Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#41
Ziceaţi că aţi vrea ca şi un băiat să-şi spună punctul de vedere, aşa că moi a sosit.
Sincer, urăsc persoanele care se machiază. De obicei, în şcoală văd diferite fete fardate strident, cu o tonă de fond de ten pe faţă. Pur şi simplu oribil. De de ţi-a mai dat Dumnezeu faţa aia? Ca să ţi-o dai cu diferite loţiuni până când, la 30 de ani, o să arăţi ca dracu'. Înţeleg să te dai cu puţin creion sau rimel, dar nu cu atât de multe căcaturi încât o să arăţi ca muma pădurii. Fetele care se machiază strident şi îşi pun o tonă de chestii pe faţă seamănă sau dau ideea că sunt piţipoance.
Nu mi-ar plăcea să am o prietenă care se dă cu farduri până peste cap şi cu multe loţiuni. Sau genul de fată care, dacă nu are nu ştiu ce cremă, începe să urle şi să gesticuleze. Alea mă enervează teribil. Îmi plac fetele care sunt naturale şi care se comportă aşa.
Spre exemplu, în şcoală am o piţipoancă care, până acum două luni, se dădea pe toată faţa cu fond de ten. Pe lângă faptul că arăta ca o mască, cred că nu se demachia [ sau aşa spuneau colegele mele ] şi a ajuns să aibă un fel de denivelări şi gropi pe faţă. Nu ştiu cum se numesc, dar din moaca frumoasă pe care o avea [ aia naturală ] , a ajuns să arate ca un cur.
În final, pot să zic că nu-mi plac fetele care se machiază şi, sincer, le suport numai pe cele care se dau cu rimel.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#42
Cosmetice? Hell no!
Nu sunt genu' care se dă cu fond de ten, fard, ruj, gloss sau alte prostii d'ăstea. Mă dau doar cu creion negru...de ăla chiar nu pot să scap :]]. Oricum nu mă dau cu multe chestii pentru că mi se pare cretin să îţi ascunzi faţa sub o tonă de machiaj, şi în plus tipele care se machiază în exces a.k.a piţipoancele sunt zero în ochii mei. Ce e prea mult strică. Nu aş suporta să mă duc la baie din 10 în 10 minute să îmi verific eu rimelu' sau fardul. Merg mai mult pe natural. Nu folosesc cremă. Urăsc crema. E unsuroasă, nu ştiu. E pur şi simplu naşpa. Nu suport să o simt pe mâinile mele. Deci anti cremă şi piţipoance.
Glossul nici atât :]]. Să mă duc eu pe stradă şi să luminez eu lumea cu buzele mele sclipitoare. OMG. Nu sunt eu genu' ăla, nici tăiată :]].
Oricum, tipele care se machiază în exces nu sunt de mine. Sunt total anti.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#43
Citat:Spre exemplu, în şcoală am o piţipoancă care, până acum două luni, se dădea pe toată faţa cu fond de ten. Pe lângă faptul că arăta ca o mască, cred că nu se demachia

yeah două fete. Una acum la loiceu care îmi e colegă şi pe deasupra rămâne şi corigentă sau repetentă nu ştiu, dar mă rog să nu deviez. Nu cred că se demachiază singer pentru că mereu o văd cu faţa aia parcă băgată într-un sac cu făină. PLus că odată a venit nemachiată. . . arăta identic ca atunci când e machiată. Deci rezultatul. Pentru că dacă nu te demachezi fondu de ten absoarbe apa din piele şi sebumul ăla din piele fără apă nu ştiu ce se întâmplă, dar ştiam că face nu ştiu ce la faţă, en fin, deci fondu de ten reţine apa şi usucă tenul. . rezultat. . .arăţi ca stră stră stră bunica.
Dacă totuşi se mai machiază fetele la ocazii şi chestiuţe. . .nu strident dar poate îşi aplică niţel fond de ten pentru mascarea coşurilor, după e necesar demachierea că faci clătită din faţa ta.

edit : Hm, am uitat. Fondu de ten se ţine 3 luni, iar rimelul 4 luni. Dacă depăşeşte limita îţi faci la sigur faţa să arate ca un terci. Şi the second edit crema . . .puteţi folosi creme medicinale dacă tot vreţi să vă trataţi coşurile şi chestiuţe. Creme dalea din farmacii sau shop-uri sănătoase, nu Avon şi diverse firme nesănătoase unde bagă cu duiumul chimicale în ele. Încercaţi ceva. creme de plante medicinale. It works. Sunt super bune unele. Mi-a luat mama o cremă e bună pentru orice rană, nu doar coşuri sau chestiuţe de genul. Pentru orice, rană, dacă mă tai din greşeală sau cad şi mă lovesc e bună pentru absolut orice. 21 try somth like this.
-

