Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Speranta si iertare

#1
sunt incepatoare, dar astept critici de orice fel (totusi sper ca o sa va placa)

Speranta si iertare

Pot eu sa-ti cer iertare?
Cand sufletu-i pustiu,
Privesc pierdut in departare
Spre cerul argintiu.

Atunci te vad, zambind in zare
Cu parul negru-n vant,
-Cufunda-ma-n uitare
Si iarta-mi sufletul plapand!

Speranta-n suflet nu mai am
Sa pot sa cer iertare,
Strabat o strada fara chef
Plimbandu-ma agale.

Dorinta mea-i pierduta-n vant
Si praful o acopera,
Tot ce-am simtit in viata mea
EA imi descopera.

Incerc sa sterg, sa uit pe loc
Dar inima-mi refuza,
Am incuiat in mine tot
Dar sufletul m-acuza.

O lacrima incet coboara
Obrazul ea mi-l taie,
Si-mi lasa mie ca povara
SPERANTA SI IERTARE...

[edit by Aikad] exista deja un topic pentru poezii, asa ca te rog sa le postezi acolo. Mutat la Poezii.

#2
Heya:)
Ei bine, nu te astepta la o critica dura, iti spun, esti mult mai bunca ca mine la poezii>.>
Deci, desi ma asteptam ca toata poezia sa fie scrisa in rima incrucisata, m-a surprins intorsatura care a laut-o. Si ma bucur, asta nu o face banala ci chiar din contra, ii da un anume surplus.
Imi dau seama dupa poezie ca ai un vocabular bogat si iti place sa faci jocuri de cuvinte, sau asa am eu impresia.
Sa fiu sincera, mie mi-a placut poezia si nu am ce sa comentez.
Kisses and huggies. See ya, sper sa ne mai citim.
" I see humans but no humanity "

#3
*raises hand from the back row* can i make an all in all critic? of course i can, for i have the power of vanilla cappucino!
multe poezii sunt pe tema iubirii, ceea ce scoate din sarite micuta deprimata care face ce face si se cearta cu boyfriend-ul. dar "vom critica opera, iara nu omul". Nu sunt tocmai o fana a poeziei, dar unele versuri ba sunt putin cliseice, ba nu respecta ritmul versului anterior - si asta strica muzicalitatea - ba, iertati!, dar rimele sunt cam slabe. va sugerez sa-l mai lasati pe eminescu sa doarma neintors in mormant si sa luati cate ceva din literatura universala. poetul meu preferat e baudelaire...dar nu spune nimeni sa preluati si curentul simbolist. Legat de rime, as propune sa adoptati mai mult rima incrucisata, ca cea imperecheata e folosita in mare parte de nepriceputi.
in schimb, e de laudat ca se foloseste rima. dupa parerea mea, rima reprezinta o mare parte a travaliului poetic. desi poezia fara rima are avantajul limbii romane, care are sinonime nuantate, daca nu este perfecta, pica imediat. daca nu ai rima, trebuie sa lasi deoparte majoritatea figurilor de stil si sa abordezi tehnici de creatie. dar daca ai rima, atunci trebuie sa-ti asumi riscul de a gresi exprimarea sentimentului. in ambele cazuri, trebuie sa citesti foarte mult, poezie de toate felurile si dramaturgie in versuri, si cultura critica. ia un volum de teorie literara pe poezie si pune-te pe invatat. talentul reprezinta doar 30% la suta dintr-o opera buna, restul e teoria literara si cultura literara. take dante or goethe for example...

#4
Vad ca v-ati apucat de comentarii...
Ma rog...
Celor care comenteaza dur poeziile facute de toti cei care au postat vreu sa le reamintesc ca calea spre perfectiune e lunga si grea. Stiu ca multi aveti gura mare si cand e sa faceti ceva cedati imediat, dar trebuie sa intelegeti: Nu puteti gasi aici perfactiunea! Cautati-o la Eminescu, Nichita Stanescu, Blaga sau altii... Trebuie sa intelegeti! Aici sunt postate poezii pentru a incuraja crearea acestora, inventivitatea, si multe altele.
Va sfatuiesc sa incurajati, nu sa descurajati! Fiti si voi mai optimisti!
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  £>Unde iubirea nu are speranta si totusi, EXISTA <3 Uchiha Rose 4 2.410 01-12-2013, 08:29 PM
Ultimul răspuns: THE LAST UCHIHA
  Speranta Pierduta Ai_4ever 13 7.918 11-08-2013, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Inima fara speranta Hope 6 3.887 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Franturi de speranta Katniss 160 76.364 22-06-2012, 11:16 AM
Ultimul răspuns: Katniss
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.748 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Mai exista speranta? Ame 3 3.140 06-08-2011, 05:15 PM
Ultimul răspuns: Ame
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.033 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  [split] Franturi de speranta Crazy.Froggie.InTown 3 2.671 16-02-2011, 04:57 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  [split] Franturi de speranta LemonCandy 5 2.813 27-01-2011, 09:43 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Fara speranta ! Denny 19 9.713 18-02-2010, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)