Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#31
Cum spune si Mirunica . O fata sa naiba nevoie de cosmetice ? =]] O mare gluma =]] .
Intotdeauna o sa simtim nevoia de a fi mai frumoase( nu spun ca de la 2 ani o_o ) . E adolescenta asta , ce sa-i facem =]] . Eu una ma machiez . Cand ies pe afara si ma intalnesc cu prietenii folosesc doar rimel . Multi spun ca am genele mari , dar mi-e nu mi se pare si vorbesc foarte serios =]] . Asa ajung la dadul cu rimel =]] . La petreceri sau la alte ocazii speciale , folosesc deasemenea rimelul si bine inteles un gloss . Nu folosesc fond de ten , deoarece am un ten frumos si nu am de gand sa il stric xD . Cred ca doar o data am folosit fond de ten , dar nu mai tin minte exact cand si de ce xD . Vorbeam despre petreceri ... Deasemenea , folosesc si creionul si farduri pentru pleoape .

Am citit acum cateva zile despre ce farduri pentru ochi ar trebui sa folosim in functie de ochii si pot spune ca pentru mine ( am ochii caprui ^^ ) totul este adevarat . =]]

Ochii albastri
Cel mai importat lucru este sa stai departe de fardurile albastre. Daca vrei sa iti pui ochii in evidenta, apeleaza la tonuri de brun, cu o delicata baza purpurie, sau la nuante de gri. Daca vrei sa experimentezi cu nuante ceva mai vesele, poti incerca tonuri de roz sau purpuriu. Vor realiza un contrast impresionant cu albastrul ochilor tai.

Ochii verzi
Ochii verzi sunt cel mai bine evidentiati de nuante variate de violet si mov. Contrastul iti va face ochii mult mai dramatici. Pentru un machiaj ceva mai natural si mai temperat, alege nuante de cafeniu, care au la baza tonuri delicate de oranj. Variatiile de mov, brun cu straluciri aurii subtile, violent sau lavanda sunt cele mai indicate alegeri.


Ochii caprui ( eu folosesc verdele si albastru si multi mi-au spus ca imi sta foarte bine . Nu imi place rozul =]] )
Ochii caprui pot fi "asortati" cu fard de orice culoare, dar daca iti doresti sa iasa mai mult in evidenta, alege farduri verzi sau roz. Poti folosi de asemenea si nuante de albastru, iar daca ochii tai au si irizatii aurii, alege si fardurile imbogatite cu stralucire aurie. Nici variatiile de brun sau mov nu sunt de evitat.

Si la ochii negri nu scrie xD . Dar cred ca in general griul , albastru xD
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#32
Cosmeticele au si o parte buna si una rea si sunt folosite si bine, dar si gresit. Eu, cand vine vorba de machiaj, folosesc strugurel :X sau gloss, iar la ocazii speciale, de exemplu revelionul sau ziua mea, mai folosesc putin fard de pleoape, plus paarfum :X. Imi place mult parfumul, cand nu miroase ca 100 de feluri de bomboane si prietena mea mereu imi aduce mostre de care ma indragostesc. :X
Cu fond de ten si rimel nu m-am dat niciodata desi sunt foarte curioasa, mai astept cativa ani, dar nu zic ca nu sunt bune, mai ales daca nu sunt folosite in exces. Desi atunci cand ai vreun cos cred ca e mai bine sa te dai cu o crema, asa cum fac eu, decat sa il ascunzi cu fondul de ten, plus ca nu cred ca-i face bine micutului punct rosu care merita sa fie omorat. 21
Parerea mea 10. Mai astept sa citesc si mai multe pareri, plus parerile baietilor 3

