Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In lumina Intunericului

#1
Salut1 VA prezint primul meu fic , nu cred ca e prea reusit dar vreau sa ma ajutati ca sa progresez.

Varsta:15 ani
Clasa/Anul:9
Genul preferat de ficuri:-
Perioada de cand scrie*:De astazi
Ficuri postate pe zup**:NU am
Disclaimer : Nu detin niciun personaj din manga-ul Naruto creat de Masashi Kishimoto, nu fac profit de pe urma acestor personaje .


In lumina Intunericului


~Capitolul 1~


Cat timp trebuie sa stai ca cineva sa te scoata din marea singuratatii unde singura prietena este durerea?
Chiar daca te afli inecat in durere tristete si lacrimi, exista persoane care le pasa de tine, chair daca tu nu iti dai seama, ele exista,tu doar trebuie sa spui <Ajuta-ma> , iar ei iti vor intinde mana ca sa te salveze din lumea durerii, intingandu-si mana, iar tu tot ce trebuie sa faci e sa o apuci, ea te va trage in sus,in lumea fara durere, chiar daca trebuie sa asteptii, merita.Nu incerva sa disperii,deoarece exista ,,un cineva”

Nu stiu cine sunt, si nici unde sunt.Sunt doar incojurata de patru peretii o fereastra in dreapta patului in care stau, acoperite cu draperii mov, si o usa neagra ce este probabil incuiata, se aud zgomote, dar nu stiu de unde mi-e prea frica casa merg sa vad de unde provin, tot ce pot face este sa stau in patul cu asternuturii noi de culoare albastra.Aud pasii, dintr-o data s-au oprit, clanta se lasa in jos,inima imi bate cu putere, intra ii vad fata.
-Cine esti?spun speriata.se apropie de mine isi pune mana pe fruntea mea.Acel gest mi se parea atat de familiar.
-Nu-ti fa griji esti acasa la tine!imi spuse zambind. Sunt Sasuke,.Cum si-a spus numele am ramas socata dintr-o data mi-au curs cateva lacrimi pe obraz.
Flashback
- Ce s-a intamplat aici oare?spune o fata. Peisajul era infricosator cadaver peste tot dar indtt-o partea a strazii zacea un corp.
-Sakura,aici uite?
-Naruto,te rog, spune ceva.
-Tu si Sasuke suntetii sngurii la care am tinut eu cel mai mult, voi suntetii familia mea, va rog nu plangetii dupa mine, eu voi fi mereu alaturii de voi.Se uita inca o data la cei doi si isi inchise ochii pentru totdeauna.
-Nu, revino-ti nu ne poti lasa, tocmai acum, hai odata, fraiere, lupta pentru viata ta, spuse fata cu lacrimi in ochii stand deasupra lui Naruto
End of Flashback
-Unde e?spun ingrijorata. Dintr-o data zambetul de pe fata lui disparu, tacerea lui mi-a spus tot, a murit.
-Nu mai e printre noi a plecat pentru totdeauna, medici au facut tot ce au putut,era grav ranit.
-Cine i-a facut asta nu poate scapa nepedespsit!
- Nu va scapa te asigur, dar de asta vorbim dupa ce iti revii.
- Dar ce s-a intamplat cu mine?
-Memoria iti va reveni in cateva zile, dar nu-ti fie frica caci cu mine esti in siguranta,haide e vremea cine sa mergem jos, dar mai intai schimba-te, spuse aparand din nou zambetul pe fata lui, dar in ochii lui negrii pot citii durerea si suferinta pe care o simte.
Nici nu observasem ca sunt in pijama imi i-au o rochie simpla mov, o pereche de balerini negrii, si imi prind parul in coada, insa imaginea lui Naruto mort mi-a ramas in minte .
VA URMA
continuarea o pun in cateva zile

#2
"Cat timp trebuie sa stai ca cineva sa te scoata din marea singuratatii unde singura prietena este durerea?
Chiar daca te afli inecat in durere tristete si lacrimi, exista persoane care le pasa de tine, chair daca tu nu iti dai seama, ele exista,tu doar trebuie sa spui <Ajuta-ma> , iar ei iti vor intinde mana ca sa te salveze din lumea durerii, intingandu-si mana, iar tu tot ce trebuie sa faci e sa o apuci, ea te va trage in sus,in lumea fara durere, chiar daca trebuie sa asteptii, merita.Nu incerva sa disperii,deoarece exista ,,un cineva”


