Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O sclipire in intuneric

#41
Heei. So, I like it. Imi place ca nu a murit Tsunade si vreau sa apara cat mai repede prin peisaj printul ala, cam greu, da` apare el odata si odata. Am vazut si greseli: sppre=spre, mina=mine, puna=pune, sia=si-a, vordeasca=vorbeasca, sakura=Sakura, mia=mi-a, lafel=la fel, di=din. Sunt mai multe, dar nu mai stau sa le scriu pe toate. Ai probleme cu cratima, defapt, lipseste. Inca ceva, faci repetitii. "Ii zic sa intre, si pe usa intra un medic care imi spune". Nu da prea bine repetitia cuvantului intra. Puteai sa incerci cu "si pe usa apare...".
In plus, descrierea cam lipseste si dialogul este cam mult, tinzand sa fie sec.
In total e binisor si astept nextul. Merci ca m-ai anuntat.
Bye-bye.
Be smart. Be clever. Put me in your heart 4ever!

#42
Bun, am venit cu nextu. Sper sa va placa..scuze daca am gresit la dialog, dar l-am vazut necesar.. Lectura placuta.

Cap 10 O dorinta...

SAKURA:

Priveam cum natura cum se bucura de fiecare moment. Tot ce vedeam acum era doar fericire, doar ca acest sentiment a plecat de mult de la mine. Mai intai pierderea mamei si acum cu Tsunade, ce mai urmeaza? Ce lovitura mai primesc? Chiar nu stiu cate pot sa mai indur, adica totusi, sunt inca o copila. O copila naiva, in floarea varstei, ce incearca sa invete pentru a urca pe tron, pentru a putea sa-si conduca supusi.
Stiu ca alti ma urasc, daca ar avea posibilitatea m-ar omora fara sa stea pe ganduri. Lumea e foarte invidioasa si tot ce vor este sa aiba si ei siguranta ca nimeni nu le ia capu, sa aiba ce sa puna pe masa, toti se chinuie sa traiasca in aceasta lume plina de ura si egoism. Totul se destrama, vom ajunge chiar sa ne omoram intre noi.

Continui sa privesc acest colt de paradis. Pasarile zboara spre necunoscut, in timp ce corzile lor vocale sunt incalzite la maxim si scot niste sunete absolut superbe. Miile de flori frumos aranjate pe pajistea verde imprastie o otrava asa dulce, in timp ce fluturi de diferite culori zboara linistiti. Mereu am considerat toate lucrurile astea magice, ca exista zane, vrajitoare, care fac ca totul sa fie atat de minunat, dar totusi otravitor.
Misc leaganul inainte si inapoi, adierile usoare de vant imi dau o stare de linsite si melancolie. Incerc sa uit de ceea ce s-a intamplat, dar din pacate nu pot, e prea greu sa vezi cum cineva se prabuseste la picioarele tale intr-o balta de sange, iar tu sa nu poti face nimic. O vad pe Konan cum alearga spre mine, ma ridic din leagan si cu pasi inceti, dar siguri ma indrept spre ea.
Ii spun sa se calmeze, sa respire. Saraca, abia daca mai poate, se aude de la mine cum inima ei “fuge” de zici ca a fazut o fantoma, toata e rosie la fata si agitata. Defapt toata lumea e agitata la palat. Asta pentru ca maine seara isi face aparitia acel rege, serios acum, ii doare gura daca imi spune si mie careva ce e cu atata taraboi pentru sosirea unui rege? Adica mereu ei vin cu probleme legate de stat, aliante si altele si nu se face atata zarva, mai rau ca in jungla e aici. Doamne, observ cum pe chipul ei isi face loc un micut zambet. Ce ar putea fi?
- Konan, spune-mi ce ai? Hai, ca mai pus pe jar...
- Sakura, Tsunade...
- Ce are? A murit? Spune-mi, te rog, ca nu a murit. Nu as suporta.
- Daca mai lasa sa vorbesc ai afla. Asa... pai ea, prin minune, si-a revenit. O pot opera.

Si-a revenit, nu pot sa cred. Doamne, mama mi-ati ascultat rugaciunea, va multumesc din toata inima. Acum pot sarbatori si eu alaturi de natura. Ma intorc si ma duc sa rup cativa crini imperiali albi. Formez un mic buchet, iar in mijloc pun un trandafir rosu. O iau pe Konan de mana si plecam direct spre blonda. Abia astept sa o vad, sa o intreb ce face si mai ales de ce si-a sacrificat viata pentru mine, iar inafara de asta mai am ceva sa o rog...sper sa accepte.

