Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

RE: Culoriile copilariei original fiction by me:P

#11
"Frate-meu va deveni un om serios ,cu ochelari pe nas,va fi atat de calm si de imperturbabil cand copiii lui vor plange.Copiii lui vor avea cornite de tapi,il vor trage de papuci si-i vor suci nasul si urechile.Dar eu?Eu cum voi fi oare?" - descrierea asta mi-a placut la nebunie! Superb! Parca mi-l pot imagina si eu pe fratele ei exact in aceleasi ipostaze...

"-Tu crezi ca salciile sunt umile?
Salciile spre deosebire de castanii de pe strada mea,care stau tot timpul tanstosi chiar si cand bate vantul..."
- pur si simplu fenomenal! Orice alte cuvinte sunt de prisos.

Tineam neaparat sa scot in evidenta cele doua pasaje pentru ca mi-au placut prea mult! Ce ma enerveaza cel mai tare e ca atunci cand gasesc ceva in genul asta, nu gasesc cuvinte sa descriu cat de mult imi plac! :))
Oricum, capitolul in sine a fost superb.
Spor la scris in continuare!
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#12
Shukhram Shuichi_Angel,Mousy si Yoko ca a-ti comentat.Orcum,sunteti singurele care comenteaza:(:*:x

Capitolul 5

Si m-am gandit daca nu cumva si copacii,in comparatie unii cu altii,pot fi de doua feluri.Unii mandrii asa cum sunt castanii mei si altii umili asa cum sunt salciile.
Cand a auzit intrebarea mea Vicky a inceput sa rada.A ras tinandu-se cu mainile de balustrada,aproape ca nu se putea opri.In cele din urma,vazandu-ma naucita si-a dat capul pe spate si uitandu-se in ochii mei, a zis:
-Nu.Nu cred ca sunt umile.Sunt intelepte.
Nu intelegeam.Si atunci mi-a povestit o fabula despre salcie si despre plop.
In timp ce ne intorceam acasa,mi-a explicat de ce salcia e inteleapta:se apleaca cand vantul o obliga.Ne-am despartit in fata casei mele dupa ce stabilisem o intalnire a doua zi.

Imi amintesc cu strangere de inima despre toate acestea.
Nu ar fi trebuit sa-mi amintesc de ea.Intodeauna simt un gol in piept cand ma gandesc la tot ce-a fost.
Vara trecuta am trait cea mai fericita vacanta.Niciodata nu m-am intrebat cat va durea,nu credeam ca prietenia mea cu Vicky se va sfarsi.Si totusi s-a sfarsit,pentru ca ea m-a tradat.Cu toata durerea mea,trebuie sa spun ca Vicky m-a mintit!
Era pe la jumatatea lunii august.Ca in fiecare dimineata,ne-am intalnit in fata casei mele.Vicky avea ochii rosii de plans,mi-a spus ca nu dormise toata noaptea.Doar ne vom plimba prin oras si in magazine.
Intai m-a dezamagit ca a recunoscut deschis ca a plans.As fi vrut sa-i spun imediat ce credeam eu despre plans si mai ales ca eu nu plangeam considerand plansul ceva caraghios si nedemn.Mergeam pe trotuar si ea tacea.In celelalte zile nu se intampla sa taca.Gasea mereu ce sa spuna.
La un moment dat am intrat intr-un magazin.N-a stat mult pe ganduri,Vicky si-a cumparat o fusta mini din blugi si o pereche de colanti negri.
-Vreau si eu,te rog,o fusta ca a ta!
-Nu se poate.Tu esti prea mica pentru asa ceva.Am sa-ti cumpar o jucarie.
Am simtit o durere imensa.Imi venea sa plang in hohote dar m-am abtinut.M-a luat de mana si m-a dus la raionul cu jucarii,unde mi-a cumparat un ratoi si un vapor.
Uram ratoiul si vaporul,dar nu spuneam nimic.
Il mai am si acum pe ratoi,dar nu vreau sa-l vad in fata ochilor.De vaporas m-am descotorosit de mult,i l-am dat lui Micky.
Pe strada am izbucnit in plans.Vicky s-a speriat ,m-a intrebat de ce plang dar eu am fugit.Am ajuns acasa urland din rasputeri,tata m-a dat bani si chiar atunci m-am dus la magazin si mi-am cumparat o fusta mai frumoasa decat a ei.
Imi amintesc cum in aceas seara m-am imbracat cu ea si am iesit pe strada.Ca de obicei Micky-biciclistul era la el in curte si-si repara bicicleta.L-am strigat ca sa ma vada.A iesit si a inceput sa se laude ,mincinosul,ca a fost intr-o aventura cu Robin Hood pe luna si gasise niste broaste mari cat casele.Am ras de asemenea nazbatii;cum sa nu rad?In nici-o parte a lumii nu pot exista broaste atat de mari.Iar pe luna,nu cresc nici macar gandaci de bucatarie.''Micky-biciclistul spune minciuni!''Ii strigam.
Dar adoua zi,dimineata,Vicky n-a mai venit la intalnire.
Inca de la ora opt am iesit in strada si am asteptat-o.Am stat pana seara dar nu a venit.
A doua zi,la fel,a treia....Este inutil sa descriu in ce stare ma aflam atuncea.Vicky ma tradase.
Nici nu mai aveam lacrimi.Nu-mi mai pasa ca ma vede Emanuel plangand,ei bine,chiar daca se rasturna pamantul tot nu-mi pasa.
Ma gandeam la toate zilele care trecusera,la toata bucuria mea care se sfarsise.
Realitatea acestui cuvant ma ustura asemenea unei rani proaspete.
Am vrut sa se intoarca la mine.Si atunci mi-am amintit de zana cea care a fost in desert si acum locuia in casuta cu pereti albi.Nu stiu de ce,dar am avut pe neasteptate ideia ca zana imi va spune unde e Vicky si mi-ar aduce-o inapoi.
Era o adevarate minune ca-mi amintisem.Stiam ce trebuia sa fac si n-am mai stat nici o clipa pe ganduri.
Mergeam repede pe strada,hotarata.Soarele se afla chiar in mijlocul cerului,caldura inundase toate colturile orasului si chiar si umbra copacilor era fierbinte.Pasii mei rasunau solitari pe trotuarul lipsit de viata.Oamenii se ascunsesera in case din cauza caldurii.Doream sa ajung mai repede in casuta zanei.
Ma ardea spatele si simteam ca ma topesc de caldura...

