Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La răscruce de drumuri [romance, drama, mystery]

#21
Hey>:D< Ms ca m-ai anuntat. Titlul pare interesant, cumva are legatura cu Chloe si tot ce se petrece in fic... Intr-adevar, pana cum, nu ai dat multe informatii, dar cum ai spus si tu, este bine s-o iei incet. Actiunea este foarte buna, deloc grabita:D
Imi place felul in care descrii, eu am mai citit cateva lucrari de-ale tale si chiar m-a fascinat felul de a scrie, adica asterni cuvintele pe "foaie" si sentimentele - in profunzime, cu incredere in tine insati. Felicitarile mele:*
Eu astept sa vad ec ne mai pregatesti. Te pup:*:bye:

#22
Scuze! Nu ma omori! Acum las comentariu -.-. Deci :
____________________________________________________________________________

Aceste capitole m- au surprins ca de obicei. Iarasi m- ai facut sa zambesc si sa imi doresc mai mult de la tine.

Imi place foarte mult descrierea ta vasta in figuri de stil, si eu ma pricep la ea dar nu o pot pune n practica nici sa imi dea dracu una in cap , si de aceea te admir pentru asta -.-

Narezi foarte bine, sper ca niciodata sa nu te pierzi si sa incepi sa o iei pe aratura -.-

Greseli de tastare nu am vazut, dar nici de exprimare.

Aceste cpitole au fost surprinzatoare ca de obicei, multa bafta si imaginatie .
[Imagine: Jun0xCa.png]

#23
Hei , am trecut pe aici si eu cu un comentariu [ mai mult sau mai putin important ] ...

Imi place foarte mult felul in care narezi si epitetele folosite sunt intradevar mai deosebite , insa [ parerea mea ] ai momente [ desi sunt putine ] in care te pierzi oarecum si incepi parca o alta descriere care nu-ti apartine , in care gasesc doar simple adjective asezate intr-o naratiune banala , care ma scoate din acel farmec al povestii in care am intrat usor , dar din pacate pe care-l parasesc repede datorita acestor pasaje din fic :

" Alese o pereche de blugi în carouri şi un pulover roşu, se aranjă puţin şi trecu prin hol, unde se încălţase cu o pereche de cizme cu toc, singura pe care o avea de altfel, apoi închise uşa cu cheia. "

Nu se compara deloc cu :

" Nu amândouă mi-au pictat nopţile albe, mi-au cântat tăcerea de plumb şi m-au adus la răscruce de drumuri ? Nu amândouă m-au orbit şi mi-au frânt inima ? Stau mut şi la cinci paşi de prăpastia imaginară, îmi este foarte teamă să mă mişc, să strig, să respir.
Trebuie să îi scriu povestea. Îi sunt dator. Eu am închis-o între ziduri de plumb, am acoperit-o cu scântei fierbinţi şi am lăsat fulgi de zăpadă să-i pătrundă în sufletul curat. Eu... "

Sau cu :

" Acum privesc valurile albastre şi culorile asfinţitului în portocaliu şi roşu nestins, iar toate amintirile îmi invadează corpul şi mintea. Fiecare zâmbet, fiecare lacrimă, le resimt în acest moment şi le pun pe hârtie. Scriu ca mai apoi să arunc toate amintirile mele în mare şi să dispară pentru totdeauna. "

Si multe alte paragrafe asemanatoare [ si e foarte bine ca sunt multe astfel de fragmente foarte bune , dar e pacat sa nu fie toate atat de bune , chiar mai ... ]
Tu ai talent , citesti mult ... deci nu ma mira faptul ca ai si astfel de pierderi , dar consider ca e pacat sa-ti scape astfel de lucruri. Daca vei citi de mai multe ori capitolul si te vei concentra doar putin mai mult , sunt 100% ca totul iti va iesi mult mai bine ! Am deplina incredere in tine [ si sper ca si tu in mine si vei tine cont de acest sfat marunt , dar cred ca destul de semnificativ ]

In principiu asta e lucrul care m-a deranjat [ + alte cateva mici , mici ,mici greseli de ortografie , dar sunt aproape lipsite de importanta ]

