatie la mate .-.
ma duc sa ascult vita de vie,cargo si urma de fapt,ma duc sa beau mai multe beri.
RPG yaoi, opening-ul de la Deadman Wonderland (care mi-a placut), manga Deadman Wonderland, episodul 4 din Paradise Kiss (desi nu ma prea atrage anime-ul, ma asteptam la altceva, dar sa il continui azi -desi nu cred, daca acum m-am abatut de la el- ca sa il termin, ca altfel: "Adio, ParaKiss"). Chestii simple. ( : - j )
Pentru posturile de genul - hai sa sa innebunesc lumea cu ce fac astazi- exista threadurile In acest moment si Dear diary, kapisci? Am facut threadul asta pentru random chatting si asa, nu pentru hai sa-mi detaliez cum ce imi ocup existenta inutila prin 10 posturi pe zi. Si da, la tine ma refer yaoi maniac, cu ceilalti nu am nimic.

Daria, ti-as face eu un frappe, pe gratis, fac cele mai bune frappe-uri direct din tara fiica a tarii mame 21. Si ti-as pune inghetata de vanilie si Bailey's inauntru 15
Lia, ma insel sau tu lucrezi la un bar? o,0 Adica parca am citit pe undeva, dar nu stiu sigur...
Am lucrat ca barman cu proprie tura intr-un hotel de 5 stele, Azia Resort & Spa, timp de doi ani. Mada (Shuu) stie, ea a fost cu mine la munca cand a venit sa ma viziteze.

Acum lucrez pentru un centru de scufundari, Coral Bay Divers, desi nu cred ca vreau sa stau prea mult pe acolo.

De ce? Vrei ceva de baut 21?
Care erau specialitatile tale? In materie de bautura, desigur.

Intrebam pentru ca in ultimii ani am fost atras de acest job, dar oricum nu cred ca e pentru mine. Nu ma pricep la socializat...
Weekend. Yess, finally. A week full of testpapers, testpapers and testpapers again. And after some days... FREEDOM!! Neh, guys? I feel the summer air in front of me *__* so good.
Lia, eu vreau ceva de baut, cel mai probabil un cocktail. Ceva cu care sa-mi sarbatoresc nota de 9 din teza de la chimie si sa-mi inec in acelasi timp amarul pentru tampeniile pe care le-am facut la teza la mate. Si care sa iasa verde, desigur.

Acum serios, chiar as bea ceva. Mi-e sete.
Faceam foarte multe cocktailuri si layered shooters, tot genul de cafele in mai multe culori (gen pe straturi ca si in cazul shooterelor), imi placea sa inventez combinatii de milkshakes non-/alcoolice. Partea asta mi-a placut cel mai mult, insa nu ai tot timpul situatia fericita sa ti se ceara mai mult de o sticla de vin, apa, sucuri sau spirits/mixer.

Dar cum am lucrat cu armata canadiana venita pentru decompresie din deplasament (Afghanistan TLD) ei incercau de toate si am inventat multe combinatii ca sa le facem pe plac. De la Bloody Mary, Mojito, Margarita, Mai Thai, Cosmopolitan, Pina Colada, Daiquiri, Long Island Ice Tea, Manhattan, Brandy/ Amaretto/ Whiskey Sour, Rusty Nail, Tequila Sunrise, San Francisco, Gin Fizz, Ouzo Special, Harvey Wallbanger, White Russian, Pimms' No1, Blue Lagoon etc la BMW, B52, Red Line, Prairie Fire, Gladiator, Irish Car Bomb, Jaggerbomb etc la cocktailuri pe baza de sampanie ca Mimoza, Bellini, Kir Royal etc. Tricolored latte, cappuccino, Irish/ Royal/ Callipso Coffees, Turkish Coffee, Hot Chocolate pana la inventii proprii ca Peppermint (seamana cu Stinger), Praline Bomb, That's what she said etc. As putea sa iti zic pana dimineata.

De asemenea ai spirits separate: gin (Gordon's, Bombay, Tanqueray etc), vodka (Smirnoff, Absolut, Grey Goose, Stolichnaya, Skyy etc), Irish Whiskey (Jameson, Tullamore, Bushmills etc), Bourbon Whiskey (Jim Beam, Wild Turkey, Four Roses, Jack Daniels etc), Single Malt Whiskey (Glenfiddich, Glenmorangie - printre cele mai bune branduri scotiene), Canadian Rye (Canadian Club, Crown Royal etc), Brandy ( in functie de vechimie si tip, Armagnac, Bisquit, Remy Martin, Hennessy, Martell, Courvoisier etc), Rum (Bacardi, Captain Morgan's Dark/ Spiced/ Gold etc)... pot sa scriu mult si bine...

Inca mai am meniul de bar din Azia, iti fac o fotocopie daca vrei 21, dar nu stiu la ce te ajuta.


Cherie iti fac un Peppermint: Intr-un shaker se amesteca cu gheata Creme de Menthe, Brandy, Bailey's, Cointreau, frisca dulce nebatuta, inghetata de vanilie si lapte.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40