#44
V-am citit si eu ultimele commuri si ma bucura ca nu sunt fete care exagereaza cu cosmeticele. E drept am postat aici, dar nu conteaza.
Da si eu am avut o colega care se machia in fiecare zi cu fond de ten, dar acum fata vine la scoala nemachiata si stiti ce ? E super draguta fara el ^___^ .
Hm, am vazut ca marea majoritate nu folositi creme sau alte rahaturi. Well, eu folosesc o crema cu vitamina A si B , care e hidratanta, adevarul e ca am avut o fata foarte stricata, nu din cauza ca m-am machiar sau ceva in genu, doar ca am folosit o crema nepotrivita si tenul mi s-a facut mai palid, aproape zici ca eram moarta iar porii mei saracii X_X. Am fost si la dermatolog si mi-au dat sa-mi iau o crema de un milion pe car enu am folosit-o deloc n.n'' .
Eu una va recomand sa folositi creme hidratante pentru ca alea nu fac rau si nici nu's de pitzi 24 . Va fac bine ^_^ chiar daca ziceti ca sunteti prea mici pentru creme si alea alea. Nu luati creme de la Avon sau cev ain genu, luati d ela farmacie, acolo stie ce-i mai bun 39 . Eu cel putin nu imi iau crema aia scump ... hm 7,5 lei parca :d .
Si da, uitasem, e buna, da rezultate din primele zile :p. Si mami o foloseste si ea are un ten care daca e afectat cat de putin, e vai de el, adica avea intr-un timp niste pete rosii pe fata de vai de capu` ei X_X . Dar acum nu mai are ^___^ .


Btw, ati auzit de MichellePhan ? 21 E pe Youtube, makeup artist <333

http://www.youtube.com/user/MichellePhan...sys1yIOnAI


Pe ast ail ador. Are destule videouri <3. Parca picteaza si nu parca machiaza 21. Bafta la vizionat ^^' cei care vreti. 21
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#45
Da, cosmeticele. Pot sa spun ca le ador. Stiu ca dauneaza fetei, dar nu folosesc in exces. Numai cand ies in oras(un pic), cand fac poze(un pic mai mult) sau la ocazii speciale(atunci incerc sa fac ceva mai 'artistic', gen smokey eye and stuff like that). La scoala nu ma machiez deloc, poate mai aplic o urma de baton corector peste defecte naspa si atat. Tipele care se machieaza la scoala mi se par idioate.
Ok, eu sunt total de acord cu machiajele. Uitati, mai demult cand nu existau cosmetice, numai tipele blonde cu ochi albastri(gen anii 60' si 50') sau blonde cu parul cret si ochii verzi aveau succes.(sau brunete cu ochi albastri). Tipele mai 'simple' nu aveau nici o sansa sa aiba o cariera stralucitoare. Dar de cand s-a inventat machiajul, multe ca si Selma Hayek si Penelope Cruz sunt considerate fiind superbe, chiar daca mama natura nu le-a dat cine stie ce aspect. Dar cu ajutorul machiajului, fiecare fata are o sansa de a fi mai frumoasa(bine, acum nu vorbesc despre machiajul exagerat, ce despre cel natural, frumos si atent facut). Desigur, strica tenului, dar sunt ca si tigarile-in masuri mici nu ucid, dar lasa cateva urme pe fata ta.
Acum sa nu sariti pe mine "vai machiajul e naspa e de pitzi tu o sa arati ca o ababblah blah blah".
E opinia mea si nu imi pasa daca nu va place.
[center][Imagine: 140ae5t.png][/center]
Mersi Mimisor!
[center]Ahaha.Nu.
[/center]


#46
Sinderella are dreptate, caci o fata care nu se aranjeaza e privita aiurea de catre cei din jurul ei. Nu am spus si nici nu spun despre cosmetice ca nu sunt bune; ba dimpotriva, insa eu imi mentin parerea: intr-o anumita masura pot ajuta acolo unde este nevoie. Cat despre fetele care se machiaza strident pana si la scoala, este alegerea lor. La urma urmei, decizia e influentata partial si de felul de a gandi, de a fi sau educatia de acasa.Unele incep sa faca urat daca nu au nu mai stiu eu ce crema-dupa cum spunea Metal,si are dreptate. Eu am in clasa fete care daca nu s-au dat nu anumita nuanta de roz ( roz bombon, mai exact) nu se simt bine si incep sa se agite ca o sticla de cola agitata. Se stie de la sine ca e mai greu sa fii fata, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iei in serios pana si cel mai minuscul cos de pe fata ta ( cum fac unele fete) si sa pui jumatate de tub de fond de ten, etc, nu te demachiezi si nu te speli, apoi te intrebi de ce ai cosuri si mai multe si incepi sa pui si mai mult fond de ten si etc, cand problema e una minora: ai nevoie de apa, sapun, si o crema (eventual) sa iti repare tenul distrus sau un dermatolog.