Curand next-ul:P

#13
Uffff... Inocenta copilariei, nazuintele, visurile nastrusnice, precum si naivitatea infantila... Nu inteleg de ce ne dorim cu totii sa fim adulti atunci cand ar trebui sa ne bucuram de placerile copilariei, totul pentru a privi cu regret in urma atunci cand ajungem la varsta maturitatii... :(
Dragut capitol si plin de sentimentalism.

Spor la scris in continuare si cat mai repede next! :D
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#14
Hey gata si eu treburile si pot sa iti las comm:d

Dragutz:d Imi place tot mai mult povestea.Cred ca daca mi-ar spune cineva ca nu imi pot cumpara o fusta pentru ca sunt prea mica l-as zbura pe luna in cel mai rau caz:))
Pei, da ce sa facem...asa-s uneori prietenii.Oare cat i-a mai ramas Luciei din pedeapsa:-?
Oricum abia astept sa vad ce se va intampla in continuare.

Mult noroc la scris.Ja-ne!:bye:
I'm Kira.

#15
Stau si ma gandesc ca nu am fost atenta la ce varsta a spus ca are...eu nu am gasit aceasta informatie.
Imi da impresia ca este o fetita micuta si usor alintata ce isi doreste sa fie bagata in seama, bine...asta ai specificat deja.
Povestea ta ma face sa imi amintesc de mine, din perioada cand aveam si eu ceva mai putini ani, cand aveam aceeasi senzatie, culmea, din cauza fratelui meu mai mic ci nu a unuia mai mare.
Intre mine si fratele meu e o distanta de 10 ani..si el e mereu alintatul...oarecum...e emanuel din povestea ta, insa niciodata nu m-am considerat "lucia"
Personal, in ciuda faptului ca nu lasi spatiu dupa semnele de punctuatie like . , ! ? si chiar si dupa linia de dialog [ chestie ce ma cam enerveaza...adica ....strica parte din aspectul povestii], povestea mi se pare ca decurge intr-un mod cursiv si usor de inteles.
Ar fi ceva daca ai incerca sa legi mai multe propozitii, uneori am senzatia ca se termina fraza prea brusc si e continuata doar de o propozitie de nici macar un rand. Foloseste mai multe cuvinte de legatura in cazul acesta.
Eu ma simt de parca citesc o poveste frumoasa numai buna pentru a reaminti copilaria...si asta ma cam incanta desi imi lasa si un sentiment ciudat...o nostalgie . Cat de adorabila e copilaria, nu?
[Imagine: sigbylis-2.png]
From time to time, we all have to write our own blank page.


