Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ajutor pentru Fiction

#1
Ajutor pentru Fic-uri

Ok deci, acest topic este pentru a va ajuta in general. Probabil ca fac pe doamna invatatoare spunandu-va lucruri ce voi trebuia sa le stiti, dar asta e, daca nu stiti, trebuie sa invatati.
Tin sa-i multumesc cu aceasta ocazie lui Toxic, care m-a ajutat si a venit cu o parte din idei.

Nota: Chiar nu mi-am dat nici un interes in exemple...Daca sunt proaste, astta e, dar n-am voie sa dau dn fic-urile existente, asa ca sper ca veti intelege voi din exemplele date de mine.

Acum, sa le luam pe rand:


Ce trebuie sa contina un fic:


1. Titlul
Adesea scrii o poveste, si de cele mai multe ori nu incepi cu titlul. Titlul este esential, calitatea unui fic se poate vedea usor in titlul sau. Cateva chestii:
- titlul trebuie INTOTDEAUNA scris cu litera mare. Da, stiu, e cea mai banala chestie pe care ati auzit-o, dar peste jumatate din fic-uri au titlul cu litera mica
- greselile de tastare din titlu. Este bine sa va asigurati ca titlul este scris corect.
- titlul trebuie sa fie scurt, simplu, si la obiect. Sa redea esenta fic-ului. Chestiile de genul [original] sau "O.o" nu au ce cauta in titlu. Puteti sa precizati daca este original sau nu pe prima pagina a fic-ului, insa nu in titlu!



2. Introducerea

Introducerea este o partea decisiva a fic-ului. Daca ai o introducere frumoasa, fi sigur ca povestea ta va avea succes.
Dar mai intai, conteaza sa ai introducere! Foarte putine fic-uri au introducere, si foarte multi useri zic ca au introducere, cand de fapt nu au nici....

Exemple de false introduceri:
" Maria isi deschise incet pleoapele-i greoaie, dupa care se duse sa-si faca un dus. Lua mic-ul dejun si pleca grabita la scoala, fiind in intarziere. Ajunsa in fata scolii il vede pe iubitul sau Gigel sarutandu-se cu o alta fata..."

"Era o zi urata de toamna. Norii se adunasera pe cer aratandu-si usor coltii negurosi. Era vineri. Ce fericire! Iubeam weekendul. "


Am dat doar niste exemple scurte. Pentru exemple mai "inspirate" dati si voi intrati si voi pe la vreo 3 fic-uri, ca sigur 2 din ele nu au introducere.
Deci, in primul rand, in introducere nu trebuie grabita actiunea, ci trebuie descrisa si narata in cel mai frumos mod posibil.Intr-o introducere se prezinta de obicei situatia personajelor, adica unde se afla si in ce imprejurari. Apoi treptat se introduc si celelalte elemente: sentimentele lor, descrierea fizica, psihica...


3. Continutul

In primul si in primul rand: tema fic-ului, sa fi una interesanta, care sa capteze interesul publicului.

In principiu, un fic trebuie sa aiba:
-naratiune
-descriere
-dialog

Observatii:
Naratiunea trebuie sa fie placuta, sa aiba propozitii care se leaga intre ele. Actiunea nu trebuie grabita!

Descrierea...aici e o mare buba. O descriere frumoasa trebuie sa aiba figuri de stil. Figuri de stil! De asemenea trebuie imbinata cu naratiunea intr-un mod placut

Exemplu de descriere proasta:" Maria este adolescenta cu ochii albastrii, parul castaniu deschis, fiind una dintre cele mai frumoase fete din liceu" <= descrierile astea de cateva cuvinte trebuiesc dezvoltate in minim 5 randuri!! Cu figuri de stil!

Dialogul nu trebuie sa fie sec, sau sa aibe tente de plictiseala.

Exemplu:
" - Buna,Maria!
- Buna, Gigel!
- Cum a fost la scoala?
-Bine. Am lenevit toata ziua. Ziua ta cum a fost?
- La fel.."