Cam atat din partea mea momentan, dar voi mai reveni insa si pentru viitoare capitole [ nu scapi de mine inca ... ] Imi place fic-ul si astept continuarea. Succes in continuare , spor la scris si multa imaginatie ! xD



#24
Asa cum am promis, iata ca ma tin de cuvant
Imi place felul cum impletesti gandurile fetei , cum ii interpretezi simtirile, viata
am ramas un pic citind in gol cu aceasta scrisoare , chiar imi da putin ..frica de gandurile celui care a creat-o .In primul capitol am vazut o greseluta pe care nu o trec cu vederea pentru ca imi place sa fac observatie tuturor care o folosesc
SERvICI=SERVICIU
e greseala pe care as putea spune ca o ador ,fac aceasta "obsetvatie"cum am mai spus tuturor ,inca una
SUPUSE=SPUSE
nu am fost prea atenta la greseli , dar nu prea cred ca ai ,deci este bine .
P.S spune-ai de mine cu dialogul, dar tu?? unde este??
la mine va aparea in capitolul II deci astept sa il vad si la tine
Descrierea ..ai putea lucra un pic mai mult la ea ca sa dau textului o nuanta mai detaliata
Intregul fic un mister ...imi place..chiar imi place
C-am atat pentru azi dear surioara ,astept nextul..sa ma anunti ca te omor *DOUA PUNCTE D*
si Te iubeeeeesc mult
Ja ne!

#25
DeDal N., capitolul acesta este cu dedicaţie pentru tine :]] Are mult dialog ca să te bucuri tu >;D<
Snowweh, Chris a făcut-o să sufere prin faptul că a terorizat-o şi veţi vedea în capitolele următoare ce a mai făcut ^^
Frozen Soul., mă bucur că îţi place, yay ^^
~MusicxD~, vă pregătesc multe surprize. Mint, nu ştiu ce vă pregătesc, dar sigur voi avea grijă să vă placă.
Scorpiiiiiie ?, aa, îţi doreşti mai mult de la mine. All right, vă voi da mai mult mister şi suspans.
Chii Noy, înţeleg ce vrei să spui că este o diferenţă între acele paragrafe. Dar nu pot folosit mereu figuri de stil, trebuie să vorbesc şi clar ca să înţeleagă tot omul. La început Chris doar îi pregătea pe cititori pentru poveste, le dădea ritmul şi misterul poveştii pe care el urmează să o spună. Apoi am început să folosesc cuvinte simple. Nu pot schimba asta, în toate cărţile sunt anumite pasaje cu descriere bună sau nu, apoi dialog/naraţiune. Le folosesc pe toate.
Larisa :x, da, am verificat în DEX, chiar e serviciu. Nah, uite dialog în acest capitol ^^ Cât despre descriere, voi lăsa totul să decurgă uşor, nu vreau să mă lungesc de data asta.




Capitolul 5 – Cine este Christopher ?



În dimineaţa următoare Lara se plimba pe o stradă împreună cu un tânăr atrăgător cu ochii de un albastru tonic, sedativ şi părul brunet lung până la umeri.
- Lara, spuse acesta, de ce îţi petreci atât de mult timp cu ea ? protestă uşor.
- Elliot, când ai să înţelegi că are nevoie de mine ? Eu sunt singura persoană pe care o are Chloe şi diseară vreau să te porţi frumos cu ea, îi spuse pe un ton impunător prietenului ei.
- Cum spui tu, replică indiferent brunetul şi o sărută pe buzele reci şi îngheţate, apoi zâmbi şi îşi planifică întreaga zi.

