Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Doar niste versuri

#1
Hey am scris si eu niste poezi in momentele mele de maxima plictiseala si am hotarat sa va plictisesc si pe voi:P...
So:

Te-am vrut langa mine

I
Am nevoie de tine
Esti in inima mea,
Te vreau langa mine
Te rog nu pleca.

II
Ti-am dat ce ai vrut
Tot ce-am putut
Stateai ca in rai
Tu tot mai vroiai.

III
Acum ca ma gandesc
Te parasesc
Plangi in urma mea,
Nu va mai urma.

Asta e tot...

#2
Asaaaa. Pai nu te supara dar sunt cam banale. Sunt suta la suta sigura ca poti mai mult de atat. AI gasit rime la cuvinte foarte usoare. Cand citesc poezia asta e ca si cum m-as forta sa iasa si sa sune cum trebuie. Incearca sa iti gasesti o tema dupa care sa iti formezi ideea de baza. De aici poti sa incepi. Joaca-te cu cuvintele, cu frazele, cu tot ce vrei. Foloseste figuri de stil cat mai multe si mai interesante. Ia-ti libertatea asta. Ai sa vezi cat de frumos vor iesi poeziile si cat de mult te vei distra. Nu astepta sa iti iasa din prima ceva extraordinar de frumos, dar daca incerci si te dedici cat de cat ai sa vezi ca rezultatele vor venii imediat.
Astept urmatoarea ta creatie.
Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Ce pot spune eu acum este faptul ca aceasta poezie este:

1. Mai lunga umpic.
2. Este simpla, insa foarte dragutza, rimele sunt gasite special pentru cuv. simple.
3. Imi place ideea, este frumoasa.

Pe scurt este simpla, rima merge, nu e complexa, plina de nu stiu eu ce anume. insa imi place simplicitatea ei.
Acum nu stiu de ce, toti vor sa fie o poezie complexa rau de tot. Mie imi place si asa , insa sunt de acord si cu Spirit, sunt sigura ca poti sa faci mai bine de atat.

Astept urmatoarea poezii, vreu sa vad mai multe din partea ta, sunt sigura ca poti creea ceva bun si original. Sa ma anunti cand ai postat-o pe urmatoarea ok.
Ceau, ceau ! Te pup. *kiss*

#4
hey scumpo...
o sa fiu putin mai drastica (sper ca nu te superi)
cum ti s-a mai zis poezia este seaca, adica din punctu meu de vedere o poezie trebuie sa transmita cititorului ceva ce simti tu, dar tu ai ales o tema mult prea simpla, trebuia sa o mai dramatizezi putin si sa folosesti cuvinte mai profunde altfel nu faci decat sa plictisesti cititorul
o poezie nu ajunge sa aiba rima si atat
sper ca nu te deranjeaza dar cum au zi si alti poti mai mult
bye bye
4

#5
Sincer e interesanta intr-un fel sau altul pentru ca e sinpla si ai gasit rima pentru fiecare strofa in parte. Nu prea am ce sa comentez la poezia asta pentru ca este scurta si nu are versuri grele sau complicate asa ca asta e cam tot ce pot spune. Stiu ca poti mai mult credema chiar stiu asa ca astept sa mai postezi si sa ma anunti.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#6
Hey dear ^^ Pai ms ca m-ai anuntat. Vad ca vrei sa-ti imbunatatesti stilul.
:]
Revin... In primul rand, nu-s foarte rele. Lipsesc cateva virgulite, iar versurile, de fapt strofele in general, sunt prea scurte. Incearca sa maresti masura versurilor. Astfel, sper ca va iesi o noua poezie mai originala.
>:D< Nu spun ca ai idei rele, tu nu stii cum sa le "insiri". : - ? Pai alte greseli au foat spuse mai sus. Sper sa continui cat de repede. Spor la inspiratie! Bye bye! :*

#7
Ţi s-a spus deja că poezia e seacă.
O să-ncerc să corectez alte aspecte.
În primul rând, nu mai numerota strofele. Aş înţelege numerotarea dacă ar fi un număr impresionant, dar aşa, numerotarea chiar nu-şi are rostul.
Aaa, ai putea numerota strofele şi dacă ai avea foarte multe versuri şi ai vrea să accentuezi disteanţa dintre ideile surprinse.
Nu am văzut greşeli de tastare sau ortografie (asta e bine), dar am totuşi de comentat cu priviere la conţinut:
I
Am nevoie de tine,
Esti in inima mea.
Te vreau langa mine,
Te rog nu pleca.