_______________________________________________________________

#16
fic deschis la cererea autoarei ^___^
-

#17
Capitolul 6

Rataceam de pe o strada pe alta tot cautand casuta alba,dar parca intrase in pamant.Eram furioasa si plictisita,un gand imi dadea tot mai des tarcoale,il alungam insa ingrozita.''Daca Vicky a mintit?''ma intrebam o clipa pentru ca in urmatoarea sa afirm tot eu,cu tarie,cu deznadejde:''Nu se poate.De ce sa fi mintit?!''Trebuia sa o gasesc pe zana.Trebuia ca zana sa-mi vorbeasca despre prietenie si sa mi-o aduca pe Vicky inapoi ori macar sa-mi spuna unde este.Ma durea stomacul de emotie si caldura cu mirosul ei de cenusa ma sleise de puteri.Mi-am adunat ultimele forte.Nu ma puteam intoarce cu aceeasi inima,ba chiar mai indurerata,nu aveam curajul sa indur inevitabilele consolari ale tatei si dispretullui frate-meu.
Incercam sa fiu extrem de atenta la fiecare casa,dar constatam ca nimic nu parea misterios si o casuta alba nu aparea nicaieri.Cotisem pe o straduta laturalnica dar,mi-am dat seama,era o fundatura.Ma intorsesem,cautarea devenea tot mai zadarnica si pentru intaia oara aveam impresia ca nu mie mi se intamplase toate astea.Existau in mine doua persoane,una naucita,zdrobita de oboseala,gata sa se intoarca,moarta de foame,dispusa sa suporte cu fruntea sus toate napastele.Dar cealalta strangea pumnii convulsiv nu vroia sa accepte.O iubeam prea mult pe Vicky,amintirea rasului ei,a cuvintelor,a zilelor cand petreceam atat de frumos,era inca proaspata de tot si absenta ei imi dadea ameteala.Gandindu-ma mereu la asta m-am ratacit,m-am impotmolit cu adevarat.Dorinta de a ajunge la zana,devenise acuta.Numaram casele,una dupa alta,cercetandu-le.Simteam ca ma apuca durerea de cap numai la ideia ca,desi eram destul de mare aveam pretentia sa-mi cunosc foarte bine orasul,izbutisem sa ma ratacesc.Nu.Nu era admisibil.Mi-am ridicat fruntea cu incapatanare si dintr-o data privirile mi s-au oprit in mijlocul strazii unde statea dreapta o femeie nemaipomenit de frumoasa.Din prima clipa mi-am dat seama ca era ea si numai ea putea fi zana.Aflase ca m-am ratacit cautand-o si venise sa ma scoata din neagra incurcatura.
Era imbracata toata in alb si fata ii era inconjurata de o nebanuita umbra plina de mistere.Ma uitam la ea fix, cu bucurie,cu speranta.Mergea grabita spre ascunzatoarea.fara sa mai pierd vremea m-am luat dupa ea.O urmarisem pas cu pas.Mintea imi clocotea de entuziasm,eram dispusa sa alerg pentru ca s-o prind de mana.Insa,nu stiu cum,o neliniste vaga,un fel de teama neclara ma oprea.''dar daca nu era zana?'' In definitiv mai vazusem si alta doamne imbracate in alb.Faptul ca nu se oprea si nici nu se uita la mine ma provoca la un fel de intrecere.
Dupa ce merse un timp drept inainte femeia coti la dreapta si ca prin farmec disparu.Alergasem ca sa n-o pierd si ajunsesem intr-adevar dupa colt chiar in secunda cand rochia alba se ascundea intr-un noiman de verdeata.
In cele din urma,rasufland sacadat din pricina alergaturii m-am trezit in fata cu acea casuta alba.Trecusem cred,de vreo suta de ori pe langa ea dar n-o observasem din cauza iederi ce acopera pe de-a-ntregul fatada.Mi-am zis ca tocmai asa trebuia sa fir.Ce s-ar fi intamplat daca lumea intreaga ar fi stiut ca zana se ascundea aici si binenteles,ar fi dorit s-o vada.
