Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

facebook, Twitter etc. Pro sau contra?

#41
V-ati prins ca Twitter-ul nare niciun rost daca il folositi doar intre prieteni, nu?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#42
Eu si retelele de socializare suntem paralele. Pur si simplu, nu sunt atrasa de ele si nici nu cred ca o sa fiu. Azi ma gandisem ca daca e cand o sa cresc mai mare (mda, m-am gandit ca nu-mi place pentru ca nu sunt inca "adolescenta" si chestii) daca e, poate o sa intru pe anticul facebook sa pun niste poze cu "copii mei" (o.o') sau ceva asemanator. 39 Oricum, pe hi5 am, dar nu eram obsedata. Hi5-ul e foarte antic la mine, chiar foarte. Frate, aveam si poze anime p-ala pentru ca nu stiam ce poze sa pun la inceput (apoi nici ca am mai pus, poate una, doua cu mine - presupun), sa intampla cand aveam... unsprazece ani (?) Vazusem ca-i in trend si tot primeam link-uri and stuff - eram curioasa. Cica era frumos si altele, dar toti aia care vroiam iubite sau iubiti si altele. Facebook-ul mi se pare mai... acceptabil. Desii... tot o retea de socializare ramane plina de unii copii obsedati care se inchid in camera cu calculatorul in ochii lor, sa nu le scape din priviri, bietii de ei (ce poveste trista :[). Oricum, mie imi sunt indiferente. :- < Twitter-ul e asa si asa, ma mai uit la unele episoade cu subtritare in romana. Mda, p-asta nici n-am cont si nici nu vreau. 78 Facebook-ul... intram la inceput, adica, din cauza unei tipe, YumeYume, am comentat pe acolo si... vai, pa-pa [cum era de asteptat]. Pe alte forumuri nici nu intru, nu prea sunt eu cu genul asta. Oricum... da si nu. Tehnologia, daca mai evolueaza mult, o sa stapaneasca omenirea. Trist. :]
[uitasem] Retelele astea sunt facute ca sa socializam, nu de alte trestii tampite. .-.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#43
trebuia sa-mi fac si eu prezenta pe aici 4

am avut cont pe hi5 (la insistentele altora), inca e acolo si intru cateodata ca sa vad aceleasi prosti (obsedai)
{pauza, tocmai am primit cateva comentari pe facebool si iar am nu stiu cate mail-uri de sters}
mda, pai hai sa zicem ca mi se pare... ok
adica hai, cuiva chiar ii plac pozele tale, iti lasa cateva comentari, va amuzati putin pe seama unei chesti asa intre voi, dar sa fim seriosi, am mai multe comentari de la oameni pe care nu-i cunosc de nici o culoare (astazi am luat in sfarsit decizia inteleapta de a-mi face profilul privat)
adica isi are rostul lui si facebook-ul dar daca devine un motiv pentru care te trezesti diminiata si nu dormi noaptea deja ii de-a dreptul dezgustator
ah, da, cum isi mai pun si unele niste poze care reusesc sa te scarbeasca
adica, eu zic ca dupa pozele tale oameni ar trb sa-si faca o impresie despre tine, sau ma insel?
dar daca iti pui 10 poze identice unde te lauzi cu botoxul din buze (sau mai bine tac, poate asa sunt ele.. cine stie? )
oricum, nu sunt contra, cum au mai zis si alti sunt si parti pozitive atata timp cat nu devine o dependenta pentru tine

okey, deja am scris prea mult 4
4

#44
Ideea in sine a fost una interesanta. Noi suntem cei care o ducem la extreme -.-"
Mai rau nu e ca lumea devine dependente de laude si commenturi, stiu destui care intra ZILNIC si navigheaza ore pe fb. De Hi5 nici nu vreau sa vorbesc, pentru ca din prima mi-am zis ca eu nu-mi fac cont pe chestia aia intesata de pitipoance si specimene de-a dreptul gross

Apoi, aproape tot liceul [asa putine exceptii!] are cont pe fb. Si omul, uimit, te va intreba de minim 2 ori daca ai cont pe fb, in caz ca raspunsul tau a indraznit sa fie NU. Eu pot spune ca mi-am facut cont din curiozitate: e de 3 ori mai simplu sa afli ce, unde si cum despre cineva. La inceput mi-a placut, dar apoi a devenit enervant: "De ce ti-ai pus asa putine poze din Polonia pe facebook?" sau "x are mai multi prieteni decat y". Eu poate ca am calatorit prin minim 4 tari pana acum si m-am distrat pe masura, dar pur si simplu nu pot si nici nu mi se pare ok sa-mi expun toata viata pe un site de socializare. Plus ca avea dinainte conturi pe altele: dA, forumuri, wordpress, auzisem de twitter si imi facusem cont dar ma plictisea, so, facebook nu mi s-a parut chiar asa o noutate.

Ok, are jocuri [ma mustra constiinta prea tare sa-mi pierd timpul cu ele], are aplicatii [hai, ca astea mai merg] si grupuri or modalitati de promovare al diferitelor chestii (campanii, concerte, stiri de ultima ora) si (cum putem uita!) faciliteaza rascoalele in caz ca nu iti convine de conducator.

