Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O sclipire in intuneric

#11
Hello sweetie:*
In primul rand, stiam ca nu o sa ma dezamagesti:*
Deoarece nu este decat capitolul doi nu prea am ce concluzi sa trag, dar am aceeasi intrebare ca si Contagieuse. si anume pe ce relatie se bazeaza ideea ficului.... mai exact intre Sakura si Sasuke( ma rog ce baiat vrei tu) sau Sakura si mama ei? Vrem si noi sa ne formam o idee:))
Cum am spus nu e decat capitolul al doilea si cred ca de aceea actiunea e asa monotona..... sper si sunt sigura ca o sa devina mai interesanta pe parcurs.
Ma intreb cum va reactiona Sakura cand va afla cine e mama ei de fapt?
Cu alte cuvinte vreau nextu:*:bye:

P.S. Imi poti trimite linku data viitoare, mi-a luat ceva sa gasesc ficul.....

#12
Acest topic nu er fi trebuit sa fie la fanfiction?
Adica aici ar trebui sa fie discutii despre anime, iar in sectiunea fanfiction, evident, povesti like this one.
Nu am apucat sa citesc tot, dar imi place ideea.
[Imagine: robin-1.jpg]

#13
Va multumesc de comentarii, si nu ne suparam daca sunt mai dure. Ma bucur ca cititi ficul

CAPITOLUL 3

~Tsunade~

Este dimineata. Razele soarelui imi mangaie cu blandete chipul meu . Imi deschid usor ochii mei somnorosi si casc . Ma dau usor jos din pat, si ma indrept spre dulapul meu. Il deschid cu crija, si caut o ceva de imbracat . Prin garderoba mea am gasit un fel de kimono, doar ca era scurt. M-am imbracat cu el, dupa care , in partea de jos a dulapului, era un sertar. il deschid si imi scot o perie pentru a ma aranja. Mi-am prins parul in 2 codite la spate si am lasat sa imi atarne pe fata 2 sufite din parul meu auriu. Pe usa intra o servitoare si tranti usa iar Konan se trezi.
-O sa va mutam intr-o alta camera, deoarece veti avea inca o colega. Ne-am gandit ca asa ar fi mult mai bine. Camera voastra v-a fi inchiriata musafirilor din alte tari . Dar sa revenim la subiect, in 30 min vreau sa va faceti bagajele. Tu, blondino , dupa ce termini vei veni cu mine, ca sa il cunosti pe regele Kakashi .
Fetei nu ii venea sa creada ca il v-a intalni pe rege . Era incantata. Cum nu avea multe haine si lucruri, termina in 15 min.
-Konan, te pot intreba ceva legat de locul asta?
-Stiu, si pe mine ma sperie, dar stai sa vezi ce ne asteapta. Ca in fiecare an, regele isi alege o serviitoare si trebuie sa ii curete camera. Are o camera foarte mare. Celelalte fete cred ca daca le pun sa curete sala tronului si camera lui, ar fi o omoare pentru ele!
-Dar tu de unde vii? Ca am auzit ca ai fost transferata acum foarte
mult timp.
-Aaa, asta nu conteaza!
Pe usa intra acum servitoarea , care ma lua si ma duce la imparat. Pe drum, imi spuse sa fac o plecaciune in fata lui cand il vad. Cand deschide usa , intram si facuram o placaciune . Konan avea dreptate, chiar sunt mari salile.
-Maria voastra, ea erte noua angajata.
Servitoarea pleca. Eu nu mai stiam ce sa fac. Adica , daca as spune ceva gresit , cred ca mi-ar taia capul . Acesta se ridica de pe tron si se apropie de mine.
-Numele meu este Hatake Kakashi. Tu esti noua servitoare. Prima data vreau sa gatesti , un degustator regal va gusta mancarea sa fiu sigur ca nu e otravita. Dupa vreau sa te duci la printesa Sakura si sa o trezesti. ''femeia asta are o asemanare cu, oare e, nu, nu are cum''
-Da domnule, am inteles!
Fata se duce spre bucatarie si prepara masa. Se duce la printesa , dupa cum ii cere regele si o trezeste .
-Princesa Sakura, trezeste-te! E timpul sa mananci. Sper sa iti placa ce ti-am pregatit.
Sakura deschide usor ochii ei verzi .In mintea ei zice:
''Femeia asta, e atat de frumoasa , si prietenoasa, cred ca este noua servitoare . Seamana cu mine la aspect. ''
-Mm , mie somn . zice Sakura pe un ton incet.
Pana la urma se ridica din pat. Servitoarea , adica Tsunade , si ii spune ca masa este gata si ca nu mai poate astepta , pentru ca se va raci. Fata ii spune ca deobicei servitoarele o ajuta sa isi prinda parul si sa se imbrace, iar ea, cum nu vroia sa isi piarda noul loc de munca, o ajuta pe printesa sa isi prinda parul.