O senzatie uriasa de bucurie imi inunda inima.Eu cunosteam taina zanei,eu si numai eu si cu Vicky,aveam dreptul s-o vedem.Era o minune.Mi-am sters sudoarea de pe tampla,respiram adanc pentru a-mi reveni indeajuns ca sa pot discuta cu zana clar si drept tot ce aveam pe suflet.Un fluture zbura prin fata mea.Avea aripile colorate cu rosu si galben si am vrut sa-l prind.
Asteptam in fata portii pentru ca zana sa-mi deschida si cum fluterele zbura mai departe nu m-am dus dupa el.Dar iata ca nimic nu s-a intamplat.Asteptam cu emotie dar zana nu venea sa-mi deschida portile.Atunci am luat hotararea de a mi-o descchide singura.
Pasul cel mai dificil il facusem.Simteam in jur atmosfera dominanta de o vraja plina de farmec.Ma apropiam de casuta,incercam sa-mi fac un plan odornat din tot ce trebuia sa-i explic zanei.Desigur,gandeam,ca avea sa ma inteleaga din putine cuvinte.Eram in fata usii,o usa masiva de lemn din stejar.Zana avea sa afle istoria prieteniei mele Vicky,toate amanuntele pana la intamplarea cu rochita.
Am batut,pierzandu-mi rabdarea,timid la usa.De ce nu aparea?Asteptam putin si repetam ciocanitul,ceva ami tare.Devenisem tot mai nerabdatoare.Ciudat,foarte ciudat,nimeni nu aparea.O teama imi umbri toata bucuria.Poate ca zana nu vroia sa ma primeasca!Stia doar ca eram aici,de ce nu vroia sa ma primeasca?
Ridicasem ochii spre cer gata sa plang.Fiindca nu mai puteam pleca de aici fara sa stiu adevarul.
Vroiam sa stiu tot adevarul.Tocmai cand lacrimile imi inundara ploapele am zarit mica sonerie ingropata aproape in zid.Am apasat brusc butonul,simtindu-ma eliberata.
Minute in sir mi-am invartit limba in gura,incapabila sa articulez o silaba.in fata mea se afla un domn grozav de inalt si suparat.Inregistrasem intrebarea lui pusa pe un ton grav si taios ''Ce este?''.
Domnul statea in prag cu mainile ascunse la spate si repeta cu o insistenta ingrozitoare,intrebarea cea mai cruda:
-Ce este?Ce vrei?
-Eu sunt...stiti,am venit...trebuie sa vorbesc!
Ah,daca nu m-as fi balbait atat de rusinos,in fine ma cuprinsese o rusine de nedescris.
-Ce? intreaba din nou si se holba la mine complet uluit.
-O caut pe zana,am de discutat ceva cu ea!
Incercasem sa dau cuvintelor o nota de hotarare si siguranta,dar ele sunasera,chiar si in auzul meu pline de indoiala.
Domnul parea complect naucit si eu trecusem printr-o aventura neagra precum smoala.
L-am vazut inchizand ochii,cercetandu-ma indelung,apoi ca si cum ar fi suferit nespus de mult vorbi:
-Nu inteleg!Pe cine cauti?
-Pe zana.
-care zana?
-Aia care a venit din desert.
-Din desert....Nu cumva ai gresit?
-Nu cred,domnule!
-ba eu cred ca ai gresit!
Ceva miraculos s-a produs brusc in mine.Mi sa-a limpezit fulgerator mintea,cum de nu ma gandisem!dar,desigur,zana era prizoniera acestui urias,de asta nu aparuse.
-Nu,n-am gresit si am decis sa salvez zana.Sunt sigura ca aici sta zana,am vazut-o cu ochii mei si cand a aparut in strada si apoi a intrat in casa!Aici! Si stie si Vicky de asta!
isi puse mana la frunte,arata ca sufera din pricina ca-l prinsesem cu minciuna.Acum nu mai putea sa ma insele.
-Vicky?Cine-i Vicky?
-Cine sa fie decat prietena mea!
-Si te-a trimis aici?
-Nu.Eu am venit.Trebuie sa discut ceva cu zana!
-Nu inteleg nimic!Ce vrei de la mine?
-Ce vreau?Nu v-am spus ce vreau?Sa discut cu zana si daca-i prizoniera dumneavoastra am sa va rog sa o eliberati!
