Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tears are made for people who understand life

#1
Cap. 1 – Amintiri


„Îmi amintesc, dragă prietenă, cum îmi spuneai acum cîţiva ani că ţie nu îţi palc poveştile monotone, cele în care un personaj are destinul bine definit, iar el reuşeşte oricum să-l schimbe. Ziceai că nu îţi place să citeşti despre personaje principale obişnuite, care de obicei nu am parinti şi ajung totuşi să facă ceva. Dar tu, tu eşti altfel. Îţi traiai propria viaţă şi dintrodată, ai ajuns mai specială decît toti cei mentionati mai sus. Tu eşti propria ta poveste...”
Un vînt cald bate dinspre miazazi în această minunată dimineaţă de septembrie. Podeaua multicoloră de frunze se ridica încet în sus spre fericiea copiilor mici. Cei mari însă, definesc bine această zi. 15 septembrie. Astazi bobocii şcolii Andrew Brawn din Germania încep o nouă zi, un alt ciclu, alte aşteptari şi în special, alte sperante.
Sus, la etajul a doilea, într-o cameră micuţă aşteptau elevii clasei a 9-a A. Erau destul de cuminti şi îşi aşteptau cu nerabdare noul diriginte. Este firesc să existe şi exceptii. În penultima bancă, un baiat înalt, cu ochi senini, verzi, ce exprimau frumusetea veseliei, a primaverii şi par castaniu-închis lumina cu un laser de jucarie toată clasa, lucru ce le enerva pe fete. Distractia îi fuse întreruptă de un domn micuţ, simpatic, cu o figură zîmbareaţă, ce intră în clasă.
-Bună ziua copii! Rosti el. Mă numesc Simon Lewis şi voi fi noul vostru diriginte şi de altfel şi profesor de romînă. Aş vrea să ştiu şi numele voastre, de asemeni.
În timp ce copii se prezentau, fiecare cum ştia mai bine, ochii profesorului erau îndreptati spre baiatul cu laserul, la care se şi opri prezentarea.
-Mă bucur să vă cunosc, şi sper să dezlegam împreună taine dintre cele mai ascunse. Pînă una alta, am o întrebare, pentru voi, ce reprezintă frumosul?
Se aşternu linişte. După vreo 2 minute, se vazu o mînă cam pe jumatate ridicată. Era mîna unei fete înalte, cu parul de culoarea soarelui cînd merge la culcare şi avea ochi de azur, care îi luceau roşiatic. Era ea, fata pentru care niciodată era un cuvînt după care se ghida în viaţă, cea care era în spatele tuturor problemelor dar care niciodată nu era vinovată, era Claire, o fată obişnuită.
-Spune, draga mea, o îndemnă dirigintele.
-Pentu mine, ei bine, pentru mine frumosul reprezintă un cerc.
Toată clasa izbucni în rîs. Nici profesorul nu se putea abtine, dar îi opri cu un gest elegant pe elevi.
-De ce?o întrebă.
-Pentu că, ştiti, pentru mine cercul e o eternitate, iar eternitatea e la rîndul ei un vis. Şi visul ni-l putem face aşa cum vrem noi, frumos, urît, e tot ce vrem să ne imaginam. Dacă stati să vă gînditi îmi veti da dreptate deoarece această sferă plană este alcatuită dintr-o linie curbă închisă dar totodată e nemarginită ceea ce pentru mine înseamnă că cercul este dincolo de normal, e la granita eternului, în luma unde totul e frumos.
Profesorul ramase şocat de raspunsul elevei, la fel şi colegii care rîdeau de ea cu vreo 20 de secunde în urmă. Ce care parcă întelegea spusele adolescentei parea să fie colegul ei, baiatul-laser.