~Konan~

Konan se gandea la Tsunade si printesa Sakura. ''Seamana atat de mult!'' isi zice in gandul ei. Ea astepta sa primeasca ceva de facut. In sfarsit, pe usa intra sefa servitoarelor care ii zice fetei:
-Bine, ia bagajele tale si a colegei si dule in camera 23. Acolo va veti muta.
Konan ofta ca si cum ar fi sclava ei si cand ajunge aproape de usa sefa iesi si ii tranti usa in nas .
-Dupa ce ca trebuie sa car si bagajele noii mele colege, imi mai tranteste si usa in nas! Ce as vrea sa o trag de par pe cotoroanta aia! bombani Konan imfuriata
Fata coboara scarile, pana ajunge la usa 23. Tocmai atunci isi da seama ca nu ia dat si cheia.
-Of, iar trebuie sa urc sa o caut! zice Konan care se infurie de se facu rosie la fata.
Iar urca, dar sus sefa nu era, coboara si jos, sefa nu era. Ea se duce la camera sefei .Ciocaneste usor la usa.
-Da Konan, ce mai doresti?Vad ca esti obosita rau, cred ca te-ai imbolnavit. Haide, intra inauntru.
Fata intra inauntru. Camera ei era foarte mare. In camera ei avea un dulap din lemn maro cu albastru cu oglinda, pat din lemn ,era acoperit cu cuveltura din satin bleu cu alb, biblioteca maro cu albastru, carti groase si multe, un covoras gri si plante ornamentale. Camera de zi avea ferestre largi, o canapea si doua fotolii mov si o masuta de sticla .Baia avea gresie alba pe jos si pe perete avea gresia mov cu alb, o ghiuveta alba, un WC tot alb, un bideu si o cada tot alba.
-Ai uitat sa imi dai cheile. zice Konan cam iritata
-Despre ce chei vorbesti, usa era deschisa de la bun inceput si cheile erau inauntrul camerei. Ai incercat macar sa deschizi usa?
Fata pleca jenata de ce i se intamplase. Ii venea sa o ia razna. Cobora iar cand deschise usa , ramase uimita la cat de frumoasa era camea lor, dar era tot mica din pacate.Avea 2 paturi separate . Un pat era de culoare albastru ca marea, iar celalalt vrede ca iarba .Konan se aseza in cel albastru.

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http:...sch&itbs=1 kimonoul cu care era imbracata Tsunade
Familia mea:

Sora mea: Venus-Roseta ; Sho-Yo
Nepotica mea: KittyKat


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=25912 [Fic-ul e facut de mine si Venus-Roseta]



Chibi-ul meu: [Imagine: chibi_8527.gif]
, chibi-ul lui

#14
D-au edit dupa ce citesc................................

