Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simple cuvinte

#61
Salut:) Am simtit nevoia sa las un comentariu, deoarece imi plac foarte mult poeziile tale.

"Dar până la urmă rămân doar zile negre
Fără acel alb pur precum cel al unei zebre."

Partea aceasta a poeziei m-a atras in mod special. Nu am mai intalnit aceasta comparatie pana acum, iar originalitatea este esentiala intr-o poezie. Felicitari! =D>
Astept urmatoarea ta lucrare.:D
Spor la scris !
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#62
hi dear...scuze ca am postat cu intarziere si mersi ca m-ai anuntat...pai aceasta poezie mi se c-am potriveste mai ales la momentul de fata si pana acuma aceasta este preferata mea^^...pai am observat cateva greseli dar nu le repet au fost repetate...in rest totul este ok...sper sa ma anunti cand pui urmatoarea poezie
bye,bye:bye:

P.S.:pai eu as crede sa ramai pe tema dragoste...mi se pare ca te price foarte bine la aceasta tema(parerea mea):)

#63
Hello hello. Am mai venit cu o poezie, de data aceasta nu este de dragostea, ci exprima sentimentul pe care presupun ca il avem atunci cand ploua si am vrea sa iesim afara. Mda... mie mi se pare ok si am incercat sa tin cont de sfaturile voastra mai ales partea cu masura.
@L'pti.chat de data asta chiar am numarat silaba cu silaba si oarecum mi-au iesit mai apropiate so...

Sper sa va placa!

Fără soare

Picături de apă se scurg pe pervaz
Te-n vârţi din dreapta-n stânga şi faci atâta caz
De ce nu mai este cald?
Te uiţi pe geam şi vezi natura prin ochi de smarald.

Cum petalele sunt brăzdate de lacrimi reci
Te enervezi şi parcă de calm încet seci,
Ai vrea să iasă măreţul soare
Stai în casă precum în închisoare.

Aştepţi nerăbdător un semn de vreme bună
Nu mai ai răbdare, te crezi prea nebună
După vremea caldă de demult
Şi credeai că eşit matur, un adult.

Dar speranţa cu uşurinţă nu ţi-o pierzi
Vezi lumea prin alţi ochi, prin ochi verzi
Dar vremea nu mai e de partea ta
Te rogi ÅŸi tot face exact aÅŸa cum vrea ea.
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#64
Deci asa sunt eu cand ploua afara. Cel mai mult m-ia placut ca ai folosit acele cuvinte care te atrag: smarald, petalele, inchisoare, speranta. Desi mi-as dori sa fie mai lunga. Dar e perfecta pentru mine (poate si pentru alti).
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#65
Hello dear. >:D< So, o noua poezie.
"Dar speranţa cu uşurinţă nu ţi-o pierzi
Vezi lumea prin alţi ochi, prin ochi verzi"

Oh, Doamne! Deci jur ca iubesc felul in care scrii! Parca pe zi ce trece, iti formezi alt stil, te imbunatatesti si asta se observa foarte clar si repede. O.o
:X
Titlurile ales - pana acum, cred ca n-a existat o poezie cu un titlu care sa nu ma fascineze. Deci, eu am ramas fara cuvinte si intr-adevar, masura este mult mai buna ca celelalte. ^^
Hmmm... Si ziceai sa vin cu critica? :o3 Oh, ai mila! Ce critici ti-as putea da la astfel de poezii? :o3 Toti ceilalti, sunt sigura ca sunt de acord cu mine. Spor la inspiratie. :]

#66
Buna :X Deci ai postat o noua poezie. Doamne cat asteptam momentul asta :))
Pai titlul este bine ales. Mi-a placut cum ai exprimat dorinta de a iesi afara , de a fi liber.
Se vede ca pe zi ce trece, tu evoluezi si asta este minunat .
Ei bine ai zis ca vrei si critica. Pai nu prea am ce critica, insa un singur lucru mi-a atras atentia.

"De ce nu mai este cald?
Te uiţi pe geam şi vezi natura prin ochi de smarald."

Aici masura difera putin cam mult, insa ai pastrat rima si asta este important.
Pai nu stiu ce as mai putea spune, in afara de faptul ca te pricepi foarte bine la poezii.:))
Astept creatia ta urmatoare.
Spor la scris si multa imaginatie! :X
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#67
Hello dear. Deci o noua poezie o noua tema se pare a.
E interesant dar mie sincer imi place cand ploua si de multe ori satu ore intregi si las ca picaturile reci de ploaie sa ma patrunda pana ma infioara deci practic nu stiu sentimentul de cate te-ai folosit dar a iesit frumos are versuri care te atrag prin simplitate si versuri care de lasa uimit de compexitatea lor e frumoasa sincer e mai bua decat celelalte si vad ca te inbunatatesti de la poezie la poezie si asta e bibe. Pai cam asta e tot pa pa.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#68
Hello:*
I am here:)).... deci sa incepem.....
Titlul se potriveste perfect, de fapt la toate s-au potrivit, asa ca no coment:))
Mi-a placut mult partea asta .....
''Cum petalele sunt brăzdate de lacrimi reci
Te enervezi şi parcă de calm încet seci
, e ca si o rabufnire pe care o ai in interior atunci cand esti trist sau dezamagit.... anyway partea aia mi-a placut mult.
Gata cu laudele.... doar tu mi-ai spus sa nu uit critica, nu?:))
Prima strofa are masura c-am imprastiata.... si sincer cred ca ultimele doua versuri de la aceeasi strofa nu au nici rima si nici nu prea am vazut legatura dintre ele..... adevarul e ca mie una imi place sa gasesc o oarecare legatura intre versuri(chiar daca mie nu-mi iese niciodata:)))....
Si cum eu am ochii de soim nu am putut sa nu observ ca ai o greseala>:) si anume eÅŸit- eÅŸti....
Deoarece nu am ce critica o sa ma retrag in liniste..... app daca te intreaba cineva eu nici nu am fost aici, ok?!:)).... nu de alta, dar sunt urmarita de o musca nebuna:))... bye sweetie:*:bye:

