Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

facebook, Twitter etc. Pro sau contra?

#11
Ei bine eu nu am nimic impotriva lor...defapt sunt pro astfel de site-uri.
Adica sunt site-uri de socializare...de ce sa fi impotriva unor astfel de lucruri?
Eu am cont si pe hi5 si am si pe Facebook...si cand eram mai mica aveam si site pe Piczo (pe care l-am uitat).
Nu mi se pare nimic rau atata timp cat pastrezi o limita intre astfel de retele si viata reala.
Adica, din punctul meu de vedere imi sunt mai mult decat utile. De cand m-am mutat nu mi-a fost prea usor sa ma acomodez si desi au trecut mai bine de doi ani tot nu-mi place zona si persoanele astfel ca nu mi-am facut mai mult de 10 prieteni (daca sunt si aia). In rest mentin relatiile cu vechii mei prieteni...iar astfel de retele sunt perfecte sa ii mai vad si eu macar in poze.
Sau in timpul vacantelor...nu vad absolut nici un coleg...imi este mai greu sa ajung la oras...si vorbitul prin telefon nu este suficient. Mi se pare dragut ca pot sa intru sa vad poze cu ei de pe unde au mai fost si cum au petrecut in ultimele luni si daca mai las si un coment nu vad nimimc rau.
Sunt deschisa socializarii...ador sa imi fac prieteni si nu sunt impotriva acestor retele. Daca nu vrei ca poze ciudate de ale tale sa ajunga pe nu stiu unde...pai nu iti posta astfel de poze... nu cred ca e cineva interesat de o poza cu o tipa perfect decenta sa ii faca vreun rau postand-o pe nu stiu unde.
Acum nu zic ca nu intalnesti o gramada de "pipite", dar hei...pe unde nu le intalnesti?

Pana la urma este vorba despre socializare...asta este ideea de baza...pana si acest forum pe care ne aflam este tot despre socializare...si poate fi bagat la un loc cu astfel de retele...doar ca aici lumea nu isi pune poze cu ei si cer comenturi la acestea si id-uri...nu aici lumea isi arata creatiile si asteapta sa fie admirate si rascomentate (pe la sectia Fan Fiction) precum pozele de hi5...si intalnesti aceleasi expresii gen iubita si te ador si superb si mai stiu eu ce...si intr-un final ti se cer id-uri si din iubita in sus si in jos nu te scoate...exact ca si pe acele retele...si nu am nimic impotriva...fiecare cu stilul lui de viata si de a-si face noi cunostinte.
Eu nu vad nici o diferenta...internetul este facut pentru a socializa si pentru informare din punctul meu de vedere...iar aceste retele sunt mai mult decat ok. Dar daca persoanele devenin obsedate atunci este problema lor nu a retelei in sine.

#12
Wowow ce fain topic 4 Eu nu sunt nici pro pro nici contra.Vreau sa spun,e ok sa socializezi,dar cum spunea cineva mai sus,ce-i prea mult strica.Eu mi-am facut hi5 la indemnul unui prieten al meu,pe urma am descoperit twitterul(unde am si acum cont),si facebook-ul.Facebook imi place la nebunie,am multi prieteni cu care vorbesc zilnic(prieteni din afara) si facem schimb de idei etc.Ne mai lasam cate-un com la o poza,dar ma enerveaza k pe hi5 una-ntr-una gasesc sts de genu':''Lasa-mi si mie un comm,dau back''.Si intru fffffffffffffff.rar.De vreo 5 ori mi-am tot inchis contul,tot de atatea ori l-am redeschis.E enervant.Thumbs up for facebook :X
[/font]Always keep the faith <3

#13
De Facebook ajunsesem dependentă la un moment dat, acum intru doar să mai joc Baking Life,fiindcă îmi place să „gătesc” și e amuzant să îmi renovez mereu patiseria. xD Oricum, prefer de mii se ori Facebook-ul în favoarea Hi5-ului. E mai serios și nu își fac cont toate pițipoancele și toți cocalarii. Există persoane adulte, mai mult sau mai puțin importante care au fb. Profa mea de fizică și directoarea școlii mele, spre exemplu, au fb fiindcă trebuie să își promoveze proiectele care le fac în afara țării. Proful meu de religie are facebook fiindcă deh, e și el un frustrat la 25 de ani, abia ieșit din facultate.

Hi5 am avut și eu în copilăria mea când eram o frustrată disperată după atenție și când mă dădeam mare metalară, dar cu timpul m-am maturizat și am ajuns la concluzia că Hi5-ul îmi displace enorm.