EDIT: Hello:*
Prima, prima:P :))
Ma bucur si iti multumesc din suflet ca mai anuntat si ca mi-ai trimis si linku^:)^.... credeam ca iar trebuie sa caut ca bezmetica:))
Ai spus ca nu te deranjeaza critica dura.... asta chiar ma bucura, pentru ca am de gand sa fiu rea>:).... sa incepem:
1. Incearca sa ocolesti repetitiile pentru ca sunt deranjante.
2. In propozitia ''Razele soarelui imi mangaie cu blandete chipul meu'', nu mai trebuia sa scri meu, pentru ca ai scris imi mangaie si era de ajuns, pentru ca era de la sine inteles care si a cui chip.
3. Numerele indiferent ca sunt ore, minute sau altceva se scriu in cuvinte: 2 codite- doua codite; 2 suvite- doua suvite; 15 minute- cincisprezece minute sau un sfert de ora( poti scrie si asa); 23- doua zeci si trei etc.... daca le scrii astfel arata mult mai estetic:).
4. Hotaraste-te Kakashi e rege sau imparat, pentru ca exista multe diferente intre cel doua functii.
5. E mult prea simplu.... daca folosesti cuvinte simple, atunci incearca sa le combine, sa le invarti, sa le sucesti sa le faci ce vrei tu, doar sa faci capitolul sa para mai interesant si mai complex.... altfel actiunea e monotona si plictisitoare.
6. Ai uitat sa pui unele semne de punctuatie, nu m-am mai uitat si care:)).
7. Uiti de asemenea in unele locuri sa lasi spatiu intre semnele de punctuatie si cuvantul urmator.
8. Ai greseli de tastatura:P.... nu am putut sa nu ti le amintesc si pe ele:)).
Asta a fost tot.... ai scapat de mine:))... astept nextu si linku, desigur:))... :*:bye:

#15
Dragut ficul , dar cum ti-am zis si pe mess poate vei schimba oleaca deoarece din ce te-ai inspirat tu , adica eu , dar nu zic nimic rau deoarece ideea e originala. Poate imi iei sfaturile in considerare , nu te oblig ci doar ti-am zis. Astept continuarea si te-am pupat :*

#16
Buna, buna :) Mersi ca m-ai anuntat.
Pai, ca de obicei , ma uimeste imaginatia voastra. Chiar este o idee originala si sper s fie asa si in continuare.
Ma bucur ca ai mai adaugat descriere. Am citit cu mare placere, partea in care era vorba de Tsunade. Chiar mi-a placut.
Pai dialogul este bun, insa mai ai de lucrat putin la el. Dar sunt sigura ca se va imbunatati pe pacurs. Actiunea mi se pare in regula, deoarece nu este asa de grabita ca in primul capitol.
Ai evoluat mult si ma bucur de asta. Eu voi citit in continuare ficul vostru. Anuntati-ma cand puneti continuare.
Spor la scris :X
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#17
Te rog sa citesti comentariul meu

(23-03-2011, 05:54 PM)Valleee A scris: Va multumesc de comentarii, si nu ne suparam daca sunt mai dure. Ma bucur ca cititi ficul