SFATURI:
- dupa semnele de punctuatie, lasati spatiu
- intotdeauna numele de persoana se scrie cu litera mare!
- semnele de punctuatie trebuiesc puse la locul lor. Asta include si virgula, pe care o mai uitati voi.
- evitati timpurile precum gerunziul, participiul, supinul



Ce NU trebuie sa contina un fic:

Limbajul de messenger este exclus din prima! Si cu toate ca stiti regula asta, multi dintre voi nu o respecta...Respectati regula, pentru Dumnezeu, ca nu e acelasi lucru intre a scrie aici si a scrie pe mess

Emoticoanele...nici un emoticon in text!!! Nici unul! Valabil si pentru fetele de genul: O_O ; >_< ; ^_^ sau mai stiu eu ce.

De asemenea parerile personale ale autorului nu trebuie sa existe in text! Astea se scriu la inceputului sau la sfarsitul fiecarului capitol.




Acum, in colaborare cu Toxic lansam ideea noastra...
Stim foarte bine care este nivelul de critica la fan fiction [multe fic-uri au nevoie de o critica sanatoasa] asa ca propunem autorilor de fic-uri care vor sa-si imbunatateasca stilul, si care accepta o critica constructiva, sa ne contacteze!
Ideea este urmatoarea: autorul care vrea o critica, posteaza aici, si noi ii vom lua comanda, adica ii vom citi fic-ul, si vom critica.
Pentru a nu fi o debandada totala, am facut cateva reguli:

1. Daca la un fic la care am criticat autoarea a postat un capitol nou, si nu am vazut imbunatatiri, a doua oara nu mai calcam pe acolo. ( cei care nu au inteles aceasta regula pot sa dea un pm si vor primi lamuriri )
2. Vom critica doar fic-urile care au nevoie de o critica, noi nu lasam commenturi de 3 randuri.
3. Daca unui autor nu-i convine critica noastra, vom actiona dupa caz. Speram sa nu ajungem la extreme, avem pretentia sa apreciati gestul nostru si sa ne tratati cu aceeasi seriozitate cu care va vom trata si noi.


ooc: Mina nu va speriati cand auziti cuvantul "critica". Sa va explic ce inseamna aceasta "arma mortala" de care va temeti. Cand un user cere ca ceilalti sa-i critice fic-ul, in realitate cere un ajutor ca sa afle unde a gresit si de ce, cum putea sa scrie mai bine, ce ii lipseste, in concluzie sa capete experienta. Nu vom critica asa incat sa renuntati la fic-uri, asta nu, scopul nostru este sa va incurajam si sa va ajutam sa capatati experienta, evitand in cele din urma greselile "zilnice" si creandu-va propriul vostru stil de a scrie. Atentie "critica" e valabila pentru cei care vor sa faca comanda de acest medicament :-".
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#2
Mie mi se pare o idee foarte buna.
Multi vor sa-si dezvolte scrisul, dar nu au un "critic" care sa-i indrume.
Ai spus ca oricine doreste sa-i fie criticat Ficul trebuie sa posteze aici.

Ficul meu se numeste ~I want to hate you... You want to love me~

Nu ai spus ca trebuie si o mica descriere
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#3
Am ceva de comentat daca imi e cu voie Doamna:
1. Daca la un fic la care am criticat autoarea a postat un capitol nou, si nu am vazut imbunatatiri, a doua oara nu mai calcam pe acolo.

Suna ca si cum ai zice : Daca va lasam coment si nu va imbunatatiti..Nebunilor asta inseamna ca nu ati ascultat de sfatul nostru.

Stupid nu?...Draga...Poti sa imi scrii 100 randuri de critica...dar daca bati acolo campii...cum sa ma imbunatatesc?...-_- Singura chestia stupida..restul mi se pare in regula Doamna.
Sper ca acceptati criticile si ve'ti lua in considerare ce am spus...A doua oara cand trec pe aici si nu vad imbunatatiri ... :-"...
o.o" wot

#4
Te trezisi cam tarziu...vezi ca ai pierdut trenul :))
Citat: Suna ca si cum ai zice : Daca va lasam coment si nu va imbunatatiti..Nebunilor asta inseamna ca nu ati ascultat de sfatul nostru.