Izbucni in hohote de ras.
-Asa,zise,asa,acum am priceput!Si radea mai departe printre sughituri.
-In definitiv,si o imitam pe mama in felul de a discuta,nu vad nici un motiv de ras!Sunt hotarata sa o eliberez pe zana,zana aceea buna si frumoasa venita din desert.
-Aha!Aha!Asculta-ma,n-am nimic impotriva zanei din desert,desi am o durere de cap teribila.daca vrei sa ne intelegem poftim in casa.
-Da.Asa trebuie!
Imi arata un fotoliu pe care sa ma asez.faptul ca se poarta mult mai civizilat ca vara-mea Liz,ma infuria.
M-am trantit pe un fotoliu.Domnul se intinse pe o canapeluta.
-Vorbeste,zise el de sub prosop,te ascult!
Domnul suferea de o durere de cap,altfel nu-si punea prosopul pr frunte.Era ori nu era cel care o facuse prizoniera pe zana?O fractiune de secunda mi-a trecut prin cap ca greseam.Insa nu stiu cum,nu eram convinsa ca totul e limpede.
Aveam impresia ca totusi zana exista si era ascunsa intr-o alta camera.Si apoi o vazusem cu ochii mei.Ceva era neclar si trebuia sa ma lamuresc.
-Hei! Ti-au mancat soarecii limba?
Fata lui arata putin suparata.
Am tusit,mi-am dres glasu.
-Tineam foarte mult sa vorbesc cu zana!
-Aceea care a venit din Sahara?
-Nu.Cea din desert.
-Care desert? Desertul Globi?
-Nu.Stiti, e vorba de zana din planeta Venturn care a nimicit imperiul prostilor.Si din pricina asta a fost dusa de zei in desert.
-Aha!
-O stiti acum!
-Mda,incerc sa-mi amintesc.
-Pai?Cum?Nu-i prizoniera aici?
-Deocamdata nu, nici prin gand nu mi-a trecut sa fac prizoniera o fiinta atat de importanta.
-Eh!Asa ma gandeam si eu!Dar unde-o fi?
-Va sa zica,spune,domnisoara....este absolut urgent sa vorbiti cu zana?
-Desigur.
-Dar aici nu se afla nici-un fel de zana.Pur si simplu ai gresit.Intruncat eu nu sunt capacun ci medic.
-Medic!Vai de mine!
-Da,da.
-Nu sunteti capacaun,ba eu cred ca sunteti.Toti medicii sunt un pic capcaun.Si pedepsesc copii degeaba.
-Bun.Atunci cum ai avut curajul sa intri in casa unui asemenea capcaun?
M-am ghemuit in fotoliu,i-am spus sfasiat de lacrimi:
-Eu o caut pe zana ca sa-i spun cat de nefericita si singura sunt!
Domnul sare de pe canapea,prosopul ii cade de pe frunte si vine drept in fata mea si spune:
-De ce plangi?Te rog,nu mai plange!Pana la urma o sa ne intelegem.Ai vazut sigur ca zana a intrat pe usa unde ai sunat?
-Nu.Fiindca a disparut.
-As vrea sa ne intelegem.
-Chemati-o pe zana sau duceti-ma la ea,va rog frumos!
Domnul gemea de durere. Aproape imi era mila de el.Tace o buna bucata de vreme.
-Uite asa ma chinui de doua ore.Am o durere de cap innebunitoare si tu ma acuzi ca as fi cel ce-ti tine zana prizoniera!Zau, asa!Cine a mai pomenit una ca asta?!
-Pe tata nu-l doare capul niciodata!
-Crezi?In mod sigur tu ii dai durere de cap!
-Nu.Nu vreau sa sufere.
-Atunci de ce umbli brambura?
-Cuuuum?
-De ce nu stai acasa?sa citesti o carte.Sau sa te joci cu o prietena....
-N-am,nu mai am nici-o prietena.Sunt foarte trista!
-Esti trista?Maica-a-soldatilor-raniti,ce mi-e dat s-aud?Esti trista? Se uita la mine cu ochii mari,mai mari decat cartofii.Fireste de indignare.
-Da.Sunt suparata!
-Asa,va sa zica esti trista!si de cand o cauti pe zana?
-De la pranz.
-Lasa!Fii linistita.Vom gasi o solutie.Numai daca ai vrea sa-mi povestesti si mie cum s-au petrecut faptele.
-Pai,pur si simplu,acum o saptamana nu a mai venit la intalnire.