În pauză, acesta se îndreptă spre colega sa, vazînd-o că îşi strîngea cuminte lucrurile, şi i se adresă:
-Ce pleci aşa de repede? Distractia nici nu a început.
-Crede-mă, pentru mine s-a terminat, raspunse tînara scurt şi plecă, încercînd să
nu îl privească pe colegul sau.
Şatenul o înoarse din drum şi îşi continuă vorbele:
-Ştii, mi-a placut ce ai zis acolo. Cum ziceai că te numeşti?
-Nu te priveşte! Spuse roşcata cu ochii sclipind de rautate şi plecă, lasîndu-şi colegul singur.
-Las-o! Ea e Claire, rebela clasei. Nu poti vorbi rational cu ea doar dacă eşti Tiara sau Luke. A fost odată de treabă, dar de la plecarea lui Lynn nu mai e. Dacă vrei să-i spui ceva, ar trebui să te pui bine cu printesa Tiara, spuse o voce de fată din spatele lui. Apropo, cum te cheamă?
-Alex, Muller Alex. Tu eşti....
-Taina Herr, fostă cea mai bună prietenă a lui Claire....
-Şi cei doi despre care mi-ai vorbit.....
-Tiara Sierra Milan, o bogataşă blondă, cu ochi aurii şi cu mult succes la baieti şi Luke Meitern, bodyguardul ei. Ştii, e nasol să-ţi vezi cea mai bună prietenă în mîinile unor ticaloşi, dar sper că va învăţa lectia pe propria piele, altfel....
Dar Taina nu avu suficient timp să continuie că dinspre uşă aparu o fată care se potrivea descrierilor fetei. Era îmbracată în haine de firmă, care costau o avere, şi o gentuţă mai mult de fite, decît de şcoală. Era îndeaproape urmată de un baiat ce parea să fie draguţ, cam de nouasprezece ani, blond, cu ochii acoperiti de nişte ochelari negrii, aproape de nepatruns. Cei doi erau urmati de Claire, care se dovedise mincinoasă în declartia ei că pleca acasă. Tiara se apropie de Taina şi spuse tare, ca să audă toată clasa:
-Mai, mă,i mai, cine este aici?! Micuta şi inocenta Taina se apucă să se dea la baieti? Dacă vrei nişte sfaturi, caută-mă după ore, nu îmi place să vad aşa copii nepriceputi în artele seductiei! Pînă şi Claire e mai bună la asta decît tine!
-Taci odată, porcină îndopată cu fite la cuptor şi cu sos de prostie pe deasupra! Se apară Taina. Nu eşti decît o fiinţă josnică, poate asta şi explică faptul că eu am prieteni, tu nu. Şi te mai şi lauzi că ai jucat în filme pe Broadway. Stai că îţi zic eu unul potrivit pentru tine, ce ar fi „Blondele împutesc planeta”, în rolul principal, noua vedetă de la Hollywood, Tiara Sierra Milan! Cred că ar trebui să te duci la auditii imediat! Nu eşti genul care să ratezi astfel de filme!
Blonda se rasuci pe calcîie, riscînd astfel să-şi strice pantofii ei de marcă, şi plecă furioasă de lîngă Taina. În realitate, Taina era o fetiţă mai scundă, cu o înfăţişare simplă, de copil fară fumuri. Nu se compara cu Tiara, care avea numai haine produse în magazinele Armani sau Gucci, dar şi ea avea atuurile ei. Parul ei brunet, uşor ondulat îi curgea lung pe umeri, iar ochii sai albaştrii vrajeau orice baiat.
-Eşti de treabă, Taina, apuae Alex. Dacă cineva se va lua vreodată de tine, spune-mi. Am grijă eu de ei.
-Alex, eşti chiar ok, dar nu vreau să crezi că eu nu mă pot descurca! Nu sunt o plîngaciasă!
-Nu am spus că eşti! Zîmbi şatenul cu subînteles.
*end*

