Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
da
100.00%
4 100.00%
nu
0%
0 0%
Total 4 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Lumina de la capatul tunelului made

#1
Din seria ce face nebunia din doi oameni va prezint ficul nostru.

Stau ca de obicei pe patul de spital si ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut leucemie . Imi amintesc si acum acea zi blestemata in care am aflat ca sufar de aceasta boala cumplita.Era ziua in care implinisem 17 ani.Pe atunci eram un copil cu vise si sperante insa acum totul s-a sters cu buretele ; e incredibil cate se pot schimba in 3 ani.Daca atunci imi puneam toate sperantele in viitor acum ma agat cu disperare de trecut, singurul care imi ofera o alinare ,chiar daca infima. Stiu ca pot muri oricand,chiar daca fac tratament si de aceea mi-ar fi placut ca in ultimii mei ani sa imi traiesc viata cu adevarat.

Peretii albi ,mirosul de medicamente ,totul ma innebuneste.As vrea sa evadez,sa pot pleca undeva , departe , pentru a nu vedea chipurile posomorate ale celor din jurul meu. Stiu ca sunt condamnata la moarte , dar din privirile celor de aici , e ca si cum as sfarsi printr – o moarte ce ar putea sa aduca numai suferinta celor dragi . Nu suport asta , caci nu am gresit cu nimic pentru a avea o astfel de soarta.De multe ori ma intreb de ce ii mai cer indurare Cerului caci el este cel care m-a condamnat inzestrandu – ma cu aceasta boala .Ma incapatanez sa sper ca acea fiinta care se spune ca ne pazeste imi va trimite o raza de speranta,imi va trezi sufletul amortit..Ma las purtata de acest Dumnezeu nedrept care imparte unora tot ce are el mai bun iar pe ceilalti ii lasa in voia sortii...E atat de crud si totusi m-am obisnuit cu asta.Nu mai intreb de ce si nu mai blestem.Ma bucur ca mi-a fost lasata speranta.E chiar ciudat ca toate posibilele mele perioade pana la moarte sunt fericite insa nu ma gandesc si la ceasul de pe urma,la frigurile de dinaintea mortii .

Din ziua cand am pasit in acest spital am vazut foarte multe persoane murind si a fost foarte trist insa lucrul care ma intuneca cel mai tare pe zi ce trece este ca si eu o sa patesc la fel.Prima oara cand o sa parasesc acest spital va fi intr-un sicriu in drum spre cimitir.Sper ca ceilalti nu ma vor uita foarte repede si ca atunci cand isi aduca aminte sa nu se candeasca ca la o corvoada ci la fetita plina de vise,cu capul in nori si hiperactiva.

Acum cateva zile am vazut o tanara murind.Era cu doi ani mai mare decat mine si ne intelegeam foarte bine,lucrurile crude intotdeauna aduc persoanele impreuna.A fost pana in ultima clipa fericita deoarece cel pe care il iubea a fost mereu alaturi de ea.Mi-ar placea sa stiu ce inseamna sa iubesti si sa fi iubit inainte ca viata mea sa se sfarseasca.

Cel mai nefericit lucrua fost ca multi dintre prietenii mei m-au parasit.Stiu ca sunt bolnava si nimeni nu vrea sa suporte greutatea unui om aflat in suferinta insa a fost trist .De la vizite zilnice au ajuns sa nu mai dea nici un telefon.Probabil stateau cu mine doar pentru ca eram desteapta si le rezolvam temele si testele.Oricum ceea ce ei nu stiu este ca eu inca mai invat,chiar daca intr-un pat de spital

Chiar daca ma mira , nu sunt trista, m-am resemnat si pot spune ca am devenit mai puternica,nu mai sunt fata aceea credula de care se foloseau toti.

Desi parul lung du un negru-albastrui si ochii caprui exprima inocenta,sufletul meu exprima contrariul.

Un milion de ganduri imi trec prin minte si imi coplesesc gandirea,ma obosesc,imi chinuie esenta.Ma prabusesc pe perna alba si moale de pe pat incercand sa adorm.Ceasul imi arata ca mai sunt doua ore pana la tratament ceea ce inseamna ca am suficient timp pentru odihna. Inchid ochii dar mintea mea proiecteaza scene ingrozitoare . Oare de ce si somnul trebuie sa imi fie chinuit?De ce nu pot gasi in el o oaza de liniste?

Exact cand ma pregateam sa ma culc usa s-a dechis si si-a facut aparitia doamna doctor Hyogo Mia,cea care avea grija de mine.E o persoana foarte buna si cred ca logodnicul ei,despre care mi-a povestit cu greu, o iubeste foarte mult.

