Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#1
Un subiect care mie mi se pare ca ar trebui sa fie dezbatut intre fete:Cosmeticele.Sunt fete(printre care ma aflu si yo...recunosc)sunt MANIACE ale cosmeticelor.Si cand spun maniace nu ma refer numai la faptul ca il folosesc in exces....ci ca dau sume exorbitante pe ele.Si yo folosesc(fara pudra si fon de ten):gloss,creion,rimel...dar in limita bunului-simt.Cunosc fete care se machiaza foarte strodent,amesteca culori(negru cu roz si verde) si aratau chiar penibil!Mie imi place foarte mult sa ma machiez...consider ca acest lucru face parte din viata undei fete..mai mult sau mai putin...voi ce credeti?:1:
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Nu ma machiez, a fost doar o data anul trecut cand kiar a trebuit si cu gloss la petreceri ,nu accept machiajul ,mai ales de la varsta de 14 ani ,machiajul nu este sanatos tenului ,imbatraneste chiar,eu zic ca frumusetea vine din interior. Tu ai zis ca machiajul face parte din viata unei fete,eu zic a unei femei (chiar daca nici mama nu prea se machiaza si mi se pare ca arata bne)
De ce sa fie dezbatut doar intre fete? sunt baieti care folosesc fond de ten etc si care isi pot spune parerea despre acest lucru 106
Aceasta este parerea mea Smile...poti cauta orice poza sa vezi ca nu ma dau cu nimic 10 ,ma rog am unele poze de anul trecut,atunci a fost ceva special si nu mai vreau sa aud de rimel vreodata >.<'
[Imagine: tuomasdivers1015ru1copy.png]
"It doesn't matter if You win or lose, it matters if I win or lose!"
-Winston Churchill -

#3
m-am machiat doar o data acum trei ani(ce pot sa spun mi se parea foarte interesant)dar nu mi-a placut si de atunci nu m-am mai machiat,pentru simplul motiv ca mi se pare o prostie sa te ascunzi dupa o masca(nu va suparati pe mine,asta e parerea mea).iar cosmetice nu folosesc prea multe,si nu le cumpar eu mi le cumpara maicamea(eu nu suport sa vad cataloage,iar ea sta destul de mult pana se hotaraste)

#4
Ei bine da ... asta e un subiect pentru fete [desi asa cum s`a zis ... sunt si baieti care folosesc cosmetice dar ...]Eu nu 'prea' folosesc pentru ca nu le suport ...rujul mai ales [am ceva cu el >.<] insa atunci cand e vreo ocazie mai speciala folosesc rimelul si un gloss insa numai la ocazii speciale ... motivele : nu imi plac, sunt daunatoare tenului si nu sunt la varsta la care sa ajung sa ma machiez . Poate imi voi schimba parerea atunci cand voi avea 'nevoie' de ele [Imagine: pinch.gif]


#5
Cum sa zic eu...mie imi place sa pictez. Nu conteaza daca o fac pe hartie, lemn, sticla sau chiar pe pielea cuiva 21.
In consecinta imi place sa si machiez si o faceam, pe vreme, foarte des pt ca aveam clientela 24 si nu ca n-o mai fac si acum, dar nu la numar mare. Si pentru ca stiu cum se face un machiaz profesionist stiu si cat de mult este expusa fata la chimicale machiajului mai ales daca produsele sunt de proasta calitate.
De cand stiu toate astea am cam redus din numarul de ocazii pt care sa ma machiez ...mai ales pentru c-am descoperit ca unele produse imi provoava alergii.
Tot naturalul este mai frumos....si daca nu, macar un rimel dat la discretie si un glos incolor face minuni.

#6
Eu una nu ma machiez... Cosmeticele mi se par greu de suportat si in nici un caz nu sunt sanatoase... Prefer sa fiu naturala. Si cred ca asa e cel mai bine pentru o fata de varsta mea (14 ani). Cosmeticele sunt pentru femei, asa cum spunea si Grazy. Aduceai vorba de specimenele care se dau cu toate culorile in tone... Am vazut si eu speciile alea de oameni. Cred doar ca au o doza de teribilism in ei si lipsa de simt artistic. Anyway, cum au spus si restul, simplicity rullz ;)

#7
De fapt, cred ca topicul ar trebui dezbatiut si intre baieti, doar ei au parerea? Nu?
Cat despre ele...cosmeticele nu fac si nici nu vor face vreodata parte din viata mea, poate doar strugurelul(sau cum o fi...) din an in paste.