Hello minna!! The crazy Miky-chan came back with her new fic!!
Ya, asta e cel mai nou fic al meu, ceva mai diferit decat stilul celorlalte doua pe care le-am postat si va asigur ca e 100% original [numele sunt nemtesti...]
Sper sa va placa si sa comentati ce am scris eu aici [obsesia mea cu posturile...ma cunoasteti deja, ne?]
Lectura placuta!! [suna ca si cum ar fi vorbit bunica....]
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#2
hy guys!!!
ciudat ca scriu asa de repede, ne?
voiam sa lamuresc doua lucruri, inainte sa mi se mai spuna de n ori:
1. Partea cu ghilimele de la inceput, e pusa acolo sa va bage in ceata, continuati sa cititi daca vreti sa stiti cine a spus-o / a scris-o. Mai mult nu va pot spune, doar ca e ceva legat de Claire. La sfarsitul ficului va veti da seama, so nu ma mai bateti la cap cu partea de la inceput [adica, nu am nimic cu tine sis, e logic sa intrebi...baka me ca nu am explicat de la inceput]
2. cu pozele...am facut eu rost de ceva....hope you like it [ms mult de propunere, sis ]

Claire: http://media.photobucket.com/image/anime...-1.jpg?o=4
cam asa arata ea...dar fara costumul ala feudal!!!!

Taina: http://media.photobucket.com/image/anime....jpg?o=101

Tiara: http://media.photobucket.com/image/anime...2.jpg?o=80
luati doar poza din stanga voastra...
ochii.......

Alex: http://media.photobucket.com/image/anime...1.jpg?o=13
ignorati culoarea ochilor....veerzi nu maro!!!

Cu Luke pun poze imediat ce il descriu mai bine....
So, cam asta a fost....
See ya!!
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#3
Cap. 2
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#4
Cap. 3
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#5
i'm in love with Angel:x... a salvat-o pe Claire de la o bataie buna...
si mi-a placut mult cand i-a spus Tiarei ca este o ,,copila a ploii"...foarte interesant:-?
Alex ma dezamagit total, nu credeam ca e in stare sa nu o ajute pe biata fata...
abia astept urmatorul capitol...:chuu:...sunt curiosa daca Angel o fi atat de pur sau o fi ca ceilalti, ingeri cu doua fete...
multe imaginatie ja ne:bye:





#6
Hehe, daca il si scriai in germana mi-ar fi facut o mai mare placere sa corectez, imi exersam si eu limba:))
Oricum, well done la chestiile de pronuntie. Cat despre continutul textului...
Imi place exprimarea, dar putina grija la unele repetitii(firar' acum nu le mai gasesc!)
Si m-a mai deranjat ceva. Ai inceput cu cateva persoane descrise deodata. Imi este deja destul de neclara imaginea. E cam greu sa-mi dau seama cine este cine. Incearca sa te concentrezi doar pe personajul/le principale la inceput, apoi mai adu altele, ca-i cam deranjant.

In rest, eu iti urez spor la lucru si tine-o tot asa! Cu mici retusuri povestea ta este chiar foarte buna!
Ja!:bye:
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#7
Foarte tare!
Ma asteptam sa o incaseze de la blonda aia, dar a fost salvata de Angel :zuppy03: Imi imaginam deja o scena cum descriei vanataile de pe trupul fetei :-s Nici nu vreau sa ma gandesc :zuppy07:
Mi-a placut. Nu am vazut greseli de tastare sau de ortografie - ceea ce putini mai respecta azi -.
Astept urmatorul capitol. Ma simt ca o fana a ta ;))
>:d< See ya and succes la scris!

#8
Daca stiam ca este asa frumos ficul il citeam de mai demult.
Imi place poveste,este destul de originala.Imi place numele,adica sunt in germa si suna chiar frumos,sunt mai speciale.
Personajele sunt bine gandite.
Well,nu prea am inteles eu cine e Angel.Un prieten de-al lu Alex?Face parte din gasca ,nu?
Orcum ficul imi place la nebunie.Cel mai mult mi-a palcut raspunsul dat de Claire la intebarere,,Ce reprezinta frumosul pentru voi"?
Sa pui continuarea repede.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#9
Cap. 4
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#10
Capitolul 1:

dintrodată- dintr-odata

Citat:În penultima bancă, un baiat înalt, cu ochi senini, verzi, ce exprimau frumusetea veseliei, a primaverii şi par castaniu-închis lumina cu un laser de jucarie toată clasa, lucru ce le enerva pe fete.
Te-a luat valul la un moment dat cu descrierea. Trebuia s-o lasi mai moale, si sa imbini mai bine naratiunea cu descrierea.