Plus ca, asa cum ziceau si fetele de mai sus, o crema pe baza de plante e mult mai bine primita decat una de la coltul strazii sau nu mai stiu eu ce firma. E si mai sanatoasa, si mai ieftina, si mai la indemana, plus ca isi face destul de repejor efectul, care se si vede.

A te machia corect e o arta, insa a te demachia si a te spala e necesar.
[Imagine: 9r3myo.jpg]
Thank you VeVe :3

#47
Machiajul poate fi util, fiță sau salvamar.
De acord cu voi, nu e cazul să te dai cu tone de fond de ten, fard până la frunte și rimel de îți cad genele la 13-14 ani, DAR este și cazul de multe ori.De exemplu ai 20 de ani și arăți de 40.E normal să folosești seara și dimineața creme, să îți cureți/hidratezi tenul, să folosești creme anticelulitice, etc.
În plus, cosmeticele sunt făcute să te ajute să te simți ok, să îți pui în valoare frumusețea naturală.Dacă sunt mii și mii de copile fără cap care nu știu ce fac și se dau cu tone de machiaj doar că așa e cool, asta e altă problemă.
Sunt o grămadă de produse bio, ne-bio, o grămadă de firme, important e să știi să alegi ceea ce ți se potrivește și care într-adevăr te ajută și să nu da banii aiurea pe prostii.

#48
pai...obisnuiam sa nu ma machiez,chiar deloc,dar niste prietene au insistat " Hai ca vrem sa vedem cum iti sta! " eu neavand ce face am zis "Bine,hai",nu spun ca imi statea rau dar e bataie de cap,adk trebuie sa nu ma frec la ochi si toate cele.
Am inceput sa ma machiez acum la sf clasei aXIa.Si cand spun machiat ma refer la putin fard maro,niste rimel si creionul negru,kre peste zi dispare.(fara fond de ten sau pudra)Si cand nu am chef nu dau cu nimic,mai ales ca ma trezesc tarziu si de multe ori intarzii la scoala 21
Am multe colege care nici nu vin la prima ora ca trebuie sa se machieze sau se baga pe sub banci sa se machieze.Ca sa nu mai zic ca se duc in fiecare pauza la baie sa isi verifice machiajul...sa fim seriosi...atitudinea asta e cam deplasata.
In concluzie nu sunt impotriva machiajului ... dar ce e prea mult strica ...

#49
Cosmeticele nu pot sa traiesc fara ele dar nu ma dau ca disperata cu o tona, nici fond de ten nu folosesc, nu prea am ce sa ascund cu el. Cea ce folosesc mai des este un glos si dermatograf sau poate cand mai am chef mai dau si cate umpic cu fard dar nu prea mult ca incepe sa cada pe gene si arata naspa. In ultimul timp mie prea lene sa ma machez si mai dau cu un glos incolor care nu lipseste de pe buzle mele de fiecare data cand ies afara. Cei drept colege care se dau cu o tona de fond de ten am si eu prin clasa si exagereaza de fiecare data, daca s-ar demachia ar arata mult mai bine decat cu cremul ala hidos cu care cred ele ca le sta bine .
Just the
way you know me..

#50
Cosmetice, huh? Nu îs genu' care ar da n lei pentru fond de ten, fard de pleoape s.a. . Şi mai mult, urăsc pipiţele astea care stau în clasă toată ziua cu "cartea" pe cap fiindcă au uitat să se dea cu ruj, fond de ten etc. Tot ceea ce folosesc este rimelul, strugurel(de-ăsta mai rar) si creion pentru ochi. O singură dată am folosit şi eu fond de ten şi abia aşteptam să ajung acasă să mi-l dau jos.
Deşi îmi place faptul că machiajul a devenit un fel de artă, uneori chiar se exagerează şi aici mă refer la faptul că am văzut odată o prezentare de modă unde alea aveau: un fond de ten alb care le făcea pielea să arate mai rău decât palid, nişte fard de pleoape roz, violet, albastru extrem de strident cu sclipici care continua pe obraji(wtf?), ruj roşu, roz şi violet şi rimel de toate culorile care le făcea genele uriaşe. Mă rog, ăsta e doar un exemplu. Există persoane care chiar ştiu ce fac în domeniul ăsta.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)