CAPITOLUL 3

~Tsunade~

Este dimineata. Razele soarelui imi mangaie cu blandete chipul meu [Cum a zis si new moon, acel ,,meu" putea lipsi] . Imi deschid usor ochii mei somnorosi si casc . Ma dau usor jos din pat, si ma indrept spre dulapul meu. Il deschid cu crija grija nu crija, si caut o [fara ,,o"] ceva de imbracat . Prin garderoba mea am gasit un fel de kimono, doar ca era scurt. M-am imbracat cu el, dupa care , in partea de jos a dulapului, era un sertar. Il [ai scris cu litera mica] deschid si imi scot o perie pentru a ma aranja. Mi-am prins parul in 2 [doua] codite la spate si am lasat sa imi atarne pe fata 2 [doua] sufite [suvite] din parul meu auriu. Pe usa intra o servitoare si tranti usa iar Konan se trezi.
-O sa va mutam intr-o alta camera, deoarece veti avea inca o colega. Ne-am gandit ca asa ar fi mult mai bine. Camera voastra v-a [va fi nu v-a fi. ,,Va" este verb auxiliar de la viitor. Ca sa fie ,,V-a" trebuie folosit in contextul: El v-a adus cartile. Cui a adus? Voua] fi inchiriata musafirilor din alte tari . Dar sa revenim la subiect, in 30 min [treizeci de minute] vreau sa va faceti bagajele. Tu, blondino , dupa ce termini vei veni cu mine, ca sa il cunosti pe regele Kakashi .
Fetei nu ii venea sa creada ca il v-a [Va] intalni pe rege . Era incantata. Cum nu avea multe haine si lucruri, termina in 15 min.[cincisprezece minute]
-Konan, te pot intreba ceva legat de locul asta?
-Stiu, si pe mine ma sperie, dar stai sa vezi ce ne asteapta. Ca in fiecare an, regele isi alege o serviitoare [servitoare cu un singur ..i"] si trebuie sa ii curete camera. Are o camera foarte mare. Celelalte fete cred ca daca le pun sa curete sala tronului si camera lui, ar fi o omoare [oroare] pentru ele!
-Dar tu de unde vii? Ca am auzit ca ai fost transferata acum foarte
mult timp.
-Aaa, asta nu conteaza!
Pe usa intra acum servitoarea , care ma lua si ma duce la imparat. Pe drum, imi spuse sa fac o plecaciune in fata lui cand il vad. Cand deschide usa , intram si facuram o placaciune .[nu mai te repeta de prea multe ori ca devine plictisitor] Konan avea dreptate, chiar sunt mari salile.
-Maria voastra, ea erte [este] noua angajata.
Servitoarea pleca. Eu nu mai stiam ce sa fac. Adica , daca as spune ceva gresit , cred ca mi-ar taia capul . Acesta se ridica de pe tron si se apropie de mine.
-Numele meu este Hatake Kakashi. Tu esti noua servitoare. Prima data vreau sa gatesti , un degustator regal va gusta mancarea sa fiu sigur ca nu e otravita. Dupa vreau sa te duci la printesa Sakura si sa o trezesti. ''femeia asta are o asemanare cu, oare e, nu, nu are cum''
-Da domnule, am inteles!
Fata se duce spre bucatarie si prepara masa. Se duce la printesa , dupa cum ii cere regele si o trezeste .
-Princesa Sakura, trezeste-te! E timpul sa mananci. Sper sa iti placa ce ti-am pregatit.
Sakura deschide usor ochii ei verzi .In mintea ei zice:
''Femeia asta, e atat de frumoasa ,[fara acea virgula] si prietenoasa,[Punct si cu litera mare]cred ca este noua servitoare . Seamana cu mine la aspect. ''
-Mm , mie somn . zice Sakura pe un ton incet.
Pana la urma se ridica din pat. Servitoarea , adica Tsunade [nu era nevoie sa zici ca acea servitoare e Tsunade. Se subintelegea], si ii spune ca masa este gata si ca nu mai poate astepta ,[fara virgula] pentru ca se va raci. Fata ii spune ca deobicei [de obicei] servitoarele o ajuta sa isi prinda parul si sa se imbrace, iar ea, cum nu vroia sa isi piarda noul loc de munca, o ajuta pe printesa sa isi prinda parul.

