Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Muzica din zilele noastre. Pro si Contra

#1
Eu sunt contra muzicii din zilele noastre fiindca rar mai gasesti pe la televizor sau pe la radio o melodie cu adevarat frumoasa fara sa contina cuvinte obscene sau sa se vorbeasca despre sex,bani sau alte cele. In muzica din zilele noastre, cei mai fitosi oameni au ajuns sa fie in top-uri si apoi tot sa-si atribuie aere de zeu fata de fanii care i-au ridicat si i-au facut celebrii.
Muzica actuala nu mai are niciun mesaj sau nu mai transmite o idee care chiar sa te puna pe randuri. Acum baga acelasi instrumental sau spun de o mie de ori aceleasi cuvinte care pur si simplu nu imi transmit nimic. Peste tot poti vedea(cel putin in muzica pop,dance etc.) acelasi lucru repetat pana la adanci batraneti. O melodie nu te mai pune uneori pe ganduri ci te face doar sa dai din cap sau sa te misti de parca ai avea o criza si sa iti aduca mintea intr-o stare de hibernare..
Nu vreau sa critic pe fanii ce asculta muzica din zilele noastre,doar ca este parerea mea pur si simplu. Nu sunt adepta unui singur gen de muzica ci vreau sa ascult cat mai multe genuri pentru a-mi forma o parere cat mai solida. Am ascultat si muzica de altadata(anii 80,90 si 2000) si muzica din zilele noastre si sincer daca ar exista o masina a timpului, as folosi-o doar ca sa ma intorc in timp pentru a asculta acele melodii,fiindca pur si simplu erau mult mai frumoase si mult mai ok.
Voi ce parere aveti?
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#2
Fail, so fail.
Muzica din zilele noastre , si vorbesti de ce se da la TV. Nuuuu, alti artisti nu sunt , cei care sunt artisti sunt doar pe radio.
Cum adica pro sau contra 21
Nu vad nimic in thread-ul asta atat timp cat tu vorbesti doar despre ce se difuzeaza.
A fost funny oricum , thanks!
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
As zice ca nu asculti genuri de muzica buna. La radio pe majoritatea canalelor nu se da doar muzica 2013. La tv se dau melodi care au videoclipuri (1-2 cantece pe album primesc videoclipuri) si precum stim sex sells. E la fel de ok muzica de acum cum a fost in todeauna. Ca te uiti in spate prin lupa nostalgiei e altceva. tot ce a ramas de atunci in mintea oamenilor de acum nu e decat ce a fost bun. Dar si atunci, ca si acum, 90% era o mizerie. Dar acum nu o mai vezi pentru ca s-a uitat.

Nu vad de ce te complici cu o masina a timpului cand ai internet si aproape toate telefoanele din ziua de azi au mp3 player. Daca ce e la radio si tv nu te satisface asculta doar ce iti place pe calculator sau la casti cand esti afara. La mine in masina nu bate radiou decat cand sunt ai mei in ea. Cablu tv nici nu am in casa pentru ca exista youtube.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4

#5
N-am sa mai repet ce-au spus cei de mai sus, fiindca au spus bine. Observ ca te-ai referit mai mult la hit-uri si nu la toata muzica noua in general. Se gasesc multi oameni faini care fac treaba buna si chiar nu e greu acum cu atat internetzuri si tehnologie.

Cat despre muzica de duzina, cu cat avansesz in varsta tind sa tolerez din ce in ce mai multe genuri de piese pe care cu cativa ani in urma as fi vomat cu placere. Nu stiu daca e bine sau rau dar imi e mai usor sa socializez, chiar daca doar superficial.
Citat:Si sincer acum, chiar vorbind de hiturile de azi, nu sunt eu o fana, dar se mai gasesc si unele dragute.
De exemplu... ?
"You got no business questioning a thang"

#6

#7
[Imagine: iK6og.jpg]

#8
Nu pot sa nu remarc ironia faptului ca the OP este impotriva muzicii din zilele noastre, while having a Lana Del Rey signature. Trecand la subiect, mie una imi place. Si admit cu usurinta ca imi place mult mai mult ca muzica veche, pentru simplul fapt ca o pot trai mai bine, o pot intelege mai bine. Da, da, muzica buna e universala, dar asta mi-e mie mai aproape de sufletel in momentul de fata. Am descoperit atatea formatii si melodii noi in ultima vreme, incat mi-e imposibil sa fac o categorizare a muzicii. Comerciala e cea pe care o auzi toata ziua la radio? E relativ. Depinde de ce radio asculti, depinde in ce tara te afli, depinde de preferintele tale. Am ajuns intr-un moment in care posibilitatile sunt nenumarate. Nu mai exista un singur program tv de muzica sau un singur post de radio, exista numeroase si sunt destul de diversificate. Asa ca nu iti place muzica pe care o numesti comerciala? Schimba postul.