Mda, uite ce e "Doamna", din moment ce lasam comment, ne asteptam ca userul sa tina cont de sfaturile noastre, cu atat mai mult cu cat el cere lucrul asta, chestie logica, nu? Credeam ca-ti dai si tu seama si nu faci pe "desteapta", dar vad ca nu e cazul...
Aa da, si sa stii ca tu ii faci nebuni pe useri, nu noi...Asa ca nu ne strica imaginea cu chestii deastea. Interpretarea ta ti-o pastrezi pentru tine.

Citat:Stupid nu?...Draga...Poti sa imi scrii 100 randuri de critica...dar daca bati acolo campii...cum sa ma imbunatatesc?

Asta e cumva un atac la modul nostru de criticare? Daca noi batem campii asa cum zici tu, atunci aia care lasa 3 randuri ce fac?! Uite ce e, daca nu-ti convine atat de mult modul in care criticam, de ce nu te apuci tu sa critici?! Daca nu, atunci nu te mai lega de modul nostru de criticare. Si inainte sa arunci cu vorbele in stanga si-n dreapta, mai bine verifica daca intr-adevar am "batut campii" asa cum spui tu.

Chestia asta a fost deja rezolvata demult, imi pare rau sa-ti spun ca te-ai trezit mult prea tarziu. Si daca intr-adevar vroiai sa semnalezi ceva, trimiteai un pm sau vorbeai cu un moderator, si te lamurea el, pt ca toti sunt la curent. Dar vad ca ai vrut doar sa patezi intentia proiectului nostru, r-u-s-i-n-i-c-a...
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#5
Bun...daca mai vad un singur post aici...in care va tachinati una pe alta,primiti warn.De ce am adus vorba de warn?Pentru ca sunt sigura ca in orice moment o sa va luati la cearta.Vreti scandal?Exista mess fetelor...useri nu sunt obligati sa vada asa ceva.De acord?Sper sa vada Aly asta....
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#6
8-| Vroiam sa zic ca *Daca ceea ce ai zis tu in regula aia e la figura asa cum sustii* ...Un user nu poate sa evolueze asa peste noapte..trebe sa faca 4/5 capitole...in care sa incerce cat de cat criticile alea...Dar daca zici tu ca nu mai are dreptul sa fie criticat de voi daca nu evolueza dupa criticile voastre...Fie cum zice Doamna...
edit: Faptul ca am venit asa tarziu e pentru ca nu mi sa parut interesant topicul...Dar am auzit zvonuri ce m-au atras pana aici..

[edit Aly] am lamurit-o eu pe melyeter a inteles gresit -_- regula aceia
o.o" wot

#7
Ok... ce nu inteleg eu. de ce va trebuie o echipa de "critica" ? I mean... daca cineva vrea sa critice poate sa critice si fara sa faca parte dintr-o categorie nu stiu de care. Daca cuiva ii place cum scris "x" ii da frumusel PM aluia si-i zice : "Ai timp sa citesti ficul X? Ca mi-ar placea sa-ti stiu parerea!"

Nu sunt gica contra, dar mi se pare ca (,) cu sau fara echipa asta tot aceeasi mancare de peste ar fi. Cat despre regulile insiruite... dupa parerea mea nu sunt multi cei care le vor citi macar.

Si... ma indoiesc ca aveti oameni in masura sa critice cu adevarat. Nu de alta,dar pentru a critica trebuie sa fie si persoana in cauza "foarte buna, priceputa, etc" si cel care alege persoanele in cauza trebuie sa aiba si el un nivel superior. La urma urmei, cei care desemneaza/corecteaza sunt deja considerati superiori si se vor isca oarece discordii.

In fine... e doar parerea mea, si dupa cum a zis si mely, cineva evolueaza cu adevarat numai daca citeste si cunoaste gramatica. O critica extrem de reusita nu ar ajuta la mai mult decat la ambitionare si pentru asta este zupul plin cu useri care sunt in stare sa indrume niste autori de ficuri.