Este foarte frumos, sper ca tu ai scris aceste randuri pline de adevaruri, daca nu este asa, te omor :)) . Mia ai de lucru, dar pentru o incepatoare...primul fic...prima incercare...este bine. Incearca sa te concentrezi mai mult, tu nu ai facut nimic altceva decat sa pui propozitiii la nimereala, dar nu te-ai gandit profund la ele, le-ai facut repede si fara chef, sau poate te-ai chinuit dar fiind incepatoare nu ti-a iesit. In rest imi place, nu o sa vorbesc de: descriere, dialog, actiune, asezare, originalitate, idee, etc.

#3
Mersi pentru sfat:)vad ca nu am mult succes dar totul are un inceput.Si da acele randuri pline de atat adevar sunt scrise de mine:)


~continuarea~

Amintirea mortii lui Naruto nu dispare din capul meu, ma uit in oglinda,imi dau jos rochia mov si iau din dulap o rochie albastra cu bretele de un albastru inchis.De ce a trebuit sa moara putea sa ma ucida pe mine in schimbul lui, nu merita asa ceva, el era cea mai buna persoana pe care o cunosteam, mereu avea pe fata un zambet luminos incat ma contagia cu fericirea lui de cate ori eram suparata.De cate ori il auzeam spunandu-mi,,Surioara draga nu fii suparata!", el era pentru mine, fratele pe care nu l-am avut.Cui am sa-i spun toate necazurile pe care le am, cui sa-i mai impartasesc secretele mele, cine o sa imi mai guste mancarea, chiar daca avea un gust rau, sincera sa fiu nu prea ma pricep la bucatarie, el mereu imi spunea ca era gustoasa si stiam ca spune asta doar ca sa ma faca sa ma simt ca o mare bucatareasa, cui sa-i mai spun toate astea?De ce viata ai luat aceasta persoana de langa mine,cu ce ti-am gresit? I-au poza de pe noptiera de langa patul meu si dintr-o data imi amintesc ziua in care l-am cunoscut!
Flashback
-Buna!Eu ma numesc Naruto tu cum te numesti?
-Ma numesc Sakura, spuse o fetita de 5 ani,strangand in mana un ursulet.Uite ursuletul, ai tu grija de el?
-Desigur!
End of flashback

Pe fata mea apar cateva lacrimi, dintr-o data simt ca totul se invarte cu mine, si cad jos pe podeaua rece. Deschid ochii incet si il vad pe Sasuke in fata mea, care statea pe marginea patului tinandu-ma de mana.Aud o voce:
- A avut un soc emotional puternic,isi va reveni in cateva zile, dar numai sa nu faca mult efort.Aceea voce era a medicului, se pare ca intre timp ce am fost lesinata a chemat un medic.
Cum sa nu ma simt bine cand stiu ca sufletul lui Naruto a plecat de pe Pamant sau poate inca bantuie pe lumea aceasta pentru a-si bantui ucigasul.
-Va rog lasati-ma singura!Sasuke ma saruta dulce pe frunte, iar apoi impreuna cu medicul au iesit din camera mea. Eu strangeam la piept fotografia echipei sapte.
Intre timp in sufragerie:
-Te rog sa o supraveghezi se vede ca ceva a afectat-o puternic!Dar ce ?
-Prietenul nostru Naruto a murit acum cateva zile,spuse Sasuke trist, a fost un soc pentru ea , il cunoaste inca din copilarie.
Sa va spun intreaga poveste despre mine,Sasuke si Naruto. Suntem niste suflete lovite de viata, parintii nostri nu ne-au mai vrut si ne-au lasat la un orfelinat, acolo totii trei ne-am cunoscut si s-a legat o legatura foarte puternica intre noi trei, am crescut ca fratii, dar eu il cunosteam pe Naruto inainte de venirea lui Sasuke la orfelinat, el a fost primul meu prieten.Am crescut impreuna, am mers la aceeasi scoala si suntem la aceeasi liceu.
In sufragerie:
-Eu trebuie sa plec asa ca cheamama daca mai apare ceva!spuse medicul iesind pe usa.Sasuke urca repede scarile si bate la usa camerei mele.
-Pot intra?spuse Sasuke.
-Da, intra.Observa poza cu totii trei de cand eram mici.
-Ce bine era atunci, toti trei am fost foarte uniti,spuse Sasuke melancolic.
-Iti jur ca nu o sa am liniste ...
VA urma...