Deschid usa incet, parca vreau sa prelungesc acest moment, mi-e frica sa vad ce este dincolo. Ce ar putea fi? Doar nu e Iadul? Insa simt acea frica, ca Tsunade sa nu fi pierdut din nou lupta cu moartea.
O vad cum sta intinsa pe pat si cu ochii inchisi. O nu...nu Sakura, sigur doarme. Ma apropii de patul ei, pun florile in vaza si le las pe noptiera alba. Mana mea alba se indreapta spre chipul ei, ii feresc suvitele de pe fata sa palida. Vreau sa-i vad acei ochii caramelizati cum ma privesc cu fericire si iubire.
Trepatat pleoapele incep sa tremure semn ca se trezeste. Clipeste de cateva ori pentru a se acomoda cu lumina, ochii sai incep sa cerceteze camera. Da sa se ridice, dar mana mea o opreste inainte de a face o prostie. Ii zambesc dulce, iar pe fata ei se poate citi uimirea, probabil ca ma vede langa ea, dar si fericirea ce se poate observa usor. Speram sa nu puna acea intrebare, care sincer, ma enerveaza...
- Printesa Sakura, ce faceti aici? Ce cautati la o biata servitoare?
- Tsunade, nici nu vreau sa aud. Cum adica o “biata servitoare”. Daca ai sti cat ma bucur ca ti-ai revenit.
- Sakura, eu m-am sacrificat cum ar face si altcineva, te rog.
- Tsunade, nu orice servitoare ar avea curaju tau. Ca veni vorba, vreau..vreau sa ma antrenezi, vreau sa ma inveti sa ma apar. Ti-am vazut toate acele miscari, zici ca erai o razboinica legendara. Te rog, invata-ma.
- Sakura, trecutul meu este foarte trist, am pierdut un copil, am avut o copilarie la un templu, nu am avut dragoste parinteasca! Am avut doar o sora si despre lupte acum, te voi invata, dar la momentul potrivit. Cand ma voi face bine, voi incepe imediat sa te antrenez, dar sa nu crezi ca te menajez pentru ca esti fata sau printesa. Daca nu vei face fata la prima ora nu am cum sa te invat nimic. Sper sa intelegi, prima ora este si cea mai usoara.

Ii multumesc dupa care ies din camera. Merg pe holurile spitalului cu Konan in dreapta mea in timp ce mintea mea imi zboara la ce a spus Tsunade “am pierdut un copil”. Nu pot sa cred ca a avut un copil si mai ales ca l-a pierdut, dar cum? Doar nu la scapat din vedre? Doar daca cineva i-a vrut raul, nu pot sa-mi inchipui ce in inima ei. Nici macar nu vreau sa stiu cata durere si dor a trebuit sa indure. Sa nu-si vada copilul crescand, sa nu-l auda cum spune pentru prima data “mama” sau cum invata sa faca primi pasi si cade in fund ca bobocu. Sa nu auda acele plansete enervante, dar totusi un cantec pentru inima unei mame.
Astea le stiu de la mama mea, ea imi povestea toate acele emotii care le simtea cand ma auzea plangand sau cand am spus primul meu cuvant si multe altele. Insa, le-a luat cu ea, dar stiu ca ma vegheaza si ma iubeste de oriunde ar fi ea. La fel cum o iubesc si eu.

Fara sa imi dau seama timpul a trecut foarte repede. Intru in palat si ma duc la masa impreuna cu Konan. Tata, se afla in capul acesteia, in dreapta era unchiul meu, iar langa Hinata. Ma asez langa tata, iar “sora” mea langa mine. Incep sa mananc ce este pe farfurie in timp ce unchiul meu discuta cu tata despre regale ce avea sa vina maine seara.
- Imi spune si mie de ce atata zarva pentru sosirea regelui? Adica au mai venit regi si nu se facea atata taraboi.
Da vezi sa nu imi raspunda careva. Tot ce se aude este zgomotul facut de linguri sau de servitoarele care misuna de colo colo. Intr-un final unchiul Yamato imi raspunde, ma asteptam sa fie tata.
- Sakura, nu te grabi, vei vedea maine.
- Sakura –aud vocea verisoarei mele.- ma bucur ca esti in viata si nu ai patit nimic grav, deasemenea imi pare rau de Tsunade. Cum se simte?

Bun, de cand varamea vorbeste cu mine si mai ales bland? Ii spun ca bine, dupa care ma retrag de la masa. Hinata, e cam ciudata, adica acum cateva zile ma ura de moarte, iar acum se bucura ca sunt in viata? Mai ciudat de atat nu poate fi.
Sincer, nu am inteles de ce simte acea ura, invidie fata de mine. Adica nu i-am facut nimic, am vrut mereu pace, sa ne impacam si sa fim ca surorile, macar pe ea sa o mai am, insa nu a fost asa. Se pare ca m-am atras mai mult de Konan.
Mereu m-am intreb de ce, dar nu am ce sa mai fac, totul e decis de sus, de la Dumnezeu. Ca aceasta lume sa fie dura. Se spune ca “Iadul e pe pamant” tin sa cred ca e adevarat, dar cum se spune: dupa ce Eva a pacatuit si l-a atras si pe Adam in acel pacat, bunul Dumnezeu s-a enervat de sa cutremurat lumea si i-a izgonit din Rai, i-a dat afara in furtuna. Acea furtuna fiind pe pamant.

Da stiu ca gandesc mult, nici nu am realizat ca eram in fata vanei. Imi dau rochia jos dupa care ma cufund in acea apa calduta cu miros de crin. Iau samponul de flori de cires si incep sa-mi desmierd parul rozaliu. Dupa cateva minute bune de stat in cada ies, ma sterg cu un prosop pufos dupa care imi iau o rochie de noapte lunga. Fara a-mi mai usca parul intru in pat plecand spre tara viselor.