Peste două ore Chloe se afla în apartamentul ei pictând peretele camerei de zi. Arunca pete de culoare peste tot cu o pensulă groasă şi fredona o melodie în şoaptă. Auzi soneria şi se îndreptă spre uşă, dar lovi o vază din ceramică plină cu flori care căzu pe jos şi se sparse.
- La naiba, strigă fata. Aşteaptă doar o secundă, continuă ea, oprindu-se când uşa se deschise şi un tânăr seducător intră în cameră şi închise uşa, asezându-se apoi în faţa ei.
- Elliot, se prezentă el simplu aplecându-se teatral. Nu mă întrebi ce fac aici ?
- Vrei să stăm de vorbă ? blufă Chloe.
Tânărul nu-i inspira încredere şi se hotărî să păstreze distanţa până când va afla ce vrea el cu adevărat. Aşteptă un răspuns, dar acesta se aşeză pe canapea făcându-i semn să vină şi ea. Chloe îi întoarse spatele şi adună cioburile de pe jos.

- Ce tăcută eşti, râse Elliot, dar văzând că ea îl ignoră deveni serios. Sunt prietenul Larei şi am venit puţin mai devreme la petrecere.
- Petrecere ? întrebă Chloe cu jumătate de gură.
- Da! Ah, nu ţi-a spus ? se întristă el ca un copil. Nu-i nimic, îţi voi ţine eu companie până ajunge şi Lara.
Chloe tăcu şi se duse în dormitor lăsând uşile deschise. Elliot se ridică de pe canapea şi luă telefonul fetei în mână, apoi îi trimise Larei un mesaj în care îi spunea că nu se simte prea bine şi ar vrea să fie singură în acea seară. Se îndreptă şi el spre dormitor ştiind că nu vor fi deranjaţi întreaga zi.
- Citeşti mult ? întrebă el privind câteva cărţi de pe birou.
- Nu, doar puţin. Poate în viitor voi deveni o cititoare mai pasionată, glumi Chloe.
- Ai citit Jurnalul unei iubiri ? încercă tânărul să facă puţină conversaţie.
- Umm, aştept filmul! spuse Chloe la întâmplare.
- Dar filmul deja a apărut, râse Elliot şi se apropie de fată aşezându-se pe pat.

Ea se lăsă pe spate şi închise ochii. Se simţea bine în preajma băiatului deşi acesta părea puţin cam încrezut. Ea nu avusese niciodată un prieten şi de obicei se simţea intimidată de băieţi. La naiba, de data asta trebuia să păstreze distanţa. Era al Larei.
- Tu şi Lara sunteţi...
- Doar prieteni, o întrerupse brunetul şi zâmbi frumos întinzându-se după un plic roşu de pe noptieră.
- Nu, nu! Strigă Chloe încercând să-l facă pe tânăr să nu citească scrisoarea.
Dar el nu o ascultă şi deschise plicul. Înăuntru se afla o bucată de hârtie arsă pe margini şi îmbibată cu un parfum puternic bărbătesc. Scrisul era înclinat, neîngrijit şi mic. Chloe înghiţi în gol ştiind că Elliot va afla ceva ce nu spusese decât Larei. Nu-i plăcea că asta o va expune în faţa străinului cu ochii albaştri. După ce o citi cu atenţie, Elliot făcu ochii mari văzând semnătura şi planul lui de distracţie pentru acea noapte se spulberase.

- Cristopher Selph ? Îl cunosc pe tipul acesta, afirmă cu fermitate Elliot.
- Cine este ? întrebă sfioasă fata cu o voce tremurândă.
- Ah, îţi voi spune, dar trebuie să faci ceva pentru mine, îi explică Elliot ca unui copil de şase ani.
Se aplecă spre ea şi luându-i capul între mâini îşi apăsă buzele pline de dorinţă peste ale ei. Chloe încercă să îl împingă cu mâinile şi se zbătu puţin, dar el o cuprinse cu mâinile şi o strângea. Văzând că se opune se îndepărtă uşor.
- Asta nu este tot, mă voi întoarce mai târziu, îi promise tânărul fetei în timp ce se ridica din pat şi se îndrepta spre uşă.
- Dar nu mi-ai spus cine este Christopher, izbucni ea aproape plângând.
- Îţi voi spune altă dată, acum mintea ta nu este în stare să asimileze informaţiile, iubito, o alintă el şi dispăru clipa următoare.