#33
Păi , de machiat nu prea o fac , foarte rar apelez la cosmetice , asta pentru că sunt de acord cu multe dintre voi : n-are rost , suntem mult mai frumoase atunci când suntem naturale . Cred că singurul produs pe care il folosesc şi asta foarte rar , este pudra , o folosesc când sunt prea palidă sau pentru că aşa îmi vine . Rimelul îl folosesc atunci când ies pe afară , dar foarte rar , la ocazii mai speciale , nu prea des .
Rujul sau glossul nu le suport , nu îmi place să am ceva pe buze , plus că se duce repede n.n . Cât despre parfumuri , păi am vreo .... hm , 3 ? Adică nu le prea suport , nu îmi plac persoanele care exagerează , mi se face rău o.o . Singurul produs pe care îl folosesc , dar mă rog , nu în timpul şcolii , e oja :3 . Dar de multe ori folosesc lac incolor şi mai nou şi neagră sau un auriu , în rest nu îmi plac alte culori , mi se par oribile pe unghii o.o .
Revenind , cosmeticele normal că sunt folosite de fete , dar cred că nu trebuie să exagerăm , am şi eu colege care arată groaznic cu tot machiajul ăla pe faţă , sunt mult mai frumoase naturale , dar odată ce le-a intrat ideea în cap e greu să o scoţi . Şi am observat că multe dintre cele ultra super machiate fac asta ca să arate mai mature şi ca să atragă atenţia băieţilor , sau cel puţin , asta se întâmplă la mine la şcoală . Mi se pare stupid – de parcă nu are avea minte o.o . Şi referitor la videoul pus de shantell@ , recunosc că machiajul fetei mi-a luat ochii , pentru că e artă ce face ea . Dar asta nu ţine şi când vorbim de cele ce fac asta ca să atragă atenţia , like I sad . O să mă machiez şi eu poate , da’ momentan … nu .

#34
Ador eyeliner-ul si rimelul. Si pudra cand imi apare cate un cos. Dar, gloss-ul il urasc din tot sufletul.
Dar sunt mai tomboy asa ca nu imi place sa ma machiez singura, sau sa ma pensez singura. God, oribil. De obicei cand am nevoie de ceva de genul asta chem o prietena sau, daca e o ocazie speciala, ma duc la salon.
Da. O sa ziceti ca fac fitze, dar nah asta e adevaru'.. 29
[Imagine: Green_eyes-Anime.jpg]
A lot of people ask me " What do you wanna become? "
I say " An actress. "
And they're like.. " Oh, so that's why you're so though. "

"The winners never give up, and those who give up never win. So go there, walk proud and show them what you can do." Cathy Hopkins

#35
Eu una ma machez doar cu rimel (si ala il folosesc o data pe an) si un glos depinde dupa inbracaminte mai inchis sau foarte deschis ,fireste doar noante de roz ca alt ceva nu imi place sa aplic pe buze...si in ce priveste fondul de ten sau pudra ma enerveaza caci ma-m dat si eu o data cu o pudra si imi facea riduri ...2
[Imagine: 785221jsouazkpi8.gif]
[Imagine: 443890s90k8wp5tg.jpg]


#36
Parerea mea e ca machiajul e de folosit de la o anumita varsta. Nu te apuci tu, e fetisoara la 13-14 ani sa pui, in inconstienta ta, cantitat prea mari de fond de ten pe fata, fard de pleoape,pudra sau alte chestii. Pentru a arata ca mult-doritele tale modele din telenovele (cred ca la stadiul ala ar vrea toate pitzipoancele sa ajunga, parerea mea) trebuie sa stii ca : sunt machiate profesionist, deci nu pun cu tona pe fata, plus ca produsele au o calitate net superioara celor de la coltul blocului, sau cine stie ce firme.

De obicei (si cam asa trebui) sunt folosite de persoane putin mai in varsta... cred ca pentru asta au si fost facute, iar pt fetele care au prea multe cosuri ( ma refer la fata intreaga acoperita de cosuri) "antidotul" nu e fondul de ten, chiar daca se spune ca acesta usuca cosurile, ci e dermatologul 21 ( alea sunt, in mare parte, dereglari ale sebumului).

Oricum, ce voiam sa spun eu, intr-o varianta mai concisa, este faptul ca nu mi se pare normal sa vad pe strada zombi ambulanti sub masti de papusele. Mi se pare cam aiurea sa incepi sa iti strici voluntar tenul de pe la varsta de 13-14 ani...Ce e cu masura e mai bun 21
[Imagine: 9r3myo.jpg]
Thank you VeVe :3