:bye:
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#8
Foarte interesant topic.Trebuie sa recunosc ca mi-a captat atentia.Buna treaba Jasmine si Toxic.Insa,la fel cum a zis si Lisistrata lucrul cu ,,echipa de critici" mi se pare putin nedreapta si fara prea mult sens....NU va suparati va rog frumos insa daca cineva comenteaza sau critica un fic inseamna ca i-a atras putin atentia,nu?De ce sa oblici omul sa ti-l citeasca daca nu vrea?
La faza cu :,,1. Daca la un fic la care am criticat autoarea a postat un capitol nou, si nu am vazut imbunatatiri, a doua oara nu mai calcam pe acolo." mi s-a parut foarte dura si vorba lui Melyeter cineva sa perfectioneaza pe parcurs....Nu imediat....pentru ca este imposibil daca de exemplu cineba posteaza un capitol nereusit urmatorul sa fie perfect....
Nu va suparati pe mine.Asta este parerea mea:D

#9
Am vazut la multe ficuri astfel de fan fiction-uri,insa nu m-am prea luat dupa ele.Fiecare isi dezvolta un anumit stil de a scrie si nu e cu nimic vinovat daca celui care il citeste nu ii convine,mai ales daca e incepator.
Cel mai des am vazut comentari destul de absurde unele legate de greselile de scriere.Userul mai greseste cand scrie un nou capitol.Unii spun sa dea un edit,un user nu ar trebui sa critice un scritor daca e la inceput,isi va dezvolta abilitatea si creatia scrierii mai incolo.Nu iti poti da seama cum scrie un user din primul sau al-2lea capitol,se va observa pe parcurs acest lucru.Apropo eu sunt disponibila sa ajut pe oricine doreste in aceasta sectiune,cu orice la realizarea unui fic sau alte chesti,dati doar un PM :victorie:

[color=orange][edit by Kvasir]you gotta be kidding me. Poftim? Nu trebuie criticat un user care e la

#10
critica nu inseamna a batjocori pe cineva.Inseamna a sfatui cu privire la fic.Daca are un fic care trebuie neaparat sa intervina o critica atunci probabil neaprat trebuie sa-l sfatuim pe acel user cu privire la anumitele greseli din fic pentru ca daca ii aducem numai laude si el crede ca ficul este bun, atunci va continua sa scrie prost sau evident gresit.De aceea s-a inventat o critica pentru ajutorul acelor useri care au nevoie de una.Adevarul este ca multi useri nu accepta sa fie criticati fiindca ei cred ca daca cineva i-a criticat inseamna ca a ras de ei.App dar critica trebuie sa fie si constructiva fiinda daca arunci o anumita critica dura cuiva si gata acel user nu evolueaza fiindca, da, multi nu citesc si nu ia in seama criticile bune.Deci evolutia autorilor depinde de ei cum vor sa evolueze si in ce mod.Este evident faptul ca da asa este, altii mai critica si dur, si recunosc ca si eu critic in acest mod, mai dur, dar trebuie sa-i ajutam totusi in evolutia useruli, nu sa aruncam o critica de doua pagini apoi sa vedem ca, in realitate, userul respectiv nici macar nu citeste ceea ce ii spui si nici nu vrea sa asculte si asta se intelege: Persoanele in masura, cele care pot critica un fic si pot da sfaturi trebuie totusi sa se implice ceva mai mult, parerea mea.

@parerea mea si sper ca veti intelege. Ja ne mina
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Site de fan-fiction [idee] Flaw 10 8.737 24-06-2011, 06:08 PM
Ultimul răspuns: Sângerica :3
  Fan Fiction Contest ~ 2011 ~ Flash 43 28.307 25-05-2011, 07:42 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  RE: Culoriile copilariei original fiction by me:P Luzer 18 11.197 10-03-2011, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Top 3 Fan fiction ;) Green Silver 59 36.652 21-01-2011, 06:13 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Junjou Romantica Fiction[18+] EvilManiac 8 6.636 20-07-2010, 03:49 PM
Ultimul răspuns: MiraA
  Inscriere pentru echipa de useri a sectiunii de fan fiction Flaw 12 8.088 06-08-2008, 09:16 PM
Ultimul răspuns: Sol
  Gravitation Fiction EvilManiac 1 8.773 08-02-2008, 09:19 PM
Ultimul răspuns: EvilManiac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)