Chloe se trânti în pat cu faţa în pernă neştiind ce să facă pentru a suta oară în acea zi. Ar fi vrut să o sune pe Lara, dar s-ar fi simţit datoare să-i povestească ce s-a întâmplat cu Elliot şi asta nici nu-i trecea prin minte. Găsi telefonul în camera de zi şi văzu două mesaje. Îl citi pe primul. „Data viitoare când planific o petrecere voi avea ca invitat de onoare un pititc de grădină. Stai singură şi plângi, laşo. Aşa-zisa prietenă a ta, Lara”. Se încruntă şi se pregăti să citească şi următorul mesaj în care sigur îşi cerea iertare pentru gluma nesărată, dar inima începu să-i bată cu putere când îşi dădu seama că era de la un număr necunoscut. Scăpă telefonul din mâini şi îşi dori să se ascundă undeva. În mintea ei erau doar acele cuvinte simple, dar care-i provocau fiori în tot corpul şi le auzea iar şi iar.
„Sunt cu ochii pe tine. Chris”.



Sondaj de opinie : Ce credeţi sau ce vreţi să se întâmple în continuare ? Stupid question, dar aţi putea fi de ajutor :-j
Hope you liked it. You know you love me.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#26
Hei , am revenit si ma bucur ca ai pus continuarea asa repede [asta este si motivul pentru care am venit cu un alt comentariu].

In primul rand , referitor la replica pe care mi-ai adresat-o :

Inteleg si eu ce vrei sa spui tu , si crede-ma nu am lasat atatea randuri in comentariul precedent doar de dragul de a parea mai interesanta. Ma asteptam la o replica din partea ta , in care sa ma contrazici , dar nu asa : " Dar nu pot folosit mereu figuri de stil, trebuie să vorbesc şi clar ca să înţeleagă tot omul. " . Tu esti talentata si citesti , de ce creatiile tale ar trebui intelese neaparat de toata lumea [ unii care nici nu au atins o carte poate , vin doar cu cunostiintele de la gramatica si literatura ] , persoane care am observat ca nici nu s-au oprit la fic-ul tau [ din fericire ]. Tu ar trebui sa cauti critica din partea unor persoane care stiu ce e aia si cum s-o formuleze. Cand citesti un fic [ mai ales unul la fel de bun ca al tau ] , iti place sa te pastrezi cat mai mult pe firul epic al povestii [ dialogul nu intrerupe acest fir , sa nu inteleaga nimeni altceva ] , dar daca diferenta dintre paragrafe este atat de evidenta [ si eu asta am vrut sa subliniez , diferenta mare ; sunt sigura ca si tu erai constienta de faptul ca ai schimbat modul de descriere folosit , in unul cu adjective mai banale ] , dispare automat tot farmecul si nici nu mai conteaza acele paragrafe care incantau ochii.

" La început Chris doar îi pregătea pe cititori pentru poveste, le dădea ritmul şi misterul poveştii pe care el urmează să o spună. Apoi am început să folosesc cuvinte simple " - Cum spuneam , nu mai conteaza intensitatea de la inceput pe care ne-o transmite la inceput protagonistul / protagonista [ sau chiar si personajul secundar , uneori ] , daca pe parcurs tu te rezumi doar la niste adjective banale.

Repet , am vrut sa subliniez diferenta dintre paragrafe , nu faptul ca sunt diferite.

Concluzia : Te inteleg cand spui " Nu pot schimba asta, în toate cărţile sunt anumite pasaje cu descriere bună sau nu, apoi dialog/naraţiune. Le folosesc pe toate. " , dar ma indoiesc ca autorul unei carti se va cobori el la nivelul cititorului [ lucru care ar fi pacat ] si nu cititorul e cel care va studia mai mult pentru a se ridica la nivelul la care scrie autorul. Iar tu faci un " joc de nivele " [ ca sa spun asa ]. Uneori scrii minunat , dar alteori mai slab. Nu spun ca trebuie sa fie mereu la fel peste tot , dar diferentele mai mici . xD

Bun , la acest nou capitol nu prea am ce spune. Nu am observat ceva nou sau diferit. Astept urmatoarele next-uri , unde voi mai comenta daca e nevoie . ;] Succes in continuare si spor !