***

Stau pe primele trepte ale scarilor in timp ce privesc plictisita la servitorii ce se invart ca niste curci bete. Mi-e si mila de ei, adica serios, sunt mai rai ca acum doua zile. Nici nu cred ca m-au observat si stau aici de mai bine de jumatate de ora. Ochii mi se indreapta spre doua servitoare care vin din parti opuse, una avand un buchet mare de flori, iar cealalta un teanc de perdele si multe altele. Presimt ceva rau si uite ca asa a si fost, daca nu-s atente se lovesc una de alta. Gata, imi ajunge cat mai stau aici si nimeni sa nu ma bage in seama? Imi dreg vocea in speranta ca ma fac auzita, da vezi sa nu…
- Buna dimineata. – bun, deci e ciudat si enervant, cum sa nu auzi..- ALO, MA ASCULTA SI PE MINE CINEVA? –asa mai merge, trebuia sa tip la ei din prima. Toti s-au aliniat, de zici ca-i trimit la razboi.- Oameni buni, calmati-va. Aveti timp destul. Sa vedem: Marie tu te ocupi de aranjamente florale impreuna cu Feli, vreau crini si orhidee, iar pe masa un buchet de crini cu trei trandafiri rosii. Liliana, Cria, Min va ocupati de vesele, cristal la pahare si farfuriile pe cele cu aur pe margine. Gina si cu Vio voi doua vreau sa aveti grija de interior si schimbati draperiile astea cu cele aurii, desemenea fata de masa sa fie cea alba cu dantela de aur pe margine. De exterior se ocupa –continuam sa le dau ordine. Defapt mama se ocupa de asta, dar din nefericire ea a plecat departe si totul mi-a revenit mie. Bine macar ca m-a inavatat.- A-ti inteles? –aud un “da” puternic dupa care toti pleaca spre sarcinile lor.-
- Exact ca mama ta. –intorc privirea si o vad pe Hinata zambindu-mi. Parul lung si negru cu cateva reflexi movalii ii ajunge pana la fund, iar rochia visinie se “taraie” de mocheta rosie- Buna, Sakura. Ce faci?
- Bine, multumesc. Hinata, te simti bine? Adica tu ma urasti pe mine, daca se poate mi-ai da in cap.

Aceasta incepe sa rada, dupa care imi spune ca nici chiar si se simte perfect, iar dupa pleaca nu inainte de a-mi saruta un obraz. Am ramas stana de piatra, trebuie sa fiu atenta. Nu vreau sa stiu ce-i trece prin minte. Aud cum sunt strigata, iar persoana este chiar Konan care ma roaga sa merg cu ea sa alegem rochiile pentru cina. Oftez usor, dupa care ma duc spre apartamentul croitorului regal.

***

Ma uit in oglinda si imi place ce vad. Rochia albastra ca cerul im vine perfect. Decolteul cu margine aurie imi pune in valoare sanii, mainicile sunt din dantela cu o margine aurie, la fel fiind si in fata, corsetu imi scoate in evindeta talia de clepsidra. Toata rochia e acoperita de dantela, iar la fusta mici cristale sunt asezate in forma de floare. Parul este prins intr-un coc, in timp ce doua suvite ondulate imi cad lin pe chip. Latisorul de argint seamana cu o sageata ce indreapta privirea spre sani.
In camera intra Konan, care e imbracata cu o rochie rosie cu alb, in timp ce parul ii este lasat liber. Iesim amandoua din camera.
Cobor scarile incet si cu eleganta, iar in spatele nostru vine si Hinata ce purta o rochie cenusie fara bretele, iar parul ii era usor ondulat.
Suntem pe punctul de a cunoaste acel rege. Sodatii din fata usii tronului ne fac loc sa trecem, intram in imensa sala, iar in fata mea se afiseaza o familie intreaga. Tocurile noastre atrag atentia tinerilor printi. Vin cu totii si ne saruta mana in timp ce se inclina. Ma duc langa tata, iar acesta se pare ca are de gand sa-mi spuna ceva.
- Sakura, ti-i prezint pe regale Yondaime si regina Ruki, tatal lui Naruto- ma uit la ei si sincer nu vad nici o deosebire, adica sunt blonzi amandoi si cu ochii albastri si mama lui are parul rosu, iar ochii violeti, ciudata familie- Regele Fugaku si regina Eliza, iar cei doi sunt copii lor Sasuke Uchiha si Itachi Uchiha – privirea mi se indreapta spre Sasuke, el e..el e acel tanar de la ziua mea. Ii zambesc usor la fel facand si el- iar nu in ultimul rand ti-l prezint pe regale Gai si regina Sofie cu fiul lor Rock-Lee care va fi viitorul tau sot….