~Konan~

Konan se gandea la Tsunade si printesa Sakura. ''Seamana atat de mult!'' isi zice in gandul ei. Ea astepta sa primeasca ceva de facut. In sfarsit, pe usa intra sefa servitoarelor care ii zice fetei:
-Bine, ia bagajele tale si a colegei si dule [du-le] in camera 23 [douazeci si trei]. Acolo va veti muta.
Konan ofta ca si cum ar fi sclava ei si cand ajunge aproape de usa sefa iesi si ii tranti usa in nas .
-Dupa ce ca trebuie sa car si bagajele noii mele colege, imi mai tranteste si usa in nas! Ce as vrea sa o trag de par pe cotoroanta aia! bombani Konan imfuriata [infuriata
Fata coboara scarile, pana ajunge la usa 23.[repet douazeci si trei] Tocmai atunci isi da seama ca nu ia dat si cheia.
-Of, iar trebuie sa urc sa o caut! zice Konan care se infurie de se facu rosie la fata.
Iar urca, dar sus sefa nu era, coboara si jos, sefa nu era. Ea se duce la camera sefei .Ciocaneste usor la usa.
-Da Konan, ce mai doresti?Vad ca esti obosita rau, cred ca te-ai imbolnavit. Haide, intra inauntru.
Fata intra inauntru. Camera ei era foarte mare. In camera ei avea un dulap din lemn maro cu albastru cu oglinda, pat din lemn ,era acoperit cu cuveltura [cuvertura] din satin bleu cu alb, biblioteca maro cu albastru, carti groase si multe, un covoras gri si plante ornamentale. Camera de zi avea ferestre largi, o canapea si doua fotolii mov si o masuta de sticla .Baia avea gresie alba pe jos si pe perete avea gresia mov cu alb, o ghiuveta alba, un WC tot alb, un bideu si o cada tot alba.
-Ai uitat sa imi dai cheile. zice Konan cam iritata
-Despre ce chei vorbesti,[?] usa [Usa] era deschisa de la bun inceput si cheile erau inauntrul camerei. Ai incercat macar sa deschizi usa?
Fata pleca jenata de ce i se intamplase. Ii venea sa o ia razna. Cobora iar cand deschise usa , ramase uimita la cat de frumoasa era camea lor, dar era tot mica din pacate.Avea 2 [doua] paturi separate . Un pat era de culoare albastru ca marea, iar celalalt vrede ca iarba .Konan se aseza in cel albastru.

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http:...sch&itbs=1 kimonoul cu care era imbracata Tsunade

Hey ^^. Merci ca m-ai anuntat de next. Ma bucur ca a fost mai lung ca primul capitol. Dupa cum vezi ti'am luat capitolul la purificat. Nu stiu daca mi-a scapat vreo greseala dar eu le-am zis pe alea pe care le-am vazut. Ai grija la formularea propozitiilor si la semnele de punctuatie. Ele cam zburda aiurea prin capitolu tau. Descrierea este prezenta dar s fi vrut sa te bazezi mai mult pe sentimentele personajelor ca sunt oameni nu animale. Ai descris doar locurile si imbracamintea personajelor. Detalii nu prea importante dar nu e gresit sa le ai. Naratiunea este ok. Actiunea mi se pare putin grabita. Incetineste-o cu mai multa descriere. Dialogul este cam mult si uneori da tente de sec. Mai redu din el. Inlocuieste-l cu descriere. Greselile de tastare le-am zis mai sus. Am observat ca spui ca Tsunade este fata. Daca este fata cum naiba sa aiba copil?:)) E femeie. Mai ales la varsta ei. Daca nastea la vreo 17-18 ani mai ziceam. Nu mai scrie cifrele: 1 2 3 scrie unu doi trei adica in litere. Estetica ar fi mai frumoasa. Sincer eu nu as vrea sa fie un fic SasuSaku. Ar fi mai special sa va bazati pe ideea asta cu Tsunade si Sakura. So, atat am avut de spus. Astept nextul si nu uitati sa ma anuntati cand il puneti.

Bisous, Contagieuse.
[Imagine: EnvYQ.png]

#18
Deci am aterizat si eu pe-aici. Pai ce pot spune, idee originala, nu prea am mai vazut una ca asta pana acum :x. Am o intrebare: Cand pui ''~Tsunade~'' inseamna ca scri din perspectiva ei? Daca da vezi ca la un moment dat ai trecut la persoana a-3-a. Descriere aveti, dar se poate si mai bine. Actiunea nu este fugarita de vreun animal :)) . Repetitii si eu am mai vazut... si greseli de tastare am vazut, dar nu le dau importanta atata timp cat inteleg fraza. Astept next si te rog sa ma anunti.Bye :*

#19
buna..dupa ce mi-am stors creieri bine si mi-am ars neuroni de au crezut ai mei ca trebuie sa cheme pompieri:))(nici chiar..sunt si eu ironic:P) am adus nextu. sper sa va placa:cry: si ca e ok.. Lectura placuta>:D<


Cap 4 Ochii tai...