#4
Titlul

Nu-mi spune mai nimic, cred că tu ai vrut să sune cumva frumos, special, dar nu sună deloc aşa; din contră : e chiar sec şi nu atrage privirea şi nu captează atenţia nicicum. Personal, am intrat aici pentru că am văzut că nu e prea mult de citit. T_T

Idee

E destul de originală, eu una n-am mai citit nicăieri ceva de genul ăsta. Mă refer la moartea lui Naruto, căci e oarecum personaj principal şi-o să fie puţin ciudat fără el; oricum, e ficul tău şi apreciez că vii cu ceva nou.

Personaje

Despre Naruto nu pot spune prea multe, pare că a fost un tip foarte foarte plăcut şi important pentru Sasuke şi Sakura, dar din amintirile destul de sumare nu prea aveam cum să-mi dau seama. Sakura până acum e o depresivă cu un caracter mult prea sensibil; ştiu că doare pierderea unui prieten foarte bun - respectiv cel mai bun -, am trecut şi eu prin asta - în realitate -, dar în afară de plâns până la epuizare şi aşa nu s-a întâmplat mai nimic. I mean ... Nu zic că e greşit, zic că, totuşi, îmi pare exagerat. Despre Sasuke n-am putut încă să-mi formez o idee, însă până acum parcă nu-mi prea place. Îi adoram comportamentul acela dur, implacabil, care nu lăsa să i se vadă sentimentele şi alte cele, iar tu i-ai cam "deviat" toate astea; nu e greşit nici asta, e ficul tău şi modelezi fiecare persoanj după placul inimii.

Descrierea

Ce-a fost pe aici nu prea se poate numi descriere. Capitolele au fost oricum foarte scurte, deci nu mi-am putut forma o idee ca lumea, dar în mare descrierea îmi pare triunchiată. T_T. Adică, e prea puţină, zici că ai tăiat pe alocuri pentru a mai putea adăuga dialog sau pur şi simplu pentru a termina capitolul mai repede.

Acţiunea

Mi s-a părut grăbită. Nici una, nici alta şi ea leşină, plânge, ai început chiar cu moartea lui Naruto; dacă ai fii avut măcar 3-4-5 capitole în care să fi fost şi Naruto, pierderea lui acum ar fi fost mult mai dureroasă, i-am fi simţit şi noi lipsa and so on ... Aşa, eu una nu simt nimic: nici durere, nici fericire, nici nimic.

Dialogul

A fost destul, puteai înlocui din el pentru a mai descrie câte ceva. Să nu-i zic chiar sec,dar a fost destul de plictisitor. O,o

Mai ai de muncă cu acest fic, asta dacă vrei să evoluezi şi să iasă ceva din lucrarea asta. Ai un vocabular restrâns, iar aici se cam vede lipsa cărţilor ... Ah, ai foarte multe greşeli de tastare şi-ţi lipsesc virgulele acolo unde ar trebui puse. Ori te uiţi de două - trei ori înainte de a posta capitolul, ori rogi frumos pe cineva să o facă pentru tine. Sunt sigură că dacă ai ruga pe cineva nu te-ar refuză decât dacă ar avea un motiv.
Mai citeşte şi fii mai atentă la exprimare.
Baftă ! >:D<



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Lumina vine de la răsărit Katniss 18 6.666 13-06-2011, 01:20 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  [split] Lumina vine de la răsărit ( +16 / +18 ) Valleee 0 1.107 28-03-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Valleee
  Lumina ce va imparati intunericul(fic sasuhina) Gabriella 15 11.479 28-05-2010, 05:58 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.197 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Cand lumina e stinsa Axel . 1 2.419 09-05-2010, 06:30 PM
Ultimul răspuns: Akane
  Misterele intunericului [Renee x Yoko] starnight 65 30.904 10-01-2010, 09:19 PM
Ultimul răspuns: starnight
  Lumina de la capatul tunelului made Drama Queen 2 2.509 01-08-2009, 12:16 AM
Ultimul răspuns: Zyspar
  Inger de lumina chrissta 7 6.015 23-06-2009, 10:25 AM
Ultimul răspuns: chrissta
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.540 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza
  Iluzii de lumina [done] lala11 1 2.639 13-09-2008, 04:48 PM
Ultimul răspuns: denisa


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)