#37
Dap, Sephora ai dreptate, dar nu ai ce face totuşi, unele fete îşi aplică prea mult pentru vârstă şi nu e vorba doar de fond de ten, căci fondul de ten în sine se poate aplica şi la vâsta aia, dar aşa într.o canitate aproape inexistentă pentru a masca unele coşuri, poate se duce x la un eveniment şi vrea să fie mai frumoasă să nu i se vadă coşul de pe faţă care arată ca gura unui vulcan, dar mai precis sunt şi fete tot la vâsta aia băgându-ţi fard de pleoape dăla negru şi dermatograful ăla negru pe care îl aplici sub conjunctivă [ să menţionez că folosirea în exces a deramtografului poate duce la conjunctivită ] Oricum unele se dau şi la vârsta de 16 ani cu ditamai machiaju parcă sunt venite de pe şosea. Cum e o colegă de la mine din clasă care are un ten extrem de stricat şi are un aspect bătrân din cauza folosirii în exces a fondului de ten [ folosit cu tonele nenică ], a machiajului acela de pleoape negru care îi face ochii să arate mai mici şi dermatografului oribil aplicat la conjunctivă. Şi fard de braji roşiatic sau roz în unele zile când are chef să se asorteze, pe faţă.
-

#38
Trebuie sa recunosc, sunt prietena cu fardurile de gand le-am vazut prima data la mama in poseta. Nu ma machiez la scoala, nici cand ies afara, dar cand e un eveniment sau ceva, fardul la putere! Am o pasiunea pentru fardul de pleoape [Jesus, aproape ca am o colectie]. Dar totusi ador gloss-ul si rujul. Nu plec de acasa daca nu am clusul in buzunar 39. Fondul de ten il urasc din tot sufletul. In schimb pe cat urasc fondul de ten pe atat de mult iubesc rimelul, care este minunat cand nu ai chef de plans sau chestii care umezesc ochii.
SI totusi, desi sunt prietena cu cosmeticele, sunt impotriva fardului aplicat cu mistria pe fata, ochii aia cu prea mult mascara, doua tone de fard stralucitor si pe urma inca un kil' de creion dermatograf negru ca sa faca look-ul si mai fain.
Dar ca sa ma rezum la persoana mea...fardul il folosesc cand trebuie si luciul de buze/rujul nu pleaca niciunde fara mine XD.
KyuMin.

#39
Eu mă machiez doar la ocazii sau când merg undeva. Folosesc rimel. Gloss-ul nu prea îmi place pentru că eu am obiceiul să-mi ating buzele cu limba, cand sunt uscate. Ruj folosesc rar. Fard de pleoape foloseam, dar de când port ochelari, nu mă dau prea des. Pudră nu folosesc. Creion de ochi folosesc, dar din când în când. Cu parfum mă dau când îmi aduc aminte. Creme de față sau de mâini nu folosesc.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#40
Uuuu, nu, nu mai folosesc.Mi-am dat seama că nu am pentru cine să mă fac frumoasă şi că este în van să mă machiez.Nu m-am mai machiat de ceva timp.Uneori, când părul nu stă bine (nu-l prind) mă mai dau cu rimel.Dar asta e rar, pentru că nici atunci când îmi stă părul rău nu mă mai dau cu rimel.Doar dacă-mi amintesc.Cu pudră nu m-am dat în viaţa mea şi fond de ten am folosit prin clasa a7a când aveam unul şi doream să-l consum.Fard de ploape nu am folosit vreodată şi nici nu vreau.Nu sunt genul de persoană care să se machieze.Foarte rar o fac.În schimb, îmi place să folosesc ruj roşu.Am unul mai închis şi unul de la nivea cu cireşe, de vreo 4 - 5 luni.Mă dau mai mereu cu ele.Nu-mi plac cele care strălucesc, care au sclipici, etc.Mă mai dau cu strugurele cu vitamina C când am buzele deshidratate/spuzite.Creme, nu folosesc decât atunci când mă deshidratez pe faţă.De coşuri duc lipsă foarte mult, deci sunt o norocoasă şi nu sunt nevoită să-mi iau creme pentru coşuri & co.Mai apare câte unul, care evident nu-i bine venit, dar dispare repede.
Nu spun să nu vă machiaţi, dar nu fiţi papiţoaice/clovni.Când văd tipe de 14-15 ani cu un centimetru de fond de ten pe faţă, prin care evident li se văd coşurile, sunt pur şi simplu scârbită.Se vede groaaaaznic.Nici nu ştiu să-l întindă.Sau le vezi : papuci galbeni, fustă albă, bluză roşie şi fard de ploape roz, cu rimel muuult pe gene şi un gloss sclipicios.Ew ! This is ... disgusting !
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)