Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simple cuvinte

#51
Aww chiar ca este o poezie frumoasa si reusita.
Ahh soarele, caldura si mai ales apusul acela rosiatic, inflacarat.
Ador partea aceea a unei zile. :X:X
Parca mi-ai citit gandurile cu poezia asta, sa stii, o ador, imi place foarte mult. :X

Rima ai avut, e clar se vede, greseli chiar nu am vazut, am fost mult prea curpinsa de farmecul ei. Ai facut o treaba bune, chiar imi place, ce naiba imi plac toate creatiile tale. :))
Astept urmatoarele versuri de la viitoarele poezii, care sigur o sa-mi placa la nebunie. :X

#52
Hey am realizat cxa din ultima vreme aterizez tare greu pe unde trebuie.
Imi pare rau ca am ajuns asa de tarziu.
Ok pai poezia este frumoasa ai cam gresit pe undeva cu expresia dar nu mai stiu sigur pe unde. Ultima sofa ai cam pierdut rima si am cam vazut cateva greseli de tastare dar in rest e ok.
Pai eu sper sa ma anunti cand mai postezi.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#53
Hello dears. Am venit cu o nouă poezie. m-am gândit să reintru pentru puţin în tema "Dragoste & Iubire". Nu este o poezie reşită, dar sper să vă placă so...

Zile negre

Ai încercat vreodată să te simţi tare
Mai ales atunci, când inima te doare?
Să speri cu toată fiinţa ta
Că dragostea lui, ţie ţi-o va da.

Să te gândeşti nopţile, fără încetare
Cum vei face un sacrificiu, fără ezitare.
Doar să-l vezi fericit alături de tine
Şi totuşi ceva te reţine.

Daca nu va fi fericit
Al tau sentimentul de iubire va fi nimicit,
Crezi că este potrivit pentru tine
Dar aceleaşi sentimente, inima lui le conţine?

Acele sentimente unice în lume
Ce credeai că nimic nu-l poate răpune
Dar până la urmă rămân doar zile negre
Fără acel alb pur precum cel al unei zebre.

Sper să vă placă, şi dacă aveţi ceva preferinţe în legătură cu o anumită temă, îmi puteţi spune, ok ;) ?
See ya next time, bye!
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#54
Am revenit ,ei bine eu cred ca aceasta poezie e mai buna decat ultimele doua ,de ce nu prea stiu poate pentru ca aceste versuri ma atrag mai mult ,o mica probleme doar ultima strofa are legatura cu titlul poeziei in rest este OK .Spor la scris!
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#55
Se pare ca imi revin in forta iar sunt prima. Asa pai poezia, sau pardon intrbarile din poezie mi l-eam pus si eu ceea ce inseamna, cred eu, ca poezia este bazata pe ceva real. Mie una imi place desii ai cam stricat ultimul vers mai precis ultimul cuvant puteai sa gasesti altceva adica nu se potriveste de loc. Pai eu cam atat am de zis la pe altiii sa critice ca eu is prea happy azi. Pai astepta sa mai postezi si sa ma anunti bye bye.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#56
Buna dear! Iata-ma din nou comentand inca una din poeziile tale.Poi intai de toate ,consider ca asta este una dintre cele mai bune creatii ale tale.Un singur lucru am de criticat,si anume a treia strofa, versul al doilea.Consider ca ar fi sunat mult mai bine :" Al tau sentiment de iubire va fi nimicit" in loc de "Al tau sentimentul de iubire va fi nimicit". Mie una imi suna mai bine asa dar in fine asta e parerea mea.Oricum poezia a fost minunata si mai astept si alte surpize de acest gen din partea ta. Je ne!
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#57
Hello:*
Interesant subiect ai ales pentru poezia asta.... si intrebarile chiar reusesc sa te puna pe ganduri... totusi ultimul vers ai putea sa il schimbi....... chiar nu suna bine... poi gasi multe alte cuvinte(sau ce vrei tu sa fie) cu care sa inlocuiesti partea aceea....
Poi asta este tot..... :*:bye:

P.S. Tocmai eu mi-am gasit sa comentez la poeziile tale.... cand ale mele sunt praf:))

#58
Hey ! Probabil o sa ma injuri, insa ma simt datoare sa las un comment, indiferent de efecte. Asdar, nu stiu cum faci tu cu poeziile, daca le scrii si le postezi in forma lor bruta, fara nicio modificare , sau daca muncesti un pic, incercand sa slefuiesti ideea. Din punctul meu de vedere prima varianta nu e una prea buna. Problema e urmatoarea ... Din cate stiu eu, o poezie trebuie sa aiba rima si masura si ritm. De ritm nu ma leg, de rima nici asa, da' masura chiar nu merge la tine. Deci te rog din tot sufetu' numara silabele dintr-un vers si vezi cate ies. Nu-s egale, in mod clar.