#69
hi dear...pai sa vedem...aceasta poezie ma fascineaza si ea ca si celelalte poezi de ale tale:*...poate tu vrei critica insa nu prea am ce critica...pe zi ce trece devi mult mai buna la scris poezi...Cum petalele sunt brăzdate de lacrimi reci acesta este versul meu favorit^^...pai cam atat si astept alte poezi cu care sa ne uimesti pe toti...sa ma anunti si pe mine:*

bye,bye:bye:

#70
Fără soare

Picături de apă se scurg pe pervaz
Te-n vârţi din dreapta-n stânga şi faci atâta caz
De ce nu mai este cald?
Te uiţi pe geam şi vezi natura prin ochi de smarald.


Salut, in primul rand :)). Ma bucur ca ai postat o noua poezie. Poate e de necrezut, insa in fiecare zi am verificat sperand ca o sa mai pot citi ceva de la tine. Asadar. Prima strofa . Avand in vedere ca primele doua versuri nu au o legatura prea clar definita, ar merge acolo ori un punct, ori punct si virgula. Nu stiu daca te pricepi vizavi de recitatul poeziilor. Din umilele mele cunostinte, punctul reprezinta o pauza mai mare in vorbire, punctul si virgula [;] o pauza mai mica decat punctul, da' totusi mai mare decat virgula. Si nu in ultimul rand, virgula. o scurta pauza in vorbire. Revenind, acolo ar merge un semn de punctuatie, si la primul si la al doilea vers. Daca ma intrebi pe mine, ar merge punct si virgula la primul si punct la al doilea. Urmatorul vers ... De ce nu mai esti cald ? Sincer sa fiu, nu-i gasesc sensul [ posibil sa nu fi sesizat ceva probleme la mansarda mea :)) . Just jokin' :D ]. Nu vreau sa fiu rea, insa imi pare ca l-ai pus acolo doar ca sa fie pus .

Cum petalele sunt brăzdate de lacrimi reci
Te enervezi şi parcă de calm încet seci,
Ai vrea să iasă măreţul soare
Stai în casă precum în închisoare.


Aici nu ma leg de nimic :)) . Punctuatia e mai okey decat la prima strofa .

Aştepţi nerăbdător un semn de vreme bună
Nu mai ai răbdare, te crezi prea nebună
După vremea caldă de demult
Şi credeai că eşit matur, un adult.


Aici m-ai bagat in ceata. Aştepţi nerăbdător versus te crezi prea nebună . Deci ce e, pana la urma ? Un el sau o ea ?

Dar speranţa cu uşurinţă nu ţi-o pierzi
Vezi lumea prin alţi ochi, prin ochi verzi
Dar vremea nu mai e de partea ta
Te rogi ÅŸi tot face exact aÅŸa cum vrea ea.


Okey, aici mi-am permis sa intru un pic mai tare in critica. Poate te bat la cap. poate nu. Ideea e urmatoarea: daca iti place cum suna ceea ce-ti spun eu, citesti, daca nu, ignora-ma. Asadar, primul vers are 12 silabe . Al doilea 8 . AL treilea 10 si ultimul 13. Nu poti sa le aduci pe toate la masura de 8 silabe, asa ca incercam cu masura de 10. Din punctul meu de vedere e mai usor sa tai din cuvinte decat sa adaugi. Doar o remarca. Deci.

Speranta cu usurinta n-o pierzi
Vezi lumea prin alti ochi, ochii verzi .
Dar vremea nu mai e de partea ta
Te rogi... Face tot asa cum vrea ea.

Repet, e doar o parerea personala. Eu ti-am aratat cum credeam ca ar suna mai bine. Tu poti sa ti cont de ce-am scris sau nu. Astept o noua poezie de la tine si spor la scris :*.

P.s. M-am legat de masura doar la ultima strofa din motive de lene :)) . Sunt convinsa ca daca te vei stradui si vei dori, o sa poti sa te perfectionezi pe viitor si eventual sa schimbi cateva cuvinte si in celelalte strofe :D .
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Simple banalităţi. Amy :3 6 2.813 21-12-2011, 08:40 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Simple things Haribo 2 2.595 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.647 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)