SAKURA:

Inca visez la petrecerea de ziua mea de acum o saptamana. Ce repede a trecut timpul. Defapt eu visez la acel tanar care statea intr-un colt langa printesa Karin, buna prietena cu verisoara mea Hinata care nu ma suporta. Si nu stiu de ce. Pacat.

Razele soarelui patrund printre perdelele albe aterizand pe chipul meu alb. Inca nu vreau sa ma trezesc. Asa ca ma intorc pe partea cealalta in speranta ca voi mai putea dormi, dar vezi sa nu. Tocmai ce a intrat pe usa noua servitoare. Nu am avut sansa sa o cunosc. Ii simt mana cald pe umarul meu, iar vocea ei blanda ma cheama pe Pamant. Chiar daca realizez tot, eu nu doresc ca smaraldele mele sa iasa la iveala, dar nu mi se indeplineste aceasta dorinta.

Ma trezesc usor, iar imaginea din fata mea este in ceata. Incet..incet totul incepe sa prinda contur si in fata ochilor mi se infatiseaza o femeie in jur de treizeci si cinci de ani cu parul blond mai deschis si cu o privire blanda. Ii pot citi durerea din ochi sai de culoarea caramelului. Se cunoaste ca femeia asta a suferit.
- Buna dimineata, printesa! V-am adus micul-de-jun. Sper sa placa. Ma scuzati, dar mai am de indeplinit sarcini.
- Buna dimineata. Multumesc mult. Stai! Unde pleci? Nu stii ca dimineata servitoarele ma ajuta sa ma imbrac? Cum ai vrea sa-mi leg corsetul? Sa inteleg ca tata nu ti-a spus nimic? Of, iar mi-a lasat mie asta. Te rog sa-mi pregatesti vana, daca nu stii cum iti spun eu: trei picaturi de esenta de vanilie si folosesti balsamul cu aroma de cirese.

Sper ca nu am luat-o prea tare, dar trebuie sa stie cum merg lucrurile, iar eu la igiena corpului devin foarte fitoasa sa zic asa. Acei ochii... Doamne mi-au ramas ochii ei in minte. Acel caramel asa dulce acum e plin de amaraciune. Pot sa-mi dau seama ca i-au fost frante aripile. Stiu cum arata ochii unui om ce a trecut prin multe. Caci si eu am suferit si inca sufar.

Mama...cat mi-e dor de tine. Nu te-am mai visat si asta ma intristeaza si mai mult. Nu te-am uitat. Cred ca mai bine as veni la mormantul tau. Am sa-ti povestesc destul de multe. Avand in vedere ca nu am mai venit de o luna. Sigur florile de la mormantul tau sunt ofilite, exact ca sufletul meu de la trei ani, de cand tu ne-ai parasit.

O lacrima mi-a cazut pe obraz, dar o sterg repede pentru a nu o vedea Tsunade. Ma anunta ca pot intra, iar eu imi iau sandalutele albe cu putin toc si plec spre baie. Imi dezvelesc trupul de materialul mov si il “las prada” apei calde, plina de “otrava” ce ma innebuneste. Dupa cinsprezece minute de rasfat, ies afara si un frig imi “strapunge” corpul asemeni unei sabii reci.
Imi revin repede si ma duc in camera mea. Pe pat ma astepta o rochie formata dintr-un corset negru cu cristale si o fusta lunga cu volane prinse cu cristale, tot neagra si in final un bolero tot negru din dantela.