Twitter nu am. Nu mă tentează. Nu mă interesează.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#14
Nici pro, nici contra. Am cont pe hi5 si facebook dar ma gandesc serios sa il sterg pe cel de pe hi5. Nu cred ca e ceva nemaipomenit de ingrozitor sa ai cont pe facebook, twitter sau mai stiu ce ce alt site de socializare, adica poate avea avantaje, cat timp nu devin o obsesie. Atata timp cat stii comunica si in viata reala cum comunici pe acele site-uri, e ok. Bineinteles, intotdeauna va fi mai usor pt oricine sa se imprieteneasca pe facebook decat in viata reala. Motivul? Dupa parerea mea, e mai usor sa vorbesti cu cineva, fara sa ti se vada expresia fetei. Deci, chiar daca au si o parte buna, nu ar trebui sa devina o obsesie chestia cu comentariile, etc. Nu ar trebui sa inlocuiasca viata reala.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#15
Citat:E mai serios și nu își fac cont toate pițipoancele și toți cocalarii.
Doar cei adevarat, nu?

Momentan nu am cont pe nici unul dintre site-uri, dar va trebui pe facebook, ne cer astia. Sunt bune pentru a tine legatura cu persoane aflate la distanta si care nu merita credit.
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#16
Nu sunt nici contra nici pro , in chimb contul meu care il am de piin clasa 4-a[acum sunt a 8-a4] x.X de pe hi5 l-am sters pentru ca primeam cereri de la toate pitzipoancele si cocalarii,iar pe facebook parca nu sunt chiar asa multi ,adica nu erau deloc inainte sa fie moda FEISBUC 22.Acum ma gandesc sa imi fac un cont pe twitter poate nu vine iar gloata dar nu o sa renunt la contul de pe feisbuc[sa fiu mai piti] pentru ca pot sa conversez usor cu prietenii si ma mai joc pe el.4

#17
In primul rand am sa va spun ca am cont pe facebook, pe hi5, pe tweeter si pe netlog. Pare aiurea, nu? Va ganditi: "asta vrea doar atentie". Ei bine, hi5-ul l-am facut cu scopul de a-mi cunoaste semenii din acest oras si din liceu, pentru ca majoritatea au hi5. Il am de un an, cred 39 si mi s-a luat de tot de el. Nimic interesant. Apoi, contul pe facebook mi l-am facut cu scopul de a vedea profilul cuiva care era privat. Era neaparata nevoie sa ii vad pozele 21 si mi-am facut cont. Acum ma joc adevar sau provocare cu cei mai buni prieteni. Pe tweeter mi-am facut cont, ca sa fie facut. Am intrat doar doua zile, apoi m-am plictisit. Neinteresant. Iar netlog-ul mi l-am facut la cererea unui prieten ca sa vorbesc cu un italian ca se indragostise de iubita lui. Ma rog. Nici pe netlog n-am mai intrat de o caruta de timp. Nu sunt nici pro nici contra. Imi sunt indiferente aceste site-uri de socializare. Sunt bune cand esti foarte plictisit. Facebook-ul mi se pare mai interesant, dar doar pentru aplicatiile pe care le are. In rest, nada. Incep cocalarii si pitipoancele sa asalteze. In fine, trebuie sa existe ceva pentru cineva, sau cum sa zic 4

#18
ehhh, sincera sa fiu nu am nimic cu ele xD aveam si eu hi5 si myspace dar le-am abandonat/inchis xD acum am facebook pt ca primesc multe mesaje de la fundatia la care sunt voluntara si toti au. dar intru asa, din an in paste. mesajele le aflu povestind la telefon cu altii xDDD
de hi5 m-am saturat pana peste cap. toate prietenele veneau la mine gen: "am poze noi5" sau "imi lasi si mie niste comm?" le lasam si incet incet am inceput sa intru tot mai rar pe hi5 si ele continuau sa imi ceara "comm" si le spuneam "iti dau cand intru" si cum intram rar aveam tone de "commuri" de lasat si lasam la cine imi aminteam si veneau alea si ziceau "da nu mi-ai mai lasat. hai ca iti las si io" si urmatoarea zii aveam tone de comentarii la poze (si de 4-5 ori la una) de la ele xD. pana la urma l-am sters ca sa nu ma mai frece lumea la cam cu asta 21 si e mai bine asa. am ramas doar cu facebook-ul xD sper sa nu ajunga lafel ca n-am mai intrat de saptamani bune.
[Imagine: 2r571mv.jpg]
Ali. xD

#19
O retea sociala nu inseamna doar poze, comentarii si jocuri 10
E usor sa judeci un site din punctul asta de vedere si sa spui daca e util sau nu, daca e o fitza sau nu, dar e destul de greu sa iti dai seama de avantajele lui daca nu stii cu exactitate ce inseamna, ce reprezinta si care ii sunt scopurile.

Ca la noi, romani obsedati de hi5, retelele sociale inseamna un alt mod de agatat sau de a cersi atentia celorlalti, fie site-uri de jocuri, e alta poveste. E ca si cum ai spune de calculator ca e inutil si doar o fita pentru ca cei mai multi nu fac/nu stiu decat sa asculte muzica si sa se joace, ignorand faptul ca are un numar aproape infinit alte lucruri pe care le poate face.