~Va urma~

rochia rozaliei (4.cenusareasa) si ultima rochie este a lui Konan
rochia Hinatei

~nextu il va pune Valleee..sper sa va placa si ca vor fi mai multe comuri:D..~
[Imagine: h8v.gif]
 

#43
Merci ca m'ai anuntat si sa se casatoreasca cu Rock Lee O . O :zuppy06:
Cred ca glumesti si daca nu e asa cand ajung in fata lu nenea preot si ala ii intreaba daca cineva se opune sau sa taca pe veci vin eu si zic ca ma opun...
Deci amandoua sunteti niste nebone de legat. Si eu cand am citit de Sasuke ma gandeam ca tatal Sakurei o sa zica ca el este sotul... cand vad ca a zis de Lee mai aveam putin si cadeam.
Vreti sa speriati cititorii si invitatii? Cand o vad pe Sakura sa se bucure iar cand il vad pe Lee sa arunce in el cu ce o fi?
Deci descrirea merge bine, actiunea nu e fugarita cu cutitul, dialogul nu e sec, dar daca sotul e Lee eu ma i'au de mana cu Jack Spintecatorul si ma pun sa spintec oameni: mai exact Lee si cele doua autoare( aici glm) Doar pe Lee :D
Spor la scris si muult inspiratie.
Mie plashe muuult fic'ul dar nu plashe deloc pe Rock Lee

#44
heya am adus next :D
greselile din taste sper ca inexistenta, si spor la citit.

CAPITOLUL 11

~Tsunade~

Ma pregatesc sa fiu ''mangaiata'' de seringile si cutitele doctorilor. Vad cum usa se deschide. Nu se poate, este chiar ea, estee chiar Miranda. Fac ochii mari, dupa care vad si o asistenta intrand.
-Tsunade! stai linistita, totul va fi bine.
Nici nu apuc sa zic ceva ca sora mea imi face semn sa tac, dupa care vad cum asistenta scoate din geamta mare si neagra pansamente, cutite si seringi. Ia o seringa, o scoate din folia de plastic care o proteja. Scoate o fiola mica cu un lichid incolor. Ia seringa si introduce varful acului in acel lichid, dupa care parca seringa il ''soarbe''. Se apropie usor de mine, dar eu in mintea mea erau niste imagini de groaza. Mi-o imaginam razand cu o seringa enorma in mana. Se apropie, dar cand sa ma ''impuste'' cu ea dau cu mana peste seringa. Asisdtenta enervata imi da o palma dupa care imi zice nervoasa:
-Tu esti proasta? Stii macar ca asta era ziua mea libera? Ce crezi, ca daca esti doar o biata batranica nu voi da in tine?
Femeia facu ochii ei caramelii mari cat cepele. In mintea ei ramase acele cuvinte ''o biata batranica''. Ea inchide ochii dupa care rade. Dar nu a durat nici o fractiune de secunda, ca ea se si repezi in parul asistentei. O ''mangaia si pieptana'' foarte ''frumos''.
-Cine este acea proasta si acea biata batranica acum? Vezi vrun rid pe fata mea? Daca te mai iei de mine, o sa iti smult tot parul! zice Tsunade tipand la ea dupa care dandui drumul la par. Ia dat o pereche de palme, dupa care asistenta:
-Hai sa te vad, batranico. cuvantul ''batranico'' il zise silabisat, parca vrand sa ii faca in ciuda
-Fetelor nu va bateti! Sunteti la gradinita? tipa Miranda la ele
Tsunade sare peste asistenta, si incepe sa o ieie la bataie. La un moment, Miranda se arunca fara frica in lupta. Se pare ca s-a ales cu un cadou voarte dragut. O palma in cap si o unghie rupta. Tsunade ii dadea palme, dupa care sa ridicat. Cand asistenta vru sa se ridice, ea ii dadu un picior in burta.

Pe usa intra doi gardieni. Le separa pe fete, dupa care aduc alta anestezista. De data asta Tsunade era tinuta cu forta. Ea tot tipa, dadea din picioare, care era oprita de Miranda si gardieni. Dupa un minut, femeia adormi bustean. Operatia incepe, iar gardienii pleaca inapoi la posturile lor.

***

- Iar nu in ultimul rand ti-l prezint pe regale Gai si regina Sofie cu fiul lor Rock-Lee care va fi viitorul tau sot.
Cuvantul ''sot'' o soca pe rozalie. Facu o fata ca de mort, simtea ca cerul cade pe pamant. Incerca sa ascunda ce simtea, si reusise. Dupa ce au mancat toti ce aveau in farfuriile cu model din aur pe margine, fata pleca in graba de la masa. Ea se duce in gradina, acolo unde este lacul si ciresul inflorit. Ea nu stia ca este urmarita de cineva, mai precis printul Sasuke.
Fata se aseza pe banca si lasa frau lacrimilor. Ele curceau pe fata ei alba, dupa care se uneau in zona barbiei. Ea auzi pasi, dupa care lasa capul in joc. O mana calda o atinse pe umar. Faqta intoarce usor capul, dupa care il vazu pe print.
-Sakura, pardon ma scuzati, printesa Sakura, de ce sunteti trista? intreba Sasuke pe un ton calm
-Nu este nevoie sa imi vorbesti ca unei printese. Sunt trista pentru ca viitorul meu sot este Lee. Nici nu ma asteptam, adica, de ce el? Din atatia printi frumosi, tocmai uratul planetei mi se nimereste mie? zice Sakura stergandu-si lacrimile.
Baiatul se aseza langa ea pe banca, dupa care o saruta pe frunte.Fata ramase uimita, si zambi. Sasuke isi ceru scuze daca nu i-a placut, dar Sakura a zis ca nu e nimic, si ca il placut. Fata se inrosi pentru ca nu realiza ce spuse in acel moment. Cei doi se apropie unul de altul. Sakura ii propuse sa mearga mai in fundul gradinii ca sa nu fie vazuti. Cei doi se aseza sub un salcam cu pletele lasate sa atarne in jos, dupa care incepu sa vorbeasca. Dupa ce au stat mai bine de o ora, sau intors in palat.

