Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#71
Păi, spre deosebire de majoritatea domnişoarelor care au început să apară din ce în ce mai des pe Facebook, care îşi dau cu tone de machiaj pe faţă şi la ochi sunt date cu culori stridente ce devin din ce în ce mai exasperante, eu nu folosesc decât câteva lucruri.

Creion de ochi - negru, obligatoriu. Şi nu în exces. Doar o linie subţire deasupra ochiului pe pleoapă şi una sub ochi pentru că mi se pare că îmi scoate culoarea irisului în evidenţă 39 şi chiar îmi place. Nu folosesc alte culori pentru că nu îmi plac deloc. Am încercat odată cu verde dar am lăsat-o baltă.

Rar, rimel. Depinde cât de grăbită sunt să ajung într-un anumit loc . Câteodată nu mă fac cu el dar chiar nu se observă lipsa lui.

Puţin fond de ten sub formă de pudră, pentru că mi se pare că maschează mai bine decât fondul de ten normal. Nu că am coşuri sau ceva, dar îmi place cum mi se deschide puţin culoarea tenului.

Nu folosesc deloc luci sau ruj pentru că nu suport nimic pe buze. E chiar enervant :-l.



#72
Heiipupic.

Nu am apucat să citesc toate comentariile, dar din câte am observat nu prea sunt fete care să se machieze excesiv pe aici. Bravo lor 113! Am admirat mereu tipele care arată superb doar cu un pic de gloss pe buze şi câteva gene rimelate. Eu, în schimb, folosesc machiajul în fiecare zi. A devenit o obişnuinţă.
Am 14 ani, merg acuş pe 15 (4) şi îmi place foarte mult machiajul, dar nu în exces. Am de ceva timp coşuri şi mă scot total din sărite. Am încercat totul, dar nimic. Nu le mai suport. Într-o vreme foloseam fond de ten de la Avon (proastă alegere 46) şi a devenit mult mai nasoală situaţia. Acum, apelez doar la un corector şi olecuţă de pudră care matifiază, fără a încărca tenul. Nici nu se compară cu fondul de ten.
Iar la ochi nici o linie cu dermatograful nu ştiu să dau bine 21. Îmi iese prea groasă 21. Dar, încerc, încerc, încerc... Folosesc creion negru, maro sau mov (ochi verzi 4), depinde de chef. Iar fardurile de ochi- bej pe timp de zi (uneori) şi mov la ocazii mai speciale.
Buzele... prefer strugurel sau lip gloss. Rujurile mi se par prea artificiale ÅŸi nu dau un aspect natural.
Blush? I think it's useless 106.

Sooo... Sunt genul mai girly care adoră să experimenteze cosmetice noi. Dar, cum am auzit pe la TV: machiajul nu e pentru a fi frumoase, ci pentru a ne simţi noi frumoase 3.

Byeee :].
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#73
am vazut ieri subiectul si mi se parea interesant asa ca iata-ma 4
in primul rand nu sunt cotra cosmeticelor, adica ma machiez (in special iarna) cu un rimel un creion de ochii (negru) si un ruj (uneori chiar rosu) dar nimic care sa ma faca sa arat ca una de pe la colturi sau ca o pitipoanca
dar sa presupunem ca te imbraci mai sec, adica toata in negru, sau o combinatie de doua culori mai pale (verde pal si crem de exemplu sau chiar cu maro) atunci normal ca un ruj rosu nu o sa arate deloc rau
acuma nu zic, colega mea de banca: blugi roz, bluza roz, luciu roz si roz pe la ochii
mi rau uneori cad o vad si nu stiu cum sa-i spun ca arata ca draq

dar ideea e ca trebuie sa folosesti cosmeticele pentru ati remedia unele imperfectiuni (cosurile, urme, pori dilatati) sau ati pune in valuare unele puncte forte (niste gene lungi, ochii mari intr-o culoare mai speciala sau buze frumoase) dar in nici un caz pentru a-ti pune o masca
adica le vezi pe unele diminiata cand se trezesc si seara in club zici ca-s doua persoane total diferite

cam atat de spus 10
4

#74
Este un subiect foarte interesant de dezbatut. Cosmeticele, dupa parerea mea trebuie sa faca parte din viata unei domnisoare de 15-16 ani si mai sus. Nu spun in exces deoarece devine cheap si nu mai are niciun rost, atunci chiar este o masca care lasa la iveala defectele si ascunde calitatile pe care le poti evidentia foarte frumos cu o linie suptire deasupra ochiului intr-o culoare inchisa de maro sau chiar negru. Scoate in evidenta ochii. 3
Eu personal sunt adepta machiajului, dar natural. In general folosesc:
- Rimel cand ies in oras, la liceu deoarece la mine se cere fiind aproape blonda si avand genele deschise la culoare. Acasa merge si fara ca nu ma alege nimeni.
- Creionul dermatograf. Cum am spus, imi place pentru ca imi scoate in evidenta ochii verzi, dar doar la petreceri. Ma multumesc doar cu rimel.
- Fond de ten matifiant sau pudra compacta ca deah, am 15 ani si mai am un cos sau doua, dar niciodata fara o crema hidratanta inainte si nu dorm niciodata nedemachiata.
- Lip glossul transparet niciodata colorat sau balsam de la farmacie atunci cand am buzele crapate. 5
Natural este mai bine fetelor, dar daca totusi va machiati alegeti ceva sa nu iasa in evidenta. Doar sa accentueze trasaturile fetei.
Kiss and big hugs la toate. ^.^
“Toamna este un andante melancolic si gratios care pregateste admirabilul adagio al iernii.”
George Sand



#75
Cosmeticele, foarte importante in viata mea . Ma rog, cred ca in viata oricarei adolescente cosmeticele au un rol important, chiar si in a mea. Nu zic ca in exces, putin acolo sau poate mai mult 21
Eu folosesc foarte mult creion dermatograf si lu' mama nu-i convine ca mereu sunt neagra pe la ochi..ei, asta este. Pe langa creion mai folosesc si rimil, asta e esential, nu ies in oras fara sa nu aplic pe gene putin rimel, uneori exagerez 21
Fard nu prea folosesc, doar la ocazii speciale sau mai stiu eu ce. Ma enerveaza faptul ca uneori cand saunt data cu fard de pleoape uit si din prostie dau cu mana pe pleoapa si surpriza, tot machiajul ramane pe gegete 21) Mi s-a intamplat de cateva ori. Ghinionul meu.
Pentru buze folosesc rujuri, dar nu stridente sau lip gloss roz sau transparent.
Cam atat folosesc, sper ca n-am uitat nimic 39




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)