Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu..

#26
bunaaa!!. Ok, stiu ca n-am mai scris de mult timp, dar stiti cum e cu examenele.:-j
oricum, ada, merci pentru comentariu:*..apropo, bravo pentru examen>:D<
aka yuki: ma bucur mult ca-ti place fic-ul meu. Sper sa nu te dezamagesc pe viitor:*
MooN.: multumesc pentru comentarii. O sa tin seama de ele. Sper ca urmatoul capitol o sa fie mai bine:))
deci, iata-l:


CAPITOLUL 13


Mi-am pieptanat parul cu grija, descalcindu-l cu greu. Cate s-au intamplat intr-o singura zi! M-am intors in camera si mi-am luat o pereche de blugi lungi si un tricou, apoi m-am intors in baie sa ma schimb. Brandon statea nemiscat pe marginea patului meu si ma privea in continuare invartindu-ma prin camera, ridicandu-se cand m-am oprit in fata lui si mi-am pus maineile in sold. Am facut o piruieta si l-am intrebat:
- Cum arat? A fost nevoie de ceva munca cu parul asta.
Ma cuprinse cu bratele, iar eu mi-am odihnit capul pe pieptul sau.
- Arati superb ca de obicei. Hai sa mergem. Ceilalti ne asteapta.
Ma lua de mana si am iesit din camera. Era atat de vesel acum. Voiam sa
deschid subiectul “Jack” si conversatia de la telefon, dar imi era frica ca se va supara sau va deveni din nou nervos, dar eram oricum sigura ca nu aveam sa scot nimic de la el.
- Deci, am inceput eu, ce era asa de important la povestioara lui Mike de parea asa de suparat cand l-am intrerupt? Ma privi amuzat o secunda, ca si cum incerca sa se hotarasca daca e mai bine sa-mi spuna, apoi clatina din cap.
- Nu, nu-ti spun. O sa afli singura in curand.
Deschise usa si mi-am gasit toti prietenii acolo. Fericiti. Fara nici o grija. Sentimentul de panica pentru ei m-a cuprins din nou, dar l-am inabusit repede, inainte sa observe cineva ingrijorarea mea. Draperiile fusesera trase, iar camera era luminata numai de o lampa micuta si veche de pe o noptiera. Michelle juca sah cu Seth si mi-am dat seama cine castiga din moment ce Seth o privea amuzat si iritat in acelasi timp. O lasa sa castige, iar ea nu-si dadea seama. Era pur si simplu fericita. Colin si Lily stateau pe marginea patului cu o multime de CD-uri in jurul lor, incercand probabil sa aleaga melodiile pe care sa le puna. Parea ca se certau in legatura cu CD-ul pe care Colin il tinea in mana. L-am vazut zambind, apoi isi lasase toata greutatea pe Lily, facand-o sa se tranteasca pe pat, apoi o saruta apasat. Mike si Sophie stateau langa o masuta unde erau puse niste pahare, suc, si multe multe chestii de mancat. Sophie era ciudat de nervoasa cand vazut ca am intrat in camera. Zambi slab catre mine, apoi se duse si dadu muzica mai incet.
Toti ceilalti ii acordara atentie, iar eu si Brandon ne-am asezat pe pat. Soph ma privi in ochi, se uita la Mike si deschise gura sa vorbeasca. Nu apuca sa faca nimic, pentru ca Mike aparu brusc langa ea, fetele lor fiind foare aproape. M-am mirat cum de nu se fastacea, chiar daca era rozalie in obraji. I-am vazut zambetul larg, apoi inchise ochii si sari la gatul baiatului, care o stranse si el in brate. Simteam cum ramaneam cu gura cascata. Cei drept, banuiam eu ceva, dar tot nu-mi puteam ascunde uimirea. Toti cei din jur au inceput sa aplaude si sa fluiere, Sophie se inrosi si mai tare, iar Mike ranjea ca un tembel.