Domnul s-a culcat pe canapea si-a pus din nou prosopul ud pe frunte.Un timp am tacut amandoi si ne-am gandit fiecare la o mie de lucruri.
In cele din urma,domnul ofta tare,apoi fara sa se ridice striga:
-Eduard!Eduard!
Si-apoi se auzi un glas de baiat:
-Oui,papa!
-Eduard,fiul meu!Vino aici!
Eduard era un baiat cam de 14 ani.A intrat in camera cu un pas elegant si pot spune chiar distins cum nu mai vazusem la nici un alt baiat.Era imbracat cu un tricou sport si cu pantaloni scurti.Se uita la mine intr-un anume fel,cu superioritate si apoi a zis:
-Buna ziua.De ce m-ai chemat papa?
-Eduard,te rog frumos sa-mi aduci un prosop uscat din baie!
-Imediat,cher papa!
In vreme ce Eduard cauta un prosop uscat,tatal lui m-a intrebat:
-Nu mi-ai zis cum te cheama?
-Lucia.Anton Lucia.
-Lucia di Lamermoor!A zis si a ras.
-Nu.Lucia Anton.
-Vroiam sa spun, draga Lucia,ca ai un nume frumos!Muzical!Ales!Iti dai seama ce mult inseamna sa ai un nume frumos?!
Eduard se intoarse cu prosopul.Tatal sau i l-a luat din mana.
-Iti multumesc.Si acum ia loc.Vei afla de la domnisoara Lucia Anton o poveste grozav de trista!Asculta cu atentie ce i s-a intamplat.
Simteam ca intru in pamant de rusine,fiindca Eduard a intors spre mine o privire plina de ironie.Ori mie mi s-a parut ca are o privire plina de desconsiderare pentru fiinta mea neinsemnata.
-Hai,Lucia,zise domnul,spune-i fiului meu prin ce tragedie treci.Poate ca o sa vrea sa te ajute.
-Numai zana ma poate ajuta!am spus eu cu naduf.
Vedeam prea bine ca ma copatimeau.La amandoi le era mila de mine si asta m-a infuriat.
-Zana?Eduard se mira extrem de tare.Ce zana?Ce ajutor?Nu inteleg!
-Nu intelegi,fiindac nu stii!
-Tocmai de aceea,interveni dommnul,povesteste-i si lui Eduard.
-Ei,si daca nu am chef?
-Dar cu Vicky cum ramane?intreaba domnul.
-Am sa vad eu ce am sa fac!Atat as vrea sa stiu daca nu cumva Vicky m-a mintit in legatura cu zana!
-Eduard,tu ce parere ai?zise domnul
-Nu stiu cine-i Viky.
-Vicky este sau mai bine zis,a fost prietena Luciei.Acum o saptamana a parasit-o.Fara nici-un motiv.Tu ce parere ai?
-Fara un motiv?Asta e,stiu si eu?! Un fel de nesinceritate.Un fel incorect de a te purta.
Dupa ce spuse aceste cuvinte Eduard imi arunca o privire plina de mila.''Biata de tine,Lucia!imi pare tata de rau!''Era prea mult si prea de neindurat.M-am ridicat deodata din fotoliu cu pumnii stransi,cu obrajii in flacari.
-Vreau sa plec!Am strigat tare,din rasputeri.
-Dar zana? intreaba domnul
-Mi se pare ca Vicky m-a mintit si nu exista nici-o zana.
-Da.Da,Lucia,nu exista nici o zana.Zanele nu traiesc in realitate ci numai in bazme,in imaginatie!
Ma uitam la el cu ochii grei,cu inima franta.Simteam un vartej in cap si daca n-ar fi fost Eduard de fata,m-as fi trantit jos,asteptand sa mor.M-am retinut cu greu.Cu sufletul inghetat am avut puterea sa mai intreb:
-Va sa zica m-a mintit?!
-N-as zice ca chiar a mintit.Dar,tu esti destul de mare ca sa nu mai crezi ca basmele sunt adevarate!
Vai de capul meu!mi s-au retezat picioarele de durere.M-am prabusit pe fotoliu si abia mai rasuflam.
-Eduard,spune si tu ceva,zise domnul!
-Zanele exista doar in bazme!Si in bazme cred numai copiii!
-Va sa zica Vicky m-a luat drept copil mic?! spusesem cu o voce franta.Un nod in gat imi apasa beregata.Am rezistat un minut,apoi catastrofa s-a prosus.Am izbucnit,fara voia mea in hohote de plans.