Personal, tind sa fiu de acord cu @Solomon Grundy la faza cu toleranta in continua crestere. Am ascultat in ultimii ani chestii pe care nu credeam vreodata ca le voi asculta si am dansat pe altele si mai si. Nu mi le-am pus eu acasa, de buna voie, ca sa treaca vremea, ci s-a intamplat sa nu am de ales, ba la petreceri, ba la iesiri etc. And you know what? They weren't as bad. Singurele pe care nu le suport de nicio culoare sunt manelele (sau excesul lor, pentru ca la o manea, doua, rezist, m-am calit) si remix-urile. Remix-urile alea house, de auzi numai BUM BUM BUM si iti piere tot cheful de dans. In rest, muzica din ziua de azi e absolut lovely ^^ De la rock-ish stuff, la chestii chill and slightly indie, eu una sunt multumita si sunt cu siguranta o sustinatoare a ei. Muzica buna exista, trebuie numai sa iesi putin din confortul (sau disconfortul) a ceea ce ti se da pe tava, iar sa schimbi un post nu e chiar asa de greu (plus, there's the internetz).
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#9
Pentru inceput, nu cred in muzica veche. Exista muzica ce a incantat multa lume acum multi ani si exista muzica ce o face acum, dar sa spui ca o melodie e veche nu are sens. Nu conteaza acum cati ani a fost lansata, cat timp isi face treaba e muzica, e arta si arta nu are varsta. Am mai auzit de multe ori persoane ce nu asculta o melodie pentru ca e "expirata", asta ca sa folosesc un limbaj folosit de acele persoane. Anyway, moving on. Asa cum si acum treizeci de ani au existat melodii ce nu aveau prea multe versuri si cele ce existau nu erau pline de metafore si figuri de stil asa gasim si astazi acest gen de melodii. Si iarasi, atunci existau si melodii intense, asa cum gasesti si astazi. Trebuie doar sa iti extinzi orizonturile si ai sa fi uimit de cat de multe gasesti. Sunt perioade in care am prefera sa ascultam o balada si in alte zile vrem sa ne distrugem timpanul pe dubstep. Unii apreciaza versurile si vocea, altii ritmul, altii vocea, pentru unele persoane daca versurile nu semnifica ceva important nu prefera acea melodie. Si iarasi, asta nu e muzica, propozitia aceasta ma da peste cap. Bineinteles ca e muzica, atata timp cat cineva o asculta, se regaseste in ea si o prefera in fata altor melodii. Vorbeste pentru tine si in numele tau asa cum ar trebui sa facem toti deoarece gusturile noastre difera de la cer la pamant. Sunt pro pentru ca ador muzica si nu sunt singura si oricat de comerciala ar fi, atata timp cat ma distreaza, ma relaxeaza sau ma face sa ma simt bine in general imi e preferata.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#10
Parerea mea este ca inca mai exista muzica buna in zilele noastre, daca stai putin sa o cauti. Intr-adevar, marea parte din ea e destul de comerciala si artistii greu mai ajung sa se deosebeasca unii de altii din punct de vedere muzical, diferentele facandu-se mai mult prin aparitii soc (gen Lady Gaga sau Miley Cyrus), fashion sau obscenitati pe scena decat prin voce. Dar in ciuda acestor factori care m-ar face sa imi intorc privirea noului val, playlist-ul meu e format 50% din formatii aparute dupa anul 2000, prin urmare destul de noi, catea exemple ar fi: Three Days Grace, Linkin Park, Billy Talent, Red, Disturbed. Eu ascult in general rock alternativ dupa cum se observa, iar din punctul meu de vedere acest curent este printre putinele care inca vine cu muzica buna, nu acelasi lucru pot spune despre R&B, Rap, Hip-Hop sau chiar genuri Rock ca Metal sau Hard unde tot artistii sau formatiile vechi tin steagul sus.

Muzica electronica, gen Dubstep, incepe sa castige din ce in ce mai mult teren, ba chiar sa aiba influente si asupra unor formatii care nu aveau legatura cu aceasta, cum a fost in cazul Linkin Park (chiar daca cu ultimul album au mai revenit un pic la origini). Daca este un lucru bun sau nu depinde de gusturile fiecaruia, pana la urma si muzica e datoare sa avanseze si sa creeze trend-uri noi. Exact asa cum muzica clasica sau simfonica a fost detronata de Jazz si Rock in preferintele maselor, asa si muzica cu care am crescut in anii 90-00 va fi substituita de alte genuri si probabil multi vom ajunge la fel ca parintii nostri si nu o vom accepta atat de usor, insa atata timp cat avem internetul sa ne gasim piesele preferate, eu nu vad absolut nicio problema.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.189 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.736 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 73.474 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 27.007 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.066 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)