Creionul imi accentueaza si inegreste ochiul, nu-mi place, mai ales ca la noi alea care se machiaza sunt pentru mine "muma padurii", mama chiar a ras copios.

Rimelel imi lipeste genele, pe langa asta sunt destul de intoarse...n-am nevoie.

Rujul e prea strident, imi strica buzele si nu-l suport...

Fond de ten, fetele de la noi din clasa care se dau au fata crem, maro deschis si alte zeci de culori, pe langa asta, de aproape iti face greata de-ti vine sa vomiti.

Etc...as putea continua.


Dar...pana acum am folosit doar un singur produs care nici nu stiu daca se poate numi cosmetic....lotiune tonica seara ca sa ma dezinfectez(Bucurestiul asta e poluat rau, si-mi polueaza si mie fata 21 ) ....etto si cred ca mai folosesc o crema o data la 5 luni cand ma seaca mama cu : Da-te cu crema pe care ti-am luat-o, o sa-ti apara un cos" (man, I don't understand her, da whateve', ca sa nu o tina pana la moartea rabdarii mele ma dau si cu crema).


Cam asta ar fi parerea mea despre cosmetice. Nu zic ca nu au si ele utilitatea lor, dar pentru mine nu au valoare.
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#8
Pff... nu sunt obsedata dupa asa ceva. Recunosc, folosesc si eu, dar nu in fiecare zi. : )
Ma machiez - daca se poate numi machiaj - doar cu ocazii deosebite, iar cand o fac, am grija sa nu abuzez de culori. Deci, fara mii de culori aprinse pe la ochi. Nu folosesc niciun ruj. Un gloss e mai potrivit.
Dar... imi place sa ma joc cu parul care imi pune in valoare fata. Sooo~ nu am nevoie de machiaj. : )
La mine nu gasiti multe cosmetice, nu dau multi bani pe asa ceva. Insa daca trebuie sa merg la shopping... acolo sunt o adevarata teroare. ^^"
“Always forgive your enemies - nothing annoys them so much.” -Oscar Wilde



#9
Ok...deci,pot sa spun ca nu ma numar printre fetele care sunt dependente de asa ceva,insa am si eu parerea mea:Cosmeticele conteaza in viata unei fete,insa nu trebuie folosite in excess.

Dar,lawl,sunt si ele bune la ceva,ca doar d'aia s-au inventat!

Acum,sa zicem,"cosmeticele" pe care le folosesc in everyday:
->glossul*must have oriunde merg*
->pudra*o folosesc doar sa acopar cosurile enervante de pe fata mea,sau atunci cand sunt cam palida la fata si nu vreau sa par o fantoma-anyway,stati linistiti,nu arat ca si cum asa o masca pe fata ~_~ *
->rimmel-ul*dar numai rimmel-ul colorat;adica,folosesc urmatoarele culori:roz,mov,albastru,verde,roz sau cel cu sclipici*...

Deci,asta ar fi lista cu "cosmeticele" pe care le folosesc in everyday.

Acum;just o remarca:cred ca subiectul acesta ar trebui cu adevarat dezbatut*cu mai mult interes*,pentru ca,cand te gandesti la fetele mai mici(decat mine sa zicem) care se machiaza si folosesc cosmeticele doar ca sa se joace,mi se urca personalitatea mea Agressive la cap!
Adica,H'loo*scuze de off-topic*,dar cosemticele nu sunt perntu copii..

In fine...Cam asta a fost parerea mea despre cosmetice.
Sper ca nu am facut cumva off-topic Zuppy02 ....

deci,Ja Ne!! and Gambate in privinta acestui subiect pupicpupic
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#10
deci eu nu ma machez foarte strident ... dupa o vreme te obisnuiesti asa.
nu folosesc multe cosmetice. folosesc creionul pt ochi, rimel, si un pic de fard pentru pleoape ( de obicei albastru. negru sau gri).
despre cele care se macheaza foarte tare ... si folosesc multe produse cosmetice am o parere foarte proasta. mi se pare aiurea sa mergi pe strada si sa vezi pitzipoance cu fata stralucind ( dela fondu de ten) ochii mari ( de la prea mult machiaj) si niste buze mari si pline Zuppy12 ....
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)