Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vreau sa fiu doar om!

#1
Mi- a venit inspiratia pentru un nou fic si nu m- am putut abitine sa nu o folosesc. A intervenit si lipsa de ocupatie, fara sa mai lungim:


Vreau sa fiu doar om!


Capitolul I
Introducere


Personajele care vor aparea in primele capitole:
Darius : unul dintre protagonistii principali, chipes si inteligent este gata sa infrunte orice si pe oricine. Este unul dintre cei mai inteligenti si mai iscusiti vampiri. Uneori este glumet si zambaret, dar alteori poate fi si rece, dur si foarte aspru sau agresiv. A avut un trecut tragic, deoarece el nu si- a cunoscut adevaratii parinti si a copilarit pe strazi, cautandu- si hrana in tomberoane, deseuri, el este deasemenea o persoana simpla, spune intotdeauna lucrurile verde in fata.

Augustin : foarte vorbaret, ii place sa fie in centrul atentiei si multe fete il plac datorita sarmului si infatisarii sale. Este in prezent un tip cunoscut de toti si foarte laudat, dar nu se mandreste cu asta. Este totodata foarte sensibil si pune la suflet unele lucruri, care il afecteaza si moral, cat si fizic.

Cecilia : aparent este o fata de dreaba, draguta, sociabila si in prezent este ‘’marea iubire’’ a lui Augustin. Dar defapt ascunde multe lucruri care i- ar putea compromite reputatia, sau chiar sa- i ameninte viata.

Alexander : este noul lord al vampirilor, dupa ce Milosh, fostul lider, a disparut cu cateva saptamani in urma, se zvonea ca este chiar mort. Este cinstit si nu umbla cu minciuni, vrea sa devina si mai puternic decat este pentru a- si proteja persoanele iubite prin orice mijloace.

Natalia : O persoana misterioasa si rece. Este o persoana integra, inteligenta si foarte foarte frumoasa. Visul ei cel mai de pret si cel mai important este sa aduca pacea intre vampiri si celelalte specii de creaturi existente.

- - - - - - -

- Spui ca vampirii sunt creaturi normale, care pot face absolut orice fac oamenii, dar nu esti constient ca noi nu putem iesi decat noaptea din barlogul asta ? Stam aici aproape douazeci si patru din douazeci si patru de ore doar ca sa nu fim prajiti de lumina soarelui, asta zici tu ca este normal ? intreba un baiat saten cu ochii verde rosii, pielea alba ca spuma, facand ca ecoul sau sa se auda peste tot.

O liniste apasatoare se asternu in acea pestera sumbra. In acel intuneric nemarginit se putea vedea doar o multime de ochi rosii care erau atintiti catre baiatul care vorbise mai devreme, Darius. Nu se auzea nici o soapta, nici un suierat. Toti se uitau la el ca la masini straine. Pe fata lui se vedea furia, dar in acelasi timp tristetea care il invaluia. Era infiorator, infiorator sa stii ca nu poti intalni, ca nu poti simti lumina, ci doar intunericul, care era mereu prezent in inima lui Darius.

-Nu- ti mai irosi glasul indrugand doar prostii ! spuse un baiat inalt, barul sau fiind de un negru nesfarsit, ochii sa fiind tot o nuanta rosiatica foarte aprinsa care nu exprimau nici un fel de sentiment. Tu vrei sa insinuezi ca nu esti om ? continua Alexander cu aceeasi privire serioasa si dura.

Toti vampirii ii ascultau atenti pecei doi. Privirile tuturor erau atintite catre ei. Satenul nu spunea nimic, ci doar il priviea cu dispret pe superiorul sau.
Alexander ajunse in spatele lui, asezandu- si bratul in jurul gatului acestuia. Toti priveau acea scena uimiti. Nu stia nimeni la ce sa se astepte. Oare o sa- l decapiteze ‘’liderul’’ pe Darius, o sa fie o lupta intre ei doi, lucrurile se incingeau si o adevarata neliniste si agitatie se produse intre restul vampirilor din acea pestera, in care patrundea printr- o mica gaura o raza a lunii, o raza foarte slaba, dar care nu afecta pe nimeni din fericire.

In cateva clipe se asternu din nou tacerea si acea harmalaie se opri. Unele creaturi parasisera acea sala, ramanand doar un sfert din cei care au fost.