Ai încercat vreodată să te simţi tare - 12 -
Mai ales atunci, când inima te doare? - 12 -
Să speri cu toată fiinţa ta - 9 -
Că dragostea lui, ţie ţi-o va da. - 9 -

Să te gândeşti nopţile, fără încetare - 13 -
Cum vei face un sacrificiu, fără ezitare. - 15 -
Doar să-l vezi fericit alături de tine - 12 -
Şi totuşi ceva te reţine. - 9 -

Daca nu va fi fericit - 8 - [/align]
Al tau sentimentul de iubire va fi nimicit, - 15 - [edit :D . Am numarat gresit ]
Crezi că este potrivit pentru tine - 11 -
Dar aceleaşi sentimente, inima lui le conţine? - 15 -

Acele sentimente unice în lume - 13 -
Ce credeai că nimic nu-l poate răpune - 12 -
Dar până la urmă rămân doar zile negre - 13 -
Fără acel alb pur precum cel al unei zebre. - 14 -

Deci, dupa cum se poate vedea, masura nu e okey. Deloc. In penultima strofa, de exemplu, incepi cu un vers care are masura de opt silabe si ajungi s-o termini cu un vers care are masura de 15 silabe. Ai citit versurile ? Din punctul tau de vedere suna bine, melodic ? Daca da, atunci eu ma retrag din discutie. Daca nu, voi continua spunand ca am observat acest lucru la mai multe poezii.

Deci nu zic sa nu-ti notezi o idee ce-ti vine in minte, insa mai apoi uita-te peste ea si schimbe ce e de schimbat, nu scrie doar asa, pentru comentariile de pe zup. Sper ca nu te-a deranjat comentul meu si astept sa vad o umatoare poezie. Un ultim sfat ar fi sa o intrebi pe profesoara de romana [ sau sa il intrebi, daca e el ] care-i treaba cu poeziile, poate-ti da ceva sfaturi. Daca intr-adevar iti place sa scrii, intereseaza-te, citeste si formeaza-ti un vocabular, un bagaj de figuri de stil.
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#59
Heya ^^
" Dar până la urmă rămân doar zile negre
Fără acel alb pur precum cel al unei zebre. "
- Mi-a placut ceea ce ai zis de albul acela pur, adica a parut ceva copilaros si eu apreciez asta. Prin simplul fapt ca a parut copilaros, a fost ceva profund. Nu stiu de unde ai atatea idei de poezii. ;]]
Mie imi place stilul tau de a scrie. Continua! >:D<

#60
Bună.

Te rog frumos să mă ierţi că nu am mai trecut pe aici, deah. Timpul + şcoala. Nici nu vrei să ştii *laughs*. Aşa. Să ne întoarcem la poezie.
Well, well, well. . .
„Dar aceleaşi sentimente, inima lui le conţine?

Acele sentimente unice în lume” - Asta mă cam deranjează. Poezia în sine este chiar frumoasă, şi ai ales o temă la fel de bună. Dar e repetiţie, şi cred că puteai pune altceva. E bine , totuşi, că le-ai pus în strofe diferite, altfel ar fi sunat şi mai rău. Acum, când scrii poezile, citeşte-le de mai multe ori, apoi schimbă unele cuvinte, ca strofele să se potrivească oarecum între ele. Cam atât am avut de spus şi sper că nu te-ai supărat pe mine or smth. Aştept şi alte lucrări şi să nu uiţi să mă anunţi.
*hugs*
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.









Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Simple banalităţi. Amy :3 6 2.807 21-12-2011, 08:40 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Simple things Haribo 2 2.589 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.619 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)