-dupa o saptamana-

~Tsunade~

Totul s-a schimbat in ultimul timp. Cel putin asa cred. Azi imi vor da drumul de aici. Biata Sakura, cat va suferi cand va afla adevarul. Sunt convinsa ca ea este fiica mea, am lasat acest lant copilului meu la nastere. Si inima mea imi spune tot acelasi lucru. Dar cred ca este mai bine sa vorbesc cu regele, inainte sa vorbesc cu Sakura. Ies din cabinet si ma duc in camera mea. Din dulap imi iau Un kimono lung putin mai sus de genunchi, care se leaca cu un cordon in zona burtii. Are un decolteu mare, este mulat pe mine si are manecile pana la cot. Imi las parul desprins, dupa care ma duc spre camera regelui. Bat usor la uso, dupa care imi spune ''intra''. Deschid usor usa, dupa care pasesc inauntru. Scot un mic "woow'' pe gura, dar mai in soapta. In camera lui era o biblioteca enorma, o canapea si doua fotolii langa. Canapuaua si fotoliile erau dintr-un materiat de culoare rosie, si erau plasate in fata unei sobe care avea focul aprins in ea. In camera era doar lumina de la foc, pentru ca ferestrele aveau draperiile trase. In fata canapelii era o masa mica, cu picioruse din lemn de salcam si suprafata pe care era un pahar cu apa si ulciorul din sticla era in forma rotunda, din sticla. Ceea ce ma impresioneaza cel mai tare este biblioteca, este cate una pe fiecare perete, inafara de cel care are soba lipita de el.
-Pot sa vorbesc cu dumneavoastra, rege Kakashi?
-Tsunade, sigur ca poti, si nu mai vorbi asa, doar tu mi-ai salvat tot ce am mai scump pe lume.Si ia un loc. Vrei sa vorbim despre ea, sau alceva?
Femeia se aseza pe un fotoliu, iar regele era pe canapea.
-Despre asta vreau sa vorbesc. Eu am avut un copil, si stiu sigur ca estein viata, si este chiar foarte aproape, asta imi spune inima, si cred ca stiu si cine este.
Tsunade nici nu apuca sa termine, ca pe usa intra Sakura care zice cu voce tare si plina de entuziasm:
-Atunci hai sa cautam copilul!
-Draga mea, Tsunade se referea defapt la..
Regele nu apuca sa termine, ca Tsunade il intrerupe
-Sakura, stii, ne descurcam si singuri, nu ne poti lasa sa vorbim doar noi doi? Vom vorbi si noi dupa, da?
Sakura iesi, si se duce in camera ei. Regele si Tsunade incepu sa vorbeasca despre copil, pana ce se ajunse la alt subiect.


cap scurt :( stiu, dar promit ca incerc sa ma revansez ;) next il pune Venus-Roseta , si sper sa va placa.
Familia mea:

Sora mea: Venus-Roseta ; Sho-Yo
Nepotica mea: KittyKat


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=25912 [Fic-ul e facut de mine si Venus-Roseta]



Chibi-ul meu: [Imagine: chibi_8527.gif]
, chibi-ul lui

#45
Buna...Chiar imi place fic ul vostru. Interesanta idee
Despre ultimul capitol pot spune ca a fost ok, dar atunci cand tsunade se bate cu asistenta e putin neclar deoarece ea era bolnava, in stare de operatie , cum de era in stare sa se lupte cu cineva?
Greseli de tastare nu am prea vazut sh in rest totul ok....Spor la scris in continuare si ast next ul.

#46
Hello :] Am ajuns si eu p'aci. Hm, a fost un capitol destul de scurt. E un capitol ce ma cam dezamageste din pacate. Am vazut greseli cu tona, se vede clar ca nu ti-ai dat interesul sa le corectezi. Incearca pe viitor sa fi mult mai atenta. Descrierea cam lipseste, n-am prea simtit sentimentele Sakurei sau ale lui Tsunade. Pe viitor incearca sa descrii mai mult sentimentele. Dialogul mi s-a parut cam mult si sec pe alocuri, fara suparare, naratiunea a fost bunicica, desi mai puteai lucra si la ea, iar actiunea a fost cam grabita, sincer. So, va urez bafta cu next-ul si sa ma anuntati cand il puneti. Spor la scris! >:D<
[Imagine: j5atg3.png]


#47
Kayla draga mea, greseli cu tona cred ca ai tu in cap, daca nu iti covine nu mai comenta si nici nu mai zi ceva, data viitoare cand treci sa te uiti si sa mi le scrii, daca tu vezi dialog atat de sec ,descriere "bunicica", actiune atat de grabita si atat de multe greseli nu mai citi ficul, si app eu nu pot sa fac cap kilometrice ca Venus-Roseta, dar sunt sigura ca daca trec pe la unul din ficurile tale
Si draga "amica" iti urez muuult "noroc" la scrisul comentariului la ficul meu, ca vei avea nevoie >:)
Familia mea:

Sora mea: Venus-Roseta ; Sho-Yo
Nepotica mea: KittyKat


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=25912 [Fic-ul e facut de mine si Venus-Roseta]



Chibi-ul meu: [Imagine: chibi_8527.gif]
, chibi-ul lui

#48
Valleee ? calmează-te ce sari aşa arsă de parcă ţi-a făcut nu ştiu ce. ._. Ai grijă cu ameninţările că nimeni nu se ia de cineva în secţiunea asta cât sunt eu pe aici. Nu s-a mai certat nimeni de multă vreme. termină cu ameninţările şi chestiile astea că doar n-am să stau să vă împac pe toţi. Mai ales că citesc ficul lu Manu aşa că terminaţi. Şi ca să fiu şi eu la fel de ''rea'' precum kayla da ai greşeli o tonă. ăste e adevărul.
-

#49
(16-05-2011, 06:03 PM)Valleee A scris: Kayla draga mea, greseli cu tona cred ca ai tu in cap, daca nu iti covine nu mai comenta si nici nu mai zi ceva, data viitoare cand treci sa te uiti si sa mi le scrii, daca tu vezi dialog atat de sec ,descriere "bunicica", actiune atat de grabita si atat de multe greseli nu mai citi ficul, si app eu nu pot sa fac cap kilometrice ca Venus-Roseta, dar sunt sigura ca daca trec pe la unul din ficurile tale
Si draga "amica" iti urez muuult "noroc" la scrisul comentariului la ficul meu, ca vei avea nevoie >:)

Valleee, daca ti-ai expus opera intr-un topic pe un forum, iti asumi riscul de a fi apreciata sau criticata. Kayla si-a spus parerea, exact asa cum este. Daca tie ti se pare ca te-a jignit, reciteste comentariul sa vezi ca a avut bun simt in critica ei si daca nici atunci nu intelegi care este treaba, eu zic sa revii pe forumuri cand faci varsta de 13 ani. Daca se mai intampla un lucru asemanator, trecem la sanctiuni.
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#50
Ok... vad ca deja se incinge treaba pe aici, sper ca nu am picat intr-un moment prost, dar slabe sanse am.
Dragele mele eu una v-am urmarit de ceva vreme ficul, doar ca am incetat sa-l mai citesc din anumite motive.
Am sa iti las tie mai multa critica Vallee, pentru ca my love [Venus-Roseta] se descurca mult mai bine ca tine si ii stiu punctele slabe si tot ce tine de modul ei de scriere, dar asta nu inseamna ca nu am sa pomenesc de ea si ca doar pe tine si partile tale am sa le critic.
Dar ca sa pricepeti ce spun, eu nu critic autorii ci critic ficul si modul vostru de exprimare in fic si stilul pe care il abordati.

De azi in colo nu mai scapati de mine.. chiar daca nu ams a trec mereu cu un com, asta nu inseamna ca nu va urmaresc evolutia. Chiar sunt curioasa sa vad cum procedati amandoua pe parcurs.
Inainte de a incepe am sa-ti spun ceva Valleee si ams a-ti reprosez: in primul rand nu prea imi pasa cati ani ai, dar iti spun poate ai fost obisnuita cu laude.. si asta nu e bine. ii dau dreptate lui Yondaime pentru ce a spus, legat de faptul ca: "Valleee, daca ti-ai expus opera intr-un topic pe un forum, iti asumi riscul de a fi apreciata sau criticata" si are perfecta dreptate.
De ce pentru ca asa este, in primul rand multi sunt obisnuiti sa citeasca si sa lase comuri cam pe la final sau niciodata, nici macar nu-ti spun daca citesc sau nu ficul... e, unii citesc si lasa si comuri dar de genul: "E atat de super, nici nu-ti dai seama cat de mult mi-a palcut. Greseli nici nu mai imi pasa daca ai avut.. pune nextul / Greseli aia vut, cateva dar nu mari, doar minore.. dar ce mai conteaza ca toti avem..." si pot sa o tin asa pana seara tarziu.
Da, le dau dreptate, avem toti greseli.. dar le aem din atentie si mai ales din faptul ca nu suntem destul de atenti cand scriem, ne-am obisnuit aproape toti sa gresim la tastare si dupa nici ca ne mai corecta. Ori ne e lene ori nu vrem si spunem ca "Ehh ce conteaza, oricum toti avem..." dar este gresit, trebuie de fiecare data sa ne corectam indiferent de circumstante, chiar daca azi nu ai avut timp, asta nu inseamna ca maine nu avem... :|