Nu imi dadeam seama de nimic decat de faptul brutal ca n-am s-o mai vad niciodata pe Vicky.Eduard m-a luat de mana si mi-a spus:
-Te rog,nu mai plange!Nu se poate!In definitiv poti sa ai si alte prietene!
-Pe cine? urlam printre sughituri!Pe vara-mea Liz mata aia proasta,sau pe Oana care nu e in stare sa mearga pe jos pana la pod?
-Lucia,draga mea!Te rog frumos,inceteaza cu plansul!Ce rusine.O domnisoara ca tine sa planga atat de...
-Eduard,am tipat eu,esti prea dragut,dar nu mai vreau sa traiesc!
De pe canapea domnul a inceput sa rada nestapanit.Hohote care ma acoperaeu ca o panza.Si cand am ridicat ochii,Eduard isi puse mana la gura sa nu rada si el.
Gestul asta m-a dat gata.Am tacut brusc naucita de rusine.
-De ce radeti, domnule?
-Stii de ce rad?Chiar vrei sa stii?
-Sigur!
-Fiindca esti urata cand plangi!
-Vreau sa plec!
-Cum doresti!Esti libera sa faci ce poftesti.
-Am sa plec.
-Dar,draga Lucia,spuse domnul,mi-ar pare foarte rau sa pleci suparata pe mine.
-Nu sunt suparata pe dumneavoastra,domnule.Imi pare rau de mine!
-Lasa-ne sa-ti venim in ajutor.Eu vreau sa fim prieteni.Si Eduard vrea,nu-i asa Eduard?
-Oui papa!
Mi-am luat ramas bun de la tatal lui Eduard dand mana cu elApoi m-am uitat la Eduard si am zis:
-La revedere.
Dar el a zis:
-Te conduc la tine acasa!N-as vrea sa te ratacesti!
-Nu-i cazul.Stiu drumu!
-Lucia draga,interveni domnul,fiul meu vrea sa se plimbe cu tine!De ce refuzi?
-Nu refuz.Ziceam asa,ca stiu drumul acasa.
-Atunci nu te superi ca Eduard te insoteste?
-Nu.
Ed era chiar mai inalt decat Emanuel,dar nici nu ma uitam la el.Mergeam alaturi pe strada si nu vorbeam nimic,nimic.Eu ma gandesc la ale mele,el se gandea cine stie la ce.
Cand m-a intrebat pe ce strada stau i-am raspuns scurt.Dupa foarte putin timp am ajuns acasa.
M-am oprit la poarta.
-Aici stau eu,asta e casa mea.Multumesc frumos ca m-ai condus.La revedere!
-La revedere. a spus si el si mi-a intins mana ca papa a lui.Si cu asta basta.Am fugit pe alee,am deschis usa ca un uragan.Mama.tata si Emanuel ma asteptau toti cu fetele negre de manie.Eu,cum i-am vazut,m-am trantit jos si da-i cu urlatu.Urlam intr-un mod extrem de neplacut:
-Sunt dezamagita!Dezamagita!
Mama s-a uitat la mine crunt.Am auzit-o rostind rar:
-Ei, bine, am sa ma ocup eu putin de dezamagirea ta!
Si fara alte cuvinte mi-a tras doua palme.Pentru intaia data mancam bataie.In loc sa urlu mai departe,am tacut speriata.
-Unde mi-ai fost toata ziua?
Tata nu zicea nimic.Statea in picioare langa perete.
-Raspunde,raspunde!tuna iar mama.Era verde de suparare si ochii ii scanteiau maniosi.
-Vorbeste!
-Am cautat-o pe zana!
-Pe cine?
-Zana cea buna,care nu exista.Vicky m-a mintit.
S-a produs atunci un miracol.Mama s-a schimbat imediat la fata si in ochi i-am citit parerea de rau ca ma pocnise.
-Trebuia sa spui,Lucia,nu asa se procedeaza.Eu,tata si Emanuel te trei ore te cautam prin tot orasul.Simteam ca imi plezneste capul de ingrijorare.Cum ai putut sa pleci fara sa spui unde te duci?Sa nu se mai repete!
Iar am incepu sa urlu,acum,ca mama ma batuse,aveam un motiv.
-Sunt dezamagita!
Tata l-a luat de mana si m-a mangaiat pe par.
-Lucia,spuse el bland,daca esti o fata cuminte iti cumpar ce vrei tu.
-Dar Vicky,Vicky?Strigam si ma inecam de durere.Vicky m-a tradat!
-Si daca plangi crezi ca o sa vina inapoi?
-Nu stiu,nu stiu.....ziceam si eram foarte amarata.