Sophie se retrase din imbratisare si veni spre mine. M-am ridicat repede si am imbratisat-o strans. Eram asa de fericita pentru ea! De cand isi dorea sa se intample asta. Ea si Mike...uau! Pe bune daca nu sunt uimita. Excursia asta chiar inseamna ceva important pentru noi se pare.
Sophie se uita la mine, zambind larg, dar ochii incepura sa-i sclipeasca asa cum se intampla cand ceva nu era in regula. Zambetul ii pieri usor si continua sa se uite la mine cu o privire cercetatoare si intrebatoare. Asta imi place la Sophie. Nu e genul de persoana care sa te oblige sa-i spui ce e cu tine. Nu insista, ci asteapta pana cand esti pregatit sa-i spui chiar tu. Cat de buna poate fi fiinta asta! Gandul mi-a zburat la Jack, iar panica m-a cuprins repede cand ma uitam la prietena mea buna. Daca patea ceva? Va fi din vina mea. Cum aveam sa mai traiesc stiind ca Jack o va putea rani doar ca sa ajunga la mine? Si cum ii voi explica asta mamei ei? Cum ma voi mai putea suporta? Ce sa fac?
Mi-am coborat privirea, surprinsa de cat de intens se uita Soph la mine.
- Felicitari, Soph. Sunt asa de fericita pentru tine, i-am spus cu o voce slaba, incercand sa o maschez cu un rambet larg si fals.
-Hm, multumesc. Kate.. esti bine? Pari obosita si al naibii de ingrijorata de ceva anume. Si nu ma lua cu “ti se pare”, pentru ca te stiu de prea mult timp. Sunt probleme intre tine si Brandon? V-ati certat? ma intreba ea, aruncandu-i o privire usturatoare, peste umarul meu.
- Nu, nu, i-am spus repede. Nu e nimic, serios. Ma gandeam doar...intai eu si Brandon, tu si Mike ..Colin si Lily, Michelle si Seth.. toti suntem..impreuna, am spus incet, incercand sa-mi gasesc cuvintele. Excursia asta inseamna ceva puternic se pare. Toti ne-am gasit perechea si..in acelasi timp.
- Mda..dar e foarte tare! Adica, tie iti placea de Brandon inca de cand l-ai vazut prima data. Si stiu ca ai negat mereu asta., dar te-a atras din prima. Stii tu, modul lui misterios de a fi, parul negru, ochii lui. Am vazut cum te uiti cateodata la el de parca...de parca e un inger sau ceva! Haha!
M-am uitat repede la ea, amuzata de cat de aproape de adevar era. “Inger”.
Ha! Ma intreb daca Brandon a auzit asta..
- Dar si el face la fel sa stii, continua ea, intrerupandu-mi meditatia.
Cateodata se uita la tine de parca nu se mai satura sa te tot priveasca.
Cand faci chiar si cea mai mica miscare, ochii lui zboara imediat spre tine.
Si are mereu o aura atat de...protectoare fata de tine. Te iubeste, Kate.
Si stii cum sunt eu: analizez multe inainte sa trag o concluzie. Si am
observat felul in care iti vorbeste si se comporta cu tine. Si sunt mai mult
decat sigura ca te iubeste.
Am ramas surprinsa de cuvintele ei si un sentiment ciudat, dar placut ma cuprinse atunci cand imi spuse ca Brandon ma iubeste. M-am uitat peste umar la el, care acum vorbea cu Seth. In acelasi timp se uita si el la mine si mi-a zambit. N-am putut sa nu-i raspund la zambet. Era atat de dragut si..grijuliu si atragator si frumos si..o frate, trebuie sa incetez sa mai fac enumerari din astea.
In final, Colin si Lily s-au hotarat in privinta muzicii, astfel incat aceasta incepu sa rasune, facand orice conversatie imposibila. M-am trantit pe pat, dupa vreo 2 ore, franta de la atata dansat si am inchis ochii, adormind imediat. Am simtit la un moment dat cum cineva ma inveleste si se aseaza langa mine, soptindu-mi ceva la ureche, dar am adormit iar, in mijlocul propozitiei soptite.