Eu una nua m nimic cu tine, esti inca mica, nu extrem de infipta de acest fel de spatiu.. in asa fel incat sa devi peste noapte cea mai buna scriitoare, la toti ne trebuie si timp si idei buna ca sa creem ceva, insa eu am sa incerc sa nu fiu dura cu tine, pentru ca am vazut ca esti inca la un nivel mic.. dar indeajuns de dezvoltat.. doar ca nu ai cum sa te imbunatatesti doar prin laude si felicitari, iar critica este aruncata special la gunoi sa nu supere autorul, care poate sa se lase din cauza asta.
Acum sincer, sigur te-ai suparat cand ai primit critica, sau sigur te-ai simtit putin ciudat, pentru ca poate nu te asteptai la asa ceva ? insa va trebui sa te obisnuiesti cu asta. Nimeni nu vrea sa te faca sa renunti, din contra toti te ajutam si vrem sa te indreptam spre poteca buna, chiar daca suntem duri cateodata si iti voi explica si de ce un cititor poate fi dur la critica sau la com, asta o spun din propriam experienta: cand vad ca unii sau unul sa spun, scrie asa delasator, doar asa ca sa fie si sa primeasca doar laude e neadmisibil, de necrezut. Eu uan gandesc altfel: pai nu ar trebui sa scrii din placere si sa postezi ceva care cu adevarat consideri ca ti-a iesit, indiferent daca e gresit.. insa cateodata ma sperii cand ii vad ca vorbele unor crtici de pe zup, parca trec pe langa urechile acelor autori si nici macar nu baga de seama ce li se spune, si iti dai seama ca toti spun de bine.
E fiind inca la un nivel de incepator eu consider sa se ia mai usor, caci nu pot frusta nici copilul, indiferent de varsta sau sex, sa creeze ceva asa de voluminos si amplu.
Timpul necesita munca, iar munca necesita timp [asta o zic eu]...
Deci incearca sa nu-i mai judeci pe altii care simplu si frumos si-au lasat umila parere la capitol si pe langa asta s-au si ostenit sa-ti lase o critica.. pentru ca nu toti reusesc sa-ti lase, fiindca nu observa toti intregile greseli pe care posibil pe poti avea. Si asta este o treaba.
Ma jur ca fac mai mult armata aici. :)) Insa nu, vreau doar sa te lamuresc cu unele aspecte prin care si eu, la randul meu, ca toti restul de aici am trecut.
Si chiar daca tu acolo i-ai spus lui Kayla ca daca mergi la ficul ei vei vedea greseli.. da, normal ca vei vedea, cine nu are, dar are mult mai putine ca tine..
Fiindca ea totusi incearca sa invete si sa se imbunatateasca.. ^^ si la randul ei tot om este.
Lasam asta deoparte hai sa trec sa-ti spun evolutia ta si restul greselilor pe care le ai si doresc sa le corectezi, fiindca sunt sigura ca poti mai multe:

Am citit cateva capitole de la inceput, api cateva de la sfarsit. Le-am comparat putin repede in minte, pentru ca reusesc sa-mi dau seama de greseli si am constatat urmatorul lucru:
Evolutia ta nu este una destul de mare.. nu trebuie nici sa ne asteptam la prea multe.. totusi a fost o perioada in care ai grabit ritmul si asta nu a facut bine la fic. Niciodata sa nu faci asta, da-i timp partenerei tale si da-ti timp si tie.. findca nimic nu se face in graba dulceata.
Venus-chan are si ea greselile ei, desigur inca nu reuseste asa de bine sa faca sentimentele personajului ei atat de ample si profunde, incat sa ne atinga pe noi.. dar da o claritate a peisajului si a modului in care Sakura reactioneaza de te da pe spate.
Resueste sa ne clarifice anumite aspecte.
Cu actiunea si ea se mai grabeste, insa am vazut ca a mai domolit putin treaba.. la dialog e buna si tot asa..
Insa tu, grabesti aproape totul.. nu stiu dar parca compui ceva asa de repede si fara sens. propozitiile se complica prin simplicitatea lor si prin sfarsire.
Acum, iti spun, am vazut ca ai adus vorba ca nu reusesti sa creezi capitole lungi ca partenera ta.. si chiar m-a amuzat asta, sincer multi mau amuzat cu faza asta. Nu exista poti face un capitols scurt doar atunci cand ai idei foarte putine si te bazezi doar pe o intamplare nu foarte ramificata. Pot reusi sa creezi capitole lungi doar atunci cand dezvolti nu doar idea principala cat si pe cea secundara si multe altele care iti trec prin bibilica.:))
E simplu doar ca trebuie sa te chinui putin, ca sa spun asa.
E faptul ca nu descrii suficinet, iar desfasurarea actiunii la tine este fugitiva, sfasiata si pusa alocuri, pe ici, pe colo incat e prea simpla si redusa la 0.
Nu mai rupe amanuntele, nu le mai taia.. incerca sa le ramifici sa le dai o diversitate de idei.. adauga mai multe intr-o idee, mai ales intamplari. ^^
Uite iti sa spun asa: "Floarea este o planta frumoasa, extraordinar de parfumata" e prea simplu, dar cuvantul aspira la mai multe, iti voi dezvolta eu putin acel cuvant: Creste precum omul, dar mama ei fiind natura. Ii da viata si apoi o lasa sa se infiga in carnea ei namoloasa, prinzand radacini puternice precum stancile dure de pe vaile involburate... O ia de la nimci si apoi creste, infructanduse cu viata ammei ei, lasa deoparte grijile prsonale si se gandeste la grijile altora.. e frumoasa si suava, colorata si parfumata. O armonie de culori si parfumuri imbietoare... si tot asa. Bine ca nu are sa-ti fie usor sa dezvolti extrem de patrunzator, insa incerca sa adaugi mai multe fig. de stil.
Sentimentele unde sunt ? parca nici nu exista, din cauza ca si ele sunt evaporate din spatiul acesta, unde predomina o idee foarte geniala.
Inca de la inceput am remarcat complexitatea lui Tsunade.. si chiar m-am uimit, doar ca nu ai reusit sa o creezi cum trebuie si sa o reduci la o forma slaba de fiinta.
De parca i-ar fi supt cineva vitalitatea si viata.. incearca sa amplifici sentimentele ei, dezvolto mai amplu ca sa ne dam seama ce vrea si ce face, cum drege si gandeste.
Nu e greu, doar ca trebuie sa te straduesti. :-)
Insa nu prea am remarcat acea osteneala a ta in privinta personajului tau..
Sper totusi ca ai remarcat personajul si modul lui de a fi, pentru ca neaparat v-a trebui sa o dezvolti in mai multe sa o eaduci la viata.. sentimentele ei nu's descrise indeajuns de bine si de mult... cate parti nu ai ratat si ai descris prea simplu si comun, puteai sa faci multe, dar nu ai reusit.. incearca.
De actiune ti-am spus mai sus si incearca sa nu o ami grabesti fiindca nu este bine. Totul devine neclar, imaginea se altereaza si nu ne mai dam seama cumvin toate..strici si suspansul , iar adrenalina nu mai pompeaza vulgar. Fiindca ai nevoie de ea si cand am refer la "vulgar" nu ma refer ca e extrem de exagerata, ci la faptul ca in loc sa fie de o expresivitate extraordinara ea se moleseste si dispare.
Cu dialogul asa si asa te-ai descurcat..
La greseli esti buna.. :)) si chiar te-asi ruga sa incerci sa le corectezi.. pentru ca arata urat sa ai atatea greseli.
Dar sa nu crezi ca ma refer doar la cele de tastare.. bfaa alea sunt banale.. multi pe asta se cam axaza in ultima vreme, dar chiar si eu.. tu insa ai si de exprimare si mai ales de ritm.
Ritm: ma refer la faptul ca totul este extrem de dezordonat.. mai ales la faza cu punctuatia. Fi mai atenta cum le pui, sincer Valleee.. pui punct unde nu trebuie, virgula la fel si tot asa.