poza:
Eduard:
[Imagine: 3735621793_97920226c8.jpg]

#18
Waw...in sfarsit urmarea...am asteptat-o un secol...Hm...eu vorbesc care postez din an in paste,dar oricum tu stii de ce nu am postat.Ma bucur ca povestea Luciei continua si astept urmare cu mare nerabdare.Spor la lucru si succes!@};-:*
"Gravitation canot held responsible for people falling inlove."

Albert Einstein
[Imagine: chibi_1420.gif]
Arget, chibi-ul lui Argenta

#19
Eu aterizat pe-aici fiindca autoarea mi-a zis de fic, altfel habar aveam :))
Deci...

Capitolul 1: Greseli de punctuatie, draga mea, si de scriere, am gasit ulterior. Pozele sunt destul de dragute... Eu, cum sunt mare fana yaoi, as fi preferat asa ceva, dar pentru tine fac o exceptie si citesc si asta... E foarte draguta introducerea.

Capitolul 2: Oh, God:)) S-a batut cu un baiat? Fata asta e similara nebunei de mine:)) Am vazut si niste greseli de punctuatie si una de scriere care m-a iritat nitel: ''dujmanos''? Vrei cumva sa te trezesti cu un cuvant bagat in fund sau ce?:)) ''ideia''? Si pe-asta ti-o bag in fund. e IDEE [Riscul de a primi un comentariu de la mine, critica xD] Tipa asta e cam obsedata de atentie >.> Numeralele se scriu in litere, nu in cifre, ca e numar mic, draga mea. [Asta simt si eu despre mate:|] E naspa ca sunt asa mici... Complet, nu ''complect''! Nu se scrie prescurtat in ficuri! '' Nici-un'' e NICIUN

Capitolul 3: Greselute de punctuatie. VIrgulite, mai exact. Nici de m-ar inchide in casa n-as zice de scoala c-o ador :)) O ador pe Diriga, da` scoala nu! Baietoasa tipa >,>

Capitolul 4: Despre numerale ti-am zis mai sus. Ce tipe proaste, ele cred ca Lucia e la Polu` Nord:)) Draci, cine se duce la Polu` Nord?! In afara de cercetatori si nebuni!
'' Ruxac '' e rucsac. Vicky..?:-? Nu ma asteptam la aparitia ei. Dar e bine-venita.

Capitolul 5: Jucarie?:)) O.o Drace=)) Nu-mi vine sa cred ca VIky nu mai vine O.o De ceeeeeeeee?! Nu-mi vine sa cred:|
Acum, gramatical... Ai inceput sa pui virgulele mai bine ;)

Capitolul 6: Sa fiu sincera nu am astepam ca zana sa existe... A fost prea mult dialog aici, ponderea dintre acesta si naratiune s-a rasturnat si ajunge sa fie sec, din pacate.

Acum o parere generala: in afara de greselile destul de mici, as putea spune, ca sunt de tastare si unele faci greseala sa scrii cum nu trebuie, in variante populare, ca sa le zic asa.
In fine, e destul de interesant, pana acum pot spune ca e o drama...
Imi place. Good job, ya` sweety! >:D<
Astept cont! Anunta-ma:* Si da si link:)) Si tine-o tot asa;)
"Iadul e gol si toti diavolii sunt aici. " (W. Shakespeare)

Blog:
Codul Cuvintelor | L'art de L'amour



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs - Proza - Original - Discutii generale Lia 49 29.787 30-11-2012, 03:35 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.590 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  The Original Power Yuki Kuran 6 3.673 01-09-2011, 12:01 PM
Ultimul răspuns: Anna
  Site de fan-fiction [idee] Flaw 10 8.737 24-06-2011, 06:08 PM
Ultimul răspuns: Sângerica :3
  Fan Fiction Contest ~ 2011 ~ Flash 43 28.310 25-05-2011, 07:42 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Top 3 Fan fiction ;) Green Silver 59 36.653 21-01-2011, 06:13 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Reguli care NU se aplica la Original Jasmine 2 4.741 21-11-2010, 01:11 AM
Ultimul răspuns: Juliette
  Junjou Romantica Fiction[18+] EvilManiac 8 6.636 20-07-2010, 03:49 PM
Ultimul răspuns: MiraA
  Ajutor pentru Fiction Jasmine 10 7.068 12-12-2008, 04:19 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Gravitation Fiction EvilManiac 1 8.774 08-02-2008, 09:19 PM
Ultimul răspuns: EvilManiac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)