II
Ti-am dat ce ai vrut,
Tot ce-am putut.
Stateai ca in rai
Tu tot mai vroiai. Nu-mi place cum sună. Puteai să zici "Şi tu mai voiai". Apropos, "voiai" e forma corectă.

III
Acum ca ma gandesc,
Te parasesc.
Plangi in urma mea,
Nu va mai urma.
Nu prea le ai cu punctuaţia. Ideea e simplă, ai expus simplu, mă rog, asta ţi s-a mai spus.
Foloseşte diacritice, arată mai bine. Încearcă ceva mai amplu, foloseşte termeni mai pompoşi şi o să-ţi iasă. :D Succes!

#8
Hey poezie noua... lipseste titlul(pentru ca nu prea ma pricep in faptuirea unuia)... si stiu e c-am repede, dar^^'......
So:

I
Nimic nu va mai fi la fel
Nimic nu va mai semana
Cand inima imi plange iar
Imi plage in urma ta

II
Am incerat sa las
Am incercat sa uit,
Dar nu am reusit decat,
Sa fac sa plang mai mult.

III
Am stat aici te-am asteptat,
Dar nu te-ai mai intors
Si dragostea ce o simt acum
O iau cu mine-n somn adanc.

Va rog sa nu va suparati pe mine, dar eu nu o sa scriu cu diacritice.... si Reveuse nu renunt la numerotare pentru ca imi place cum arata...

#9
Ye Yupy sunt prima.
Pai sa vedem UNDE-I RIMA mama draga ai uitat-o.
Intradevar o poezie nu este doar rima dar totusi asta conteaza foarte mult intradevar ai facut-o mai complicata ca cealalalt pentru ca ai folosit cuvinte mai dezvoltate daar asta nu inseamna ca si poezia are un inteles. Deci la fel ca si cealalta stiu si sunt sigura ca poti mai mult dar folosestete de rima. Pai cam asta e tot sper ca nu te-ai suparat pe mine si daca da sper sa iti treaca.
Pai eu stept sa mai postezi si sa ma anunti si pe mine.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#10
buna, in sfarsit trec si eu pe aici, scoala scuze nu ca as fi foarte libera acu, dar in fine...sa revenim imi place ideea, folosesti dragostea in versuri, bun interesant. da sunt deacord cu lolix, ultima poezie ia cam lipsit rima, da chiar si asa ai facut-o bine, nu e prima poezie fara rima si al naibi ca am uitat cum se cheamaX(... stii ce ai putea sa pui aici in poezie? foloseste natura, lacul, noaptea; sunt scene si mai romantice, de exemplu poeziile de dragoste a lui Eminescu, stii cum sunt ele..inspirate de pe acolo...sau pasari pheonix, porumbei, poti asocia cu mitotlogia si etc, gasesti numai ca trebuie sa cauti.
trebuie sa recunosc ca aceata poezie e mai complexa sa zic asa fata de prima:P. ai avut o mica greseala prima strofa la sfarsit:P.. oricum e bine, eu una nu m-as descurca, dau idei dar nu imi iese niciodata:)) in fine foarte interesant si frumos, sunt sigura ca te vei perfectiona. Spor la scris si Bye
Eu astept nextu si sa ma anunti...
[Imagine: h8v.gif]
 



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Doar un gest ma alina Erina Ozaki 0 2.032 02-08-2012, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Vreau doar sa... Lexxu 2 2.332 26-05-2012, 06:27 PM
Ultimul răspuns: Katsu
  ImaginaÅ£ie stocată în versuri. Evvie. 1 1.517 20-02-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: kat2108
  Versuri ~Space-Bound 14 14.319 09-09-2011, 01:40 PM
Ultimul răspuns: North
  Vreau sa fiu doar om! Sayonara 1 2.277 09-04-2011, 09:55 PM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  Viata in versuri Tweety 6 3.980 23-03-2011, 12:30 AM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Doar tu KarinaD 4 3.692 06-03-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Doar o umbră .Anne 5 2.793 09-01-2011, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Amélie
  Doar sipmle cuvinte Kmmaiesyk D. 0 1.572 01-01-2011, 10:34 PM
Ultimul răspuns: Kmmaiesyk D.
  Vreau sa te citesc in versuri Isa-chan 71 37.461 25-11-2010, 06:07 PM
Ultimul răspuns: Daria v2


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)