O rog pe blondina sa ma ajute la corset. Se uita la mine de parca nu stie ce vorbesc. Ii explic fiecare pas si imi spune ca nu doreste sa ma stranga chiar atat de tare. Doamne... Dupa cateva minute de explicat am reusit si m-am imbracat. Ma indrept spre oglinda pentru ca sa mi se prinda parul. Mi-l prinde cu un fel de coronita aurie cu rubine, iar restul parului e lasat liber pe spate. O rog pe Tsunade sa ma lase singura si sa o cheme pe Konan la mine in camera.

Dupa ce pleaca servitoarea ma indrept spre biblioteca unde e tatal meu.
- Buna dimineata, tata! si il sarut dulce pe obraz obraz.
- Buna dimineata, scumpa mea! Cum ai dormit? Dar vrei sa pleci undeva?
- Am dormit bine, multumesc. Pai da...vreau sa ma duc la mama la mormant sa-i duc niste flori. Ma poate insoti Konan si apropo de ea. As dori sa o lasi sa-mi fie dama de companie, stii tu. Sa-i dai o camera pe etaju meu si haine. Te rog mult. Ma inteleg bine cu ea, te rog tati.
- Of iubita mea, iara la mama ta la mormant. Tot nu poti sta departe, nu? Nu mai are rost sa mi te opun. In fine poti merge, chiar daca nu prea sunt deacord, da nah... Si in privinta lui Konan...ei bine..Ea vrea lucru asta?
- Tata! Sunt sigura ca ar fi incantata, ca oricare alta servitoare. Te rog mult, am facut o fata asa dulce ca sunt sigura ca nu va spune decat...
- Bine, dar primeste tot aceeasi bani. Deocamdata. Vom mai vedea pe parcurs.

Eram sigura ca va spune “Da”. Daca ar sti ce fericita sunt. Il sarut dulce, as putea sa-l sarut si de o mie de ori ca tot nu ar ajunge. Ma indrept spre camera mea si acolo o vad pe Konan care ma astepta. O rog sa ia loc la masa de lemn de langa usa ce duce spre balcon si incep sa-i vorbesc cat se poate de calm, desi imi vine sa sar in sus de bucurie. Totusi aceasta fericire ar fi completa daca si mama mea ar fi cu mine. Mama vin imediat la tine.
- Konan, am o veste pentru tine. In primul rand, vreau sa te imbraci elegant ca ma vei insoti la mormantul mamei mele.- dorea sa ma intrerupa, dar am oprit-o- Dupa vorbesti tu. Iar in al doilea rand, tu vei fi trecuta la stadiu de dama de companie. Vei locui la acelasi etaj cu mine. Camera din capatul holului va fi a ta, vei purta haine elegante si vei avea mai multe drepturi.
- Majestate va..va multumesc. Nu stiu ce sa mai spun. Va multumesc pentru onoarea acordata.
- Inca ceva, inceteaza cu “majestate” imi poti spune Sakura sau, pana te obisnuiesti, printesa Sakura. Acum du-te si pregateste-te. Te rog ceva. Pune pe cineva sa culeaga treizeci de trandafiri rosii si doi sa fie albi, pusi in mijloc.

Ii fac semn ca poate pleca, iar eu incep sa mananc micul-de-jun. Ce fericita sunt acum, dar ar fi si mai bine daca toata familia ar fi prezenta. Mama...inca nu sunt obisnuita ca nu mai esti. Am inchis ochii pentru o clipa, iar acolo mi-a aparut acelasi baiat de la petrecere. Privirea lui mi-a intrat in minte. Modul in care ma privea ma face sa tremur. Acei ochii atinti asuprea mea si analizandu-ma din cap pana in picioare, fara a scapa vreo particica. Imi scutur capul dupa care plec cu Konan spre “casa” mamei mele.