-Domnisoara Kamury Sayuri nu aduc cu mine vesti prea bune . Din nefericire , nu mai raspundeti la tratament .

Am inceput sa plang.Eram obisnuita cu gandul ca nu mai am mult de trait insa aceste cuvinte mi-au rapit ultimul aliat,speranta.

In timp ce Mia incerca sa ma calmeze pe usa a intrat un barbat.Nu am putut sa il vad prea bine deoarece aveam capul in palme. S-a apropiat de mine si m-a luat in brate.M-am intors spre el si am observat trasaturile lui fine.Ochi sai exprimau bunatate si blandete asa ca au reusit sa ma calmeze.Datorita uniformei mi-am dat seama ca este si el doctor.

- Domnisoara , nu plangeti , nu aveti de ce ! incerca barbatul sa ma linisteasca .

- Ba am destule motive ! In curand , viata mea se va sfarsi … tratamentul nu mai da roade ! am reusit eu sa spun .

- Crede in minuni,s-ar putea sa fi vizitata si tu de una ! ma incuraja acesta , calm .

Am zambit . Acel doctor a fost singura persoana care imi adusese zambetul pe buze , in aceste zile petrecute in acest spital .

- Kaisuke , si despre ce voiai sa vorbim ? intreba domnisoara Mia.

- Hai sa iesim din salon ! Fata aceasta trebuie sa se odihneasca ! spuse calm barbatul , cu un zambet nobil pe buze .

Dupa ce au iesit m-am gandit la cat de norocoasa putea sa fie domnisoara Mia . Crezusem ca exagerase cand vorbise despre el , despre cel ce ii rapise inima , insa chiar avea dreptete .

Obosita din cauza amalgamului de ganduri si intamplari am pus capul pe perna si am adormit .
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#2
well..new fic....a new comment,so let's start
Are un titlu foarte interesant ,insa putin cam lug dupa parerea mea .Inceputul...ei bine sa zicem ca a fost cam prea rapid .Ne-ai luat din prima propozitie cu leucemia .Cat despre personajul principal...as fi vrut sa il detaliezi mai mult .Nu prea inteleg de ce ai lasat spatiul atata spatiu liber ,arata cam inestetic .Greseli de scriere nu am vazut .Cat despre naratiune .ai destula .Poat eputin mai multa descriere .Dialogul e bun .Ideea fic-ului e originala pe zup ,insa povestea personajului principal imi aminteste de 'A walk to remember ' .Insa am putea trece cu vederea .Sper ca urmatorul capitol sa fie putin mai lung .
Bye !
[Imagine: gfxd.png]


#3
Este un fel de jurnal, sa inteleg? Ai inceput foarte frumos. Nu ai foarte multa descriere dar este in cantitati decente daca pot spune asa.

Este o poveste trista dar ce reflecta o realitate cruda si destul de intalnita.

Ai inceput promitator si in speranta ca nu te vei supara pe mine, as putea sa iti sugerez sa nu faci neaparat o poveste de dragoste caci toata lumea de la un timp tinde sa faca asta.

Ar fi minunata o poveste tragica, o intalnire cu moartea si sfidarea ei este o poveste ce poate fi dezbatuta.

Deci mult succes in continuare si astept continuarea caci sunt curioasa cum va decurge firul povestii.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Made in Hell Andrei. 13 6.276 28-06-2011, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Jun
  Lumina vine de la răsărit Katniss 18 6.654 13-06-2011, 01:20 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.360 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  [split] Lumina vine de la răsărit ( +16 / +18 ) Valleee 0 1.105 28-03-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Valleee
  Lumina ce va imparati intunericul(fic sasuhina) Gabriella 15 11.475 28-05-2010, 05:58 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Cand lumina e stinsa Axel . 1 2.408 09-05-2010, 06:30 PM
Ultimul răspuns: Akane
  Dragoste si datorie-made by ellamanu and Nana-Ren ellamanu 18 16.320 19-03-2010, 08:03 PM
Ultimul răspuns: Lya
  My worst nightmare is losing you [Tokio Hotel twincest; made by two yaoi lovers] angeliqueVampire 20 14.178 07-03-2010, 03:07 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  Inger de lumina chrissta 7 5.980 23-06-2009, 10:25 AM
Ultimul răspuns: chrissta
  Tears are made for people who understand life angeliqueVampire 15 7.535 19-02-2009, 04:57 PM
Ultimul răspuns: deathmemories


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)