Dar NU e bine ca inlocuieste viata reala. De pericole nici nu e nevoie sa mentionez, au facut-o destui. Imi placea inainte cand omul suna la usa si-mi zicea ca 'se duce la concertul lui Bon Jovi', si nu-mi trimitea acelasi mesaj ca altor zece persoane, pe facebook...


#45
Hi5-ul mi se pare locul cu cea mai mare cantitate de prostie si IQ-uri sub nivelul marii de pe tot internetul (ma rog, dupa 4chan). Urmeaza MySpace. Si se pare ca toate specimenele de acolo migreaza mai nou spre Facebook. Facebookul, acum vreo 2-3 ani era ceva mai linistit si puteai tine legatura usor cu fosti colegi, prieteni de prin alte locuri, etc. Acum, Gigel ala care a inventat Facebookul se asigura ca nu mai poti scapa de el (chiar daca ti-ai inchis contul, nu trebuie decat sa te loghezi pe orice alt site si aiba cea mai mica tangenta cu faisbuc ca imediat ti s-a reactivat contul si multe altele). Deasemenea, in ultima vreme facebux o plin de reclame, aplicatii idioate, jocuri si mai idioate si sa nu mai zic, de update-uri ale interfetei si mai idioate decat idiotenia in sine, precum noul chat, care exact persoanele cu care ai dori sa vorbesti nu apar, noul sistem de vizualizare a imaginilor s.a.m.d. Oricum, Facebook se duce incetul cu incetul de rapa datorita Google+, care imi place ca desi Ghita Inteligentul din Spania Culegator de B0$$ de CAPSUNI, ma baga in cercurile lui, OK, partz, eu nu-l adaug in cercurile mele si ma sustrag frumos din cercurile lui. Also, interfata e mai curata si mai intuitiva.

Trecand mai departe la Twitter: sincer, nu ma intereseaza de cate ori s-a dus ICSulescu la WC si ce a facut acolo. Mi se pare pur si simplu o prostie cu care sa te bagi in seama (cu tweet-uri idioate) si nimic mai mult.
I laik pie... and beer... period.

#46
Mie interfata G+ mi se pare mai greoaie decat cea a FB-ului. Bine, nu prea m-am dat pe cercuri si pe plusuri.
Daca apesti f5 vezi poza in formatul vechi 4
Twitter-ul e mult mai dinamic, si daca ajungi sa urmaresti si sa te urmareasca oameni faini n-ai nicio treaba cu mersul la wc. Desi #pebuda e un hash tag al dracu de simpatic 21
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#47
Aaa poi nu pot sa zic nici pro nici contra..Doar pe facebook folosesc informati reale dar nu pun poze cu mine...Parca am avut si un hi5 dar pe ala nici numele real nu-l foloseam....so nu petrec asa mult timp pe astfel de siteuri toate la inceput era frumoase pana au venit toi cocalari
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#48
Eu...nu le gasesc rostul. Nu ma complic nici macar cu hi5`ul, am intrat de vreo doua ori pe acolo, m`am ingrozit la ce specimene sunt pe`acolo, si a treia oara n`am mai intrat. Am doar un Id sau doua, oricum nu stiu prea multa lume, cine ma cauta ma gaseste pe mess. Poze oricum nu postez sau trimit fara sa cunosc persoanele, uneori chiar si cele pe care le cunosc nu primesc nimic, deci...poate unii le folosesc, mie mi se par o pierdere de vreme.
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#49
Nu am nimic cu retelele de socializare , din contra , chiar imi place facebookul . De ce ? Una dintre cele mai bune prietene de-ale mele s-a mutat in spania . Eram obisnuite sa vorbim zilnic , insa , acum e cam scump sa stam atata la telelefon si , in plus , programul nostru difera enorm . Rareori ne intalnim pe mess , iar atunci se blocheaza . Pe facebook pot sa vad ce mai face gratis si la orice ora ( so , 4 me is perfect)

Anyway, retele de socializare sunt ok , atata timp cat ii cunosti pe cei din lista de "prieteni".
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#50
La la la la la la la. Nu am nimic cu ele. Am cont pe Facebook și de multe ori încep să delirez mult pe la multe fotografii ale unor colege sau să mă joc acele joculețe de pe FB. Nu sunt nici contra, nici pro. Sunt folostitoare, cel puțin Facebook-ul. Cu ajutorul lui, mama și-a găsit un fost coleg de clasă de acum 20 sau nu știu câți ani în urmă și au făcut schimb de numerele de telefoane și au vorbit ._. Oricum, este o altă poveste dacă există și oameni care abuzează de Facebook și Hi5 și alte rețele de socializare prea mult ^^.
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.227 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.755 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 73.705 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.201 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Facebook & Cars Kurinkita 9 4.629 15-01-2012, 02:46 PM
Ultimul răspuns: Kurinkita
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.116 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)