Nu o mai lungesc ca deja e lung de tot comul... :)) :|
Dar sincer cred ca asta a intrecut masura, e cel mai kilometriccccc... com al meu. :|
Stiu ca am fost dura, poate am intrecut masura, nu stiu.. cred ca ai sa te superi.. dar nu am facut asta cu intentii rele, eu vreau sa te vad cum te imbunatatesti si ajungi sa ai un stil propriu, frumos si bine ordonat.
Dar iti spun sincer acum, nu doresc sa te supar.. vreau sa meditezi pe aceste chestii si sa te pui la punct cu multe chestii. Inca esti mica, dar nu conteaza, te vor ajuta sfaturile si critica noastra.. noi, sper ca nu te fortam.. dar incerca totusi sa te corectezi sau roaga pe cineva sa faca asta daca tu nu pot.
Insa sa stii, daca ai nevoie de ajutor cu ceva nu ezita sa ma rogi, sunt aici, nu plec nicaieri.. im disponibila. :))
Nu vreau sa pornesc o cearta.. dar sper ca ai priceput ceva din ce am spu.. nu doar legat de capitolele tale, dar si asa in general, ami ales la partea cand ai avut o replica destul de amenintatoare la adresa lui Kayla. Ea una si-a dat parerea ti-a spus unde ai greseli si ti-a urat succes in continuare.
Chiar tu ai spus-o in scris, ca acceptati orice fel de critica.. iar acum cand ti se ofera nu vrei sa o mai accepti.. e chiar banal sincer. Noi oricum dorim sa te ajutam, nu ne respinge.

Cam atat, astept nextul, spor la scris fetelor.. iar Valleee, scuze daca am fost dura.. dar sincer alta cale nu am gasit. Nu te lasa fiindca stiu foarte bine ca esti in stare de mai multe, incearca sa meditezi asupra tuturor criticilor si sa realizezi ceva din ele, nu lasa vorbele sa treaca pe langa tine, mai ales daca sunt numai de bine. :-)
Ceau !!
Ps: scuzti greselile mele de tastare acum.. dar am scris cu ochii in tastatura.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.641 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Pierdut in intuneric Yaoi Queen 125 71.655 15-03-2012, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Stand in intuneric Redhead Rules 0 1.613 05-10-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Redhead Rules
  Pierduti in intuneric -un fic Chrono Crusade Erina Ozaki 5 4.526 24-12-2009, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Steaua din intuneric Innocent Killer 1 2.267 26-11-2009, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Berry.
  Dragostea aparuta din intuneric Mew_Miruko 19 11.506 23-05-2009, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Mew_Miruko
  Lumina&intuneric bloody teo 2 4.030 16-08-2007, 08:00 AM
Ultimul răspuns: Shiva


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)