De Twitter nu comentez, mi se pare stupid si nu i-am inteles niciodata scopul si nici nu ma intereseaza conceptul. Poate ca e util, poate ca nu...
Dar Facebook, Myspace, LinkedIn si asa mai departe reprezinta ceva mai mult de atat.
Uite, sa luam exemplul Facebook, singurul pe care il cunosc si folosesc. Duce conceptul de socializare pana in panzele albe.
Exemplu: nu pui doar poze, poti sa iti marchezi cunoscutii in ele. O banala poza ajunge astfel sa reprezinte ceva mai mult decat un congolmerat de pixeli. In poza aia apar X si Y, poti afla cine sunt, le poti vizita profilul, poti afla ce interese au, unde lucreaza, ce prieteni comuni aveti si asa mai departe. Se merge pe principiul recreeri relatiilor sociale umane in mediul online si pe a face totul practic.
Anul asta toate noutatile legate de Niji au ajuns mult mai repede la mine prin intermediul fb, in comparatie cu anii precedenti, in care trebuia sa fiu atent la statusurile de mess ale cunoscutilor, sa verific forumurile a-c si projectsakura, sa intru pe site-ul oficial la intervale regulate si tot asa.

In fine, retelele sociale sunt ceva destul de bine gandit, si fac parte din tot trendul web 2.0, care a revolutionat Internetul asa cum il stim.
Pentru mine, ca persoana care cocheteaza cu ideea de Internet developer/programmer de cativa ani, retelele astea sunt niste chestii tare misto din multe puncte de vedere 4 Si e ciudat cand vad ca sunt privite din perspectiva superficiala "sunt naspa pentru ca au pitzi cont acolo/sunt misto pentru ca daca am cont acolo sunt si eu cool ca restul". Nu faceti decat sa zgariati putin suprafata fara sa ajungeti la... "profunzimea" lucrurilor.

#20
Fun fact about facebook:
Aproape o treime din soldaţii americani din Orient au cont pe facebook pentru a putea vedea ce mai se învârte pe acasă. Ca şi messenger-ul, "conectează lumea" (sau ca Nokia, deşi nu găsesc vreo legătură).

Cum a zis şi Flaw, despre facebook ("In poza aia apar X si Y, poti afla cine sunt, le poti vizita profilul, poti afla ce interese au, unde lucreaza"), dar lucrul ăsta e ceva ideal. Idealul facebook-ului, mai precis. Să urmăreşti activitatea oamenilor ?! Contează că lui Emil Boc îi place filmul "V from Vendetta" sau că pe X parlamentar îl interesează muzica raggae ?
În plus, întreabă-te, câţi oameni (vorbind de aria tineretului) de la noi din ţară şi-au făcut facebook pentru a vedea ce fac rudele din Afghanistan sau pentru a putea oferi informaţii cu privire la "Eath Hour" ? Răspunsul cel mai uzual şi nonşalant este "fiindcă am vrut să văd un profil", sau "fiindcă şi prietenii mei au, aşa că mi-am făcut şi eu".
Desigur, nu e nimic rău în a-ţi face facebook să vezi un profil (ok, acum depinde cum vezi treaba) sau că şi-au făcut prietenii tăi, dar nu prea are sens.
Vrei să vorbeşti cu el ? Foloseşte messenger sau telefon. Vrei să vezi poză cu el ? Nu ar fi mai uşor să ieşiţi ? Poate nu e în oraş cu tine, la fel, ai messenger cu opţiunea webcam şi/sau telefon (mai ales că a apărut messenger 10, care cică ar fi mai bun).

Singurul site de socializare care îmi place e YouTube-ul. E cel mai util, cel mai bun. Pe lângă faptul că poţi cunoaşte persoane după interesele tale (de exemplu muzică, filme, istorie) luându-te după video-uri, poţi să faci şi un lucru util pentru lume, să ridici filme interesante/care nu au mai fost postate şi care se merită vizionate.
Pe Facebook nu faci niciun bine nimănui că ridici 2 poze cu tine la banchet şi taghezi 3 colegi cărora le plac muzica hiphop şi trance.

Este, totuşi "o chestie" pentru un site să "unească" o atâta mulţime de oameni.
Singura chestie într-adevăr mişto pe facebook sunt grupurile acelea. Deşi nu am vizitat vreunul (nici măcar nu ştiu cum să dau de unul), mi se pare în continuare mişto ideea de "cerc de interese". Şi Hi5 are grupuri de prost organizate şi pe unde bate vântul.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.211 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.745 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 73.624 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.193 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Facebook & Cars Kurinkita 9 4.626 15-01-2012, 02:46 PM
Ultimul răspuns: Kurinkita
  Pro sau contra zvonurilor ? Meal. 30 15.097 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)