#27
Awwww domo my dear, chiar vreau dialog.
Soooo un capitol interesant. Tot astept sa se intample imprevizibilul. E a vrut sa spuna el cand a asigurat-o ca se va reintoarce? Nu i-a fost destul un sarut sau cum?
Ce sa se intample in continuare? E mult mister aici si cred ca nu e doar opinia mea. Am crezut ca am inceput sa il inteleg dar imi va lua ceva timp. Nu stiu de ce :)) chiar ma amuza asta.
Ah, ce sa mai zic, sunt multumita de dialog dar nu trebuia neaparat sa il faci doar pentru mine, mi-ar fi placut daca l-ai fi imbinat cu celelalte moduri de expunere.
Iti urez bafta pentru capitolul urmator. Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#28
Ok, am trecut pe aici vazand ca ai pus next. Dau edit dupa ce termin de citit.
Cum am promis, Edit:

So, imi place si acest capitol. Acest Elliot, cu doi de ''l'' :)) stii la ce ma refer, ma face chiar curioasa. Imi place personalitatea lui, are o personalitate puternica daca ma pot exprima asa. Biata Chloe, Chris ala chiar nu vrea sa o lase deloc in pace. Sunt foarte curioasa ce se va intampla in continuare si chiar vreau sa stiu ce ii va face Elliot lui Chloe. Nu stiu de ce, dar am vaga impresie ca acel mesaj care l-a primit nu a fost de la Lara, asa cred, poate e doar parerea mea. Nu am vazut nici un fel de greseli, iar dialogul mi-a placut si eu sunt pentru el, chiar daca a fost mult nu a fost sec fiindca stii cum sa faci replicile, cum sa le conturezi. Actiunea nu mi s-a parut nici ea grabita. So, eu iti urez bafta cu next si sa ma anunti. Bye >:D<
[Imagine: j5atg3.png]


#29
:> nu am ce comenta la acest capitol , chair mi-a placut
Acum ideea mea = ar fi frumos ca Chloe sa se indragosteasca de Elliot , acum cand se lasa leara ea sa se ascuda in patul sa somtuos ,sa planga si sa se simta singura ,apoi Elliot sa vina ,ea sa deschida usa cu teama ,apoi sa se duca amandoi in camera ei ,ea sa adoarma iar el sa o priveasca zambin.Dimineata sa o trezeasca cu un sarut dulce ..si am mai multe idei,dar nu vreau sa te deranjez cu prostiile mele
see ya my honey anunta=ma cand vine urmatorul episod pentru ca sunt nerabdatoare , haidee pune-te pe scris !
Pe curand scumpa mea surioara.

#30
Wow. Imi place, chiar ca ne dai mai mult :)).

Bagi un mister de ma bagi in boala. Ai o descriere superba, da si mie, nu fi rea :O3. Ideiile tale iarasi ma dau peste cap, daca mai continuii ma bagi in spital -.-. Ma bucur ca il asezi in pagina in asa fel sa nu ma doara ochii cand citesc. Lasi spatiu corect intre paragrafe. Totul la tine este perfect.
Si in legatura cu acel sondaj de opinie? Pai eu una nu ma bag. Daca m- as baga ar iesi catastrofa. Tu ai idei prea bune ca sa distrugem noi totul :))
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.391 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 20.194 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  A special diary, just for Beki's love [Drama, SF, +18] Hakusor. 22 10.190 10-09-2011, 09:59 PM
Ultimul răspuns: Camelie.
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.464 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  On the Case [Action, drama, crime +18] Hakusor. 16 9.314 27-04-2011, 11:27 AM
Ultimul răspuns: Nu sunt eu
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.782 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Fake love [Romance] Sako-chan 46 23.286 02-04-2011, 07:17 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.127 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  Dupa cativa ani...[Romance,Comedy,Drama] Icsdeee. 4 4.005 10-03-2011, 08:20 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Vise spulberate[drama,romance,actiune. *titlu nedefinit*] Ichigo. 8 5.911 05-03-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)