- Indiferent daca ai peste o suta, doua sute, trei sute de ani, indiferent ca poti supravietui doar hranindu- te cu sangele altora, ca trebuie sa te feresti de lumina zilei tot om esti. Inteleg ca esti afectat ca trebuie sa suporti toate astea, dar … incearca macar sa- ti stapanesti aceste impulsuri de nervozitate pe care le ai. Nu obtii nimic daca te infurii si tipi pe aici ca orice nebun de la un sanatoriu. Crezi ca rezolvi ceva cu asta ? Nu. Tine minte, asta a fost prima abatere, la a doua nu o sa mai fiu atat de calm, acestea fiind spuse, brunetul disparuse, la fel facusera si ceilalti vampiri care fusesera prezenti.

Baiatul ramase singur in acel loc sinistru. Satenul cazu in genunchi, iar cateva lacrimi i se asternusera pe fata sa palida si imbujorata.

-Vreau… veau sa mor ! isi sopti el trist. Inima sa era cuprinsa de multa tristete si suferinta, incat era in stare sa se sinucida doar pentru a vedea din nou lumina.

Darius: http://i896.photobucket.com/albums/ac168...yedguy.jpg

Alexander: http://i148.photobucket.com/albums/s1/ki...e-taro.jpg

_____________
Acesta a fost primul capitol, astept pareri, critici orice este bine venit.
Sper ca nu am gresit cand am numarat randurile, sper sa aiba patruzeci. :|

#2
"chii verde rosii," - asta nu suna prea bine :P
nici un se scrfie corect: niciun

Nu o sa stau sa-ti scot greselile... sunt convinsa ca vor exista persoane care sa faca asta... ti-am spus doar ce mi-a atras atentia in mod deosebit.
Mai multa atentie cand tastezi... sau daca nu, incearca sa recorectezi.
In exprimare ai mici probleme... fata alba ca spuma... e putin incomplet... venea ca spuma laptelui daca imi aduc eu bine aminte comparatia care este deja cliseica (in sensu ca este luata ca atare... nu ca ar fi gresit ca ai folosit-o :P). De asemenea faci unele comparatii care nu prea imi plac. Nu forta descrierea las-o sa curga singura doar atunci cand e cazul... nu e nevoie sa bagi descriere fizica atat de multa... concentreaza-te pe sentimente.
Ai grabit putin actiunea... inteleg ca ai foarte multe idei... dar pastreaza-le si lasa lucrurile sa decurga lin... astfel ca povestea va fi mult mai placuta.
Naratiunea ar merge si ea putin imbunatatita... iar de dialog inca nu ma leg :P
O precizare: nu stiu daca e bine gandita varianta cu istoricul personajelor de la inceputul povestii. E ca si cum mi-ai spune dinainte ceea ce urmeaza sa aflu din fic si imi pot pierde interesul ca cititor. Puteai sa ne lasi pe noi sa descoperim cum sunt personajele tale din urmatoarele capitole. Ar fi creat o urma de mister care in momentul de fata nu prea exista.
Oricum e prea devreme ca sa imi dau cu parerea in mare despre personaje si poveste... imi place ca e cu vampiri... si sper sa asculti sfaturile si sa pui un capitol frumos in continuare.
Cat despre randuri :P trebuie sa ai minim 40 de randuri complete (cap-coada) iar spatiile libere nu se pun ca randuri :P deci da... sunt mai putine decat ar trebui... dar mai multa atentie pe viitor.
Multa bafta!!!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Doar un gest ma alina Erina Ozaki 0 2.034 02-08-2012, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Vreau doar sa... Lexxu 2 2.359 26-05-2012, 06:27 PM
Ultimul răspuns: Katsu
  Vreau să fiu EU Ada 28 13.675 04-01-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: crazy little red
  [split] Vreau să fiu EU brunetzika_rebela 14 3.430 27-08-2011, 04:31 PM
Ultimul răspuns: tamoshiku
  Doar niste versuri Nixu 14 8.077 18-03-2011, 08:05 PM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Vreau sa te iubesc! Karinutzzza 7 4.711 08-03-2011, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Karinutzzza
  Iarta-ma,e tot ce vreau! Karinutzzza 5 3.591 08-03-2011, 12:05 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Doar tu KarinaD 4 3.723 06-03-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Doar o umbră .Anne 5 2.805 09-01-2011, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Amélie
  Doar sipmle cuvinte Kmmaiesyk D. 0 1.579 01-01-2011, 10:34 PM
Ultimul răspuns: Kmmaiesyk D.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)