Citat:Era mîna unei fete înalte, cu parul de culoarea soarelui cînd merge la culcare şi avea ochi de azur, care îi luceau roşiatic

Stii, e foarte bine ca folosesti figuri de stil, dar nu exagera. Prea mult strica >.<




declaraţia- ai mancat un a
apuae- spuse

Cam atat cu primul capitol. Destul de ok, si se vede ca ai experienta.


Capitolul 2:
Citat:Lumina patrunde uşor prin perdelele de matase fină şi îşi croiesc drumul spre fata roşcatei care

Ahaam...lumina isi croiesc >.< Cat imi place! Stapanesti bine regulile limbii romane, excelent de bine! N-ar strica sa le revuzuiesti din cand in cand, asa, ca poate din inamplare le mai uiti..>.>

Lîndă ea- Langa ea
relaxt- relaxat

Hmm, cam atat si cu capitolul 2 :-? Interesanta chestia cu faptul ca o bateau, dar hei, fata asta nu are parinti? Nu are tutore?!

Capitolul 3:

nu s-a terminat- ai uitat linia >.< Poate ca aceste greseli sunt facute din graba, dar pt mine sunt inacceptabile! Regulile limbii romane sunt reguli care trebuiesc respectate.

Citat:-Uaau! Chiar semeni cu un îngeraş! Exclamă Claire în timp ce Angel rîdea. Eu sunt Claire Reiden, fară vreo poreclă.

Aham, acum o secunda tremura de frica, si acum rade de porecla celui care a salvat-o, spunand cea mai tampita replica. Da' stiu ca imi plac schimbarile astea...

Citat:-Uaau! Chiar semeni cu un îngeraş! Exclamă Claire în timp ce Angel rîdea. Eu sunt Claire Reiden, fară vreo poreclă.
-Claire...ai acelaşi nume cu starul ăla rock Claire Reiden!
-Nu sunt eu! Dar nu mă deranjează să dau autografe! Ah, mersi mult!
-De ce?
-M-ai salvat de la o soartă mai crudă ca moartea, bataia...Dar....

>.< Replicile cu starul rock si cu ingerasul nu-si au rosul. Sunt tampite rau, nu au nici o legatura cu actiunea sau situatia in care se afla personajele. Trebuia sa ramai la subiect, nu sa deviezi!

Capitolul 4:
Citat:Fata nu mai ramase mult, fiindcă socoti că ai ei trebuiau să fie îngrijorati, astfel că îşi luă ziua bună de la Angel şi plecă spre casă.

Bun, am aflat si eu ca are parinti, dar daca are, atunci ce-i cu:
Citat:Betonul rece disparuse. La fel şi cerul negricios şi plin de fum.

Daca are casa, masa, si parinti, unde mai e rostul propozitiilor astora?! Stiu ca probabil te-ai referit la faptul ca dormea pe beton rece, dar daca are parinti, te-ai contrazis singura!
Citat:e un baiat klumea, ok?
Daca te mai prind cu limbaj de mess prin text, iti bag pe gat tot dex-ul! Ai inteles?! Mess-ul e mess, iar fic-urile sunt fic-uri!
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vampires Vs. People Kyandi. 2 2.174 06-04-2012, 03:17 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Angel tears gothic_yumi 7 3.659 01-09-2011, 07:20 PM
Ultimul răspuns: Lussya
  Pain and tears Roses.on.fire 10 5.418 04-08-2011, 12:47 PM
Ultimul răspuns: ^Ciresica^
  Pain and tears Roses.on.fire 1 1.889 08-07-2011, 03:18 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Made in Hell Andrei. 13 6.286 28-06-2011, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Jun
  Rain Tears BaByBlue 4 3.374 31-03-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: Monica Wksv
  Sweet Tears Icsdeee. 6 3.860 09-01-2011, 03:15 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.
  Star Tears SethMeth 5 3.627 04-05-2010, 07:28 PM
Ultimul răspuns: Takashi
  Tears and Love of an Angell What's my NaMe?? 1 2.148 14-04-2010, 03:27 PM
Ultimul răspuns: What's my NaMe??
  Dragoste si datorie-made by ellamanu and Nana-Ren ellamanu 18 16.343 19-03-2010, 08:03 PM
Ultimul răspuns: Lya


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)