Intunericul ma inconjura. Aveam senzatia ca ma sufoc, chiar daca simteam aerul proaspat de munte. Simteam frica, panica, dar nu reuseam sa ma misc, sa fug. Eram prinsa in abisul acela intunecat, fara sa ma pot misca, disperata sa trag aer in piept. Imi imaginam ca ma zbateam, dar am incetat brusc cand am auzit miscare in apropierea mea. Un geamat. M-am intors, speriata, inspre locul cu pricina, dar un ras se auzi apoi din spatele meu. M-am intors iar, vocea auzindu-se dintr-o parte, apoi din spate, deaspura, de peste tot. Ma invarteam in cerc, inspaimantata. Voiam sa strig, dar nu-mi puteam gasi vocea. Rasul deveni tot mai zgomotos si mai rautacios, batjocoritor, incat mi-am pus mainile peste urechi, tipand mut. Rasul a incetat brusc. M-am ridicat din pozitia de gemuit pe care o abordasem fara sa-mi dau seama. Un falfait. Stomacul meu facu o tumba, gandindu-ma ca putea fi Brandon, ca puteam in sfarsit sa ies de aici, ca puteam fi in bratele lui, in siguranta. Falfaitul se auzi apoi din spatele meu si am simtit o prezenta aproape de mine. M-am intors incet, facandu-se brusc lumina. Sophie. Murdara de pamant din cap pana in picioare, cu parul ravasit, ochii rosii de la plans si urme de lacrimi pe obraji. Mainile ei erau pline de pamant, ca si cum tocmai a incercat sa sape ceva..sau dupa ceva. Se uita la mine surprinsa, furioasa, usurata si intrebatoare, toate in acelasi timp. Isi ridica mainile incet, iar eu i-am urmat reactia, vrand sa o iau in brate, sa o protejez. Exact cand am vrut sa fac un pas spre ea, in spatele ei se ivi o silueta intunecata. Incet, aceasta pasi in lumina, scotandu-si la iveala chipul. Parul de pe ceafa mi se ridica, inspaimantata. Isi puse mainile in jurul taliei lui Sophie, ii dadu capul pe spate si o saruta pe gat. Aceasta inchise ochii, lasand sa i se prelinga inca doua lacrimi. Mainile ii tremurara putin, apoi le lasa sa atarne pe langa corp. Scoase un suspin, apoi cazu in genunchi la picioarele lui Jack. Acesta isi ridica incet privirea, rauvoitor, spre mine.
- Acum...ti-a fost dor de mine? intreba el, facand un pas mic spre mine.

M-am ridicat brusc in sezut, transpirata si tremurand. Abia se crapa de ziua.
Sophie era langa mine, dormind langa Michelle. De cealalta parte, Brandon avea inca un brat peste talia mea, tresari putin cand m-am ridicat, apoi adormi iar. Am rasuflat usurata.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu.. - de pandora96 - 25-06-2011, 09:56 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Unde dragostea nu poate exista... THE LAST UCHIHA 16 10.472 14-01-2014, 06:53 PM
Ultimul răspuns: SabrynaMe
  [Yaoi] Ghici cine te priveste? Kira's Scarlet 6 3.467 10-02-2013, 11:31 AM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Cine ar fii crezut?[Naruhina] Ino.O_Me 1 3.016 11-02-2012, 12:10 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Dragostea poate fi inselatoare! Debb.' 93 72.489 27-05-2011, 01:35 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Ura poate duce la moarte Sayonara 12 7.394 03-04-2011, 09:13 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Totul se poate spulbera in orice clipa Debb.' 18 11.045 05-03-2011, 12:07 AM
Ultimul răspuns: anyame1
  Tot ce poate fi bun ...e rau ! - [+18] Grubbie 9 5.365 11-01-2011, 09:16 PM
Ultimul răspuns: Nywa
  Zambetul tău poate ucide Kyung.Oppa 2 2.849 19-11-2010, 12:29 AM
Ultimul răspuns: Kyung.Oppa
  Dragoste nu poate fi cumparata cu bani Zuzy Is Angell 7 4.558 18-10-2010, 10:44 PM
Ultimul răspuns: Aerith
  Iubirea poate distruge si cea mai mica parte de tristete eLenuSh-cu-chip-de-inger- 4 4.302 08-06-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)