Dupa o tura buna de plans am ajuns acasa. Konan ma tinea de mana, iar parul ei albastru se impletea cu al meu. Urcam scarile din marmura acoperite cu o mocheta rosie pana la dormitorul meu. Intru in baie si incep sa-mi spal trupul. Daca as putea sa-mi spal si acea durere, acea lipsa a mamei mele.
....
Sunt pe o campie. Tot ce pot vedea este verde, albastru si rosu. Doar trei culori imi apar in fata mea. Cerul si lacul sunt de un albastru pur, ce te oglindesti in el, iar iarba verde contine urme de rosu de la trandafrii ce sunt. Oriunde m-as duce acelasi peisaj mi se afiseaza. Sunt intr-un labirint. Asa ca ma las in voia sorti. Nu vreau sa mai merg. Am obosit.

Ma asez la marginea lacului si rup un trandafir de langa mine. In joaca mea cu el m-am intepat si picaturi rosiatice au cazut in lac si pe iarba, iar acum totul e rosu. E un rosu asa intens. Ma sperie. Ce se intampla? Incep sa fug, dar degeaba. Parca alerg pe loc. Totul e la fel. Nimic, dar nimic nu e diferit. In fata mea a aparut o pereche de ochii. Ochii movalii ai mamei mele si plini de caldura, cat de bine ma simt sa-i vad. Parca teama a mai trecut, dar a revenit cand am observat ca privirea mamei a devenit una rece si si-a schimbat nuanta intr-un rosu aprins.

Ma dau cativa pasi in spate si ma ciocnesc de alti ochii. Unii de un negru abisal ce te pierzi usor. Imi aduc aminte de ei, dar numi dau seama de unde. Stai! Cine sunt?! Cum ma numesc? Acum nu-mi aduc aminte de nimeni si nimic. Nu mai stiu cine sunt. Incep sa fug si lacrimi izvorasc din ochii mei. M-am oprit. Niste ochii de culoarea caramelului ma privesc. Nu stiu ce vrea de la mine. Imi intinde o mana, iar eu o accept. E asa cald si bine. Stau asa cateva minute in acea tacere absoluta pana cand ea sau el este inlocuita/ inlocuit de un crin alb si niste vorbe care m-au pus pe ganduri.
-Nu totul e frumos in viata. Viata ta e asemeni unui trandafir cu spini. Ai trecut prin durere, dar abia incepi. Multi spini se vor ivi in drumul tau. Albul, culoarea puritatii..ai grija.

Si a disparut, iar eu m-am trezit. Deci a fost un vis. Un simplu vis, dar ce mai vis. Imi ridic mana dreapta si observ acel crin alb si in mana stanga un trandafir rosu cu cateva picaturi de sange care sunt...sunt de la mine... Ce se intampla? Nu inteleg nimic...


http://www.lenjerie.com.ro/151-lenjerie-...stale.html - corsetu
http://www.okazii.ro/catalog/33755080/bo...ml#galerie -blorero
[Imagine: h8v.gif]
 

#20
Merci ca m-ai anuntat :*. Deci ia sa vedem noi ce avem aici...wow capitolul asta are descriere nu gluma. Imi place tare mult :x :x . Chiar m-a atins pe inima :(( :x...e atat de frumos. Deci actiunea cum am spus nu e grabita, descriere ai destula, si greselute de tastare nu am vazut sau repetitii. Deci astept next si sper sa fie la fel de bun ca asta, va rog sa ma anuntati :pls:. Bye :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.558 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Pierdut in intuneric Yaoi Queen 125 71.361 15-03-2012, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Stand in intuneric Redhead Rules 0 1.602 05-10-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Redhead Rules
  Pierduti in intuneric -un fic Chrono Crusade Erina Ozaki 5 4.482 24-12-2009, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Steaua din intuneric Innocent Killer 1 2.247 26-11-2009, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Berry.
  Dragostea aparuta din intuneric Mew_Miruko 19 11.386 23-05-2009, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Mew_Miruko
  Lumina&intuneric bloody teo 2 4.019 16-08-2007, 08:00 AM
Ultimul răspuns: Shiva


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)